54164

Розвязування задач на відсотки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Крім того, велика частина інформації, яку ми отримуємо, подана у вигляді відсотків. Кожному фахівцю у всіх сферах людської діяльності треба мати справу з відсотками. Отже, наша задача - мати міцні знання про відсоток.Доповідь учнів про історію виникнення поняття відсотка.

Украинкский

2014-03-10

195 KB

13 чел.

Тема уроку. Розв'язування задач на відсотки.

Мета уроку.

  •  узагальнити і систематизувати знання, вміння і навики учнів розв'язувати задачі на відсотки 
  •  показати на прикладах практичну спрямованість математичних знань;
  •   сприяти формуванню економічної грамотності, моральних і ділових якостей учнів;
  •   розвивати пам'ять, логічне мислення; мовлення учнів;
  •   викликати інтерес до навчання.

Хід уроку.

  1.  Мотивація навчальної діяльності учнів.

1.Задача. Учитель підводить підсумки успішності за чверть. У 5-А 9 учнів навчаються на високому і достатньому рівні, а в 5-Б -11, але в 5-А-16 учнів, а в 5-Б -20 учнів. Як з'ясувати, який клас краще вчиться? Ось тут нам допоможуть відсотки.

2.Крім того, велика частина інформації, яку ми отримуємо, подана у вигляді відсотків. Кожному фахівцю у всіх сферах людської діяльності  треба мати справу з відсотками. Отже, наша задача - мати міцні знання про відсоток.Доповідь учнів про історію виникнення поняття відсотка.

 II. Актуалізація опорних знань учнів.   Усні вправи.                        

   1)                    0,13 ; 1,09;  0,8;  0,45  ; 0,006.

                          43%;  18%;  40% ;77% ;112%

В першій строчці запишіть  десяткові дроби  у вигляді відсотків, а в другій – навпаки: відсотки у вигляді десяткових дробів.

2) Витягнувши себе за чуба з болота, барон Мюнхгаузен сказав:

— Я висмикнув 120% свого волосся.

— Я висмикнув 60% свого волосся і став лисим.

— Я висмикнув 1,2% свого волосся.

— Я висмикнув 35% свого волосся, а ті 75% волосся, що залишилося, геть посивіло.

Які з цих висловлювань можуть бути правдивими?

3)   Знайти:
а) 5 % від 300; 12; 3
б)число, якщо 5 % його дорівнюють 700; 3
в) скільки відсотків становить:

- число  4 від числа5;
-  число 5 від числа 4.

III. Розв'язування задач (учні працюють у групах).

  1.  Відсотки у повсякденному житті

Задача 1. Маса мурахи становить 10% від маси вантажу, який вона може перетягнути. Яка маса мурахи, якщо за один раз вона може перетягнути 0,028 г вантажу?

Задача 2. Морська вода містить 5% солі. Скільки кілограмів морської води містить у собі 1 кг солі?

Задача 3.Вологість купленого кавуна складала 99%. В результаті довгого зберігання  вологість знизилась до 98%. Як змінилась вага кавуна?
        (відповідь: зменшилась в 2 рази)

Задача 4. Ставка співробітника - 13 500 рублів. Доплата за суміщення обов'язків - 60%. Доплата на транспорт  - 10%. Яка заробітна плата співробітника? Додати до неї 45% від нарахованої суми - премія. І відняти 13% - податки. Яку суму отримає співробітник?

Задача 5. Катруся з мамою купували взуття, маючи 1000 грн. Катрусі сподобались чоботи за 1200 грн., на які була знижка 17 %. Чи зможе Катруся купити чоботи?

  1.  Відсотки в математиці. Задачі підвищеної складності.

Задача 1. Один множник збільшили на 10%,  а другий зменшили на 10%. Як змінився добуток цих чисел?

(Відповідь: добуток зменшиться на 1% відсоток)

Задача 2.. Перше число на 25% більше другого. На скільки відсотків друге число менше першого?

( Відповідь: на 20 %)

Задача 3. Число зменшили на 20%. На скільки треба збільшити нове число, щоб одержати початкове число?

(Відповідь: на 25 %)

Задача 4. Картопля подешевшала на 20%. На скільки відсотків більше можна купити картоплі на ту саму суму?

( Відповідь: на 25%)

Задача 5. Як  зменшується число при зменшенні числа на 25%?

( Відповідь: в 4/3 рази)

IV. Підведення підсумків щодо розв'язування задач.

V. Доповіді учнів "У відсотках про все на світі" або "Цікаві відсотки"(Додаток).

VI. Домашнє завдання. Скласти 3-4 задачі на відсотки, використовуючи матеріал доповіді  " У відсотках про все на світі"

Додаток.

1.

2.Цікаві факти про воду. Основа життя — це вода

  •  Якщо людина втрачає 2% води від маси свого тіла, то вона відчуває сильну спрагу. Якщо відсотки втраченої води збільшаться до 10, то у людини почнуться галюцинації. При втраті 12% води людина не зможе відновитися без допомоги лікаря. При втраті в 20% - людина вмирає.
  •  Майже вся маса води на планеті не придатна для пиття. Ми можемо пити лише 3% води - саме стільки у нас запасів прісної води. Але навіть велика частина цих 3% недоступна, оскільки міститься в льодовиках.
  •  Всі живі істоти складаються з води: тварини — на 75 %, риби — на 75 %, медузи — на 99 %, картопля — на 76 %, яблука — на 85 %, помідори — на 90 %, огірки — на 95 %, кавуни — на 96 %. Вода становить майже 70 % маси тіла людини (це вільна, позаклітинна і так звана зв’язана вода, яка міститься усередині клітин). Людський ембріон на 97 % складається з води, а новонароджений — на 90 %. Найбільш інтелектуальна частина нашого тіла — мозок — на 85% складається з води, кров — на 95 %.
  •  85 % всіх захворювань у світі передається через воду.
  •  Під час намилювання рук з крана намарно витікає від 15 до 20 л води. Для зменшення подібного марнотратства необхідно частіше закручувати кран, що дозволить заощаджувати до 70% води.