54099

Чи важко бути людиною. Як потрібно жити, щоб наші душі визначали як прекрасні. Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Як виглядає Павлик який його внутрішній світ Орієнтовне виконання завдання Дідусь Антип про свого онука горбаня Павлика. Я намагаюся не відпускати Павлика гуляти у хлопчаче товариство тому що за великим Павликовим горбом діти ще не вміють побачити чудового серця його. Тому боюся що пустуни зобидять хлопця: вже не раз доводилося мені йдучи з роботи рятувати Павлика й скубти за чуба напасників.

Украинкский

2014-03-07

125 KB

1 чел.

Конспект інтегрованого уроку етики та української літератури

Тема. Чи важко бути людиною. Як потрібно жити, щоб наші душі визначали як прекрасні. Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань».

(6 клас)

Мета: формувати поняття «духовність», «духовна краса», вчити наводити приклади  духовних потреб людини і проявів краси людської душі; розвивати вміння оцінювати ситуації та вчинки людей з позиції проявів духовної краси на прикладі героїв твору «Маленький горбань», навички критичного мислення, вміння дискутувати, зв’язне мовлення; виховувати потребу в самовдосконаленні, доброту та порядність, чуйне ставлення до людей з фізичними вадами.

 Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Учитель етики. Я хочу, щоб наш урок ми розпочали з роздумів про те, що значить бути людиною. На це запитання, мабуть, можна відповісти по-різному. 

Якщо ви дивилися дитячий кінофільм «Пригоди Електроніка», то пам’ятаєте, що робот Електронік, який мав зовнішній вигляд хлопчика, мріяв стати людиною. Він запитав у свого двійника Сергія Сироєжкіна:”А що значить – бути людиною?” Той  відповів йому так: “Хочеш бути людиною? Будь нею: прокидайся і співай, живи у своє задоволення, ні в чому собі не відмовляй!”

Вправа «Мікрофон»

  •  Чи погоджуєтесь ви з таким баченням людини?
  •  А що, на вашу думку, значить бути людиною?

ІІ. Оголошення теми уроку

Учитель етики. Сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати, що значить бути людиною, з’ясуємо, у чому цінність людського життя та що таке духовна краса людини.

Учитель української літератури. А допоможе нам краще зрозуміти ці важливі поняття оповідання С.Черкасенка «Горбань».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель української літератури

1. Бесіда за запитаннями:

  •  Чи цікаво вам було читати оповідання С.Черкасенка «Маленький горбань»?
  •  Що ви відчули, коли вперше дізналися, що Павлик горбань?
  •  Чому вас це засмутило?
  1.  Рольове знайомство з героєм оповідання Павликом

Завдання. Складіть розповідь про Павлика від імені його дідуся Антипа, мами, дівчаток-однокласниць та Захарка. (Як виглядає Павлик, який його внутрішній світ)

Орієнтовне виконання завдання

Дідусь Антип  про свого онука – горбаня Павлика.

Мій онук Павлик – горбань. Мені боляче дивитися на його «худі, гострі коліна, великий химерний горб, невеличку рідковолосу голівку», на те, як він  ходить, кумедно махаючи руками….  Ех, мати дала йому серце, та не дала вроди... А нема вроди, нема й щастя. І за віщо покарав Господь?.. І неня ж гарна, добра людина вдалася, хай Бог дає на здоровя... Він... це він, батько... це за нього, п’яницю, Господь покарав калікою. Та він умер... йому тепер байдуже...» А я дуже переймаюся майбутнім онука. Важко йому зараз серед бездушних дітей, нелегко буде жити і у жорстокому дорослому світі.

Я намагаюся не відпускати Павлика гуляти у хлопчаче товариство, тому що за великим Павликовим горбом діти ще не вміють побачити чудового серця його. Тому боюся, що пустуни зобидять хлопця: вже не раз доводилося мені, йдучи з роботи, рятувати Павлика й скубти за чуба напасників.

Мати про свого синочка-каліку

Павлик – це мій біль, моє щастя і горе.  Синочок народився горбанем. Тяжко мені усвідомлювати це. Моя крихітка, моя кровинка, найрідніша людина – каліка.  Але яке ж у нього добре чутливе серце! Ще зовсім маленьким він просив мене розповісти йому перед сном казку. Найбільше його вражала казка про Зайчика-Побігайчика. Що б я не розповідала, Павлик переймався долею Зайчика-Побігайчика. Його маленьке сердечко в покалічених грудях  боляче стискалося від жалю до сердешного Зайчика, якого всі ображали. Лагідний, добрий, гарний світ казок зробив і думки Павлика лагідними, а серце чулим до всяких пригод, що траплялися створінням малим та беззахисним.

Дівчатка про свого товариша Павлика

Ми любимо гратися з Павликом, тому що він дуже добрий, ніколи нікого не образить. З Павликом цікаво. Він знає багато казок, уміє цікаво їх розповідати.  А ще хлопчик складає чарівні казки, в яких завжди перемагає добро. Павлик не такий, як усі хлопці: в нього добре чуйне серце, він цінує усе прекрасне. Павлик любить звірят, любить пташок і плаче, навіть зомліває, коли при нім хто з хлопців розбиває пташині яєчка або скручує голови горобеняткам.

Павлик – горбань, але ми не помічаємо його каліцтва. Ми бачимо його глибокі, розумні, променисті очі; в них – гарні-гарні думки і прекрасна душа цього хлопчика.

Захарко про горбаня Павлика

Горбаня Павлика ми не часто беремо до своїх ігор. Він не може бігати так швидко, як ми; йому не подобаються наші розваги. Він, буває, кидається на нас з кулаками або ридає, коли ми розорюємо пташині гнізда. Тоді я можу дати йому по горбу. Хай іде жаліється дідові. А взагалі – йому з дівчатами гуляти, та й годі. Горбатий плаксій!  

Учитель етики. Які людські якості вам найбільше подобаються в Павликові?

Завдання. Прочитайте у підручнику визначення понять «духовність» та «духовно красива» людина.

«Трибуна думок»

  •  Чи можна Павлика вважати духовно красивою людиною? Чому?
  •  Чи вважаєте ви  Павлика «щирою душею»?
  •  А Захарко, на вашу думку, духовно красива людина?

Давайте продовжимо нашу розмову про Павлика-горбаня. Та розглянемо прояви духовної краси Павлика.

Учитель української літератури

Читання уривка в особах

Той, чий був м’яч, заховав свою власність у кишеню й рішуче сказав, що м’яча більше не дасть.

Захарко вхопив його ззаду за поперек, повалив на землю і надавив коліном.

Смерті чи життя? питав Захарко, піднявши над хлопцем кулака.

Він чув і бачив, що так роблять і кажуть, борюкаючись, дорослі парубки, та й собі ото робив так само.

Хлопець плакав під ним.

Облиш! не чіпай його! гукнув на Захарка Павлик і ладен був і собі заплакати.

Ов? зареготав Захарко. Чи не заступник з’явився!..

Бо як скажу дідусеві...

Захарко пустив хлопця й підійшов до Павлика.

 Скажу дідусеві»... перекривив він Павлика й показав йому язика. Боюсь я твого дідуся!.. Ось як дам тобі по горбу, тоді йди, кажи своєму дідусеві, горбатий!

Ну-ну! оступились за Павлика дівчатка. – Йди геть! Як ви гралися, то ми не втручались до вас.

Ме-ме-ме! перекривив їх Захарко й вибив у однієї з рук крем’яхи.

Та заголосила.

  •  Кинь, не лізь до їх, промовив Пронька. Ходімо краще по катран.

Учитель етики

Коло ідей»

  •  Чому Павлик не залишився осторонь, коли Захарко почав ображати хлопчика? Чи страшно було Павликові? (Він добра і чуйна людина, яка гостро відчуває чужий біль і страждання. Захищає тих, кого ображають, хоча сам не великий сміливець).
    •  Чи можна вважати таку поведінку героя проявом краси людської душі?

Учитель української літератури

Завдання. Перекажіть уривок твору «Павлик рятує пташенят». 

Учитель етики

Оцініть ситуацію та вчинки Павлика і Захарка з позиції прояву духовної краси.

Учитель української літератури

А як сприйняв цю історію дідусь Павлика? Знайдіть про це у тексті і зачитайте.( «Ну, нічого, синку! Вже йому це так не минеться, матері його мішок груш! — заспокоював Павлика старий Антип. — А не минеться! Якщо Явдоха не захоче вишпарити, то... я сам, своїми руками розмалюю йому спину!..»)

Важко уявити, що реакція дідуся була б іншою. Звичайно, йому було дуже шкода онука. І це зрозуміло, що дідусь хотів покарати Захарка за ту образу, яку він завдав його онукові.

Але чому ж покарання не відбулося?

Давайте ще раз перечитаємо VІ розділ, щоб зрозуміти, як так сталося, що дідусь не здійснив своєї погрози?

Читання VІ розділу в особах (автор, дідусь Архип, Павлик, Захарко) 

Організація дискусії

Питання для дискусії: «Чи правильно вчинив Павлик, коли не дозволив дідусеві покарати свого кривдника Захарка?»

Прогнозування

  •  А як ви вважаєте, тепер Захарко не буде кидатися на Павлика із кулаками?
  •  А якщо інші хлопці будуть ображати Павлика, як Захарко поводитиметься у цій ситуації?

ІV. Підсумок уроку

Учитель української літератури

Вправа «Мікрофон»

  •  Що б ви хотіли побажати героям цього оповідання? (Павлику, Захарку, дідусю Архипу, тітці Явдосі (матері Захарка).
  •  Які ви зробили для себе сьогодні відкриття і висновки? Чи змінилося ваше ставлення до дітей-інвалідів?  

Учитель етики. Давайте повернемося до того запитання, з якого ми розпочинали наш урок. Що ж значить «бути людиною» і до того ж духовно прекрасною людиною?

  •  На прикладі Павлика назвіть риси духовно прекрасної людини.

Гронування



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

47428. ОЦІНКА ПРОЦЕСУ УПРАВЛЯННЯ МІЖНАРОДНОЮ МАРКЕТИНОГОВОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ТОВ «УНІВЕРСЛА ПРОДУКТ» 569 KB
  Для ефективного управління зовнішньоекономічною діяльністю на підприємстві потрібна відповідна умовам його роботи структура управління. На підприємствах, які беруть активну участь у зовнішньоекономічній діяльності, зовнішньоторговельний апарат існує у двох формах: як частина внутрішньовиробничої структури у вигляді зовнішньоекономічного відділу і як відносно самостійний підрозділ у вигляді зовнішньоторговельної фірми
47429. СОДЕРЖАНИЕ ФУНКЦИОНАЛЬНОГО АСПЕКТА УПРАВЛЕНИЯ ПРОЕКТОМ 208.5 KB
  Необходимо отметить что инвестиционная деятельность в современных условиях тесно связана с умением разработать эффективный инвестиционный план или проект а затем обеспечить определенные ими ограничения по ресурсам и реализовать заданный уровень качества продукции проекта. Не проводилось никакого управления на прединвестиционной и эксплуатационной фазе проекта. Практически не осуществлялось эффективного планирования на стадии реализации проекта. Отсюда сущность управления проекта обеспечить корректное выполнение поставленных целей с...
47430. Поклонение и Боговедение 561.53 KB
  Если ты спросишь, как выглядит служение Богу без Бога, то вот его описание. Огромное количество людей в храме, служения, праздники, торжества.
47431. Порядок формирования и использования резерва на возможные потери по ссудам 381 KB
  Сущность и функции кредита. Средства банка формируются за счет клиентских денег на расчетных текущих срочных и иных счетах; межбанковского кредита; средств мобилизованных банком во временное пользование путем выпуска долговых ценных бумаг и т. В первой главе основное внимание уделено сущности кредита рассмотрены функции кредита и основные принципы кредитования. Рассмотрена методика определения платежеспособности заемщика и поручителей этапы определения максимального размера кредита.
47432. Анализ работы Промышленного ОСБ № 8231 г.Самара по расчетно-кассовому обслуживанию юридических лиц 342 KB
  Основные операции Сберегательного банка. Роль и место Сбербанка РФ в банковской системе России а также основные виды операций банка. Основные операции Сберегательного банка РФ по обслуживанию юридических лиц. Общая характеристика Поволжского банка АК Сбербанка Про мышленного отделения № 8231 г.
47433. Учет в животноводстве ООО «ВПЕРЕД» Селивановского района Владимирской области 716 KB
  С помощью бухгалтерского учета получают достоверную и своевременную информацию необходимую для управления предприятием о выполнении планов по производству и реализации продукции ее себестоимости производительности труда уровню рентабельности. Увеличение объемов производства продукции животноводства и повышение эффективности отрасли важная задача сельскохозяйственных товаропроизводителей. Систематическое снижение затрат на производство продукции является предметом заботы всего коллектива сельскохозяйственной организации так как при этом...
47435. Онтогенез. Общие закономерности эмбриогенеза 35 KB
  Дробление. Дробление. Для изолецитальных яйцеклеток типично полное равномерное дробление. Полное неравномерное дробление характерно для телолецитальных яиц с умеренным содержанием желтка.
47436. Онтогенез. Общие закономерности эмбриогенеза. Провизорные органы хордовых 27.5 KB
  Группа анамнии и амниоты Образование провизорных органов зародышей позвоночных Плацента ее значение 1. Как только зародыш достигает необходимой степени зрелости когда большинство органов способны выполнять жизненно важные функции временные органы рассасываются или отбрасываются. Группа анамнии и амниоты Наличие или отсутствие амниона и других провизорных органов лежит в основе деления позвоночных на две группы: амниота и анамния. Они являются высшими позвоночными так как имеют скоординированные и высокоэффективные системы органов...