54419

Молюски

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: перевірити та узагальнити знання учнів з теми, сприяти застосуванню теоретичного матеріалу, виховувати вміння звертатися до свого досвіду, розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси учнів, продовжувати формувати вміння працювати з роздатковим матеріалом, додатковою літературою, порівнювати, узагальнювати, робити висновки.

Украинкский

2014-03-13

137.5 KB

3 чел.

Підсумковий урок – залік з теми “Молюски”.

Мета: перевірити та узагальнити знання учнів з теми, сприяти застосуванню теоретичного матеріалу, виховувати вміння звертатися до свого досвіду, розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси учнів, продовжувати формувати вміння працювати з роздатковим матеріалом, додатковою літературою, порівнювати, узагальнювати, робити висновки.

Межпредметні зв’язки: історія, математика, екологія, географія,зарубіжна література.

Тип уроку: узагальнення, застосування вмінь.

Місце в навчальній темі: заключний.

Методи та прийоми: а) інформаційно – рецептивний: мовний, наочний (демонстрація роздаткового матеріалу),розповідь, бесіда, інструктаж;

                     б) репродуктивний: тести, ігри;

                     в) пошуковий: групові форми, творче розвязання задач;

                     г) навчально – дослідний: самостійна творча робота, реферати.

Обладнання: таблиця “ Молюски”,набір листівок “ З глибин моря”, довідкова література, сигнальні картки, реферати, магнітофон.

                                               Хід уроку.

      

          І. Мотивація уроку.   

         Сьогодні у нас підсумковий урок – залік з теми «Молюски». Я хочу розповісти незвичайну історію. ( Лунає музика: шум моря, крик чайок). Уявіть, що ми знаходимося на Філіппінських островах, біля моря і бачимо, як плавці пірнають за перлинами, серед них син вождя. Нирці помітили, що він довго не піднімається на поверхню, почали його шукати, та знайшли його мертвим. Його рука була зажата стулками великого молюска – тридакни. З великим зусиллям його підняли разом з тридакною на берег. Її розкрили з допомогою ломів і там знайшли велику перлину схожу на голову мусульманина у чалмі. Важила вона 6 кг 350 г, довжина її була 23 см, а товщина 14 см. Туземці вважали її чарівною.

          Ви також будете сьогодні пірнати – показувати свої знання, і за це отримувати перлини різної вартості ( 0,5; 1; 2; 3 ). І чим глибше ви будете пірнати, тобто показувати знання, тим більше перлин ви  зберете.

           Примітка: уроки проводяться за бальною системою.

0,5 бала (перлин) – за доповнення;

1 бал ( перлина) -  відповідь неповна; 

2 бали ( перлини) – вірна відповідь на питання;

3 бали (перлини) - за питання більшої складності.

       

                 ІІ. Організаційний момент.

       а) самооцінка  з допомогою сигнальних карток з цифрами від 1 до 4;

б) визначення настрою з допомогою сигнальних карток ( червоний – відмінний, зелений   – добрий, жовтий – задовільний, синій – поганий ).

           в) інструктаж по груповій роботі:

                  - працює  2 групи за питаннями заліку, перевіряють їх консультанти;     

- в цей же час деякі учні працюють за нашим компютером – дошкою ( вона розкреслена на 10 частин по кількості питань);

- також у нас є “Музей молюсків” ( роздатковий матеріал), куди запрошувати вас буде вчитель.

                  

                ІІІ. Основна частина.

         А) Дві групи, у які об’єднаний  клас працюють над питаннями заліку.

                  1. Які ознаки відрізняють тип Молюски від інших типів тварин?

                        2. На які класи поділяється тип Молюски?

                        3. З яких речовин складається черепашка молюсків?

                        4. Що таке мантія та мантійна порожнина?

                        5. Яке значення сифонів у Двостулкових?

                        6. Як рухається кров у молюсків?

                        7. Як дихають молюски?

8. Чим відрізняється травна система беззубки від травної   системи ставковика?

                        9. Що є органом виділення у молюсків?

                       10. Як розмножується беззубка?

                       11. Які ознаки характерні для класу Черевоногі?

12. Чим відрізняються клас Двостулкові Молюски від Черевоногих?

                       13. Які особливості характерні для класу Головоногі?

                       14. Яке значення молюсків?

15.Які ознаки більш високої організації типу Молюсків порівняно з типом Кільчасті черви?

 

             Б) Поступово заповюється дошка відповідями – схемами  по питанням:

                        1 - повинні знати і вміти;

                        2 - поняття теми “Тип Молюски”;

3 - класифікація малюсків, причини їх різноманітності;

4 - зовнішня будова молюсків;

5 - травна система молюсків;

6 - кровоносна система молюсків;                 

                                7 - нервова система молюсків;

                        8 - видільна система молюсків;

                        9 - розмноження молюсків;

                      10 - значення молюсків.

        

           В) Вчитель в цей час перевіряє вміння розпізнавати класи та представнтків  у ”Музеї молюсків”.

  

           Г) Обговорення схем, якими заповнена дошка.

  

          Д) Перевірка домашніх завдань:

                        1.Рішення задач ( для здібних учнів).

1.Двостулкові молюски перлівниці пересуваються дуже повільно: 20 – 30 см/ год. Визначте, скільки часу потрібно перлівниці, щоб подолати шлях в 5 км.

2.У глотці слимаків особливий орган – тертка, вкрита рядами маленьких зубців. У кожному ряді їх 105, а рядів 135. Скільки всього зубців має слимак?

3.Плодючість мідій дуже велика і з віком підвищується. Самка мідії відкладає від 5 до 12 млн. яєць, а великі екземпляри – до 25 млн. яєць у рік. Визначте, скільки яєць відкладає мідія за своє життя, якщо середня тривалість його становить 18 років.

          4. Чому в озерах та річках зменшується чисельність молюсків? Подумайте як впливають отруйні хімічні речовини на прісноводних молюсків.

  2. Запитання іншому учню в класі ( деяким учням треба було підготувати  запитання    з   невірною інформацією).

 

           Е) Гра “ Впізнай клас”.

Умова: чим раніше відгадано клас Молюсків, тим більше перлин – балів отримує учень.

1.Живуть виключно у водоймах, тіло вкрите черепашкою,спосіб живлення – фільтрація, мають ногу,   мають дві стулки.

2. Людина вживає в їжу деяких представників, тіло складається з двох відділів, серце трьохкамерне, шкіра може змінювати колір під впливом нервових імпульсів, мають чорнильну залозу.

3.Мають черепашку, живуть у водоймах і на суходолі, деякі живляться  рослинною їжею, у роті є язик з терткою.  

         

           Є ) Тест (учні відпрвідають з допомогою сигнальних карток з цифрами від 1 до 3).

        1 – черевоногі;  2 – двостулкові;  3 – головоногі

        У яких малюсків:

1. Є голова з очима та щупальцями?

2. Орган дихання легені?                                                

3. Є ввідний та вивідний сифони?

4. Немає слиних залоз?

5. Черепашка складається з двох стулок?

6. Найбільш розвинута нервова система, є головний мозок?

7. Є чорнильна залоза?

8. Личинки паразитують на рибах?

9. Можуть розвивати швидкість до 70 км/ год.?

        10. Добре виражені відділи тіла?  

 

        Є) “ Заморочки з зеленої бочки”( обговорення питань заліку ).

Учні класу поділені на 4 групи, один з учнів витягує  бочонок певного кольору з “зеленої бочки”.

          Бочонок червоного кольору – “ Довіра “ – бали виставляються вчителем без перевірок, за оцінюванням   консультантів.

          Бочонок зеленого кольору – “ Один за всіх та всі за одного “ – кожен учень групи відповідає на одне питання, якщо не розкриває його повністю мінус 1 перлина.

          Бочонок синього кольору “ Вчитель “ – один учень, якого вибирає вчитель, захищає всю групу, відповідаючи на одне питання. Якщо відповідає бали виставлені консультантом залишаються, а якщо не відповідає мінус 1 перлина від кожного учня групи.

          Бочонок жовтого кольору « Ринг» – одна група визиває іншу групу на дуель.  

       Ж) Тест ( письмово, з послідуючою взаємоперевіркою).

1.З яких речовин складається черепашка молюсків?

            1 - хітин, 2 - вода, 3- вапняк, 4 – пісок, 5 – перламутр, 6 – рогова  речовина.

2.Беззубка дихає:

            1 – шкірою, 2 – легенями, 3 – зябрами.

3.Через ввідний сифон в організм беззубки потрапляють:

  1.  кисень, 2 – їжа, 3  - вуглекислий газ, 4 – статеві клітини.

          4.Назвіть органи травлення ставковика.

          5.Мантія – це:

                       1 - покрив молюсків, 2 – шкіряна складка, 3 – черепашка.

          6.Кровоносна система молюсків:

                       1 – замкнена, 2 – незамкнена.                                

 

          7.Де відбувається газообмін у беззубки?

                       1 – легені, 2 – зябра, 3 – клітини тіла.

          8. Беззубка є:

                       1 – роздільностатева, 2 – гермафродит.

          9.Личинки яких молюсків паразитують на рибах?

  1.  черевоногі, 2 – головоногі, 3 – двостулкові.              

        10. Які молюски шкодять рослинам?

                       1 – черевоногі, 2 – двостулкові, 3 – головоногі.

      

       ІV.Висновок ( обговорення питань 1, 15 за заліком).

       

       V. Підсумок уроку.

  •  оцінювання за урок;
  •  підсумок теми;
  •  рефлексія уроку ( чи сподобався урок, що найбільш запамяталося).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24539. Структура и виды программного обеспечения (ПО). Характеристика системного ПО 15.33 KB
  ПО Прикладное Операционные системы Система управления файлами Операционные оболочки Утилиты Системы программирования Базы данных САПР Электронные таблицы Издательские системы ПО для математических расчетов Системное Рис. Cистемное ПО можно разделить на следующие группы: операционные системы ОС; системы управления файлами; операционные оболочки; утилиты; системы программирования. Современные системы программирования представляют собой интегрированную среду разработки IDE объединяющую редактор текста компилятор языка...
24540. Классификация ОС 13.63 KB
  Примером таких ОС является семейство Windows и Linux. Среди ОС специального назначения можно выделить следующие разновидности: ОС для карманных компьютеров сотовых телефонов и другой бытовой техники например PalmOS и Windows CE Consumer Electronics – бытовая электроника; ОС для встроенных систем телевизоров СВЧ печей стиральных машин и т. По режиму обработки задач различают однозадачные например MSDOS MSX и многозадачные ОС OC EC OS 2 UNIX Windows. По способу взаимодействия пользователя с системой различают...
24541. Назначение и основные функции операционной системы (ОС) для автономного компьютера 13.74 KB
  Назначение и основные функции операционной системы ОС для автономного компьютера.2 Операционные системы для автономного компьютера Операционная система компьютера представляет собой комплекс взаимосвязанных программ который действует как интерфейс между приложениями и пользователями с одной стороны и аппаратурой компьютера с другой стороны. В соответствии с этим определением ОС выполняет две группы функций: предоставление пользователям и программистам вместо реальной аппаратуры компьютера расширенной виртуальной машины с которой удобней...
24542. Сетевые операционные системы: функциональные компоненты и варианты построения 46.02 KB
  Сетевые операционные системы: функциональные компоненты и варианты построения.3 Сетевые операционные системы. Различают сетевые и распределенные ОС. Распределенная ОС предоставляет пользователю сетевые ресурсы в виде ресурсов единой централизованной виртуальной машины.
24543. Одноранговые и серверные операционные системы 79.16 KB
  В зависимости от того как распределены функции между компьютерами сети они могут выступать в трех разных ролях: выделенный сервер сети – компьютер обслуживающий запросы других компьютеров т. В одноранговых сетях рабочих группах на все компьютеры устанавливается такая ОС которая предоставляет всем компьютерам в сети потенциально равные возможности. Схема одноранговой сети При потенциальном равноправии всех компьютеров в одноранговой сети часто возникникает функциональная несимметричность которая обусловлена тем что одни компьютеры...
24544. Принципы построения ОС 15.76 KB
  Принципы построения ОС.1 Принципы построения ОС. Однако в их основу положены общие принципы перечисленные ниже. Принцип модульности.
24545. Виды программных модулей 48.36 KB
  никакие внешние события не могут прервать работу модуля и он непрерывно выполняется от начала до конца. Структура привилегированного модуля приведена на рис. Структура привилегированного модуля Непривилегированные модули – это обычные программные модули которые могут быть прерваны во время своей работы.2 приведен пример использования реентерабельного модуля В процессами А и С.
24546. Ядро и вспомогательные модули ОС 95.57 KB
  Ядро и вспомогательные модули ОС.3 Ядро и вспомогательные модули операционной системы. Все модули ОС разделяются на две группы: ядро и вспомогательные модули. Ядро – наиболее часто используемые модули ОС выполняющие основные ее функции: управление процессами памятью устройствами ввода вывода и т.
24547. Классическая архитектура ОС 26.18 KB
  Для надежной и безопасной работы ОС ее ядро должно иметь более высокие привилегии по сравнению со вспомогательными модулями самой ОС и пользовательскими приложениями рис. Привилегии ядра обеспечиваются средствами аппаратной поддержки процессора который должен поддерживать как минимум два режима работы: пользовательский режим user mode; привилегированный режим ядра kernel mode. Ядро ОС в привилегированном режиме При обращении к ядру происходит переход из пользовательского режима работы в привилегированный что требует дополнительных...