54277

Тема материнства у творах мистецтва

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Шуберт Аве Марія Р.Паллай Рідна моя мамо Мета уроку: учити учнів співвідносити живописні образи з музичними; розкрити образ матері через змальований образ Мадонни і музичний образ Аве Марія; дати розуміння понять тших легато стокато; ознайомити з піснею В. Шуберта Аве Марія музичний інструмент магнітофон СД диск Чарівниці. Діти заходять до класу під звучання пісні у виконанні Дніпропетровської капели бандуристів Чарівниці Діва Марія.

Украинкский

2014-03-11

87 KB

0 чел.

«Тема материнства у творах мистецтва»

урок у 5 класі

Вчитель музичного мистецтва

Сарапушкіна М.Л.

2013 р.

Тема: Тема материнства у творах мистецтва Ф. Шуберт «Аве Марія», Р. Санті «Сікстинська Мадонна», В.Паллай «Рідна моя мамо»

Мета уроку: учити учнів співвідносити живописні образи з музичними; розкрити образ матері через змальований образ Мадонни і музичний образ «Аве Марія»; дати розуміння понять «тших», «легато», «стокато»; ознайомити з піснею В.Паллай «Рідна моя мамо»; розучити І, ІІ –й куплети;

Розвивати музичні здібності дітей та їхні творчі задатки; навички активного сприймання музичного твору, вокально – хорові навички; виховувати естетичний смак, любов і повагу до рідної матері, інтерес до виконання музичних завдань.

Епіграф:

Мадонно, мамо, я тобі

Вклоняюся з любов’ю до землі

Твою усмішку та ім’я

У серці збережу на все життя.

Я стою перед образом Божим

І молюся простими словами

Ти на Діву Марію так схожа,

Рідна мамо моя, рідна мамо…

Я молюся до Діви Марії

І прошу у Господнього Сина,

Щоб збулися всі мамині мрії –

В мене мама на світі єдина.

Обладнання; репродукція картини Рафаеля «Сікстинська Мадонна», портрет Ф. Шуберта Рафаеля Санті, диск «Шедеври світової класики» з записом твору Ф. Шуберта «Аве Марія», музичний інструмент, магнітофон, СД – диск «Чарівниці».

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. 1. Діти заходять до класу під звучання пісні у виконанні Дніпропетровської капели бандуристів «Чарівниці» - «Діва Марія».

2. Музичне вітання: учні виконують декілька музичних вітань на різні види вокальної техніки з підвищенням та пониженням тональності;

3. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та мети уроку:

1. Заповнення дерева очікування;

2. Упродовж кількох уроків ми говоримо про спорідненість візуальних мистецтв із музикою і переконуємося в тому, що музика по справжньому здатна відтворювати не тільки те, що ми чуємо, але й те, що ми бачимо та відчуваємо. Зараз я пропоную поглянути на ту частину дошки, яку сьогодні прикрашено цими зображеннями і, звісно, ви пам’ятаєте музику, що звучала, коли ви входили до класу.

Учень 1: Українська бандура – древній і вічно молодий інструмент. У 1956 р. з невеликої групи студентів Дніпропетровського училища ім.. М.Глинки Лідія Степанівна Воріна організувала ансамбль «»Чарівниці .

Ансамбль «Чарівниці» - лауреат чисельних всеукраїнських та міжнародних конкурсів, фестивалів. Більше 50 –ти років веде активну концертну діяльність. У їх репертуарі твори як світової класики, так і сучасні.

Учитель: Як ви гадаєте, хто є головним образом цих зображень і тієї музики? (Матір) Так. «Тема материнства у творах мистецтва» є особливою, тому що вона стосується наймилішого, найріднішого, найсвітлішого на землі.

Епіграфом до сьогоднішнього уроку будуть такі слова:

Я стою перед образом Божим

І молюся простими словами

Ти на Діву Марію так схожа,

Рідна мамо моя, рідна мамо…

Я молюся до Діви Марії

І прошу у Господнього Сина,

Щоб збулися всі мамині мрії –

В мене мама на світі єдина.

Отже, сьогодні ми «рухатимемося» від зорових образів до музичних.

ІІ. Слухання музики.

  1.  Прекрасним зразком втілення теми материнства в музиці є твір Ф.Шуберта «Аве Марія». «Аве Марія» перекладається з латині як «Радуйся, Маріє!» Цими словами Архангел Гавриіл привітав Діву Марію з народженням Ісуса Христа.
  2.  Учень 2.

Автор славетної «Аве Марія» - австрійський композитор Ф.Шуберт. Він народився в родині сільського вчителя і рано виявив свої музичні здібності. До 17 – річного віку Ф.Щуберт уже став автором багатьох творів. Його творчість розвивалася стрімко – щодня, щогодини. Музика не полишала його навіть уві сні, ніби відчуваючи, що життя композитора буде коротким. Композитор помер від тифу у віці 31 року. Шуберт писав твори різних жанрів, і всі вони сповнені пісенності. Власне пісень він створив понад 600. Влітку 1825 р. виник його найкращий твір «Аве Марія», що хвилює людство і сьогодні, майже за 200 років після написання.

2. Слухання музики Ф.Шуберта «Аве Марія».

3. Аналіз музичного  твору:

– мелодія: плавна, протяжна, спокійна, стримана, співуча, задушевна, трепетна, як мамина колискова. Вона однозначно зворушлива, приємна, чиста, прониклива, задумлива, як погляд Мадонни;

– динаміка різноманітна і відчувається у різних відтінках кольорів;

  •  ритм невпевнений, нагадує повільні кроки Мадонни;

Учень 3: Галерея старих майстрів або Дрезденська галерея заснована у 1885 р. Це зібрання виняткової якості творів живопису всесвітньовідомих художників 16 – 18 ст.

З поміж шедеврів галереї: Дюрер «Портрет юнака» (1521 р.), Рембрандт «Автопортрет» (1635 р.), Р.Санті «Сикстинська Мадонна» (1513 – 1514 рр.).

Учень 4: Рафаель Санті – італійський художник, архітектор. Його найбільш відомі картини – «Сікстинська Мадонна», «Мадонна Грандуна», «Мадонна з гвоздикою».

Учитель: Я пропоную вашій увазі репродукцію картини Рафаеля «Сікстинська Мадонна» (на фоні пісні «Діві Марії»). У центрі картини ми бачимо Святу Марію з Ісусом на руках. Її слава і святість нічим не виділені. Художник зобразив її в простому вбранні й босоніж. Проте люди її зустрічають як Небесну Царицю – навколішки. Ліворуч ми бачимо священика, одягнутого в золоту ризу. Він стоїть навколішки, охоплений благоговінням перед Божою Матір’ю. Ліву руку притулив до грудей, поділяючи тривогу Марії за долю Сина, а праву – простягнув до глядачів, ніби просить Діву Марію бути заступницею тим, хто звертається з молитвою до Неї. Праворуч бачимо дівчину, яка склала руки в молитві й схилилася перед Божою Матір’ю.  унизу попереду зображено двох ангелів, які завжди супроводжують усіх святих і підкреслюють святість картини, її духовний зміст.

Тема материнства проявляється не лише в музиці та живописі, але також і в поезії.

Учень 5: Т.Г.Шевченко – український письменник, поет. В дуже ранньому віці втратив матір, тому тема материнства в його творах проходить ніжною ниттю.

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає,

Як тая мати молодая,

З своїм дитяточком малим,

Я перед нею помолюся,

Мов перед образом святим.

ІІІ Нотна грамота.

Коли ми слухали твір «Аве Марія», то помітили, що в нього плавна мелодія. Як композитор досягає такої плавності? За допомогою чого? Ми дізнаємося, розгадавши цей кросворд.

  1.  Музичний твір, що має чіткий ритм, використовується на парадах (марш).
  2.  Твір, написаний для двох виконавців. (дует)
  3.  Забарвлення звуку (тембр).
  4.  Тимчасові перерви в музиці (пауза).
  5.  Дуже велика група співаків, об’єднаних для спільного виконання вокального твору (хор).

IV Вокально – хорова робота.

  1.  Демонстрація пісні «Рідна моя мамо».
  2.  Розучування 1 та 2 куплетів.

V Підсумок уроку. Закріплення вивченого матеріалу.

  •  Чи все, чого очікували, збулося?
  •  Що запам’яталося з сьогоднішнього уроку?

Допоможе пригадати бліц – тест.

  1.  Художник Рафаель… (Санті)
  2.  «Сікстинська …» (Мадонна)
  3.  Австрійський композитор Франц … (Шуберт)
  4.  Прийом видобування звуку (штрих)
  5.  Зв’язне, злитне виконання (leg.)
  6.  Уривчасте виконання (stoc.)

VI Оцінювання.

VII Учні виходять під звучання твору «Аве Марія».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34446. Перестройка в СССР: попытки реформирования экономики и обновления политической системы 39.5 KB
  Политические и социальноэкономические преобразования в СССР в период правления Горбачева получили название перестройка. Сократились доходы СССР от внешней торговли в связи с падением мировых цен на нефть и газ. была отменена 6ая статья конституции СССР о руководящей роли КПСС Был введен пост Президента СССР им стал М.
34447. История как наука. Исторические источники и вспомогательные исторические дисциплины 33.5 KB
  Сама наука сложилась намного позднее. Историческая наука оперирует точно установленными фактами которые извлекаются из источников. Геральдика наука о гербах.
34448. ВОСТОЧНЫЕ СЛАВЯНЕ В ДРЕВНОСТИ 32 KB
  ВОСТОЧНЫЕ СЛАВЯНЕ В ДРЕВНОСТИ. Предки славян стали выделяться из племен индоевропейцев во II тыс. Прародиной славян считается Центральная Европа в верховьях рек Вислы Одера и Дуная. Натиск кочевников оттеснил славянские племена на северовосток и в VI веке они заселили территорию восточной Европы смешиваясь с балтами и финноугами.
34449. Возникновение древнерусского государства. Деятельность первых русских князей и принятие христианства 17.75 KB
  По этой легенде накануне образования Киевской Руси северные племена славян и их соседи ильменские словене чудь весь платили дань варягам а южные племена находились в зависимости от хазар. Договор Олега с греками обеспечивал возможность вывоза собираемой на Руси дани и продажи ее на рынках Византии. Формирование государственной территории Древней Руси завершилось при князе Владимире Святославиче 980 1015. Для защиты южных рубежей Руси была создана система мощных оборонительных сооружений заставы богатырские протянувшиеся...
34450. Причины и последствия феодальной раздробленности на Руси. Особенности развития Владимиро-Суздальского княжества и Новгородской земли 40.5 KB
  Причины раздробленности: 1 господство натурального хозяйства и экономическая самостоятельность вотчин. 2 Политической предпосылкой раздробленности стало усиление политической власти местных князей и бояр. Последствия раздробленности: Став самостоятельными правителями князья старались не истощать свои земли излишними поборами.
34451. Борьба Руси против внешних вторжений в XIII в 41 KB
  Затем монголы отправились к границам Руси. После захвата Владимира воины Батыя взяли штурмом еще 14 городов СевероВосточной Руси. После разгрома ВладимироСуздальской Руси войска Батыя вторглись в пределы Новгородской земли.
34452. Объединение русских земель вокруг Москвы в XIV – XV вв. Противостояние Орде 18.18 KB
  Увеличивались площади пахотных земель совершенствовались приемы обработки почвы землю стали удобрять навозом распространялось трехполье. Складываются экономические предпосылки к объединению русских земель. Необходимой предпосылкой объединения русских земель стало сохранение общего языка и православной веры общая культура и церковная организация во главе с митрополитом.
34453. Завершение объединения русских земель вокруг Москвы на рубеже XV–XVI вв. Ликвидация монголо-татарского ига 36.5 KB
  Завершение процесса объединения русских земель вокруг Москвы приходится на годы правления Ивана III 1462 1505 и Василия III 1505 1533. Иван III прекратил платить дань Орде. В борьбе с Ахмадом Иван III заручился поддержкой Крымского хана. Ко времени ликвидации монгольского ига Ивану III уже удалось присоединить многие земли северовосточной Руси.
34454. Московская Русь в эпоху Ивана Грозного 38.5 KB
  Московская Русь в эпоху Ивана Грозного. Вокруг молодого Ивана IV сложился круг близких к нему людей получивший у историков название Избранной рады. войско Ивана IV взяло штурмом Казань. Потрясением для Ивана IV стала смерть любимой жены Анастасии Романовой в 1560 г.