54414

ВИКОРИСТАННЯ МУЛЬТИМЕДІЙНИХ ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ФІЗИКИ

Научная статья

Педагогика и дидактика

Мета: –навчити використанню операторів циклу при опрацюванні результатів лабораторної роботи Визначення модуля пружності гуми; –розвити навики роботи у середовищі Turbo Pscl; –виробляти вміння узагальнювати вивчений матеріал; –виховувати в учнів уважність та відповідальність при виконанні завдань. Організаційний момент Викреслення мети основних завдань уроку ознайомлення з обладнанням необхідним для проведення лабораторної роботи та опрацювання результатів вимірювань. Виконання лабораторної роботи. Для виконання лабораторної...

Украинкский

2014-03-13

946 KB

1 чел.

ВИКОРИСТАННЯ МУЛЬТИМЕДІЙНИХ ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ФІЗИКИ

від автора

Фізика – наука експериментальна, і для її вивчення необхідно використовувати досліди. Комп'ютер виступає як частина дослідницької установки, лабораторного практикуму, на ньому можна моделювати різні фізичні процеси.

Інтегрований урок — це в основному урок систематизації та узагальнення знань, умінь і навичок учнів,  його  структурою є: повідомлення теми, цілей та завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів; актуалізація та корекція опорних знань; повторення й аналіз основних фактів, подій, явищ; творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації; узагальнення та систематизація знань учнів, основних ідей та наукових теорій, предметів, що є складовими інтегрованого уроку. Завдання вчителя полягає в тому, щоб встановлювати міжмредметні зв'язки для розробки інтегрованих уроків та їх проведення. Визначення теми уроку, обговорення його змісту й методики проведення, складання плану вимагають творчого підходу та комбінованого погляду на тему. Інтегровані уроки цілеспрямовані й певною мірою знімають кордони предметного викладання, допомагають учням емоційно й системно сприймати запропонований матеріал, реалізують принципи єдності навчання і виховання, наочності, доступності, самостійності, активності – учні вчаться співпрацювати.

До Вашої уваги пропоную інтегрований урок  на тему: «Дослідне визначення модуля Юнга та опрацювання результатів з допомогою мови програмування Паскаль». В ході даного уроку використано ППЗ “Віртуальна фізична лабораторія», а також знання учнів з програмування.

Тема уроку. Дослідне визначення модуля Юнга та опрацювання результатів з допомогою мови програмування Паскаль.

(слайд № 1)

Мета: –навчити використанню операторів циклу при опрацюванні результатів лабораторної роботи «Визначення модуля пружності гуми»;

розвити навики роботи у середовищі Turbo Pascal;

виробляти вміння узагальнювати вивчений матеріал;

виховувати в учнів уважність та відповідальність при виконанні завдань.

Обладнання: персональні комп’ютери, мультимедійна дошка, конспект з заданої теми, комп’ютерна презентація, ППЗ “Віртуальна фізична лабораторія».

Тип уроку: Урок систематизації, удосконалення та корекції знань, формування експериментальних умінь.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Викреслення мети, основних завдань уроку, ознайомлення з обладнанням, необхідним для проведення лабораторної роботи та опрацювання результатів вимірювань.

Сьогодні в нас незвичайний урок, на якому ви поєднаєте свої знання отримані на уроках фізики та інформатики. За допомогою віртуальної фізичної лабораторії, з якою Ви вже працювали, виконаєте лабораторну роботу. Але основним  завданням буде виконання обрахунків, використовуючи Ваші знання та можливості середовища та мови Паскаль.

II. Актуалізація опорних знань

(форма проведення: евристична бесіда)

На домашнє завдання вам було задано повторити такі питання (слайд № 2):

  •  типи даних у мові Pascal;
  •  структура програми в середовищі Turbo Pascal;
  •  структура циклів;
  •  кристалічні та аморфні тіла;
  •  пружність, пластичність, міцність;
  •  закон Гука.

Запитання для учнів (слайди № 3, 4) (метод мозковий штурм)

  1.  З яких основних розділів складається програма в середовищі Turbo Pascal? (розділ описів та оголошень, розділ операторів)
    1.  Який порядок прийнятий в розділі описів та оголошень ?(оголошення міток, сталих, типів, змінних, підпрограм)
    2.  Які типи  даних ви знаєте? (integer, real, char, boolean)
    3.  Яка структура розділу операторів? (оператори записуються в послідовності згідно блок-схеми алгоритму між службовими словами Begin та end)
    4.  Що таке цикл? (послідовність команд, яка повторюється визначену або невизначену кількість разів)
    5.  З яких основних етапів складається цикл? (1) перевірка умови циклу; 2) виконання серії команд; 3) зміна значення параметру)
    6.  Які типи циклів Ви знаєте? (цикл з передумовою, цикл з післяумовою, цикл з параметром)
    7.  Яка особливість будови кристалічних та аморфних тіл? (для кристалічних: певна температура плавлення, головне-правильна геометрична кристалічна структура, для монокристала-явище анізотропії; для аморфних: вважають дуже в’язкими або переохолодженими рідинами, зміна в’язкості при зміні температури)
    8.  Яка деформація називається пружною, пластичною? (деформація, яка зникає після припинення дії сили називається пружною; деформація, яка не зникає після припинення дії зовнішньої сили, називається пластичною)
    9.  Сформулюйте закон Гука. (Механічна напруга, яка виникає під час пружної деформації прямо пропорційна відносному видовженню твердого тіла)
    10.  Яка з фізичних величин, абсолютне чи відносне видовження більш об’єктивно характеризує пружну деформацію?  
    11.  Що таке міцність? (під міцністю розуміють здатність матеріалу опиратися руйнуванню і залишковій деформації)
    12.  Яку фізичну величину називають межею міцності? (найбільша напруга, яку здатний витримати зразок без руйнування)
    13.   Що характеризує модуль Юнга? (характеризує опір матеріалу розтягу під час пружної деформації)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

(викреслення мети та завдання уроку)

Завдання уроку:

  •  проведення лабораторного дослідження;
  •  закцентувати увагу на експерименті;
  •  опрацювання результатів з використанням мови програмування Паскаль;
  •  аналіз отриманих результатів та визначення похибок.

ІV. Виконання лабораторної роботи.

Для виконання лабораторної роботи відкрийте «Віртуальну фізичну лабораторію», в розділі «10 клас» лабораторну роботу №3 «Визначення модуля пружності гуми». Перегляньте ролик, який демонструє процес виконання лабораторної роботи (1,5 хв.) (слайд № 5). З демонстрації визначте діаметр гумової смужки (1,7 мм).

Відкрийте вікно виконання лабораторної роботи. Визначте видовження гумової стрічки, збільшуючи навантаження. Запишіть результати в табличку.

V. Опрацювання результатів лабораторної роботи.

Постановка задачі: За даними, отриманими під час виконання роботи, визначити значення модуля Юнга для гуми, знайти середнє значення модуля Юнга та оцінити похибки вимірювань (слайд № 6). Вашим домашнім завданням було розробити алгоритм визначення модуля Юнга та оцінки похибок вимірювань з використанням циклу з параметром. Порівняєте, будь-ласка, створені вами блок-схеми з блок-схемою на дошці (слайд № 7).

В мене є декілька запитань, які пов’язані з опрацюванням даних лабораторної роботи (слайд № 8, 9):

1. В блоці 2 розміщені числові значення величин g, Δm, Δl, Δd. В якому місці програми доцільно розташувати ці величини? (в розділі опису сталих)

2. Який порядок прийнятий в розділі описів та оголошень ?(оголошення міток, сталих, типів, змінних, підпрограм)

3. Яка команда в мові Паскаль відповідає блоку 3? (команда read(…))

4. Чим бажано доповнити команду введення? (коментарем до введення write(…))

5. Чим є послідовність команд 6-12? (тілом циклу)

6. Яка структура циклу з параметром у мові Паскаль (For параметр:=поч.. значення to кінц. значення do)

7. Яку величину Ви використовували, як параметр циклу? (кількість дослідів)

Відкриваємо вікно середовища Turbo Pascal та відкрийте файл ‘modul_ynga.pas’. Ви бачите шаблон Вашої програми (слайд № 10):

program modul_yunga;

uses crt;  

constg=9.81; dl=0.001;dm=0.001;dd=0.0001;

var n,i:integer;

     d,l0,l,s,e,ec,m,f,p,de:real;

begin

      clrscr;

       ……

     Repeat

until keypressed;

end.

  1.  Які розділи розміщені в даному шаблоні?
  2.  Для чого використовують команду uses crt?
  3.  Чому змінні n  та i описані як integer?
  4.  Яке призначення команди repeat until keypressed?

А зараз працюємо над програмою згідно створеного Вами алгоритму.

Текст програми (слайд №11):

program modul_yunga;

uses crt;

const  g=9.81;dl=0.005;dm=0.002;dd=0.0001;

var n,i:integer;

    d,l0,l,s,E,Ec,m,f,p,dE:real;

begin

clrscr;

 write('Vvestu n,d,l0');

 read(n,d,l0);

    s:=pi*sqr(d)/4;

   E:=0;

      for i:=1 to n do

        begin

        write('Vvestu m,l');

       read(m,l);

       F:=g*m;

       writeln('E',i,'=',F*l/s/(l-l0));

      E:=E+F*l/s/(l-l0);

      end;

 Ec:=E/n;

writeln;

writeln('Ec=',Ec);

  p:=dl/l+dm/m+2*dd/d+dl/(l-l0);

 dE:=Ec*p;

writeln('p=',p:6:2);

writeln('dE=',dE);

repeat until keypressed;

end.

VI. Підведення підсумків. Рефлексія (метод ”вільний мікрофон”) 

Питання до класу (слайд № 12):

  1.  Які структурну одиницю програми Ви сьогодні використали для опрацювання результатів лабораторної роботи? (цикл з параметром)
  2.  Яка відмінність циклу з параметром від інших типів циклів? (наперед потрібно знати кількість повторень в циклі)
  3.  Якщо в тілі циклу з параметром міститься більше однієї команди необхідно……(використовувати операторні дужки begin…end).
  4.  Чим викликана розбіжність у значеннях модуля Юнга в дослідах? (при видовженні гумової стрічки не враховано зміну діаметра)
  5.  Вимірювання якої величини призвело до збільшення похибки вимірювань? (товщини гумової смужки)

VII. Домашнє завдання (слайд №13)

  1.  Оформити звіт до лабораторної роботи.
  2.  Виконати вправу: Знайти кількість зернин, що розмістяться на шаховій дошці, заповненій таким чином: на першій клітинці (нумерація, здійснюється по рядках, починаючи з верхньої лівої і закінчуючи нижньою правою клітинкою) – одна зернина, на кожній наступній – вдвічі більше, ніж на попередній. (Шахова легенда)

Вчитель фізики та інформатики

Долинського природничо-математичного ліцею

Сало Б. Я.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21991. Западная Европа в конце XI в. 30 KB
  Отношения между представителями класса феодалов в государствах Западной Европы строились по принципу т. На ее вершине находился император король который считался верховным сеньором всех феодалов их сюзереном – главой феодальной иерархии. Среди церковных феодалов тоже существовала иерархия по рангу занимаемой ими должности: папа римский кардиналы архиепископы епископы аббаты приоры кюре викарий. Многие из них были вассалами светских феодалов по своим земельным владениям и наоборот.
21992. Западные славяне 61.5 KB
  начинается серия войн с Византией велись они с переменным успехом но в целом удачно для Болгарии. престиж Болгарии как международной державы был высок. Послов Болгарии за императорским столом сажали выше чем послов германского императора Оттона I. в Болгарии появилось богомильское движение дуализм.
21993. Индия в IV-VI-VII-XII вв. 50 KB
  Упадок империи Гуптов в Индии явился рубежом отделяющим древность от средневековья. Индии. вождем эфталитов стал Торомана который овладел Гандхарой – областью на северозападе Индии затем двинулся в пределы самой империи. Инд частью Центральной Индии совр.
21994. Индия в XII-XVII вв. 74.5 KB
  Завоеванные индийские земли были включены в состав гос. земель державы Гуридов и Мухаммед Гури как их верховный собственник стал раздавать эти земли в условное феодальное держание икта своим военачальникам поставив над ними в качестве наместника Кутбаддина Айбека. Военачальники которым он роздал индийские земли в феодальное держание отказались признать нового правителя Газни своим господином и создали на территории Северной Индии собственное государство получившее название по имени своей столицы – Делийский султанат 12061526 гг....
21995. Иран в V-VII – X- XIII вв. 50.5 KB
  Сасанидский Иран – крупнейшее государство Передней Азии. Эти изделия вывозились в страны Средиземноморья Азии Китай. Азии. Азии.
21996. Средневековая культура 107 KB
  Не откажите прислать с подателем сего письма деньги а также туфли и чулки. появилось деление на семестры – большой ординарный учебный период – magnus ordinaries – с октября день св. Поскольку смех был изгнан из официальной жизни то поэтому появились праздники дураков которые проводились на Новый год день невинноубиенных младенцев Богоявление Иванов день. Здесь и страдающий Христос окруженный мальчикамиангелами; Тайная вечеря где присутствовал и Фома Аквинский борьба архангела Михаила с демонами источник бьющий вином гроб...
21997. Средневековый город 107.5 KB
  – речь идет о функциях и свойствах города его месте в средневековом обществе. В средние века официально городом считалось поселение получившее от властей статус города закрепленный особыми грамотами имеющее внешние атрибуты – стены ров укрепления много улиц жителей ратушу собор церкви большие здания порт рынки административные учреждения скопление властей уличную толпу. Существует свыше десятка теорий происхождения средневекового города: романистическая идея непрерывного развития города от римских времен до нового времени...
21998. Столетняя война (1137-1453) 60.5 KB
  Можно рассматривать и как феодальную войну за наследство земли но и как освободительную борьбу о стороны Франции и как первый общеевропейский международный конфликт. Но во Франции сославшись на LXIX титул Lex Salica лилии не прядут престол отдали представителю боковой линии французского дома Капетингов – племяннику Филиппа Красивого – Филиппу Валуа Филипп VI 13281350 и кузену Карла IV. Эдуард III начал войну в которую втянулись империя Фландрия Арагон Португалия – на стороне Англии Кастилия Шотландия папство – на стороне...
21999. Страны Северной Европы в XVI-первой половине XVII вв. 120.5 KB
  В Швеции в 1570е гг. Это было основным занятием населения в прибрежных областях Швеции и Финляндии особенно на севере. среди натуральных податей Северной Швеции до 60 составляла рыба. власти поощряли возделывание заброшенных земель но в Швеции начался конфликт изза королевских лесов которые были захвачены крестьянамилесокрадами.