54238

Випадкові, неймовірні і достовірні події

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Чи сподівались ви що сьогодняшній урок почнеться саме так Відповіді дітей Подія яка відбулась зараз була для вас неочікуваною Відповіді дітей У житті з нами відбуваються різін події: приємні і неприємні очікувані і неочікувані випадкові. Розглянемо приклад: Чи буде завтра іти сніг Відповіді дітей Тобто подія може відбутися а може і ні Випадкова подія це подія що при одних і тих же умовах може відбутися а може й не відбутися. Ще один...

Украинкский

2014-03-11

103 KB

5 чел.

Барченкова Наталія Олександрівна, вчитель математики і інформатики, ЗОШ № 35, м.Чернігів

Тема: «Випадкові, неймовірні і достовірні події»

Мета:

ввести поняття достовірних, неможливих і випадкових подій,

сформувати знання і вміння по визначенню виду подій.

розвивати: вміння аналізувати, робити висновки; навики роботи в групах.

виховувати вміння застосовувати метематичні знання в життєвих ситуаціях.

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань.

Зараз ми з вами проведемо лотерею. Подивіться уважно на свої робочі місця. На парті у кожного з вас знаходиться картка з номером.

Сьогодні у нас ___________ число. У кого такий номер? Підніміть будь-ласка рукук.

Підійди до мене і витягни номерок.

Номер №_

У кого такий номер? Встань будь-ласка. Сьогодні тобі пощастило. В кінці уроку ти отримаєш приз. Сідай.

Чи сподівались ви, що сьогодняшній урок почнеться саме так? ( Відповіді дітей)

Подія, яка відбулась зараз, була для вас неочікуваною? ( Відповіді дітей)

У житті з нами відбуваються різін події: приємні і неприємні, очікувані і неочікувані, випадкові.

ІІІ. Новий матеріал.

Отже, тема нашого уроку: « Випадкові, неймовірні і достовірні події»

З давніх часів люди хотіли передбачати події, прораховувати їх. В математиці є спеціальна наука про випадки, яка називається ТЕОРІЯ ЙМОВІРНОСТЕЙ.

Заснували цю науку: Паскаль, Ферама, Бернуллі. Значимий внесок в науку в 20  столітті внесли Берштейн, Колмогоров, а також українські математики Скороход, Ядренко.

А зараз і ми з вами почнемо вивчати теорію ймовірностей. Під час уроку ми будемо користуватися опорними конспектами, як і лежать у кожного з вас, потім ви його вклеїте в зошит.

Розглянемо приклад:

- Чи буде завтра іти сніг? ( Відповіді дітей)

Тобто подія може відбутися, а може і ні?

Випадкова  подія  - це подія, що при одних і тих  же умовах може відбутися, а   може й не  відбутися.                                    

Ще один приклад:

  •  У вас сьогодні є урок математики? ( Відповіді дітей)

Ця подія обов’язково відбудеться.

Достовірна подія - це подія, що за даних умов обов'язково відбудеться.

Ще один приклад:

  •  Ви вмієте літати? ( Відповіді дітей)

Така подія неможлива.

Неможлива подія - це подія, що за даних умов  не може відбутися.

Давайте розберемося  в подіях на прикладах.

ЗАДАЧА 1.

У кошику лежало 3 червоних і 3 жовтих  яблука.  Із сумки навмання виймають яблуко. Серед наступних подій укажіть випадкові, достовірні, неможливі події.

1:   Витягнули червоне яблуко                ВИПАДКОВО

2:  Витягнули жовте яблуко                    ВИПАДКОВО

3:  Витягнули зелене яблуко                   НЕМОЖЛИВО

4:    Витягнули яблоко                             ДОСТОВІРНО

 

ЗАДАЧА 2.

Які з наведених подій достовірні, випадкові, а які неможливі?

  •  Крокодил навчиться співати;
  •  У наступному році твій день народження припаде на середу;
  •  Індики  восени полетять до теплих країв;
  •  Після березня настане квітень;
  •  Завтра настане субота;
  •  Сьогодні  я знайду 10 грн.

ЗАДАЧА 3.

Охарактеризуйте події, про які піде мова, як достовірні, випадкові й неможливі.

  •  Мене завтра запитають на уроці.
  •  Мені сьогодні зустрінеться чорна кішка.
  •  День народження мого друга - число менше 32.
  •   З нашого шкільного вікна видно море.
  •   Завтра буде неділя, якщо сьогодні субота.
  •  Вибрали навмання слово з підручника, і в ньому є буква о.
  •  Камінь, кинутий у воду, потоне.

ЗАДАЧА 4.

Про які події  в народі говорять:

 Коли рак на горі свисне 

“ Бабця надвоє ворожила 

Отже

  •  Подія, що обов'язково відбудеться при даних умовах, називається...
  •  Подія, що не може відбутися при даних умовах, називається...
  •  Подія, що може як відбутися, так і не відбутися при даних умовах, називається...

ІV. Формування вмінь.

А зараз зробимо перше письмове завдання. Впишіть назви подій до тих означень, які є перед вами.

  1.  ________________________________________- це подія, яка при  одних і тих же умовах може відбутися, а може і не відбутися.
  2.  _________________________________________- це подія, яка при данних умовах не може відбутися.
  3.  _________________________________________- це подія, яка при данних умовах обов’язково відбудеться.

Чи любите ви грати? ( Відповіді дітей)

Давайте пограємо.

  •  Грати з вами буде хлопчик, якмй є сучасним магом і чарівником.  Про нього написано багато книжок, і на екранах кінотеатрів іде фільм про нього. Хто це? ( Відповіді дітей)

Так. В гру з вами вступають Гаррі Поттер і його друзі.

Кожен ряд отримає своє завдання.

У вас 5 хвилин, щоб його розв’язати.

І ряд отримує питання від Гаррі Поттера.

У вашому класі вчиться 13 хлопчиків і 18 дівчаток. Які з наступних подій є для класу неможливими, а які - достовірними:

  •  у класі є два учня, що народилися в різні місяці;
  •  у класі є два учня, що народилися в одному місяці;
  •   у класі є два хлопчики, що народилися в одному місяці;
  •   у класі є дві дівчинки, що народилися в одному місяці;
  •   всі хлопчики народилися в різні місяці;
  •   всі дівчинки народилися в різні місяці.

ІІ ряд отримує питання від Роні Візлі.

Укажіть, які з перерахованих подій, на вашу думку, є  достовірними, а які — неможливими.

  •    монета, кинута на гладку тверду поверхню, встала на ребро;
  •     на гральному кубику випало сім;
  •     на гральному кубику випало від одного до шести;
  •     номер відкритої сторінки в книзі — дробове число;
  •    номер відкритої сторінки в книзі не менше 1;
  •      1 січня в школі не буде уроків.

ІІІ ряд отримує питання від Герміони Грейнджер.

Чи є достовірними події:

•   завтра на вулиці вам зустрінеться Баба-Яга;
• число днів у наступному місяці не перевищить 31;
• у вашій ванні оселиться червоний крокодил у синю смужку;
• на морозі вода в склянці через якийсь час змерзне;
• в жаркий день випадає сніг;
• збірна вашого класу виграє футбольний матч з “Динамо".

Вчитель разом з учнями розбирає відповіді на питання.

 

А тепер разом розберемо завдання директора школи  магів Дамблдора.

Кидаємо два кубики. Які з наступних подій неможливі, які - випадкові, а які - достовірні:

  •   на кубиках випало однакове число;
  •   сума чисел на кубиках не перевершує 12;
  •   сума чисел на кубиках дорівнює 11;
  •   добуток чисел на кубиках дорівнює 11.

Наступне завдання від Добі

Зі списку журналу вашого класу ( у якому є хлопчики й дівчинки) випадковим чином обраний один учень. Вкажіть подію:

  •      це хлопчик;
  •      обраному учневі 12 років;
  •      обраному учневі 12 місяців;
  •  цьому учневі більше 2 років.

                                             

Отже

  •  Подія, що обов'язково відбудеться при даних умовах, називається...
  •  Подія, що не може відбутися при даних умовах, називається...
  •  Подія, що може як відбутися, так і не відбутися при даних умовах, називається...

А тепер ми проведемо з вами математичний диктант.

  1.  Влітку у Вас будуть канікули.
  2.  В майбутньому ви виграєте 1 млн. грн.
  3.  О 12 год. ночі в місті буде іти сніг, а через 24 год.буде світити сонце.
  4.  Ви станете президентом України.
  5.  Людина народжується старою, а з кожним днем стає молодшою.
  6.  На Новий рік ви отримаєте іграшку.
  7.  30 лютого буде іти дощ.
  8.  Камінь, який кинули вгору, впаде на землю.
  9.  Вода в холодильнику кипить.
  10.  Навчальний рік колись закінчиться.
  11.  Ви вийдете на вулицю, а там слон.
  12.  В кінці уроку хтось отримає виграш.

Кожна правильна відповідь – 1 бал.

Домашнє завдання:

  1.  Вивчити означення подій.
  2.  Придумати приклади до неможливих, достовірних та випадкових подій. Один із прикладів замалювати.
  3.  Провести експеримент(підкидання монети 20 р). Результати кожного підкидання ( орел чи решка) записати в зошит.

V. Підсумок.

На сьогодняшньому уроці ми з вами познайомилися з різними типами подій. Дуже важливу роль в житті кожного з нас виідіграють випадкові події.  Про випадкові події навіть складаються вірші.

Александр Сергеевич Пушкин

О сколько нам открытий чудных
Готовят просвещенья дух
И опыт, сын ошибок трудных,
И гений, парадоксов друг,
И
случай, бог изобретатель.

Михаил Юрьевич Лермонтов

Я к вам пишу случайно; право,
Не знаю как и для чего.
Я потерял уж это право.
И что скажу вам? — ничего!

Алексей Константинович Толстой

Средь шумного бала, случайно,
В тревоге мирской суеты,
Тебя я увидел, но тайна
Твои покрывала черты.

Александр Александрович Блок

Жизнь - без начала и конца.
Нас всех подстерегает
случай.
Над нами - сумрак неминучий,
Иль ясность божьего лица.

Оцінювання найактивніших учнів. Отримання призу переможцю лотереї: плюс 2 бали до математичного диктанту.

VІ. Рефлексія.

сьогодні я довідався про… 

·  було цікаво... 

·  я зрозумів, що... 

·  тепер я можу... 

·  мене здивувало... 

VІІ Домашнє завдання:

  1.  Вивчити означення подій.
  2.  Придумати приклади до неможливих, достовірних та випадкових подій. Один із прикладів замалювати.
  3.  Провести експеримент(підкидання монети 20 р).

   Результати кожного підкидання ( орел чи решка) записати в зошит.

  1.  Творче завдання: підготувати повідомлення  « Теорія ймовірностей в житті людини»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

80755. Methods of sentence analysis. Subordination grammar and constitutional grammar 26.75 KB
  The nominative parts of the simple sentence, subject, predicate, object, adverbial, attribute parenthetical enclosure addressing enclosure. The parts are arranged in a hierarchy. The ultimate and highest of this integral modification is the scheme as a whole.
80756. Verb. Morphological classification symantic and structural classification of verbs 28.04 KB
  There are exist finite and non-finite forms of a verb. Non-finite forms or the so called verb its are infinitive, the participle and the gerund. The verb forms differ in their meaning, as function. the finite form them denotes a process.
80757. NOUN. SEMANTIC AND STRUCTURAL CLASSES OF NOUNS 27.98 KB
  The categorical functional properties of the noun are determined by its semantic properties. The most substantive function of the noun is hat of the subject in the sentence. The function of the object in the sentence is also typical of the noun as the substance word.
80758. THE ARTICLE AND ITS STYLISTIC POTENTIAL 27.64 KB
  Newspaper style was the last of all styles of written literary english to be recognized as a specific form of writing standing apart from other forms. Information in the english newspaper is conveyed through the medium of: brief news item, press reports (parlimentary, of court proceeding...
80759. SYNTATICAL EXPRESIVE MEANS AND STYLISTIC DEVISES 27.52 KB
  Within the language as a system there establish themselves certain definite types of relations between words, word-combinations, sentences and also between larger spans of utterances. The term supra-phrasal unit is used to denote larger unit than a sentence.
80760. Synonyms, euphemisms and antonyms 28.96 KB
  Traditional linguistics defines synon. As words of the same category of parts of speech conveying the same concept but differing either in shades of meaning or in stylistic characteristics. A more modern and effective approach to the classification of synonyms may based on the definition describing synonyms as words differing in connotations...
80761. Phraseological Units and the principles of their classification 30 KB
  Phraseological units because they sum up the collective experience of the community.They moralize (Hell is paved with good intentions), give worring If you sing before breakfast, you will worry before night), criticize (Everyone calls his own guse swans).
80762. Object of the Theory of Grammar. Its place among Other Linguistic Sciences 29.78 KB
  Language is social by nature: it is inseparably connected with the people who are its creators users. L. consists of three parts (sides): the phonological system, the lexical system, the grammatical system; without any one of them three is no human L. in the above sense.
80763. DISTINCTIVE LINGUISTIC FEATURES OF THE MAJOR FUNCTIONAL STYLES OF ENGLISH 26.76 KB
  A functional style of language is a system of interrilated language means which serve a definite in communication. The english literary standard we distinguish the following major functional styles: the language of belles-letters, the languge publicistic literaeture, the language of newspapers...