54399

Множення. Переставна властивість множення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Переставна властивість множення. Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про зміст дії множення натуральних чисел про переставну властивість множення; властивості нуля і одиниці під час множення;формувати навички множення багатоцифрових чисел; розвивати память увагу мислення; виховувати наполегливість старанність акуратність під час виконання записів у зошитах. Яке ж слово зашифроване по вертикалі Множення.

Украинкский

2014-04-02

115 KB

15 чел.

                                                                                       

Підготувала

вчитель математики І категорії

Ганнівської ЗШ І – ІІІ ступенів

Грязнова

Наталія Олександрівна

Тема: Множення. Переставна властивість множення.

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про зміст дії множення натуральних чисел, про переставну властивість множення; властивості нуля і одиниці під час множення;формувати навички множення багатоцифрових чисел; розвивати  пам’ять, увагу, мислення; виховувати наполегливість, старанність, акуратність  під час виконання записів у зошитах.

Обладнання: таблиці, картки.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Підручник: Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для 5 класу.-Х.: Гімназія, 2005.-288 с.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

1. Привітання. „Вибір настрою” для роботи на уроці ( за картками)

                                                                   

2. Бесіда:

- Який зараз рік?

-Скільки пір року має кожен рік? Назвіть їх.

- Яка зараз пора року?

- Скільки місяців має кожна пора року?

- Назвіть осінні місяці. Який зараз місяць?

-Скільки днів може бути в місяці? Скільки днів у листопаді? А скільки повних тижнів? Скільки днів має один тиждень? Назвіть їх.

- Який сьогодні день тижня?

- А яка сьогодні число? То яка сьогодні дата?

3. Запис дати в зошити.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Повідомлення теми, мети уроку.

1. Розгадування кросворду.

Вчитель:

- А щоб дізнатися над якою темою ми будемо сьогодні працювати, розгадайте кросворд (Додаток 1)

Завдання до кросворду:

1. Сума довжин усіх сторін многокутника ( периметр).

2. П’ять відняти п’ять ( нуль).

3. Чотирикутник, у якого всі кути прямі ( прямокутник)

4. Кожен відрізок має певну...( довжину)

5. Добуток чисел 15 і 4 ( шістдесят)

6. Один помножити на один (один)

7. Сімнадцять помножити на  один ( сімнадцять).

8. Збільшіть 25 у 2 рази( пятдесят)

2. Бесіда. Запис теми з зошити.

- Яке ж слово зашифроване по вертикалі ( Множення).

- Які властивості множення вам відомі? ( Переставна, сполучна, розподільна).

- Сьогодні на уроці ми працюємо над темою „Множення. Переставна властивість множення”. Тому в зошити так записуємо

( Вчитель звертає увагу на запис на дошці, зроблений перед початком уроку для зразка)

- Якщо ви звернули увагу, то ми вже множили, коли розгадували кросворд, а значить ця тема не є для вас новою. Тож сьогодні ми тільки узагальнюємо та систематизовуємо ваші знання про зміст дії множення натуральних чисел, про переставну властивість множення, повторимо, що є добутком  будь – якого числа і одиниці та  нуля і будь – якого числа, удосконалюватимемо навички множення багатоцифрових чисел. Тож починаємо роботу.

ІІІ. Повторення, систематизація та закріплення знань учнів.

Робота за рисунком  ( на дошці). Пояснення з елементами бесіди.

Бесіда:

  •  Скільки квадратів зображено на рисунку? ( 15)
  •  Як ви про це дізнались ( порахували)

Легко збагнути, що шукане число квадратів дорівнює 5 + 5+5=15. Пригадайте, як можна замінити суму однакових доданків?, Тобто 5 ∙ 3=5

  •  Як називають числа 5 і 3? ( множниками)
  •  Як називають вираз 5∙ 3? ( добутком)

Аналогічно 3∙ 5 = 3+3+3+3+3+3;

                   7∙7+7+7+7;

                  1∙ 3= 1+1+1;

                  0∙ 5=0+0+0+0+0

У буквеному вигляді записують так:

а∙ в= а+а+а+а+а+...+а.

І кажуть:

- Добутком числа а на натуральне число в, яке не дорівнює 1, називають суму, що складається з в доданків, кожний з яких дорівнює а.

2. Робота за підручником. Опрацювання правила, с. 106 ( Читання, повторення вголос).

3. Продовження бесіди:

- А якщо кількість доданків, тобто в, дорівнює 1. Доведеться розглядати суму, яка складається з одного доданка. Це в математиці не прийнято. Чому ж дорівнює добуток будь – якого числа і одиниці? ( тому самому числу)

- А якщо якесь число помножимо на нуль, то яке число отримаємо в добутку

( нуль).

  •  Отже, можна зробити висновки:

1. Якщо один із двох множників дорівнює 1, то добуток дорівнює іншому множнику.

2. Якщо один з множників дорівнює нулю, то добуток дорівнює нулю.

-Звернемось знову до нашого прямокутника, адже квадрати в ньому можна було порахувати і по – іншому ( 3+3+3+3+3=15 або 3∙5 = 15). Взагалі, від перестановки множників....( добуток не змінюється).

4. Усні вправи. Гра „Мовчанка”

3 ∙ 1 =         1 ∙ 17 =         45 ∙ 0 =            0 ∙  134 =      0  ∙ 0 =

15 ∙ 2 =       25 ∙ 4 =        32∙516=         418 ∙ 46 =     

( Діти легко розвязують приклади з карток, крім двох останніх. Роблять висновок, що такі приклади розв’язати усно непросто, тому треба розв’язувати письмово)

5. Повторення правил письмового множення. Гра „Знайди помилку”.

- Я ці приклади для вас розв’язала. Та чомусь не впевнена у власних силах. Мені здається, що я десь  допустила помилку

  516                                  418

х                                     х

  32                                      46

 1022                               2508

+                                    +

 153                                 1672  

 2552                               4180

( учні розглядають, знаходять помилки, при цьому повторюють правила правильного оформлення прикладів,  при множенні в стовпчик)

6. Письмові вправи:

а) два учні одночасно працюють біля дошки, розв’язуючи приклади, в яких допущені помилки;

б) № 397 ( 3-6) – чотири учні працюють одночасно біля дошки.

в) Робота в парах - № 397 (7-9). Операція «Взаємодопомога».

7. Робота за підручником. Усні вправи -  №403 ( 1- 3), письмово - №403 (4-6)

8. Повторення порядку виконання дій у виразах, які містять дії І і ІІ ступеня. Виконання завдання № 399 (1) – хлопці; № 399 (2) – дівчата. Гра „Хто швидше?”

9. Робота над задачею - №405. ( Колективне обговорення, розв’язання учні записують самостійно із подальшою взаємоперевіркою)

V.  Підсумок уроку.

1. Бесіда:

- Над якою темою сьогодні на уроці ми працювали?

- Яку дію ми замінюємо дією множення?

- Як називаються числа при множенні?

- Що означає перший множник?

- На що вказує другий множник?

- Чому дорівнює добуток, якщо один з множників дорівнює нулю?

- Чому дорівнює добуток, якщо один з множників дорівнює одиниці?

- Що ж називають добутком числа a на натуральне число b?

- Сформулюйте переставну властивість множення.

2. Хвилинка цікавинка* (* -  за наявності вільного часу) – „З історії виникнення знаків множення”, „Таблиця множення на пальцях” ( Додаток 2)

- А чи відомо вам як зявився знак множення?

( Якщо діти знайомі з даним питанням, то вони розповідають на клас, якщо ні – то повідомлення здійснює або вчитель, або наперед підготовлений учень)

VІ. Домашнє завдання – п.15, № 395( усно);

                                         №№398(1-5);400( 1-2) – І група;

                                         №№398( 6-9),404(3-4) – ІІ група.


Додаток 1

п

е

р

и

М

е

т

р

Н

у

л

ь

п

р

я

м

О

к

у

т

н

и

к

д

о

в

Ж

и

н

а

ш

і

с

т

д

Е

с

я

т

о

д

и

Н

с

і

м

Н

а

д

ц

я

т

ь

п

я

т

д

е

с

я

т


Додаток 2

Таблиця множення «на пальцях»

а) Множення на 9.

Покладемо кисті рук долонями на стіл і вважатимемо, що кожний палець має свій номер: перший зліва — 1, другий — 2, третій —3 і т. д.

При множенні на 9 піднімаємо той палець, номер якого означає множене. Кількість пальців зліва від піднятого означає число десятків добутку, а справа — число одиниць. Наприклад, щоб помножити 4 на 9, піднімаємо четвертий палець. Зліва від нього — З пальці, а справа — 6. Отже, 4 • 9 = 36.

б) Множення чисел, більших від 5.

Нехай треба помножити 7 на 8. На лівій руці, зігнутій у кулак, розгинаємо 2 пальці (7 — 5 = 2), на правій — 3 пальці (8 — 5 = 3). Число розігнутих пальців обох рук додамо: 2 + 3 = 5. Це — десятки добутку. Числа зігнутих пальців перемножуємо: 2 • 3 = 6 — це одиниці.

Отже, 7 • 8 = 50 + 6 = 56. Аналогічно 6 • 8 = (1 + 3) • 10 + 4 • 2 = = 48; 6 • 6 = (1 + 1)  10 + 4 ∙ 4 = 36.

З історії виникнення знаків множення

У 1631 році англійський математик Оутред для позначення дії множення ввів косий хрестик: х. Знак множення •,крапку, запропонував німецький математик Лейбніц.

У XVIIст. Цей знак став загальноприйнятим.
Тепер, як ви знаєте,
 використовують обидва знаки множення: і крапку, і косий хрестик. Крапкою користуються при множенні в рядок, а косий хрестик ставлять при множенні стовпчиком.

П

е

р

и

М

е

т

р

Н

у

л

ь

п

р

я

м

о

к

у

т

н

и

к

д

о

в

Ж

и

н

а

ш

і

с

т

д

Е

с

я

т

о

д

и

Н

с

і

м

Н

а

д

ц

я

т

ь

п

я

т

д

е

с

я

т


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28826. Эволюция советской политической системы в 20-30гг. Было ли неизбежно становление тоталитарного режима в СССР 15.43 KB
  Она поддерживалась всей мощью государства на всех уровнях.Тоталитаризм Одна из форм устройства авторитарного государства характеризующаяся его полным господством над всеми сторонами жизни; тоталитарный режим. Так происходит провоцирование ГОСУДАРСТВА на расширение его контрольных функций то есть подталкивание к ТОТАЛИТАРИЗМУ. В итоге общество получает полное огорчение по поводу деятельности ГОСУДАРСТВА и начинает ратовать за освобождение от тоталитаризма.
28827. Становление детской психологии в конце 19 н 20 в. 48.5 KB
  Предпосылками возникновения возрастной психологии явились запросы педагогической практики разработка идей развития в психологии появление экспериментальной психологии и разработка объективных методов исследования детей. Бюлера биогенетический закон периодизации психического развития. Эволюция как основа психологического развития. В основе развития психики лежит биогенетический закон.
28828. Кризис в психологии в начале XX века 53.5 KB
  Кризис в психологии в начале XX века Причины и значение открытого кризиса в психологии поиски новых объяснительных принципов и объективных методов исследования психики. К началу 20 века теория начала отставать в своем объяснении данных психологических исследований а порой оказывалась и просто неадекватной им привела к ситуации кризиса в психологии. По Выготскому это был кризис методологических основ психологии. Кризис в психологии совпал с периодом обострения экономических и социальнополитических противоречий в буржуазном обществе.
28829. Глубинная психология 72.5 KB
  Во втором периоде 1906 1918 фрейдизм превращается в общепсихологическое учение о личности и ее развитии. Структура личности представляется теперь в виде учения о трех инстанциях Я Оно СверхЯ Я и Оно 1923. Структура личности функции Ид Эго Суперэго Ид располагается в бессознательном слое является энергетической основой личности в ид содержаться врожденные бессозн инстинкты инстинкт жизни и смерти; исключительно примитивные инстинктивные и врожденные аспекты личности. Развитие личности стадии Фундамент...
28830. Развитие идей Фрейда в неопсихоанализе 61.5 KB
  Развитие личности: решающая роли детских переживаний для формирования структуры и функционирования личности взрослого решающим фактором в развитии личности являются социальные отношения между ребенком и его родителями. Согласно Хорни для нормального развития личности ребенку присущи две основные потребности: потребность в удовлетворении все биологические нужды: в пище сне и т. Ее основу составляет тезис о роли межличностных отношений в формировании личности и процесса ее развития. Описывая их роль в психическом развитии он доказал что...
28831. Бихевиоризм. Предпосылки бихевиоризма, критика традиционной психологии, влияние ассоциативной психологии. Философские основы бихевиоризма (прагматизм, позитивизм), понятие о предмете и методе психологии в бихевиоризме 34 KB
  4 Функциональная психология оказала определенное влияние на бихевиоризм психология должна стремиться быть более объективной и поэтому изучать поведение а не сознание душу или разум. Торндайк: психология должна исследовать поведение а не психические элементы или опыт сознания. псих изучать формирование поведенческих реакций и на этой основе изучать человеческое поведение как результат научения. предсказывать поведение человека в каждой конкретной ситуации и в последующем управлять этим поведением.
28832. Развитие необихевиоризма. Изменение представлений о структуре поведенческого акта 56.5 KB
  принципы поведения организмов стоящих на более низких ступенях развития аналогичны таковым принципам поведения организмов стоящих на более высоких ступенях развития. особое значение анализу поведения единичных организмов психологи должны научиться предсказывать влияние отдельных переменных на компоненты поведения отдельного организма. концепция оперантного поведения: Люди да и животные в реальной жизни редко действуют согласно классической схеме S R респондентное поведение или обусловливанием типа С стимульным. Последствия...
28833. Гештальтпсихология 82.38 KB
  Гештальтпсихология возникла из исследований восприятия. В исследованиях ученых были открыты свойства воображения восприятия и др. Принципы гештальта Целостность восприятия и его упорядоченность достигаются благодаря следующим принципам: Близость. Работы посвящены исследованию зрительного восприятия.
28834. Французская социологическая школа 46.5 KB
  Говорил о существовании коллективного сознания совокупность общих у членов одного и того же общества интересов верований убеждений чувств ценностей. исследовал структуру сознания и личности Изучая структуру сознания Жане подчеркивал что все высшие проявления духа строятся на основе низших где действие чувство и разум слиты воедино. Трехуровневая структура сознания: элементарные ощущения затем память а на ней базируется Я или личность. Ввёл в психологию понятие поле сознания это наибольшее число простых или относительно...