54115

Зниклі цивілізації

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сьогодні ми зібралися у цій затишній кімнаті, щоб поговорити про відоме і невідоме, про знане і незнане, про фантастику і реальність. Свідомість людини швидко звикає до чогось нового, раніше незвіданого. Тунель під Ла-Маншем, пілотовані космічні польоти, всесвітня комп’ютерна мережа – усе це частина нашого сьогодення, реальності, яка ще років сто тому здалася б найсміливішою фантазією. Одначе для тих, хто народився після втілення в життя технічної новинки, воно вже не є чудом.

Украинкский

2014-03-07

52 KB

0 чел.

Новгородківський НВК

МАНДРІВКА В МИНУЛЕ

Зниклі цивілізації

                                                        Щербина Н.В.

                                                     Вчитель математики

2012 р.


Тема.
Зниклі цивілізації.

Мета. Розвиток пізнавальних здібностей, потреби у поповненні знань,

          розширення інтелектуального світогляду, розвиток умінь

           збирати, аналізувати, спів ставляти інформацію, узагальнювати та

           робити висновки виховання толерантного ставлення до історії та

          культури інших держав.

Обладнання: карта, глобуси, компютери, міні-бібліотечки.

Хід заняття.

Вступне слово вчителя. Доброго дня, шановні друзі!

Сьогодні ми зібралися у цій затишній кімнаті, щоб поговорити про відоме і невідоме, про знане і незнане, про фантастику і реальність. Свідомість людини швидко звикає до чогось нового, раніше незвіданого. Тунель під Ла-Маншем, пілотовані космічні польоти, всесвітня комп’ютерна мережа – усе це частина нашого сьогодення, реальності, яка ще років сто тому здалася б найсміливішою фантазією. Одначе для тих, хто народився після втілення в життя технічної новинки, воно вже не є чудом.

Память людська надзвичайно коротка. Те, що переживали наші дідусі, прадідусі переходить до нас лише у вигляді скупих рядків у підручниках історії, мемуарних переказах, пожовтілих фотографіях. То ж давайте сьогодні зануримось у атмосферу минулих епох. У Біблії є згадка про землю «Сеннаар». Історики, співставивши її з іншими знахідками, прийшли до висновку, що на території Месопотамії перед Вавілонською епохою існувала ще стародавніша, ще більш багатша і культурніша цивілізація – шумерська.

Ведуча. Ця епоха настільки цікава, що для її характеристики нам довелося розділитися на групи, стати дослідниками прочитати і розібратися у багатьох літературних та історичних джерелах. Сьогодні ми зберемо воєдино знання про ті давні часи і допоможе в цьому міні – бібліотечка, яка є на ваших столах.

Надаємо слово групі дослідників – географів.

І група дослідників-географів. Розгляньте табличку з вашої міні-бібліотечки під номером 5. Саме тут, у південній Месопотамії, між річками Тигр і Євфрат жили шумери. Територія, де жили представники цієї найдавнішої цивілізації, географічно майже співпадає з територією сучасного Іраку, становила майже 10 тис. кв. миль. Клімат був надзвичайно жаркий, сухий, t°= 50°C, ґрунти виснажені, вивітрені, неплодородні. Це річкова рівнина, позбавлена мінералів, без каміння; болота заросли тростиною, лісів, деревини не було. Але шумери володіли технічним винахідницьким талантом, і вже згодом поля і луки були зрізані сіткою зрошувальних, іригаційних каналів, які слугували для судоходства. Система зрошування була дієздатного тисячоліттями. Вирощували фініки, з яких робили мед, вино, кісточки використовували для опалення.  

Ведуча. Саме час надати слово історикам. То звідки ж взялися ці дивні люди – шумери?

ІІ група дослідників-істориків. У другій половині 4-го тисячоліття до н. е. у Південній Месопотамії з’явились шумери, які себе називали “чорноголовими”. Це був народ, етнічно за мовою, культурою чужий  до семітських племен, що населяли Північну Месопотамію. Шумерська мова не схожа на жодну з мов. Звідки вони зявились? Більшість істориків сходяться на тому, що вони – прийшлий народ. Можливо, з Азії, з гірської місцевості, так як спосіб побудови храмів, які споруджували на штучних насипах чи на глиняних, вапнякових блоках був характерним саме для гір, і гори ці мали вихід до моря. У шумерській мові слова країна і гора пишуться однаково. Багато що говорить, що шумери прийшли у Месопотамію морським шляхом. Розкопки показали, що в жертву вони приносили не мясо, не зерно, а рибу. Давайте розглянемо табличку під номером 1. Багато років вчені розшифровували клинописні таблички, це було нелегко. Розкопки свідчать, що шумери були обізнаним, грамотним народом, практично всі вміли читати і писати. Глиняних табличок відтиснули стільки, що через 6000 років їх знайшли більше 35000 шт., не всі з них розшифровані, а скільки ще не знайдено або не збереглося. Розгляньте, як писалися і читалися деякі слова (табл. 2).

Ведуча. Отже, близько 6000 років тому були такі собі люди-шумери. Ми вже знаємо, де вони жили і звідки прийшли, а чому до цієї цивілізації такий жвавий інтерес? Чим вони заслужили таку увагу?

ІІІ група дослідників – фізиків і математиків. Кожного разу, коли ви дивитесь на годинник, ви користуєтесь результатами досягнень творчої думки шумерів. Ви про це не знали? Система числення у них була своєрідна: шістдесяткова, поєднана з десятковою, тобто рахували не десятками (1; 10; 100 і т. д.) а по 60, поєднано з десятками: 1; 10; 60; 600; 3600; 36000; 216000; 2160000)… А для чого їм так заморочуватись, запитаєте ви. Для геометричних вимірювань дуже зручно. Коло має 360°, в 1 хв – 60с, 60с – 1 год. Вони знали, що сума кутів трикутника 180°.

Цивілізація шумерів тривала близько 2000 років, вони створили календар, у якому вказані були основні астрономічні цикли, чим дуже вразили вчених, які все це обраховували за допомогою калькулятора. Знали, що Земля обертається навколо Сонця, знали структуру Сонячної системи. Такі поняття як екліптика, горизонт, полюс, вісь небесної сфери виникли саме там, у Месопотамії. Тут зявилися гончарний круг, колесо, плуг, парусне судно, мідне, бронзове ливарство, шиття голкою, зварювання і багато чого іншого. І лише через 660 років почався династичний період у Єгипті, а цивілізація в Індії – через 960 років.

 Ведуча. Нічого собі! А я думала такі собі звичайні шумери. Я теж про них дещо дізналася і хочу вам розповісти один міф, повязаний із Сонячною системою.

Давайте поглянемо на таблички 4 і 6.

Шумери поклонялися планеті – Нибиру, а своїх богів вони називали ануннаками, що в перекладі означає ті, що зійшли з небес. Правда чи ні, але сучасні астрономи не відкидають існування такої планети. Сталося так, говорить міфологія, що планета Нибиру змушена була змінити свою орбіту через те, що планети силою сумарного свого притягання подіяли на орбіту і ось саме так Нибиру зіткнулася з невідомою планетою Тиамат, і саме тоді ануннаки зійшли з небес. Шумери вірили в це, старались задобрити своїх богів, навчились добувати золото.

ІV група дослідників – літераторів. Так, дійсно, вони добували золото, сплавляли олово з міддю і отримували бронзу, мали знання з математики, технічно були розвинутою цивілізацією, а чи знаєте ви, що перші школи на Землі пішли з Межиріччя, перше законодавство на планеті – теж звідти, збереглися клиножесні таблички з рецептами від недуг, якісь бухгалтерські розрахунки. І було б зовсім дивно, якби цей надзвичайно талановитий народ нічого не досяг у галузі літератури. Прочитайте табличку під номером 3. Це літературна мудрість шумерів – своєрідні прислівя.

  1.  Тот, у кого много серебра, может быть и счастлив,

Тот, у кого много ячменя, может быть и счастлив,

Нот тот, у кого нет совсем ничего, спит спокойно.

  1.  Можно быть у господина, можно быть у царя,

Но хуже всего быть у сборщика налогов.

  1.  Всё равно умрём – давай всё растратим!

А жить – то ещё долго – давай копить!

  1.  Бедняку нигде не рады, богатому всюду рады

Бедняк не бьёт своего сына –

Он относится к нему как к драгоценности.

  1.  Бедняку лучше умереть, чем жить

Если у него есть хлеб, то нет соли,

Есть есть соль, то нет хлеба,

Если есть м'ясо, то нет ягнёнка,

Если есть ягнёнок, то нет мяса.

Ведуча. Мені здається, про цей народ можна розповідати ще довго. Ми ще не розповіли про “Царський список” шумерів, про всесвітній потоп, про найбільші міста, про зв’язки шумерів із сусідніми народами, про вчених – шумерологів, які доклали значних зусиль, щоб розшифрувати ці клинописання.

Вчитель. Правда, цікава справа? А щоб мати ще міцніші знання про цей народ, переглянемо відео Шумерська цивілізація.

(після перегляду)

  1.  Чи звернули ви увагу на правильність архітектурних споруд, на їх складність?
  2.  Вироби з золота, з бронзи у ті часи – 6000 років тому. А пригадайте, як жили і що вміли племена, що населяли Київську Русь близько 1000 року нашої ери?
  3.  Висновок: дійсно, шумерська цивілізація не лише найдавніша, але й одна із високорозвинених інтелектуально.
  4.  Чи існували інші цивілізації? Які ви знаєте?

Це мезо-американська, єгипетська, шумерська, індійська, тібетська, китайська. Подивіться на табличку № 7, де відмічено центри цих цивілізацій чи нічого цікавого ви не помітили? Так, дійсно, дивним видається той факт, що всі ці центри знаходяться на 30 паралелі.

Це зацікавило і вченого Тура Хейєрдала, який займався дослідженням цих цивілізацій, і ось до яких висновків він прийшов, що було однаковим у цих народів:

1. Культ поклоніння Сонцю, планеті.

2. Ієрогліфічне письмо.

3. Побудова колосальних камяних споруд (піраміди).

4. Муміфікація померлих.

5. Використання верховними жрецями накладних борід.

6. Зрошувальні системи, водопровід.

7. Однотипні ткацькі станки.

8. Схожість одягу.

9. Ідентичні музичні інструменти, кераміка, знаряддя праці.

10. Бронза приблизно однакового складу.

11. Добування і накопичення золота, виготовлення з нього філігранних виробів.

12. Використання плоских і циліндричних печаток.

13. Технологія виготовлення цегли.

14. Конструктивно однакові судна і човни.

Тур Хейєрдал знайшов немало доказів того, що наприклад ще одна доінкська цивілізація стародавнього Перу, яка контролювала всю південну Америку та частину північної Америки, вела активну торгівлю із сусідами.

Археологи виявили в одній з долин 26 пірамід висотою 40 м. У технологічному відношенні глиняні блоки з соломою є точною копією тих, що застосовувались у Межиріччі.

У цих цивілізацій багато спільного. Чому ж загинув, зник Шумер? Звичайно, причина у міжусобних війнах, у майновій нерівності, у конфліктах із сусідніми народами.

Ще одну з причин сформував вчений А. Фінкельштейн, який сказав, що цивілізація з нагромадженням інформації при відсутності узагальнень і висновків, приречена. Надії і сподівання на богів, недооцінка причинно-наслідкових зв’язків, аналізу подій, ситуацій, невміння, нездатність чи небажання розв’язувати спірні конфліктні ситуації мирним шляхом, небажання поступитись інтересами, йти на компроміс – чи не здається вам, що дещо треба взяти на замітку і нашій цивілізації?

Ведуча. Ось і закінчилася наша мандрівка. Той, хто захоче взнати більш детально про шумерів, завітайте в бібліотеку, зайдіть в Інтернет і ви не пожалкуєте.

Додатки: 1) презентація

                2) міні-бібліотечка.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

2176. Расчет редуктора и его составных частей 60.11 KB
  Краткое описание редуктора и технология его сборки. Выбор электродвигателя. Кинематический и силовой расчет привода. Конструктивные размеры червяка, червячного колеса и корпуса. Подбор подшипников качения.
2177. Етапи створення та класифікація інформаційних систем 25.89 KB
  Основні етапи створення інформаційних систем (ІС). Класифікація ІС. Структура комп’ютерних ІС та класифікація їх задач.
2178. CALS-технологии. И интегрированные автоматизированные системы управления 160.34 KB
  Интегрированные автоматизированные системы управления КИП. Базовые технологии управления данным и информационные модели. Преимущества использования CALS, общие представления об интегрированной информационной среде (ИИС)
2179. Изменение требований к осуществлению надзора за соблюдением законодательства РФ в области образования, государственного контроля качества образования 64.21 KB
  Подготовка образовательного учреждения к выездной проверке в сфере образования. Прохождение образовательным учреждением плановой выездной проверки в сфере образования. Основания для проведения контроля (надзора) в области образования.
2180. Расчет редуктора и ведомого вала с его деталями 125.94 KB
  Целью работы является закрепление теоретических знаний, полученных в ходе изучения материала и приобретения навыков создания современных технических систем.
2181. Воспитательная система школы 953.79 KB
  Содействие развитию личности и формированию компетенций обучающихся через создание для этого благоприятных условий деятельности. Создание условий формирования образованной , свободной, культурной, конкурентоспособной личности обучающегося, способной к творчеству, созиданию, само регуляции , непрерывному образованию , к жизнедеятельности в условиях рыночных отношений.
2182. Отношенческо-коммуникативный компонент воспитательной системы школы 195.24 KB
  Воспитатель личностно значим для воспитанников. Воспитатель социально положительно ориентирован. Толерантность сторон; Компетентность воспитателя. Учет базовых ценностей взаимодействующих субъектов, социума. Взаимодействие не должно приносить вреда другим личностям, обществу; Воспитание на личном примере.
2183. Энергетические системы 806.76 KB
  Общие сведения об энергетических системах. Режимы и параметры системы и сети. Трансформатор с расщепленной обмоткой низшего напряжения. Совместный расчет режима сетей нескольких номинальных напряжений. Расчеты режима линий с двусторонним питанием при различающихся напряжениях источников питания (по концам).
2184. Правила дорожнього руху. Дороги в мікрорайоні школи, громадський транспорт 1.06 MB
  Мета уроку: нагадати учням правила безпечного переходу дороги, знайомити з правилами безпечної поведінки на зупинках та правилами посадки в громадський транспорт. Надати можливість відпрацьовувати життєві навички аналізу дорожньої ситуації, уміння приймати відповідальне рішення щодо переходу дороги.