54098

Бути ЛЮДИНОЮ. Інтегрований урок

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Васнецова Іванцаревич на сірому вовкові казка Царівнажаба вірш Ю. Васнецова Іванцаревич на сірому вовкові Під враженням якої казки художник написав цю картину від російської народної Казки про Іванацаревича жарптицю та сірого вовка. І в цьому нам допоможе картка інформатор 1 Карткаінформатор 1...

Украинкский

2014-04-01

62 KB

0 чел.

                                                        Інтегрований урок

Тема: "Бути ЛЮДИНОЮ!"

         (компаративний урок-роздум за темою "Народні казки" з використанням

          творів літератури, живопису, декоративно-прикладного мистецтва).

Мета: Дидактична - вчити школярів користуватися літературознавчими поняттями

          для виявлення художньої своєрідності твору; формувати вміння порівнювати

          художні засоби літератури, музики і образотворчого мистецтва.

          Навчальна - дати учням уявлення про прийоми створення художнього образу

          в літературі, музиці і живописі.

          Виховна - сприяти естетичному та моральному вихованню учнів, вчити

          бачити прекрасне у житті і творах мистецтва.

Обладнання: репродукція картини В. Васнецова "Іван-царевич на сірому вовкові,

                      казка "Царівна-жаба", вірш Ю. Кузнецова "Атомна казка", слайди

                      "Декоративно-прикладне мистецтво Росії та України".

Тип уроку: нетрадиційний

Епіграф:                                                    Быть Человеком!

                                                                  Слышишь - Че-ло-ве-ком!!!

                                                                  Глядеть на мир влюблёнными глазами

                                                                  и чувствовать, что всё тебе подвластно…

                                                                  Прекрасна жизнь! Четырежды прекрасна

                                                                  планета, на которой ты хозяин.

                                                                                                    Є. Межелайтіс

                                                        

                                                              Хід уроку

I. Організація класу.

II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

III. Робота по темі уроку:

     1. Мотивація навчання

         Слово вчителя (читає епіграф до уроку)

         

        - Яким почуттям пройнятий цей вірш? (Оптимістичним, почуттям радості,

         захоплення віри в людські сили та можливості, почуттям відповідальності)

         

        - Чому слово "людина" написано з великої літери? Якою повинна бути

         людина? (Чесною, людяною, щедрою, доброю, чуйною, сміливою,

         благородною, справедливою, любити людей, природу, поважати старших,

         батьків, не кривдити беззахисних, слабких)

         

         Висновок: людина повинна мати не тільки розум, а й душу. Розум і душа

         людини розвиваються протягом усього її життя: у сім'ї, у навчальних

         закладах, у колективі, у суспільстві (зробити записи в зошити)

         Мета нашого уроку - зрозуміти, навіщо людині потрібна душа. Чи можна

         обійтися без неї? Чи потрібна вона продавцеві, льотчику, інженеру, лікарю? І

         у цьому нам допоможе казка. Ми вирушимо у мандрівку до країни казок і

         візьмемо з собою порадника - її величність Думку. Чому ми не зможемо без

         неї обійтися?

                                                                       Сказка ложь, да в ней намёк,

                                                                                   Добрым молодцам урок.

                                                                                                                              О. С. Пушкын

   2. Інсценізація казки "Журавель і Чапля"

   3. Сприйняття навчального матеріалу

       а) Бесіда:

       - На які групи поділяють казки? (казки про тварин, побутові і чарівні)

       - До якої групи казок можна віднести казку "Журавель і Чапля"? (до казок про

       тварин)

       - Чи можна Журавля і Чаплю назвати дурними з природи, некмітливими? (ні,

       бо вони розуміли, що одному дуже важко жити)

       - А чому вони залишились самотніми? (бо вони не вміли дружити, не вміли

       поступатися іншому, думали тільки про себе)

       - Чи можна назвати їх щасливими? (ні) А чого їм не вистачає для щастя? (душі,

       доброти)

       - Чи хотіли б ви, щоб ваші товариші були бездушними? (ні) Значить, людям

       потрібна душа, душевність, людяність?

       

Висновок (запис на дошці і в зошитах):

                   Добро                                                                         Зло

позитивне, добре, корисне                                все погане, неприємне, шкідливе

                                      Ставлення автора (народу)

  прославляється                                                               засуджується

      

      б) Порівняння чарівної казки та ілюстрації

      Слово вчителя:

      В усіх казках йде боротьба між добром і злом, за щастя людини. Уявити це

      наочно нам допоможе репродукція картини В. Васнецова "Іван-царевич на  

      сірому вовкові"

      - Під враженням якої казки художник написав цю картину? (від російської

      народної "Казки про Івана-царевича, жар-птицю та сірого вовка).

      

      Щоб уявити харатери героїв картини, зрозуміти її головну думку, треба

      звернутися до казки, пригадати її зміст. І в цьому нам допоможе картка-

      інформатор 1

                                                     Картка-інформатор 1

                               "Казка про Івана-царевича, жар-птицю та сірого вовка"

               Позитивні                                                                                       Негативні

Іван-царевич                                                                                     Дмитро-царевич

Цар Вислав Анронович                                                                   Василь-царевич

Сірий вовк

Цар Долмат

Цар Афрон

Олена Прекрасна

                                                               Риси характеру

Скромні, правдиві, відповідальні,                                            Жорстокі, жадібні, підступні,

сумлінні, уважні, турботливі,                                                   мстиві, безжалісні, заздрісні,

прямодушні, люди слова і честі,                                               нечесні, безвідповідальні

"У якомусь царстві, у якомусь государстві жив собі цар Вислав, мав він трьох синів-царевичів, сад багатий з дорогими деревами з плодами та без плодів. І занадилась туди літати жар-птиця, зривати золоті яблука з улюбленої яблуні царя. Цар попросив синів спіймати жар-птицю. Старший і середній проспали всю ніч у дозорі, а молодший схопив жар-птицю за хвіст, але вона вирвалася. В руці Івана-царевича залишилось тільки перо. Брати розлютилися на молодшого.

Цар просить старшого та середнього синів привезти живу жар-птицю. Молодшого хотів залишити

вдома, але совість не дозволила Іванові залишитися. У полі він побачив стовп, а на ньому слова:

 "Хто поїде від стовпа цього прямо,

   той буде голодний і холодний;

   хто поїде праворуч,

   той буде здоровий і живий, а кінь його мертвий;

   хто поїде ліворуч,

   того самого буде вбито, а кінь його живий і здоровий зостанеться".

Поїхав праворуч, на третій день зустрівся з великим сірим вовком, який загриз його коня. Засмутився, заплакав Іван-царевич і пішов далі. Вовк повернувся; "Шкода мені тебе, що ти пішки йдеш. Шкода, що я з'їв твого коня." Вовк допоміг Івану-царевичу отримати жар-птицю у царя Догмата, золотогривого коня у царя Афрона.

 Вовк викрав і Олену Прекрасну, коли вона гуляла в саду. Царевич покохав її і щиро зізнався у цьому вовкові. Той допоміг їм залишитися разом. Брати, повертаючись додому, "ненавмисне" наїхали на сонного брата з прекрасною королівною Оленою. Дмитро-царевич убив мечем Івана-царевича, порубав його тіло на шматки, пригрозив Олені, приставивши меча їй до серця. Брати

поділили між собою жар-птицю, золотогривого коня й Олену Прекрасну. Минув місяць. Вовк якось натрапив на вбитого Івана-царевича і врятував його: спіймав ворона і примусив його принести мертву та зиву воду. Вовк привіз Івана-царевича додому. Олена Прекрасна розповіла все цареві, і той відправив царевичів до в'язниці. А Іван-царевич і Олена Прекрасна стали жити дружньо і хвилини не могли бути одне без одного"

в) Бесіда:

- До якої групи казок ми віднесемо "Казку про Івана-царевича, жар-птицю та сірого вовка"?

                               (до чарівних)

- Яка композиція чарівних казок?

                               (казка починається з приказки, а завершується кінцівкою;

                               пригоди героїв повторюються тричі; число "три" має значення

                               "багато")

- Де відбувається дія казки?

- Хто допомагає Івану-царевичу у казці?

                               (сірий вовк-хижак)

- Як Іван-царевич ставиться до батька, до братів?

                               (любить, поважає, з братів не насміхається, не хвалиться, що

                               приніс додому перо жар-птиці)

- Як він виконує доручення батька?

                               (сумлінно)

- Чому він не зміг залишитися вдома, коли брати вирушили в путь?

                               (совість не дозволила)

- Чому вовк почав йому допомагати?

                               (він не мстився вовку, не лаяв його, не ображав, не збирався

                                вбивати, розумів, що сам вибрав свою долю. Він скромний,

                                правдивий, самокритичний, безхитрий)

- Чим привернув Іван-царевич увагу Олени Прекрасної, що їй у ньому дуже сподобалось - його розум чи душевні якості?

                               (душевні якості, його ставлення до вовка, вміння дружити, бути

                                добрим і уважним)

- Хто вбив Івана-царевича?

                               (рідні брати)

- Що можна сказати про братів?

                               (вони виявилися гіршими за вовка)

Слово вчителя:

Тепер звернемося до репродукції. Художник занурює нас у світ казки. Лісовий пейзаж, конкретний і фантастичний, створює атмосферу таємничості.

- Які кольори переважають у картині?

                               (темні)

- Які сили вони символізують?

                               ( злі)

- Чому темного кольору більше?

                              (на жаль, у світі дуже багато зла)

- Які кольори використовує художник для зоображення Івана-царевича і Олени Прекрасної?

                              (світло-коричневий, теплий колір для Івана-царевича, що

                               підкреслює його душевність, і блакитний, рожевий, світло-

                               жовтий для зображення Олени Прекрасної - ці кольори

                               гармоніюють з її молодістю і душевною чистотою. Ретельно

                               змальований одяг героїв, він підкреслює їх соціальне становище.

                               Теплі тони використані і у зображенні вовка. Світлі і теплі тони

                               передають симпатію художника до сваїх героїв.

- Про що художник хоче попередити людей своєю картиною?

                              (життя - це боротьба. За щастя треба боротися, а для цього

                               потрібні сміливість, чесність, душевна доброта)

г) Аналіз віршованого твору

Слово вчителя: 

Діти, чи задумувались ви над тим, до чого може призвести наявність тільки розуму і відсутність душевних якостей? Щоб вам було зрозуміліше, проаналізуємо вірш поета Ю. Кузнецова "Атомная сказка" (учень читає напам'ять, випереджаюче завдання)

                                                              Атомная сказка

                                                  Эту сказку счастливую слышал

                                                  Я уже на теперешний лад.

                                                  Как Иванушка во поле вышел

                                                  И стрелу запустил наугад.

                                                  Он пошел в направленьи полёта

                                                  По сребристому следу судьбы,

                                                  И попал он к лягушке в болото,

                                                  За три моря от отчей избы.

                                                  - Пригодится на правое дело! -

                                                  Положил он лягушку в платок,

                                                  Вскрыл ей белое царское тело

                                                  И пустил электрический ток.

                                                  В долгих муках она умирала,

                                                  В каждой жилке стучали века,

                                                  И улыбка познанья играла

                                                  На счастливом лице дурака.

д) Робота з карткою-інформатором 2.

                                                  картка-інформатор 2

     Казка "Царівна жаба"                                                         Казка на сучасний лад

            Щаслива

                                                               Головні герої

Іван-царевич                                                                              Іванушка

Жаба(Василиса Премудра)                                                       Жаба

                                                               Вчинки героя

Зглянувся над жабою,                                                              Розтяв тіло,

ведмедем, зайцем, щукою.                                                       пустив електричний струм

Покохав Василису Премудру                                                  (жаба помирала в довгих муках)

Боровся за щастя,                                                                      Став щасливим від процесу пізнання

приніс щастя іншим, став                                                          

щасливим

                                                           Ставлення автора

Симпатизує                                                                                Засуджує

Герой людяний                                                                          Герой безжалісний

IV. Підведення підсумків уроку

1. Слово вчителя:

Висновок: вбивство навіть науки - це злочин.

"Вільний мікрофон": Як ви думаєте, чому Ю. Кузнецов назвав свій вірш "Атомна казка"? З якими іменниками асоціюється слово "атомна"?

                                        (атомна енергія, атомна бомба, атомна війна)

- Отже, до чого може призвести відсутність людяності?

                                        (до війни)

- Які наслідки мало відкриття атома?

                                        (створення атомних підводних човнів, атомних

                                         електростанцій, атомної бомби. Хіросіма, Нагасакі,

                                         Чорнобиль. Це вірш-застереження)

- Давайте відповімо на головне запитання нашого уроку: чи потрібна людині душа? Для чого?

                                        (приносити щастя та радість іншим. Люди з багатим

                                         душевним світом створюють казку у реальному житті:

                                         твори живопису, музики, чудові витвори декоративно-

                                         прикладного мистецтва. Люди, які не мають таких

                                         душевних якостей, усе руйнують)

2. Демонстрація слайдів "Декоративно-прикладне мистецтво Росії та України"

V.Домашнє завдання: Написати твір "Прекрасна планета, на якій ти господар".


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30634. Какова роль евангельского сюжета о воскрешении Лазаря в понимании идеи романа Ф.М. Достоевского «Преступление и наказание» 12.72 KB
  В центре Преступления и наказания помещен эпизод чтения XI главы Евангелия от Иоанна о воскрешении Лазаря.Образ воскресения Раскольникова действительно связан с евангельским повествованием о воскрешении Лазаря Христом которое читает Раскольникову Соня. Сама же Соня при чтении мысленно сравнивает его с иудеями присутствовавшими при совершении неслыханного чуда воскрешения уже смердящего Лазаря и уверовавшими во Христа.
30635. Женские образы и судьбы в русской классической литературе 16.26 KB
  Только в русской литературе обращается так много внимания на изображение внутреннего мира и сложных переживаний женской души. Ее любовь к русскому народу к патриархальной старине к русской природе проходит через все произведение. Все эти черты воспитала в ней связь с русским народом и русской природой создавшими поистине русскую женщину человека большой душевной красоты.
30636. Земное и вечное в стихотворении А.А. Ахматовой «Приморский сонет» 15.8 KB
  Ахматовой Приморский сонет.Облик героини поэзии Ахматовой предстает в житейской простоте но в нем заключается пафос сильной личности. Ее лирическая героиня не отражает персональной судьбы Ахматовой а отражает проявление женской доли женского голоса. Предметный мир воспринимается уже в ином виде: три ступеньки кажутся вечностью любимый прием Ахматовой оксюморон темный дом свечи горевшие равнодушножелтым огнем.
30637. Изображение народного характера в рассказе А.И. Солженицына «Матренин двор» 12.62 KB
  Солженицына является то что он исследует русский характер. Но главным в образе героини является доброта доброе расположение духа добрая улыбка побеждающая в душе все тяготы и заботы. Неслучайно Солженицын хотел назвать свой рассказ Не стоит село без праведника поскольку именно Матрена является истинным праведником: она тот самый праведник без которого не стоит село. Реалистическая достоверность изображенных событий накладывает особый отпечаток на образ Матрены ее жизнь является не только символом праведности но и ощутимым...
30638. Интерьер как средство характеристики героя 18.61 KB
  Интерьер его домика состоящего из шести крошечных комнат говорит о том что перед нами маленький человек очевидно небогатый который не претендует на значимость любит уют. И действительно толстоногий стол заваленный почерневшими от старинной пыли бумагами говорит о том что Василий Иванович занимается работой но делает это время от времени. О том что Василий Иванович интересуется естественными науками и физическими опытами говорит сломанная электрическая машина но это увлечение осталось в прошлом так как она до сих...
30639. «Испытание любовью» как средство характеристики героя в произведениях отечественной классики 19 века 14.36 KB
  Но можем сказать что испытание любовью открыло насколько изменился Онегин.Ещё одним героем прошедшим через испытание любовью является Печорин Лермонтова Герой нашего времени. В таких случаях жизнь мстит за себя: в крепости Печорин пытается заглушить тоску сердца любовью к дикарке Бэле но очень скоро убеждается в бесплодности своих усилий.
30640. Стихотворение М.Ю. Лермонтова «Родина». (Восприятие, истолкование, оценка.) 15.68 KB
  Лермонтова Родина. Ни в одном произведении Лермонтов не достигал такой поэтической ясности как в стихотворении Родина написанном в 1841 году. Родина отразила целый комплекс народных понятий и представлений сложившихся на протяжении столетий и выявившихся как разум народа в отличие от предрассудков предубеждений мгновенного настроения толпы или тех чувств которые несли на себе печать векового рабства и порабощения. И как богат этот опыт как он многосторонен как утонченно и благородно народное чувство и как велик его разум...
30641. Любовная лирика А.С. Пушкина. Чтение наизусть и анализ одного из стихотворений по выбору учащегося 13.5 KB
  Пушкина. Любовь в поэзии Пушкина это глубокое нравственно чистое и самоотверженное чувство облагораживающее и очищающее человека. Я помню чудное мгновенье одно из самых проникновенных трепетных гармонических стихотворений Пушкина относящихся к любовной тематике. Вновь возрождение чувств в душе поэта вновь прилив жизненных сил вновь приход творческого вдохновения: Душе настало пробужденье: И вот опять явилась ты В этом стихотворении Пушкина любовная тема сочетается с философскими раздумьями поэта о своей жизни о радости...
30642. Своеобразие художественного мира одного из поэтов Серебряного века 15.41 KB
  Символистам и футуристам Гумилев противопоставил акмеизм. Как создатель нового литературного направления, первом десятилетии ХХ века он приобрёл широкую известность. Греческое слово «акме» в переводе означало «цвести» и трансформировалось в программе акмеистов как ясность, простота, утверждение реального в жизни.