54379

Фізичні якості м’язів. Робота м’язів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Освітня продовжити формувати знання учнів про функції мязів в організмі;ознайомитись з фізичними якостями мязів тіла людини; встановити відмінності динамічної та статичної роботи мязів; визначити причини втоми; вивести правило оптимальної роботи мязів. Розвиваюча розвивати уміння порівнювати функції та фізичні якості мязів робити висновки та узагальнення.

Украинкский

2014-03-13

57 KB

9 чел.

Урок з біології у  9   класі.

Тема.  Фізичні якості м’язів. Робота м’язів. Лабораторна робота №2 “Втома в разі статичного й динамічного навантаження. Вплив ритму й навантаження на розвиток втоми”

Автор: Хорошко О.О., вчитель біології Амвросіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Амвросіївської районної ради Донецької області області.

Мета:

Освітня - продовжити формувати знання учнів про функції м’язів в організмі;ознайомитись з фізичними якостями  м’язів тіла людини; встановити відмінності динамічної та статичної роботи м’язів; визначити причини втоми; вивести правило оптимальної роботи м’язів.

Розвиваюча - розвивати уміння порівнювати функції та фізичні якості м’язів,  робити висновки та узагальнення.

Виховна - сформувати у учнів  гігієнічні навички праці та переконати в необхідності занять  фізкультурою і спортом, які сприяють розвитку м’язів людини.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-експеремент

Обладнання: мультимедійне обладнання, таблиця «М’язи людини», підручник «Біологія 9 клас» автор Н.Ю. Матяш, Н.Н. Шабатура, зошит для лабораторного практикуму автор С.А. Потапенко.

                                                         Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Закінчити фрази:

1.Зверху м’яз вкритий сполучнотканинною оболонкою - фасція

2.Білки м’язових волокон – актин, міозин

3.Яка енергія забезпечує скорочення м’язів – АТФ

4. М’язи голови розподіляються на – Жувальні, мімічні

5. Міжреберні м’язи беруть участь - у диханні

6.Великі м’язи грудної клітини забезпечують – рухи верхніх кінцівок

7. Забезпечує згинання в ліктьовому суглобі - двоголовий м’яз

8. Розгинання в ліктьовому суглобі - триголовий м’яз

9. Найдовший м’яз – кравецький

10. Забезпечує згинання колінного суглоба - двоголовий м’яз стегна

11Забезпечує розгинання колінного суглоба – чотириголовий м’яз стегна.

ІІ. Створення проблемної ситуації 

1.Бесіда по питанням:

- Чи однаково скорочуються всі м’язи?

- Від чого це залежить?

- Чому, коли ви збираєте томати на грядках  відчуваєте втому   спини а не рук?

2. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ Вивчення нового матеріалу:

    1. Фізичні якості м’язів.

Сила м’язів – це величина максимального напруження, яке може розвинути м’яз під час свого збудження (вчитель використовує таблицю із зображенням двох юнаків з різним фізичним розвитком ).

   Швидкість скорочення м’язів – визначається часом за який м’яз   скорочується і розслаблюється.

   Витривалість – здатність тривалий час підтримувати заданий ритм роботи.

    Тонус (від гр. «tonos» - напруження)- це стан постійного незначного напруження м’язів.

2. Статична і динамічна робота.

                                         Робота м’язів

                                               

                       Статична                    Динамічна                       

М’язи перебувають в тривалому           Скорочення м’язів чергується з

напруженні.                                              їхнім розслабленням.

Така робота м’язів дуже втомлива.        Робота м’язів менш втомлива.

3.Робота м’язів обчислюється за формулою:  A = mh

Наприклад важкоатлет підіймає штангу масою 100кг (m) на висоту 2 метри(h), то виконана робота буде дорівнювати: А=100х2=100кг/м, або 1962 Дж. (одна кілограм-сила дорівнює 9,81 н.).

4.Втома м’язів

Швидкість настання втоми залежить від стану нервової системи, частоти ритму, в якому виконується робота, і від величини навантаження. При різко вираженій втомі розвивається тривале скорочення м’язів, нездатність їх до повного розслаблення. Втома може бути зумовлена несприятливою обстановкою, нецікавою роботою.

Для кожного виду м’язової діяльності можна підібрати деякий середній (оптимальний) ритм і величину навантаження, при яких роботи стане максимальною, а втома розвиватиметься поступово. Дослідження І.М. Сєченова засвідчили, що найбільшу роботу м’язи можуть виконувати при середньому навантаженні і середньому ритмі.

Фізична втома – нормальне фізіологічне явище. Після відпочинку працездатність не тільки відновлюється, а й часто перевищує початковий рівень. Уперше І.М.Сєченов у 1903 році довів, що відновлення працездатності втомлених м’язів правої руки відбувається значно швидше, якщо в період відпочинку виконувати роботу лівої рукою. На відміну від простого спокою, такий відпочинок І.М. Сеченов назвав активним.

Робота м’язів – необхідна умова їхнього існування. Тривала бездіяльність м’язів спричиняється до їх атрофії і втрати ними працездатності. Тренування. Тобто систематична, помірна робота м’язів, сприяє збільшенню їхнього об’єму, зростанню сили і працездатності, що важливо для фізичного розвитку всього оргазму.

Для досягнення високої працездатності м’язів під час фізичної роботи слід дотримувати таких правил:

- працювати на свідому повітрі або у добре провітрюваному приміщенні для забезпечення надходження до м’язів необхідної кількості кисню, без якого неможливе утворення енергії, що виділяється у результаті розщеплення вуглеводів у клітині;

- уникати без достатньої фізичної підготовки надмірних навантажень;

- тренувати свої м’язи фізичними вправами;

  •  за появи відчуття значної втоми потрібно відпочити – чергування фізичних навантажень і відпочинку є одним зі способів підтримання високої працездатності й запобігання перевтомі.

ІІІ. Закріплення нового матеріалу.

Виконання лабораторної роботи №2 “Втома в разі статичного й динамічного навантаження. Вплив ритму й навантаження на розвиток втоми”.

Інструктивна картка

1.Візьміть два підручники однакової маси в ліву та праву руки. Витягніть руки в сторони. Правою рукою(з підручником) виконуйте згинання руки в лікті до плеча і від нього протягом хвилини, а ліву руку ( з підручником)тримайте витягнутою без руху. Швидше відбулося стомлення  ________________руки, оскільки вона виконувала________________ роботу.

2. Згинайте руку з підручником у різному темпі: повільному, середньому і частому. Порахуйте кількість рухів, відмітьте час настання стомлення(у секундах). Отримані дані занесіть до таблиці.

Ритм

Число рухів

Початок стомлення в секундах

Уповільнений

Середній

Частий(швидкий)

3.Послідовно згинайте руку з 1-м, 2-ма, 3-ма підручниками з однією і тією ж швидкістю. У кожному випадку порахуйте число рухів, відмітьте час настання стомлення (в секундах). Отримані дані занесіть до таблиці.

Навантаження

(кількість підручників)

Число рухів

Початок стомлення в секундах

1 шт.

2шт.

3 шт.

Висновок. _______________________________робота більш стомлююча, оскільки_______________________________________________________________________________________________________________________

ІV Підсумок  уроку

Дати відповідь на проблемне питання  уроку.( Чому, коли ви збираєте томати на грядках  відчуваєте втому   спини а не рук?)

V Домашнє завдання:

Опрацювати §12, дати відповіді на питання 1-2,5 на сторінці 42.

Використана література:

1. Підручник «Біологія 9 клас» автор Н.Ю. Матяш, Н.Н. Шабатура.

2. Зошит для лабораторного практикуму автор С.А. Потапенко.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

68541. Некоторые особенности радикально-либеральной интерпретации идеологии глобализации в России 68 KB
  Это именно то направление либерализма которое определяется как жестко противостоящее консерватизму. Для радикального либерализма такими критерием является безусловный приоритет рыночных отношений невмешательство в них государства и главенство гражданского общества западного типа.
68542. О методологических различиях в современных концепциях «культурно-исторических типов» и «евразийства» 61 KB
  Поскольку по нашему мнению современный духовный и политический кризис в России не просто аналогичен кризису 1917 года но и является в культурологическом смысле его прямым продолжением1 возникла потребность вновь обратиться к не исчерпавшим себя идеям способным дать ответ на этот вызов истории...
68543. П.Б.Струве — выдающийся мыслитель российского либерализма 52 KB
  Имя Петра Бернгардовича Струве выдающегося мыслителя историка политика социолога экономиста сегодня не нуждается в представлении. В начале пути Струве являлся одним из основателей российского легального марксизма и внес решающий вклад в его идейную победу над народничеством высоко оцененный в частности...
68544. П.Б.Струве о религии и религиозности 55.5 KB
  Прежде всего отметим что не смотря на глубину своих идей Струве все же не являлся крупным религиозным или философским реформатором типа В. Поэтому анализируя собственно философские позиции Струве нередко приходится обращаться к религиозным моментам и наоборот.
68545. ФЕНОМЕН ПОЛИТИЗИРОВАННОЙ ФОЛЬКХИСТОРИ В БАШКОРТОСТАНЕ: МЕТОДОЛОГИЧЕСКИЕ АСПЕКТЫ 94.5 KB
  Феномен фольксхистори ныне приобрел критическое значение на информационном пространстве России Башкортостана и Татарстана. Отказ от монизма как важная предпосылка расцвета фолькхистори определен в отечественной историографии. Вытеснение из информационной ниши брошюр жанра фолькхистори.
68546. В.И.Ленин о П.Б.Струве 46.5 KB
  Правда участие Ленина в этой полемике продолжалось в основном только до перехода Струве на резко антимарксистские позиции после этого оно вышло за рамки обычной дискуссии и перешло в форму политической борьбы. Ленин неоднократно пользовался широкими связями Струве в научных университетских...
68547. Изложение социально-философских взглядов П.Б.Струве в курсе преподавания социальной философии в ВУЗах 36.5 KB
  Оригинальность и мировой масштаб Струве как философа и социолога не ставятся под сомнения ныне ни кем. Другое дело западная историография биографией и наследием Струве многие годы занимались такие ученые как Бэрон Хантингтон и мн. Естественно что для преподавания на курсе социальной философии...
68548. Некоторые особенности либерализма в русской социальной философии 34.5 KB
  Генезис понятия либерализма исторически очень сложен и глубок. Рассматривая либерализм в его общем смысле поражаешься многообразию оттенков и значений которые придавались ему в прошлом и придаются сейчас нередко не задумываясь о несоответствии истинной сущности этого термина и определениям...
68549. О СУЩНОСТИ РОССИЙСКОГО ЛИБЕРАЛЬНОГО КОНСЕРВАТИЗМА 29 KB
  Концепция российского либерального консерватизма представляется наиболее адекватной ситуации исторического вызова современной России. Особенности формирования российского либерального консерватизма предоставляют возможность реабилитации конструктивных ценностей либерализма на новой духовной...