54066

Конспект логопедичного заняття: Зелене царство

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Бесіда Рослини поруч з нами Уточнення та розширення словника по темі Логопед. Який світ навколо нас Логопед допомагає дітям дібрати та повторити словаознаки: світ великий красивий багатий яскравий. Логопед.

Украинкский

2014-03-07

82 KB

10 чел.

Конспект логопедичного заняття

         

Сфера «ПРИРОДА»

Тема: Зелене царство

Мета: Корекційно  - розвивальна: Активізувати мовну діяльність дітей. Удосконалення діалогічної мови, мовного слуху,  зорового сприйняття і уваги. Формування довгого плавного дихання. Розвиток артикуляційної і загальної моторики.

 Корекційно  - виховна:Формувати позитивну установку на занятті. Виховання уважного, бережного ставлення до природи.

Корекційно  - навчальна: Формувати уявлення про рослини,  а саме: дерева, кущі, квіти. На основі ознайомлення з ознаками сезону уточнити і розширити словник по темі.

Обладнання. Картинки для супроводження артикуляційної гімнастики. Зображення дерев, кущів, квітів.

Хід заняття 1

  1.   Організаційний момент (Вітання. Усмішка по колу. Сідає той, хто назве ознаку осені).
  2.  Бесіда «Рослини поруч з нами»(Уточнення та розширення  словника по темі)

Логопед. Малята, добре нам усім жити в такому гарному, прекрасному світі, який нам подарувала природа. Який світ навколо нас?  (Логопед допомагає дітям дібрати та повторити слова-ознаки: світ великий, красивий, багатий, яскравий). Правильно

  •  В ньому багато мешканців, які живуть, ростуть та радіють сонечку. Хто це?

Діти. Люди, звірята, пташки, рослини.

Логопед. Подумайте і скажіть, про кого ця загадка: про людей, тварин чи рослин:

П’ють дощову водичку,

Під сонцем підростають.

Зеленими листочками

Всіх радісно вітають

Що це? (Рослини) 

Логопед. Назвіть, які ви знаєте рослини?

  1.  Опис рослин.(Розвиток зв’язного мовлення)

Це дерево. Погляньте,  який міцний у дерева стовбур. Він щільно вкритий корою. Погляньте – це кущі.У нього не має стовбура, є декілька маленьких тонких стовбурців.  А що є у кущів? У кущів є гілки. Що росте на гілочках дерев та кущів?

Діти. Листочки.

Логопед. Дерева  та кущі – це високі рослини. А які маленькі, дуже гарні       рослиночки ростуть на клумбі?

Діти. Квіти.

Логопед. У квітів є стовбур? Гілочки? Листочки?

Відповіді дітей.

Логопед. Звичайно, у таких маленьких та тендітних рослинок, як квіти, травичка, немає а ні стовбура, а ні гілочок. А листочки у них ростуть із стебла, стебельця. Покажіть, де у рослин стебло? Яке воно?

Діти. Тоненьке,  ніжне, гнучке.

  1.  Гра «Підніміться ті, у кого…»(Розвиток зорової уваги)

Перед кожною дитиною знаходиться зображення рослини (дерева, куща, квітки) Завдання: піднімається той, хто впізнає свою рослину і називає її узагальнюючою назвою(Наприклад: тополя – це дерево, троянда – це квітка…)

  1.  Дидактична гра «Які вони рослини?»(поповнення активного словника дітей за  рахунок прикметників)

На основі власних досліджень, спостережень та розповідають про рослин, добираючи відповідні слова.

  •  Рослини (які?) – зелені, гарні, живі, красиві, корисні.
  •  Дерева (які?) – високі, міцні, гіллясті, старі, молоді, листяні, фруктові.
  •  Кущі (які?) – невисокі, охайні, підстрижені, густі.
  •  Квіти  (які?) – яскраві, барвисті, чудові, ніжні, тендітні, духмяні.
  1.  Психогімнастика « Я – дерево» (розвивати слухову та кінестетичну пам'ять, виразну мову; формувати інтерес до рослинного світу)

Станемо ми деревами                      Діти ставлять ноги на ширині плеч,

Сильними, великими.                       руки на поясі

Ноги – це коріння,                             

Їх розставим ширше,                        Розставляють ноги ширше.

Щоб тримали дерево,                        Сжатий кулак ставлять на другий кулак.

Падати не давали,                             Нахиляються, складають долоні чашечкою,

Із глибини  далекої                             розгинаються

Воду доставали.

Тіло наше – стовбур могутній,         Розкритими долонями проводять по тілу

Він ледь – ледь гойдається              зверху вниз погойдуватися з боку в бік

І своєю верхівкою гострою             Складають долоні гострим кінцем вверх.

У небо впирається.                           Піднімають з'єднанні руки вгору.

  1.  Дихальна гімнастика

(Розвиток фізіологічного дихання, відпрацювання направлення повітряного струму)

         Логопед роздає дітям різнокольорові листочки і пропонує дітям     пограти в гру «Листячко і вітерець»

  •  Уявіть, що ви вітерець. Ви можете бути лагідним, і тоді дмухатимете на листочки обережно, тихенько. Спробуйте.
  •  А можете бути сильним. Покажіть, як тоді ви дмухатимете на листочки.
  •  Діти виконують вправу 3-4 рази.
  1.  Розвиток дрібної моторики «Склади дерево» (Закріпити будову дерева та вміння складати із частин ціле)
  2.  Артикуляційні вправи.
  3.  Підсумок заняття.

Сфера «ПРИРОДА»

           Тема: Зелене царство

Мета: Корекційно  - розвивальна: Активізувати мовну діяльність дітей. Удосконалення діалогічної мови, мовного слуху,  зорового сприйняття і уваги, мислення. Формування довгого плавного дихання. Розвиток артикуляційної і загальної моторики. 

 Корекційно  - виховна: Формувати позитивну установку на занятті. Виховання уважного, бережного ставлення до природи.

Корекційно  - навчальна: Формувати уявлення про рослини,  а саме: дерева, кущі, квіти. На основі ознайомлення з ознаками сезону. Уточнити і розширити словник по темі.

Обладнання. Картинки для супроводження артикуляційної гімнастики. Зображення дерев, кущів, квітів.

Хід заняття 2

  1.  Організаційний момент. «Скажи лагідно»

(Удосконалення граматичної будови мови: утворення іменників із зменшено-пестливими суфіксами )                                                                                                            

Дерево – деревце,                           кущ –

Квітка -   …                                      дуб - ….

Калина - …                                      Айстра - …

Троянда - …                                    Каштан - …

  1.  Бесіда «Рослини поруч з нами» (Уточнення та розширення  словника по темі)

Логопед. Діти, подивіться, що ви бачите, на картинці?

Діти. Квіти

Логопед. Де ростуть квіти?

Діти. В квітнику. Біля дитячого садка.

Логопед. Вірно. Наш двір не був би таким гарним та затишним, якби його не прикрашали різні рослини. Які ж рослини живуть біля нашого дитячого  садка?

Діти. Квіти, дерева, кущі.

Логопед. Так. Як ви гадаєте, які з рослин найвищі та найбільші?

Діти. Це дерева.

Логопед виставляє на дошці зображення квітів: чорнобривця, айстри, троянди.

Розгляд будови квітки. Це квітка. В кожної квітки є: пелюстки, стебло, листочки, а в землі, ми не бачимо – коріння. Завдяки якому росте, тримається квітка. 

  1.  Етюд «Квіточка росте» (Розвиток координації рухів)

Щоб виросла квіточка, в землю сіють насіннячко (діти присідають, і

                                                          «сіють» уявне насіння)

Спало насіння в землі, поки не пішов дощ (Сидять зіщулившись та заплющивши очі).

Коли дощ пройшов, проклюнулися з насінин маленькі зелені росточки і визирнули із землі. (Діти розплющують очі, витягують шиї й озираються довкола).

Стали листочки до сонця тягнутися, листочки свої простягати до променів. (Поступово підводяться, руки розводять  у сторони долонями вгору).

Ось, з’явились пуп’янки, потім квіточки.(Діти крутять головою і посміхаються)

  1.  Розвиток дрібної моторики «Виклади квітку» (з паличок)

Логопед показує дітям, як можна зобразити квіточку, використовуючи палички. Повторити частини квітки.

  1.  Дидактична гра «Знайди спільне та відмінне» (Розвиток зорової уваги, мислення, зв’язного мовлення)

      Дерево   - високе                              Кущ – низький

    стовбур – товстий                             стовбурці - тонкий

                      один                                             -   багато

    Дерево -          високе                          Квітка - низька

Стовбур –    міцний                           стебло  - тендітне

Листочків – багато                            листочків – мало

У дерева  -   плоди                             У квітки – насіння

  1.  Дидактична гра «Частини рослини»

Логопед розпочинає речення, а діти їх закінчують:

  •  У кожного дерева є міцний, вкритий корою … стовбур.
  •  У кущів стовбура не має, є тільки … гілочки.
  •  На гілочках дерев та кущів ростуть … листочки.
  •  Кожна рослина в землі має … корінь.
  •  У квітів  і трав листячко росте не з гілок, а зі  … стебла.
  •  Восени на квітах і травах дозріває насіння, а на деревах та кущах …плоди.
  1.  Дидактична гра «Гарні та погані справи»

(Закріпити правила поведінки в природному середовищі)

Логопед. Давайте повторимо правила поведінки в природі. Допоможуть нам плакати.

(перед дітьми, на столі, лежать картки з намальованими колами: червоний – добрі вчинки, чорний – погані вчинки. Діти беруть картки з малюнками і кладуть на кола відповідного  кольору.

  1.  Дидактична гра «Що потрібно для рослин?»

Логопед пропонує дітям пригадати назвати дітям  те, без чого рослини не можуть жити.

  1.  Вправа на дихання «Подуй на листочок» (Розвиток фізіологічного дихання, відпрацювання направленого повітряного струменя)
  2.   Артикуляційні вправи.
  3.  Підсумок заняття.

Сфера «ЛЮДИ»

Тема: «Карусель веселе свято, для дорослих  і  малят»

Мета: Корекційно  - розвивальна: Розвивати діалогічне мовлення, фізіологічне дихання, фонематичне сприймання, слухову та зорову увагу, конструктивний праксис, артикуляційну, дрібну та загальну моторику, зорову увагу.

Корекційно - виховна: Формувати  навички співпраці, позитивну установку на занятті, виховувати пізнавальний інтерес до народних обрядів та традицій;

Корекційно - навчальна:  Формувати у дітей уявлення про зимове свято Миколая, удосконалювати навички опису малюнка; продовжувати вчити дітей будувати словосполучення та речення

Хід заняття 1

  1.  Організаційний момент. Чистомовка

Ас-ас-ас – прийшла зима до нас,

Са-са-са- яка кругом краса!

Ас-ас-ас – падає сніжок на нас,

Си-си-си- заморозили носи.

  1.  Бесіда за ілюстрацією «Іде святий Миколай» (Уточнити і розширити словник по темі, розвиток діалогічного мовлення)

Логопед. Малята, давайте ще раз пригадаємо, яка зараз пора року

Діти. Зима.

Логопед. Скажіть, яке вчора було свято.

Діти. День святого Миколая.

Логопед.  Для чого він приходить і до кого приходить?

Діти. Щоб подарувати дітям подарунки.

Логопед. Які малята в першу чергу отримують подарунки від святого Миколая?

Діти. Слухняні, ввічливі, чемні, добрі, дружні.

Логопед. А неслухняні та нечемні, що отримують від Миколая натомість подарунка?

Діти. Різочку.

Логопед. Молодці.  Що ж вам приніс святий Миколай?

Відповіді дітей.

Логопед. Хто зображений на картині?

Діти. На картині зображений святий Миколай.

Логопед. Який святий Миколай?

Діти. Він добрий, щедрий, білобородий.

Логопед. Що робить Миколай?

Діти. Іде до діток.

Логопед. Що везе малятам святий Миколай?

Діти. Він везе дітям подарунки.

Логопед. На чому їде святий Миколай?

Діти. Миколай їде на санях, в які запряжені коні.

Логопед. Хто допомагає Миколаю у його добрій справі?

Діти Йому допомагають янголята.

Логопед. Як виглядають янголята?

Діти. Янголята маленькі, білокрилі, одягненні  у білий одяг.

  1.  Читання вірша « І зайчик чекає на святого Миколая»

Нарікає бідний зайчик

  •  Під кущем я змок,

І коли то землю криє

Сніжний килимок?

Вітрюган свистун-шумило

Вже нехай ви змовк:

Я за шумом не почую,

Як підійде вовк.

Слава Богу! Два дні падав

Білий пух-сніжок.

Буде йти святий Микола

В місто до діток.

Він побачить попід  лісом

Мій малий слідок,

То  й мені морквину кине

І смачний листок.

    Г.  Чорнобицька

Логопед. Хто із лісових звіряток також чекає на прихід святого Миколая?

Діти. Зайчик.

Логопед. Яка погода завдавала зайчику прикрощів? Чому?

Діти. Дощик, вітер.

Логопед. Як почувався зайчик, коли випав сніг?

Діти. Зайчик зрадів.

Логопед. Які подарунки сподівався отримати від Миколая маленький зайчик?

Діти. Він хотів морквинку і смачний листок.

Логопед. Молодці. Хто скаже, як слід поводитися діткам, щоб чудотворець не залишив їх без подаруночка?

Треба бути слухняними, ввічливими, чемними, допомагати дорослим та одне одному, добре дружити і не сваритися.

Адже святий Миколай бачить з небес, як ви поводитеся,  і дуже радіє, коли дітки добрі та виховані.

  1.  Вправа «Де дзвенить дзвіночок?» (Розвиток слухової уваги і сприймання. Визначення направлення звуку).

Логопед запрошує дітей на килимок, шикує їх у шеренгу і дістає дзвоник.

Логопед. Подивіться, який у мене дзвіночок. Послухайте, як він дзвонить. Зараз я буду ходити по кабінету і дзвеніти дзвоником, а ви будете показувати і говорити, де дзвенить дзвінок: зверху, внизу, попереду, позаду.

  1.  Вправа на дихання «Сніжинки»(Розвиток фізіологічного дихання, відпрацювання направлення повітряного струму).
  2.  Загальна артикуляційна гімнастика (Розвиток артикуляційного праксису. Підготовка артикуляційного апарату до формування правильного укладу усіх групових звуків).
  3.  Впіймай звук.(Розвиток фонематичного слуху)

Логопед зачитує вірші, а діти визначають звук, який чують найчастіше.

Наприклад:             Автобус їде по алеї,

                                Акація росте  в саду.

                                А ми зустрілися під нею,

                                Абетку вивчимо легку

  1.  Гра – змагання «Хто більше?» (Розвиток фонематичних уявлень)

Логопед пропонує  дітям поділитися на дві команди і придумати їй назву.

Логопед. А тапер давайте позмагаємося. Одна команда підбирає слова, які починаються на звук[ а]. Інша команда підбирає слова, які починаються з звука [о]. Потім [ і] та [у]

  1.  Підсумок заняття.

Сфера «ЛЮДИ»

Тема: «Карусель веселе свято, для дорослих  і  малят»

Мета: Корекційно  - розвивальна: Розвиток  мовленого дихання, фонематичного слуху, зв’язної мови,   зорової  уваги, артикуляційної, дрібної та загальної  моторики.

Корекційно - виховна: Формувати  навички співпраці, позитивну установку на занятті,відповідального відношення до виконання завдань, етичних почутів. Виховання доброзичливості, бажання бути справедливим;

Корекційно - навчальна:  Формувати у дітей уявлення про новорічні свята. Уточнення і розширення словника  по темі (Снігуронька,  Дід Мороз,  дарити, отримувати, співати,  танцювати,  прикрашати), навчання повторенню розповіді-опису за логопедом за зоровою опорою,удосконалення граматичної будови мови (вживання іменників в М. в. однині), складова структура мови, математичні уявлення (навички рахунку в межах 5)  

Хід заняття 2

  1.  Організаційний момент. ( розвиток зорової уваги, удосконалення елементарних математичних уявлень).

Логопед. Скоро Новий рік. Будемо прикрашати ялинку. На картинках перед вами ялинкові іграшки. Зараз сяде той,  у кого на карточці дві кульки (дитина сідає),Тепер у кого на карточці чотири кульки (дитина сідає) і так далі.

  1.  Розгляд картини «Біля ялинки». Бесіда за нею.(Уточнення і розширення словника по темі, розвиток зв’язної мови)

Логопед. Кого ви бачите на картині?

Діти. Діда Мороза і дітей.

Логопед. Яке свято вони відзначають?

Діти. Новий рік.

Логопед. Як ви здогадались?

Діти. Вони біля ялинки.

Логопед. Яка ялинка?

Діти. Зелена, пухнаста, святкова, …

Логопед. Що ви бачите на ялинці?

Діти. Кульки, намисто, рибку, курчатко.

Логопед. Які іграшки?

Діти. Гарні, блискучі, скляні.

Логопед. Давайте спробуємо повторити все про що розповіли про ялинку. Ялинка зелена, пухнаста, колюча. На ній висять різнокольорові, блискучі кульки, намисто.

Діти по черзі розповідають про ялинку.

Логопед. Що роблять діти біля ялинки?

Діти. Співають і танцюють.

Логопед. Який у них настрій? Їм сумно чи весело?

Діти. Їм весело, вони усміхаються.

Логопед. Подивіться на Діда Мороза, він високий, у червоній шубі з білим комірцем. У нього біла борода і вуса, червоні щічки і ніс. Він приніс діткам подарунки. Спробуйте повторити розповідь про Діда Мороза. НЕ забудьте описати, який він, яка в нього шуба, борода,  вуса, щоки і ніс, розповісти, що він приніс дітям..

Діти розповідають по черзі. Логопед пропонує їм оцінити роботу одне одного і вибрати кращу розповідь.

  1.  Вправа на дихання «Приємний запах»( Розвиток мовного дихання).

Логопед. Ви знаєте, як смачно пахне ялинкова гілочка? Вона пахне зеленню, лісом, свіжістю. Давайте понюхаємо її. Встаньте, опустіть руки. Я буду підносити гілочку до носу кожного з вас. По моїй команді ви зробите вдих, понюхаєте гілочку, а потім видих і скажете: «Ах, який приємний запах».

Вправа виконується з кожною дитиною.

  1.  Пальчикова гімнастика «Ялинка» (Розвиток дрібної моторики, загальної уяви,  координації мови з рухами).

Перед нами ялинка                       Показати «ялинку»: руки зігнуті в ліктях,

 на ній:                                            Перед собою; пальці рук сплетені, великі

                                                        пальці, підняти вгору  - верхівка «ялинки»

Шишки і голочки                           показують «шишки» - зжаті кулачки,

                                                        і «голочки» - пальці розкриті.

Кульки та ліхтарики,                     Показують «кульки» - долоньки догори,

                                                        з легка роз’єднаними пальчиками,

                                                        «ліхтарики» - пальчики донизу.

Зайчики та свічки,                       показують «зайчиків» - кулачки з піднятими

                                                       вказівним та середнім пальчиками;

                                                       «свічечки» - складені долоньки з зведеними

                                                       пальчиками.

Зірочки та  хлопчики.                   Показують «зірочку» - складені роз’єднані   

                                                                   пальчики.

  1.  Вправа «Виконай доручення»(Розвиток мовного слуху. Удосконалення граматичної будови).

Логопед. Зараз ми прикрасимо свою ялинку. Прикрашати будемо за дорученнями. Візьми червону кульку і повішай на ялинку.

Логопед. Куди ти повішав кульку?

Діти. Кульку повішав на ялинку.

Логопед. Візьми ведмедика і посади його під ялинку. Куди ти посадив ведмедика?

Діти. Ведмедика посадив під ялинку.

Логопед. Візьми лисичку і постав її за ялинку. Куди поставила лисичку?

Дитина. Лисичку поставила за ялинку.

Логопед. Візьми зірочку і надінь її на верхівку ялинки. Куди ти надів зірочку?

Дитина. Зірочку надів на ялинку.

І так вивішують всі іграшки.

Логопед. Ось, яка гарна ялинка! Поплескайте собі.

  1.  Гра «Що ви бачите на ялинці?»(Удосконалення граматичної будови мови (утворення іменників у М.в)

Логопед. Ось, яка ялинка в нас, як багато на ній прикрас. Що ви бачите на ялинці?

1дитина. Сніговика.                       1дитина. Рибку.    

2 дитина. Лисичку.                         2 дитина. Шишку.

3дитина. Жабку.                               3дитина. Кораблика

4 дитина. Кульку. 

  1.  Вправа «Повтори за мною» (Розвиток пам’яті, уточнення і розширення словника по темі)

Логопед. Зараз я буду промовляти назви ялинкових прикрас, а ви будете запам’ятовувати і повторювати слідом за мною в тій же послідовності.(Для дітей ЗНМ № 3, проплескувати – складова структура слова)

На-ми-сто, куль-ка, зір-ка, бу-руль-ка,  шиш-ка,  пра-по-рець, гер-лян-да.

  1.  Загальна артикуляційна гімнастика (Розвиток артикуляційної моторики)
  2.  Підсумок заняття.( Оцінка роботи дітей)

Діти пригадують, чим вони займались. Логопед позитивно оцінює роботу кожної дитини.

Кравченко Світлана Миколаївна,

 вчитель-логопед Смілянського ДНЗ №18 Черкаської області


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

8743. Цивилизации и формации 32.5 KB
  Вариант 1 Цивилизации и формации Наиболее разработанные в исторической и философской науках подходы к объяснению сущности исторического процесса - формационный и цивилизационный подходы. Первый из них принадлежит к марксистской (коммунистическо...
8744. Традиционное и индустриальное общества 39 KB
  Вариант 1 Традиционное и индустриальное общества Традиционное общество (Восток) Индустриальное общество (Запад). Непрерывность исторического процесса, отсутствие явных граней между эпохами, резких сдвигов и скачков. История движется неравном...
8745. Цивилизации Древнего Востока (речные) 46 KB
  Цивилизации Древнего Востока (речные) Египет - IV тыс. до н.э. (империя - 3200-525г. до н.э.) Месопотамия - III тыс. до н.э. (Вавилонская империя - 3000 – 538 г. до н.э.) Индия - III - II тыс. до н.э. (XVIII век д...
8746. Древнегреческая цивилизация (морская) 52 KB
  Древнегреческая цивилизация (морская) Основные понятия: морские цивилизации, колонии, полис, гражданская община, автаркия, тирания, олигархия, демократия, натуральное хозяйство, товарно-денежные отношения, эллинизм, мировая империя. Особенности ра...
8747. Политическое развитие Западной Европы 37 KB
  Политическое развитие Западной Европы Особенности феодальной иерархии король - верховный сюзерен (господин) всех феодалов, первый среди равных в период раздробленности крупные светские и духовные феодалы - вассалы (военные слуги) к...
8748. Цивилизации в эпоху нового времени 42.5 KB
  Цивилизации в эпоху нового времени В новое время начала формироваться индустриальная цивилизация, которая строится на принципиально иных основах, чем предшествовавшая ей традиционная. ХVII и ХVIII столетия стали своего рода переходной эпохой, подгот...
8749. Цивилизация - это синоним культуры 36 KB
  Цивилизация - это синоним культуры. Цивилизация – это уровень, ступень общественного развития, материальной и духовной культуры это ступень развития, следующая за варварством. Существуют древние цивилизации и современные цивилизации, Западные и...
8750. Глобальные проблемы современности. Проблема предотвращения новой мировой войны 47.5 KB
  Глобальные проблемы современности 1. Проблема предотвращения новой мировой войны. Поиски путей предотвращения мировых конфликтов начались практически сразу после окончания второй мировой и победы над нацизмом. Тогда было принято решение и о со...
8751. Экономическая сфера общества. Структура отношений собственности в современной экономике 47.5 KB
  Экономическая сфера общества. Структура отношений собственности в современной экономике Экономика играет огромную роль в жизни общества. Экономика - в широком смысле обычно понимают систему общественного, производства, т. е. процесс создания ма...