54425

Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: характеризувати процес посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха та довести що за його правління Київська Русь зазнала періоду піднесення; розвивати в учнів уміння давати характеристику історичному діячу визначати його місце в історичному процесі аналізувати матеріал роботи висновки працювати з джерелами інформації; переконати учнів у силі згуртованості та єдності на прикладі діяльності Володимира Мономаха виховання почуття патріотизму. Обладнання: Портрет Володимира Мономаха картини картки з джерелами...

Украинкский

2014-03-13

58.5 KB

2 чел.

Урок Історії України, 7 клас

Тема: Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха.

Мета: характеризувати процес посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха та довести, що за його правління Київська Русь зазнала періоду піднесення; розвивати в учнів уміння давати характеристику історичному діячу, визначати його місце в історичному процесі, аналізувати матеріал, роботи висновки, працювати з джерелами інформації;

переконати учнів у силі згуртованості та єдності на прикладі діяльності Володимира Мономаха, виховання почуття патріотизму.

Обладнання:  Портрет Володимира Мономаха, картини, картки з джерелами інформації, підручник.

Тип уроку:  засвоєння нових знань.

Основні поняття:  міжусобні війни, половці, Володимир Мономах.

Очікувані результати:  називати дати правління Володимира Мономаха; оцінювати Володимира Мономаха як особистість і державного діяча; доводити, що за правління Володимира Мономаха Київська Русь зазнала періоду піднесення; удосконалити навички роботи з джерелами інформації, аналізувати матеріал, роботи висновки і узагальнення.

ХІД УРОКУ

І. Організаційним момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бліцопитування.

  1.  Назвіть дату смерті Ярослава Мудрого.
  2.  Хто правив після нього?
  3.  Назвіть причини розгортання міжусобиць у Київській Русі після смерті Ярослава Мудрого
  4.  Поясніть термін «міжусобні війни».
  5.  Назвіть князів, які управляли державою в другій половині ХІ-ХІІ століття.
  6.  Що таке «Союз трьох Ярославичів»? Із якою метою він був укладений?
  7.  Що таке «Правда Ярославичів»?
  8.  Що вам відомо про події 1068 року в Києві?
  9.  Яка подія відбувала 1097 року? Що вам про неї відомо?
  10.  Які рішення були прийняті на з’їзді князів у Любичі?
  11.  Із якою метою були скликані два наступні з’їзди князів?  

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

        Отож сьогодні, ми з вами говоритимемо про історичну особу, яка виступила організатором і активним учасником боротьби з половцями. Ім’я цього князя  назвете, розгадавши ребус.

Це князь Володимир Мономах.

  •  Що вам відомо про Володимира Мономаха з попереднього уроку?

На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо за яких обставин Володимиру Мономаху вдалось прийти до влади  в Київській Русі, схарактеризуємо його зовнішню та внутрішню політику, визначимо наслідки його діяльності.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

  1.  Внутрішня та зовнішня політика Володимира Мономаха.

Тези розповіді вчителя.

Ще будучи переяславським князем, Володимир Мономах виступав із закликами про єднання руських князів та за припинення міжусобних війн. Також він уславився походами проти половців, завдавши їм цілу низку нищівних поразок. Усього Мономах здійснив 83 великих походи, узявши в полон 300 половецьких ханів.  Один з великих походів відбувся в 1103 року. Під час якого половці не витримали натиску руських князів і кинулися тікати з поля бою. Ще успішнішим був похід 1111 року, коли руські війська, підійшовши аж до Сіверського Дінця, захопили багато половецьких міст. Володимир Мономах відіграв неабияку роль і в укріпленні кордонів Київської Русі та спорудженні оборонних укріплень на півдні. Таким чином, Володимир Мономах був не тільки організатором, а й активним учасником боротьби з половцями, чим здобув неабияку славу і популярність серед населення Київської Русі. Недарма Київське віче в 1113 році запросило його на Київський престол.

     Отже, з’ясуємо за яких обставин князю вдалося прийти до влади. Попрацюємо з історичним джерелом. Познайомтесь з уривком із літопису і  дайте відповіді на запитання. (Робота в парах)

        Із «Літопису Руського»

    А представився благовірний князь Михайло, званий Святополком… А на завтра в сімнадцятий  день кияни вчинили раду… послали до Володимира, говорячи: «Піди, княже, на стіл отчий і дідній». Це почувши, Володимир вельми тужив, але не пішов, горюючи за братом. Кияни тим часом розграбували дім Путяти, тисяцького, і пішли на жидів, і розграбували їх.

     І послали знову кияни до Володимира, говорячи: «Піди, княже, до Києва. Бо якщо ти не підеш, то знай, що багато зла підніметься…І будеш ти одвіт мати, княже, якщо ото монастирі розграбують».

    Отож, це почувши, Володимир пішов у Київ.

Запитання.

  1.  Які події розгорталися в Києві в 1113 році?
  2.  Чому кияни вирішили звернутися по допомогу до Володимира Мономаха?
  3.  Як цей документ характеризує Володимира Мономаха як особистість і державного діяча?

Перед вами портрет Володимира Мономаха. Слухаємо історичну довідку, підраховуємо, розвиваємо хронологічні вміння.

Історична довідка.

       Володимир, син князя Всеволода, народився за рік до смерті свого діда Ярослава Мудрого (1053). Мати його, Марія – гречанка, донька царя візантійського Костянтина ІХ Мономаха. Тому і прозвали князя  Володимира  «Мономах». Він змалку мав хист до військової справи, тому вже у 15 років (1068) брав участь у першій битві русичів з половцями. У 22 роки (1075) Володимир одружився з англійською принцесою Гітою. У 60-річному віці (1113р.) він стає великим київським князем. Помер Володимир Мономах у 1125 році.

Випереджальне завдання.

Прослухавши розповідь учителя, складіть тезисну характеристику правління Володимира Мономаха.

Розповідь учителя.

Надії киян справдилися: Володимир князював розумно, розважливо, справедливо. Він знову зосередив у своїх руках усі українські землі, крім Галичини (зверніться до карт на ваших партах), оскільки там уже самостійно князювали галицькі князі. Він завдав остаточної поразки половцям, тому кочівники більше не турбували Русь, і можна було зосередитись на внутрішніх державних справах. Правління Мономаха стало часом розквіту Київської Русі. Він знову відродив владу князя київського, всі князі  корилися йому. Силою свого авторитету він зміг завоювати підтримку бояр та багатих купців. Також не забував про бідних, дослуховувався до їхніх скарг, закріпив у своєму кодексі їхні права – (дозволив  закупам подавати скарги на своїх панів) і цим ще більше заслужив поваги серед простих людей.  Він любив правду і судив сам у своєму дворі. Його суд завжди приймав справедливі рішення. Володимир Мономах дбав про піднесення міжнародного авторитету Київської Русі. Сам одружений з донькою англійського короля, він і сина Мстислава одружив з донькою шведського короля. Він князював 12 років. Помираючи, він залишив своїм дітям заповіт, у якому осмислив свою діяльність і передав досвід нащадкам. Цей заповіт дістав назву «Повчання Володимира Мономаха своїм дітям»

 Перевіримо, яку тезисну характеристику

 Володимира Мономаха ви склали.

( зразок характеристики)

  •  об’єднав землі Київської Русі, що вже розпалася на окремі князівства;
  •  завдав остаточної поразки половцям;
  •  відродив владу Великого князя київського;
  •  уніс до «Правди Ярославичів»;
  •  дбав про зв’язки Київської Русі з іншими державами;
  •  є автором «Повчання дітям».

  1.  «Повчання Володимира Мономаха своїм дітям».

Прочитайте історичне джерело.

Запитання.

  1.  Як цей документ характеризує Володимира Мономаха як особистість і державного діяча?
  2.  Які із заповідей Володимира Мономаха не втрачають актуальності і сьогодні?

Додаткова інформація.

   Існує легенда про так звану «шапку Мономаха». Так називали царський вінець, який  разом з іншими регаліями царської влади  (хрест із животворящого дерева, золоті барми єгипетських царів, священний ланцюг аравійського золота) подарував Володимиру Мономаху візантійський імператор Костянтин Мономах.

Цією шапкою вінчалися на престол усі наступні князі, а потім і царі Московської держави аж до Петра І. Нині зберігається в Кремлі в Оружейній палаті.

     В народі кажуть: «Ох, тяжка ця шапка Мономаха!».

-  Чому так говорять?

V. Узагальнення та систематизація знань.

Давайте узагальнимо вивчене протягом уроку у вигляді логічної схеми

VІ. Домашнє завдання.

  1.  Опрацювати:  В.А.Смолій, В.С.Степанков «Історія України»: підручник для 7 класу. - Київ «ГЕНЕЗА», 2007 р., ст. 86.
  2.  Написати листа Володимиру Мономаху щодо актуальності «Повчання дітям».

кий твір написав і про що?

У результаті яких подій став князем?

Володимир Мономах

(1053-1125)

Яких заходів вжив для зміцнення держави?

Як складались  відносини Київської Русі з іншими країнами?

Л

1

””

”  і и

5

коп

4= 0 5 = м

  1.  

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30069. Агроэкологическая оценка почв при возделывании картофеля в Ординском районе 272.5 KB
  Рассмотреть агроэкологические требования картофеля, его биологические особенности, требования к почвенным и климатическим условиям. Изучить факторы почвообразования в Ординском районе. А именно климат, рельеф, почвообразующие породы, почвенный покров и т.д. Провести агроэкологическую оценку почв Ординского района. Рассмотреть основные почвообразовательные процессы, морфологические признаки почв, агрофизические и агрохимические свойства, а так же провести бонитировку почв.
30070. Решение обыкновенных дифференциальных уравнений. изучение основ системы программирования Microsoft Visual Basic 960 KB
  Чтобы решить обыкновенное дифференциальное уравнение, необходимо знать значения зависимой переменной и (или) её производных при некоторых значениях независимой переменной. Если эти дополнительные условия задаются при одном значении независимой переменной, то такая задача называется задачей с начальными условиями, или задаче Коши. Часто в задаче Коши в роли независимой переменной выступает время.
30071. Метод Эйлера модифицированный 336.74 KB
  Для уменьшения погрешности вычислений метода Эйлера часто используется модифицированный метод Эйлера. Этот метод имеет так же следующие названия: метод ЭйлераКоши или метод РунгеКутта второго порядка точности. При использовании модифицированного метода Эйлера шаг делится на два отрезка. Модифицированный метод Эйлера дает меньшую погрешность нежели метод Эйлера.
30072. Метод Рунге-Кутта 4-го порядка. Решение обыкновенных дифференциальных уравнений 323.5 KB
  Многие физические законы, которым подчиняются те или иные явления, записываются в виде математического уравнения, выражающего определенную зависимость между какими-то величинами. Большое значение, которые имеют дифференциальные уравнения для математики и особенно для ее приложений, объясняется тем, что к решению таких уравнений сводится исследование многих физических и технических задач.
30073. Оценка конкурентоспособности товара и разработка стратегии маркетинга предприятия 1.35 MB
  Выпуск конкурентоспособного товара и его реализация, позволяют ему возмещать производственные затраты. Достижение конкурентоспособности своей продукции и увеличение объема ее реализации является важной задачей для каждого предприятия. Для этого каждая фирма следует той или иной стратегии маркетинга, пригодной для товара определенного жизненного цикла.
30074. Визуализация численных методов. Решение дифференциального уравнения 1-го порядка 1.2 MB
  Существует множество технических систем и технологических процессов, характеристики которых непрерывно меняются с течением времени. Такие явления обычно подчиняются физическим законам, которые формулируются в виде дифференциальных уравнений. И поэтому умение решать дифференциальные уравнения является необходимым фактором, для того чтобы наиболее полно понимать окружающий мир и процессы, происходящие в нём.