54227

Практичне застосування відсотків

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Поглибити знання з теми; Розвивати в учнів пізнавальний інтерес уміння використовувати набуті знання навички й уміння в нових ситуаціях; Формувати навички взаємоконтролю і самоконтролю уміння обєктивно оцінити результати індивідуальної роботи; Виховувати інтерес до математики почуття колективізму та вміння працювати в групах. Удосконалити практичні вміння та навички розвязувати задачі на відсотки. Оцінити рівень засвоєння учнями знань та вмінь розвязувати задачі на відсотки. Ви розвязували багато задач на відсотки.

Украинкский

2014-03-11

209.5 KB

13 чел.

PAGE   \* MERGEFORMAT 4

ВІДКРИТИЙ УРОК

З МАТЕМАТИКИ У 5 КЛАСІ 

ГІМНАЗІЇ № 39

 ВЧИТЕЛЬ МАТЕМАТИКИ

МАТВЕЄВА ЛЮБОВ МИХАЙЛІВНА

м. Дніпродзержинськ

2012р.

Тема: Практичне застосування відсотків.

Мета:

  •  Поглибити знання з теми;

  •  Розвивати в учнів пізнавальний інтерес, уміння використовувати набуті знання, навички й уміння в нових ситуаціях;

  •  Формувати навички взаємоконтролю і самоконтролю, уміння об’єктивно оцінити результати індивідуальної роботи;

  •  Виховувати інтерес до математики, почуття колективізму та вміння працювати в групах.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Обладнання: таблиця «Відсотки», завдання для групової роботи, ілюстрації до окремих етапів уроку.

Задачі уроку: 

  •  Узагальнити та систематизувати теоретичні знання з теми «Відсотки».

  •  Удосконалити практичні вміння та навички розв’язувати задачі на відсотки.

  •  Оцінити рівень засвоєння учнями знань та вмінь розв’язувати задачі на відсотки.

Очікувальні результати.

Після уроку учні удосконалюють вміння:

  •  перетворювати відсотки у дріб;
  •  знаходити відсотки від числа;
  •  знаходити число за його відсотками.

Організаційний момент.

Мета цього етапу – створення психологічного настрою.

Учитель: Діти, давайте розшифруємо слово УРОК та дізнаємося, що на цьому уроці на нас чекає і що ви зможете продемонструвати (слайд 1)

У - Успіх

 На нас чекає

Р - Радість

О - Обдарованість

 Ви продемонструєте

К – Кмітливість, креативність

Учні класу об’єднані в групи «Юні біологи», «Юні географи», Юні хіміки та фізики», «Юні економісти», «Юні літератори». Кожна група напередодні отримала завдання розробити творчий проект практичного застосування набутих знань і навичок з теми «Відсотки».

 

І. Перевірка домашнього завдання.

Учитель фронтально перевіряє наявність домашнього завдання. Потім учні проводять взаємоперевірку в парах, при необхідності задають один одному питання. Підводяться підсумки. Учні виставляють один одному оцінки за виконання домашнього завдання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів та повідомлення теми і мети уроку.

Учитель. Ми закінчуємо вивчати тему «Відсотки». Ви розв’язували багато задач на відсотки. Скажіть, а навіщо нам потрібно було цьому вчитися? Де застосовуються ті знання і вміння, які ви отримали, вивчаючи тему «Відсотки». Знання з теми «Відсотки» мають широке використання як в математиці, так і в інших науках, а також у повсякденному житті.

Тому темою нашого уроку буде «Практичне застосування відсотків».

Сформуймо разом мету цього уроку, що буде останнім уроком теми. (Учні висловлюють свої пропозиції щодо мети уроку.)

Отже, мета уроку – узагальнення та систематизація знань та вмінь. Мета буде досягатися за допомогою різноманітних форм і прийомів навчання: фронтального опитування, колективної та індивідуальної роботи, роботи в групах, роботи в парах.

В роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого Арістотеля: «Розум полягає не лише у знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання».

Вам надається можливість застосувати свої знання й вміння на всіх етапах уроку.

Для подальшої роботи у кожної групи на парті є конверт, у якому вкладені всі необхідні картки для сьогоднішньої роботи. Із конверта достаньте листок оцінювання, на якому ви будете виставлять кількість зароблених балів на кожному етапі роботи.

                                     Лист самооцінювання

Призвіще ____________________  клас __________

Виконана робота

Кількість балів

Кількість зароблених балів

1.

Домашня робота

2.

«Мозковий штурм»

3.

Бліц-турнір (робота в парах)

4.

Робота в групах

5.

Самостійна робота

6.

Рефлексія «Незакінчені речення»

ВСЬОГО

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

«Мозковий штурм» (Використовується таблиця «Відсотки».)

Учитель починає, а учні закінчують речення:

  1.  Сота частина величини називається …
  2.  Щоб знайти відсотки від числа, треба …
  3.  Щоб знайти число за значенням відсотків треба …
  4.  Щоб знайти відсоткове відношення двох величин, треба …

(Учитель пропонує учням оцінити свої відповіді.)

ІV. Узагальнення та систематизація знань.

Робота в парах.

Учитель пропонує бліц-турнір з розв’язуванням задач із застосуванням відсотків.

Після розв’язування учні виконують самоперевірку з використанням шифру-розгадки і записують оцінки у лист оцінювання.

Бліц-турнір

Варіант І

  1.  Запишіть 5% у вигляді десяткового дробу:

а) 5,00;    б) 0,5;    в) 0,05;    г) 0,005.

  1.  Записати 0,34 у відсотках:

а) 3,4%;    б) 0,34%;    в) 340%;    г) 34%.

  1.  1% від числа 350 дорівнює:

а) 3,5;    б) 350;    в) 35;    г) 0,35.

  1.  Якщо 1% числа дорівнює 32, то дане число дорівнює:

а) 32000;    б) 3200;    в) 320;    г) 0,32.

  1.  30% від числа 210 дорівнюють:

а) 63;    б) 700;    в) 7;    г) 6300.

  1.  Знайти число 40% якого дорівнюють 400:

а) 160;    б) 1000;    в) 40;    г) 16000.

  1.  В книзі 300 сторінок. Оля прочитала 15% книги. Скільки сторінок прочитала Оля?

а) 20 стор.;    б) 50 стор.;    в) 150 стор.;    г) 45 стор.

  1.  Картопля містить 20% крохмалю. Скільки картоплі потрібно для одержання 12 кг крохмалю?

а) 2,4 кг;    б) 24 кг;   в) 60 кг;    240 кг.

Шифр розгадка

відповідь

60

45

3200

0,05

34

1000

63

3,5

буква

и

к

с

в

і

т

о

д

 Зашифроване слово «Відсотки»

Варіант ІІ

  1.  Запишіть 15% у вигляді десяткового дробу:

а) 1,5;    б) 150;    в) 1500;    г) 0,15.

  1.  Записати 0,07 у відсотках:

а) 70%;    б) 700%;    в) 7%;    г) 0,007%.

  1.  1% від числа 45 дорівнює:

а) 4,5;    б) 0,45;    в) 450;    г) 0,045.

  1.  Якщо 1% числа дорівнює 2,3, то дане число дорівнює:

а) 230;    б) 23;    в) 0,23;    г) 2300.

  1.  40% від числа 160 дорівнюють:

а) 40;    б) 4;    в) 64;    г) 400.

  1.  Знайти число 60% якого дорівнюють 360:

а) 216;    б) 60;    в) 6000;    г) 600.

  1.  На складі було 400 т вугілля. Згодом 25% вугілля було вивезено. Скільки тонн вугілля вивезено?

а) 100 т;    б) 10 т;    в) 25 т;    г) 16 т.

  1.  Руда містить 60% заліза. Скільки треба взяти руди, щоб отримати 72 т заліза?

а) 180 т;    б) 120 т;   в) 60 т;    240 т.

Шифр розгадка

відповідь

0,15

0,45

230

600

7

120

64

100

буква

п

о

ц

н

р

и

е

т

Зашифроване слово «Проценти»

V. Робота в групах.

  1.  Учень із групи «Юні хіміки та фізики». Михайло Васильович Ломоносов сказав: «Хімія – права рука фізики, а математика – її очі».

Задачі на відсотки мають конкретну, практичну значущість і дуже широко використовуються, наприклад в хімії та фізиці (при роботі з розчинами, сплавами).   Відсотковий вміст і концентрація – це широко вживані в науці та техніці терміни.

Наша група пропонує розв’язати задачі:

Задача 1.

Сплав містить 8% міді. Скільки кілограмів міді міститься в 560 кг сплаву?

Розв’язання.

  1.  560*0,08= 44,8 (кг)

Відповідь: 44,8 кг міді міститься у 560 кг сплаву.

   Задача 2.

Розчин містить 14% солі. Скільки кілограмів розчину треба взяти, щоб отримати 42 кг солі?

 Розв’язання.

  1.  (42:14)*100= 300 (кг)

Відповідь: треба взяти 300кг розчину.

   

                             

  1.  

Учень із групи «Юні біологи». Ззадачі на відсотки широко використовують в біології.

Найбільший і найкрупніший птах на Землі африканський страус. Висота цього птаха 2,5 м, а його маса досягає 100 кг. Найменша у світі із пташок – колібрі – довжина її 6 см, а маса 4 г. Скільки відсотків становить:

  1.  довжина тіла пташки колібрі від висоти авриканського страуса?;
  2.  маса колібрі від маси африканського страуса?

Розв’язання.

  1.  1) 2,5м = 250 см;

          2) 6:250= 0,024= 2,4%.

  1.  1) 100 кг = 100000 г;

           2) 4:100000= 0,00004= 0,004%.

Відповідь: а) 2,4% довжина тіла пташки колібрі від висоти авриканського                

                      страуса;

                   б) 0,004% маса колібрі від маси африканського страуса.

  1.  Учень із групи «Юні географи».

Найвища гора в нашій країні – це гора Говерла (знаходиться в Західній Україні).

Її висота 2060 м.

А висоти кримських гір Ай-Петрі та Роман-Кош становлять відповідно 60% і 75% від висоти гори Говерла. Якій відсоток становить висота гори Ай-Петрі від висоти гори Роман-Кош?

Розв’язання.

  1.  2060*0,6= 1236 (м) висота гори Ай-Петрі;
  2.  2060*0,75= 1545 (м) висота гори Роман-Кош;
  3.  1236:1545= 0,8= 80%

Відповідь: 80% становить висота гори Ай-Петрі від висоти гори Роман-Кош.

           Задача 2.

Чисельність населення України 44 млн. (дані за Всеукраїнським переписом 2001р.). Жінки становлять 52%, а решта чоловіки. На скільки більше в Україні жінок ніж чоловіків?

 Розв’язання.

  1.  52%= 0,52

44*0,52= 22,88 (млн.) жінок проживають в Україні;

  1.  44-22,88= 21,12 (млн.) чоловіків проживають в Україні;
  2.  22,88-21,12= 1,76 (млн.)

Відповідь: на 1,76 млн. більше жінок в Україні, ніж чоловіків.

  1.  Учень з групи «Юні економісти».

Відсотки дуже широко використовуються у сфері фінансів: грошові вклади приймаються банками на умовах виплати певних відсотків.

Характеризуючи економіку країни, обов’язково згадують зниження чи підвищення загального національного продукту, цін, відсоток інфляціїї, тощо.

Я пропоную розв’язати таку задачу:

Сім’я на придбання пральної машини взяла в банку позику 3600 гривень терміном на 2 роки під 12% річних. Скільки гривень сім’я повинна сплачувати кожного місяця?

 Розв’язання.

  1.  (3600:100)*12= 432 (грн) нараховуємо відсотки банку;
  2.  3600+432= 4032 (грн) загальна сума, для сплати банку;
  3.  4032:24= 168 (грн)

       Відповідь: сім’я повинна сплачувати 168 грн. кожного місяця.

        

  1.  Учень з групи «Юні літератори».

Відсотки використовуються не тільки в точних науках: хімії, фізиці, біології тощо, але й в літературі.

Знаменитий американський винахідник Томас Едісон сказав: «Відкриття – це 1% натхнення і 99% праці».

Відгадайте загадку:

Він дві різні назви має,

Його бухгалтер поважає.

У бізнесі, торгівлі – всюди

З ним звикли справу мати люди.

Виконує він скрізь роботу

А називається …

                             (відсотком) 

Пропонуємо подивитись інсценівку казки «Колобок».

Ведуча: Біля лісу у хатині

             Дід і баба проживали.

             От якось одної днини

             Смачненького забажали.

             

             Баба тісто замісила

             Та медком підсолодила

             Колобок спекла духмяний,

             Круглобокий та рум’яний.

             Стало дідові цікаво:

Дід:     «Скільки меду ти поклала?».

Баба:  «Не бурчи,

           Сядь до столу й полічи.

           Маса вся – аж 300 грам,

           5 % меду там».

Дід:    «Бабо, та ти що, жартуєш?».

Баба:  «Як полічиш, то й скуштуєш!».

Вчител: Діти, допоможіть діду розв’язати задачу.

Розв’язання.

(300:100)*5= 15 (г) меду

Ведуча:   Колобок був ще гарячий,

               Та така вже у нього вдача –

               З підвіконня він звалився

               І стежкою покотився

               Раптом Зайчик скік та скок:

Зайчик:   Ти куди це, Колобок?

Колобок: На прогулянку біжу.

                Довга стежка ця?

Зайчик: Скажу.

             Та не просто, а в задачі,

             Розв’яжи, ти ж не ледачий!

             40 метрів ти пробіг

             (хоч немає в тебе ніг)-

             5% це від шляху,

             Що до лісу йде від хати.

             То якої довжини

             Шлях до лісу – сам скажи!

             Скажеш – далі йди гуляй,

             Ні – то з’їм тебе і край.

Вчитель:Діти! Допоможіть Колобку розв’язати задачу. 

Розв’язання.

  1.  (40: 5)*100= 800 (м) довжина стежки.

Зайчик(Колобку): - Йди гуляй.

VІ. Самостійна робота.

Побувати у ролі бухгалтера і заповнити відомість № 1.

(Тихо грає легка музика)

                                        Відомість № 1

П.І.Б. працівника _____________________________________

Нарахована заробітна плата,

(грн)

Відраховано %

Відраховано, грн.

2000,00

Єдиний соціальний внесок 3,6%

72,00

Провспілкові внески 1%

20,00

Прибутковий податок 15%

300,00

ВСЬОГО:

392,00

Видати на руки – 1608,00 грн.

Бухгалтер _________________.

Додаткове завдання.

Задача.

Громадянин поклав гроші в банк на рік. Банк сплатив 14% річних, що склало 700 грн. Яка сума була покладена в банк?

Розв’язання.

  1.  (700:14)*100= 5000 (грн)

Відповідь: покладено в банк 5000 грн.

(Учні працюють самостійно, а вчитель індивідуально працює зі слабкими учнями).

VII. Домашне завдання.

  1.  Скласти і розв’язати задачі для Колобка.
  2.  Додаткова задача:

Позавчора лисичка купила в лісовій крамниці банку згущеного молока за 4 грн. Учора ціна молока піднялася на 5%, а сьогодні знизилася на 5%. За яку ціну сьогодні лисичка купила те саме молоко?

Розв’язання.

  1.  (4*5):100= 0,2 (грн.) на стільки піднялася ціна учора;
  2.  4+0,2= 4,2 (грн.) коштувала банка молока після підвищення ціни;
  3.  (4,2*5):100= 0,21 (грн.) на стільки знизилась ціна молока сьогодні;
  4.  4,2-0,21= 3,99 (грн.) заплатила сьогодні лисичка за молоко.

         VIIІ. Підсумки уроку.

Рефлексія.

Учитель: Наш урок добігає кінця. Пропоную висловити свої враження від уроку, закінчивши фрази (інтерактивна вправа «Незакінчені речення»):

  •  Сьогодні на уроці я навчився …
  •  Сьогодні на уроці для мене важливим було …
  •  Сьогодні на уроці мені сподобалось …

Учні заповнюють лист самооцінювання, виставляють оцінки в щоденники для підпису вчителем.


Література:

  1.  Бевз Г.П. Математика 5 клас. Київ «Генеза» 2005р.
  2.  Стадник Л.Г. Комплексний зошит для поточного і підсумкового контролю знань з математики для 5 класу. Харків «Ранок» 2010р.
  3.  Пироженко Л.В. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання.

     – К.: А.С.К., 2004р.

  1.  Маркова І.С. Інтерактивні технології на уроках математики. Харків «Основа» 2008р.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55688. Науково-методичний супровід становлення і розвитку вчителів природничо-математичних дисциплін як конкурентноспроможних фахівців 628 KB
  В умовах становлення і розвитку високотехнологічного інформаційного суспільства в Україні виникає необхідність підвищення якості та пріоритетності шкільної природничоматематичної освіти як зазначено у Концепції Державної цільової соціальної програми.
55689. Реализация компетентносного подхода на уроках обучения грамоты 115 KB
  В работе описывается как на уроках обучения грамоты реализуется компетентносный поход в обучении и воспитании младших школьников. Раскрыты разнообразные методы и подходы, выделен механизм процесса формирования и развития ключевых компетентностей личности, описаны формы и методы творческой деятельности учащихся на уроке.
55690. УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ ТВОРЧОГО ПОТЕНЦІАЛУ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ 54 KB
  З одного боку творчість передбачає багатство вибору й відсутність обмежень кимось зі сторони натомість педагогічне управління як складова навчального процесу і як різновид управління взагалі характеризується певними обмеженнями будьякої діяльності у тому числі звичайно і творчої. Марина Олександрівна Горбач
55691. РАЗВИТИЕ ТВОРЧЕСКИХ СПОСОБНОСТЕЙ УЧАЩИХСЯ НА УРОКАХ РУССКОГО ЯЗЫКА 140.5 KB
  Основные задачи педагога по развитию творческих способностей учащихся. Виды творческих работ на уроках русского языка Основные методические особенности сочинений-этюдов Творческие работы учащихся...
55692. ТЕХНОЛОГІЇ ІНТЕРАКТИВНОГО НАВЧАННЯ ЯК ІННОВАЦІЙНЕ ПЕДАГОГІЧНЕ ЯВИЩЕ У ФОРМУВАННІ КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ УЧНІВ 133 KB
  Формування компетентностей учнів зумовлене не тільки реалізацією відповідного оновленого змісту освіти але й адекватних технологій і методів навчання. Враховуючи що продуктом школи є людина особистість відзначимо основні задачі які підлягають реалізації...
55693. Національне виховання на уроках розвитку зв’язного мовлення 207.5 KB
  На жаль, нині ми маємо надзвичайно мало патріотів, котрі щиро вболівають за майбутнє та теперішнє держави. Чому це так? Тому, що відсутня відповідна політика держави, а як відомо «відсутність такої політики» - також політика.
55694. Корекційно-розвивальна робота з учнями з вадами фізичного та (або) розумового розвитку 228 KB
  Окрім того діти навчаються у школі де переважно ведуть сидячий спосіб життя і можуть ділитися своїми емоціями лише на коротких перервах чи на уроках фізкультури. Ці діти швидко відволікаються увага у них нестійка.
55696. ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ МУЗИКИ В ПОЗАНАВЧАЛЬНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ВНЗ 389 KB
  Студенти учасники ансамблю краще проводять заняття педагогічної практики у дитячому садку та школі бо їхнє тонке чуття музичних творів передається дітям а хвилювання яке притаманне студентам-практикантам під час проходження...