54241

Координатна пряма. Протилежні числа. Модуль числа. Цілі числа

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Протилежні числа. Модуль числа. Цілі числа Державна спеціалізована художня школаінтернат ІІІІ ступенів Колегіум мистецтв в Опішні Урок математики в 6 класі Тема уроку: Координатна пряма. Протилежні числа.

Украинкский

2014-03-11

63.5 KB

4 чел.

Негруб Н. В.

Урок математики в 6 класі

на тему:

«Координатна пряма. Протилежні числа.  Модуль числа.                          Цілі числа»

Державна спеціалізована художня школа-інтернат

І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв в Опішні»

Урок математики в 6 класі

                                                                

Тема уроку: Координатна пряма. Протилежні числа.  Модуль числа.                          Цілі числа.

Мета уроку: Узагальнити та систематизувати знання з теми; виявити                  рівень засвоєння знань учнями; розвивати логічне мислення; сприяти розвитку уваги; виховувати в учнів почуття прекрасного; інтерес до математики; прищеплювати любов до рідного краю.

 

Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.

Унаочнення: Модель координатної прямої.

Обладнання: демонстраційний термометр.

                              

                                                 Хід уроку.

І. Активізація навчальної діяльності учнів.

  •  Сьогодні наш урок розпочнемо із казки.

В чарівній країні "Математика" жили-були веселі числа, їх називали "Натуральні". Вони завжди були комусь потрібні, то бабусі, щоб порахувати курчаток, то Малюкові – порахувати машинки, Бджілці – квіточки на клумбі, Садівникові – дерева в саду…

- Діти, а кому ще вони потрібні?

І було в цій країні сумне число, яке як йому здавалось, нікому не потрібне. Цим числом виявився Нулик.  Він із заздрістю спостерігав за роботою Натуральних чисел і важко зітхав, бо йому не було чим зайнятись. Та одного разу його помітив Промінь і, розпитавши, чому сумує Нулик, запропонував йому роботу:

- А давай для Натуральних чисел на мені збудуємо хатинки, де б вони могли заховатися від негоди. І в тебе тоді буде дуже багато друзів. Нулик зрадів такій пропозиції і завзято розпочав будівництво. Перша хатинка буде для мене, потім для одинички, двійки і т. д.

                 О           А           В             С                                       Х

     

                 0            1            2              3             4              5

Після теплого літечка настала осінь з холодними дощами і Натуральні числа засумували, тремтячи від холоду. Але Промінь з Нуликом гостинно запросили їх розселитися в новенькі будиночки. А щоб не переплутати домівки, домовились кожну позначити точкою і записати адресу – координату. Нулик на правах господаря вибрав собі літеру схожу на нього і вийшла координата О(0), а потім числа розібрали решту.

Виходячи на прогулянкку числа спостерігали за температурою на термометрі. Вона невдовзі опустилася до нуля, а потім ще й нижче. Натуральні числа чухали потилички:

-Як же місцевому метеорологу записати температуру?

Жодне з натуральних чисел не погоджувалося записати температуру при якій вода вкривалась кригою. Нулик знову знайшов вихід зі скрутного становища. Він згадав, що в давньому Китаї близько 2100 років тому з'явились числа, перед якими стояв мінус і які назвали від'ємними. У давнину їх називали словами, що означали борг. Нулик запропонував запросити їх до країни Математика.

- А де ж ми їх поселимо жити? – здивовано запитали Натуральні числа.

І тут в розмову втрутився Промінь. Він запропонував в протилежному напрямку від домівки Нулика розташувати ще один промінь, щоб утворилась Пряма і всім разом збудувати домівки для від'ємних чисел.

                                                 О                                                               Х

       -3           -2           -1           0           1           2           3           4

Кожне з Натуральних чисел збудувало одну хатинку. Найменше натуральне число 1 збудувало дім для -1, 2 для -2…і т. д….

Розташували ці будинки ліворуч від Нулика на такій самій відстані, на якій була і їх домівка.

Нулик назвав такі пари чисел протилежними, а відстань від числа до нуля модулем. Невдовзі з'явились і гості. В подарунок вони привезли кросворд.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Якщо правильно його розгадаєте, то дізнаєтесь назву одного із селищ, де побували на екскурсії.

к

о

о

р

д

и

н

а

т

н

а

п

р

а

в

і

ш

е

м

і

н

у

с

л

і

в

і

ш

е

р

а

ц

і

о

н

а

л

ь

н

і

п

р

о

т

и

л

е

ж

н

і

  1.  Як називають пряму, на якій вибрано початок відліку, одиничний відрізок і напрям? (координатна)
  2.  З двох чисел більшим вважають те, зображення якого на координатній прямій міститься……..           (правіше)
  3.  Для позначення від'ємних чисел використовують знак…..(мінус)
  4.  Всі від'ємні числа на координатній прямій розташовані від нуля…..(лівіше)
  5.  Числа додатні /цілі та дробові/, від'ємні /цілі та дробові/ і число нуль – це числа ……. (раціональні)

ІІІ. Розв’язування вправ.

Опішне – одне з найдавніших українських поселень. Ви дізнаєтесь в якому році воно засноване, виконавши таке завдання:

1) На термометрі -20  С. Яку температуру показуватиме термометр, якщо сповпчик ртуті:

 а) підніметься на 130С;

 б) опуститься на 70С;

 в) підніметься на 20С?

Запишіть модулі отриманих відповідей один за одним і ви дізнаєтеся рік першої згадки про "город" Опішне.     (1190 рік)

Під час екскурсії околицями селища гості дізнались, що одна з головних битв росіян і шведів відбулася саме поблизу Опішні. А було це….     Підказку отримаєте, якщо виконаєте наступне завдання:

  1.  Які з чисел 1; 7; -2; 0; -1; -5; -7; 9  є

а) натуральними;

б) цілими;

в) від'ємними;

З натуральних чисел і отримуємо рік.    (1709 р.)

   3)  В центрі селища стояла Троїцька церква, зруйнована за радянських

часів.  Коли вона збудована, коли зруйнована, ви дізнаєтесь, виконавши таке завдання:

    Які цілі числа розміщені між числами:

І варіант     а) 0,8 і 1,9         б) 8,3 і 9,9      в) 0,01 і 1,4       г) -0,1 і 0,5.

ІІ варіант    а) 0,3 і 1,7         б) 8,4 і 9,3      в) 1,3 і 2,04       г) 8,7 і 9,05

Збудована в 1910 році.           Зруйнована в 1929 році.

4) Опішня й донині вважається столицею гончарства. Цьому давньому ремеслу діти навчаються в Колегіумі мистецтв. І маленьких гончариків там …  дізнаєтесь, виконавши таке завдання:

Розташуйте в порядку зростання числа: -6,9; 4,2; 0; -10; 170; -57,09.

Останнє з цих чисел і є відповіддю на поставлене запитання.

5) Логічне мислення юні митці розвивають, розв'язуючи такі  вправи:

-Знайти закономірність і вставити пропущені числа.

    -5           15                                                              -2             1

                                       202020

   -7         -1                                                                   -5               18

6 = -1 – (-7)               23 = 18 – (-5 )                  29 = 6 + 23

6) Ця Людина закохана у мистецтво, патріот нашого селища, в одному з своїх віршів вона так його оспівує:

                          Загубилась у сливах,

                                       у заквітчаних вишнях,

                          З-під горіхових крон

                                       виглядає у світ

                          Стародавнє Опішне

                                      і сучасна Опішня

                          Все збира по ярах

                                      давній свій родовід.

                          Перекинуте сонце,

                                      перетовчені глеки,

                          Край доріг у кущах

                                      здичавілі горшки…

                         Ой, святая Опішня,

                                      ой, дорога далека,

                         Що від тебе до тебе

                                      пролягла крізь віки.

Прізвище автора отримаємо, роз’язавши вправу:

- Знайти значення виразу:

    1) |-15 | +  |-45|                                               

    2) |-283|  -  |-13|                                              

    3) |-45| ∙ |-3|                                                 

    4) |-120| ∙ ( |-4,7| + |-5,3| )                               

    5) 4,5 ∙ ( |-3,6| + |-6,4| )                                   

    6) 350: ( |-9,01| + |-0,99| ) 

                            

Код для розшифрування:

35  -  К      270  -  Е        1200  -  Ч       60  -  Р    135  -  Д     45  -  У

Відповідь:

35

270

135

1200

45

35

Р

Е

Д

Ч

У

К

Так, це наша Заслужена вчителька України з мистецтва Редчук Г. В.

ІV. Підсумок уроку.

Закінчилася наша подорож по країні Раціональних чисел та селищі Опішне, селищі з цікавим минулим, красивим сучасним і багатим майбутнім. Допомогли нам у цій подорожі знання з математики.

Література.

  1.  Василь Кравчук, Галина Янченко. Математика. Підручник для 6 класу – Тернопіль. Підручники й посібники, 2004.
  2.  Гайштут А. Г. Математика в логических упражнениях. – К. Радянська школа. 1985.
  3.  Мерзляк А. Г., Полонський В. Б., Рабінович Ю. М., Якір М. С. Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання з математики для 6 класу. – Х. Гімназія, 2005.
  4.  Галина Редчук. Допоки вистачить наснаги. – К.: «Фенікс», 2011.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44503. Самай сүйек өзектері, олардың маңызы 15.31 KB
  Гуманисты были творцами новой системы знания в центре которого стояла проблема человека его земного предназначения термин humnist полагает П. Мишле выдвинул принципиально отличное от средневекового решения проблемы отношения человека к миру. Бурдаха где он писал что новое понимание искусства литературы науки новая концепция человека не вступали в противоречие в христианской религией ибо были предопределены ее пышным цветением в XIII в. Наиболее значительной для Тоффанина была идея божественности человека.
44504. Дабыл қуысы, қабырғалары, құрамы, қатынастары, отит кезіндегі асқынулар 16.68 KB
  Отит-құлақтың қабынуы. қөбіне ортаңғы құлақтың қабыну кездеседі-лабиринтит. Ортаңғы отит қоздырғышы кокктар-пнвмококк, стафилококк, гемофильді таяқшалар. Көбіне жоғары тыныс алу жолдарының асқынуларынан кейн п. б
44505. Көзұясы, қабырғаларының құрылысы, тесіктері, олардың маңызы 15.81 KB
  Начинается серия войн с Византией велись они с переменным успехом но в целом удачно для Болгарии. престиж Болгарии как международной державы был высок. Послов Болгарии за императорским столом сажали выше чем послов германского императора Оттона I. в Болгарии появилось богомильское движение дуализм.
44506. Қанат-таңдай шұңқыры, оның қабырғалары, тесіктері, қатынастары. Самай шұңқыры. Самайасты шұңқыры 15.81 KB
  Медиальды қабырғасы-төбе сүйегінің сыртқы бетінің сыналық бұрышының маңындағы төменгң бөлігінен, самай сүйектің қабықшалы бөлгінің сыртқы бетінен, сына сүйектің улкен қанатының саай шұңқырына қараған бетінен құралған
44507. Ми сауыты негізінің сыртқы беткейі 16.56 KB
  Шүйде сүйегі-os occipitale, ми саутының артқы қапталында орн. сыртқа беті-дөңестеу, ішкі беті-ойыстау келген тақ сүйек. Шүйде сүйектің артқы жағында ми сауытын омыртқа өзекшесімен жалғастырушы шүйделік үлкен тесік-foramen magnum, бүйір қапталында сигма тәрізді қойнаудың жүлгесі-sulcus sinus sigmoideus, орналасқан.
44508. Ми сауыты негізінің ішкі беткейі, тесіктері, маңызы 16.32 KB
  Түрік ершігінің бүйір бөлігінде-нервтік өрім жүлгесі-sulcus coroticus, орн. алд немесе мұрын қуысына қараған бетінде-сына сүйек қырқасы-crista sphenoidalis, ол кеңсірік сүйегінің қанатымен-ala vomeris, беттесіп кеңсірік-ілмектік өзекшені-canalis vomeroorastralis, құрайды. Сына сүйек қойнауы-sinus sphenoidalis
44509. Биотехнические системы 5.73 MB
  Биотехнические системы – особый класс больших систем, в которых биологические и технические элементы связаны в едином контуре управления, причем роль управляющего звена в них могут играть как технические, так и биологические звенья. Создание таких систем является сложной задачей, использующей целый арсенал отдельных приемов, методов и подходов
44510. ОСНОВЫ ТЕОРИИ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА 1.58 MB
  Общество выступает как система разнообразных общественных связей и общественных отношений. Общество — это сложнейшая, естественным путем сложившаяся социальная система, которая, в свою очередь, состоит из социальных сообществ.
44511. Биотехнологические основы приготовления хлеба 1.22 MB
  В учебном пособии представлены основные положения биотехнологии хлебопекарного производства, рассмотрены свойства нишевых веществ зерна, описаны разнообразные типы брожения и микроорганизмы, их вызывающие, приведены практические разработки и теоретическое обоснование применения различных заквасок для переработки ржаной и пшеничной муки, биотехнологические методы интенсификации процесса приготовления теста и улучшения качества готовых изделий.