54432

Бачу пейзаж неозорого моря

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діти посміхаються. Що за вивіска така Музей Діти читають. Паличка торкається до стрічки і вона опускається падає і діти заходять в картинну галерею. Портретдіти декламують вірші Якщо бачиш на картині В безкозирці моряка Чи принцесу в кринолині Чи сусідського Вітька Як зображено людину А не вазу чи букет Всім відомо цю картину Називаємо портрет.

Украинкский

2014-03-13

122.5 KB

1 чел.

Дошкільний навчальний заклад

(центр розвитку дитини) №12 «Джерельце»

Білоцерківської міської ради

Київської області

Пріоритетні лінії розвитку: мовленнєвий, пізнавальний, художньо-естетичний, креативний

Конспект заняття

на тему

"Бачу пейзаж неозорого моря"

Розробила

Коломієць С. В., 

вихователь

м. Біла Церква

Програмовий зміст: поглибити знання про твори живопису, їх авторів; продовжувати формувати уявлення про різноманітність природи рідного краю, розвивати пізнавальний інтерес до довкілля. Учити встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, чітко відповідати на запитання, вправляти в доборі означень, розвивати діалогічне і пояснювальне мовлення, вживати сполучник неначе, робити логічні висновки, умовиводи, уміння аналізувати ситуацію.

Закріпити в активному словнику назви картин, прізвищ художників, назви стихій, природних явищ, кольорів і їх відтінків; вдаватися до спільної та індивідуальної діяльності до самоконтролю, уміння займати себе улюбленою діяльністю; розвивати дрібну моторику нарівні з мовленням, інтонаційну виразність, творчість і фантазію в процесі виконання малюнка нетрадиційними способами: штампування, монотипії, тичком, пальчиком, зубною щіткою, не відриваючи руки від паперу, за допомогою трубочки. Формувати вміння розрізняти близькі кольори, навички їх змінювання. Виховувати розуміння краси природи, сприяти розвитку естетичних почуттів, вміння розташовувати малюнок на всьому аркуші. Викликати емоційне ставлення до живопису, виховувати вміння співпереживати.

Матеріал: картини художників; матеріал для ізодіяльності:  різні пензлики, зубна щітка, тички, шматок клейонки, поролону; сухе листя з берези, стаканчик з мильною кольоровою водою і трубочкою, серветки, баночки з водою. Вірш В.Тименка “Про кольори”,  В.Познанської  “Чорна злива стояла стіною…”; шумові музичні інструменти.

Хід заняття

Організація дітей.

Етюд

Усміхніться всім навколо,

Небу, сонцю, квітам, людям,

І тоді обов’язково

День веселим буде.

(Діти посміхаються).

Вихователь. Сьогодні у нас буде казка. Не просто казкова, а різнокольорова.

подорожувати по ній будемо з чарівною паличкою.

(Паличка торкається до чистого листка паперу, вихователь перегортає листок, на   ньому написано “Музей”).

Вихователь. Що за вивіска така – Музей?

(Діти читають).

Вихователь. Скажіть, чи бували ви колись в картинних галереях, музеях?

Для чого вони існують?

Що там можна побачити?

(Відповіді  дітей).

Вихователь. У музеях експонують різні старовинні речі, там є кілька залів.

Сьогодні ми відкриємо художній зал, де зберігаються твори

живопису.

(Перед дітьми натягнута червона стрічка. Паличка торкається до стрічки і вона опускається, падає і діти заходять в «картинну галерею»).

Вихователь. Дуже багато картин. Всі вони поділяються за жанрами. Які ви

знаєте жанри?

(Відповіді дітей:  портрети, натюрморти, пейзажі).

Портрет(діти декламують вірші)

Якщо бачиш на картині

В безкозирці моряка,

Чи принцесу в кринолині,

Чи сусідського Вітька,

Як зображено людину,

А не вазу, чи букет,

Всім відомо, цю картину

Називаємо портрет.

(Слово «портрет» промовляють різною силою голосу).

Натюрморт

Якщо бачиш на картині

Квіти в вазі на столі,

Сік в графині або дині

І великі і малі,

Виноград або рибину,

Чашку кави або торт,

То, звичайно, цю картину

Називають натюрморт.

(Слово «натюрморт» діти ділять на склади).

Пейзаж

А якщо ти на картині

Бачиш небо чи ставок

Або річку у долині,

Чи березовий гайок,

Чи засніжену рівнину,

Або сад осінній наш,

Зрозуміло, цю картину

Називаємо пейзаж.

(Слово «пейзаж» діти промовляють спочатку повільно, а потім швидко).

Вихователь. Хто малює картини? (Художники). Великі художники творили

на довгі роки. І ми можемо тепер насолоджуватися цими творами

мистецтва – сумувати, веселитися, мріяти. З деякими картинами

ви вже знайомі. Я пропоную знову зустрітися з цими творами.

(Діти підходять до картин, називають автора, назву картини, відображають емоції).

Наприклад: 1. Чому картина І. І. Левітана називається «Золота осінь»?

(Відповіді  дітей).

2.Якого кольору найбільше в картині А. І. Куїнджі «Місячна ніч на

Дніпрі»?(Відповіді дітей).

3. Покажіть, що ви відчуваєте, коли нюхаєте квіти? (Картина К. Білокур «Квіти за тином» (Діти посміхаються, радіють).

          4. Покажіть, які смачні яблука (картина «Натюрморт»).

          5. Картина «Веселка» - драматизація вірша «Веселка».

1-а дитина: Дощ раптом стих, зросивши землю,

Заскрекотів комусь лелека,

І над Дніпром могутнім  древнім

З'явилась, наче міст, веселка,

 2-а дитина:  Скажи мені, веселко  неба,

Звідкіль береш ти кольори?

 3-я дитина:  Звідкіль? Поглянь довкола себе:

Блакитний колір від води

Зелений – як трава умита,

Червоний – яблуні плоди,

А жовтий колір – колір жита.

І. Січовик

Вихователь.  Сядьте так, як зображено на картині «Діти на леваді».

          6. Картина І. К. Айвазовського «Буря».

              ( За допомогою шумових іграшок діти імітують шум моря)

Вихователь. Як називають художників, які малювали море? (Мариністами).

Чи не бажаєте намалювати море? Але перед малюванням

подивимось ще раз на картини Айвазовського  І. К. «Дев’ятий вал» та

«Після бурі».

  1.  Як називаються картини?
  2.  Чому вони так називаються?
  3.  Що можна сказати про море, сонце, небо, людей? Розкажіть казочку про них.

Зустрілися якось сонце, вода і вітер і стали сперечатися хто з них сильніший.

Сонце каже: «Я сильніше, бо можу все випалити».

Вода каже: «Ні, я сильніша, бо можу все залити і змити».

Вітер каже: «Я сильніший. Як подую – все попадає і полетить».

Діти, кожен з них по-своєму сильний. Отже, треба їм дружити, бути корисними для людей.

  1.  Якими фарбами малював художник?
  2.  Який настрій викликають ці пейзажі?
  3.  Як змінюється море від погоди?
  4.  Що не намалював художник, пов’язане з  морем?

(Педагог стежить, щоб діти відповідаючи, висловлювалися повними реченнями, а не окремими словами).

Вихователь. -  Пропоную пограти у гру «Неначе».

Дидактична гра «Неначе»

Хмара, неначе… (ведмедик, …)

Біла хмара, неначе… ( солодка вата,…)

Хвиля, неначе… ( звір,…)

Сонце, неначе… (тарілочка,..)

Човен, неначе… (метелик,…)

Вихователь. - Хто хоче описати  картини?

(Порівняльний опис картин).

Орієнтовний зміст розповіді: На цій картині море і на цій. Тут намальована страшна буря, а тут море спокійне. На цій картині хвилі високі, чорні, страшні, а на цій сині, голубі, сонячні. Тут небо сумне, сіре, хмари теж темно-сині, чорні, а тут небо голубе, хмари білі. Тут сонце сумне, хоче виглянути із-за хмар. На картині «Після бурі» сонце не намальоване, але по хмарах і промінцях на воді, зрозуміло, що воно є.

На цій картині люди пливуть на залишках від човна – на плоту. Вони сумні, стурбовані, притуляються одне до одного. Люди дуже  бояться за своє життя. Вони побачили вітрильника, махають руками, щоб їм допомогли. Ось тут видно гору, а тут не видно. Можливо вона є, але за хвилями не видно.

На столі лежить пакунок, доторкаються паличкою, читають слово «Сюрприз», розгортають (у пакунку зубна щітка), читають:

  •  Дівчатка й хлопчики, зробитися художниками чи не хотіли б ви? Діти, я дружила з хлопчиком Сашею, але, коли він купив нову, то мене викинув. Мені дуже сумно. Я не проста, а чарівна. Вмію не лише зуби чистити, а й малювати небо, сонце, море.

Вихователь. -  От і добре, от і помічниця в малюванні! Пропоную взяти чарівну зубну щітку і відправитися в Країну Малювання, щоб намалювати

море.

(Діти підходять до столів для малювання).

Вихователь.- Погляньте, що у вас на столах?

(Діти називають: пензлики, зубна щітка, тичок, шматок клейонки, поролону; листочки сухі, стаканчик з мильною кольоровою водою

і трубочкою, та інше).

Вихователь. - Перед малюванням пропоную виконати пальчикові вправи.

(Пальчикові вправи «Їжачок», «Пальчики здороваються», «Побігайчики», «Пташки-долоньки»).

Вихователь. - Фарби яких кольорів у вас? Можливо, не у всіх є фарби, які вам  потрібні? Що тоді будете робити?

Діти.  1. Зеленого кольору не знайшов ти?

            Та це не біда, друже мій, не сумуй,

            Візьми з коробки синій і жовтий

            І не барись, а скоріше фарбуй!

2.Блакитний колір хочеш мати?

Тож ти маєш пам’ятати:

Тут немає складних вправ –

Просто водою ти синій розбав.

3.Колір оранжевий як нам створити

Можна у тата і мами спитати.

Скажуть вони, що для цього зробити –

Просто червоний і жовтий змішати.

Вихователь.  - Руки привіталися, відчули тепло, тепер будуть подорожувати на папері, а зубна щітка з чарівною паличкою допоможуть. Спробуйте намалювати море. А яке, кожен вирішить для себе сам.

(Діти малюють, звучить спокійна музика. Звернути увагу на  поставу).

Вихователь. - Мабуть, час уже пограти,

                     Підійдіть сюди, малята.

Фізхилинка.

У коробці спочивають                                       - присідають

Спритні хлопці молодці

Убрання барвисте мають                                    - тихенько встають,

І загострені кінці                                                 - піднімають руки вгору

На папері слід малюють                                     - з’єднують долоні

І зовуться олівці                                                   - крутять голівками.

(Діти малюють. Індивідуальна допомога).

Під час малювання діти читають по одній строфі по порядку вірш В.Тименка «Про кольори».

Любить пензлик мій до свята

Собі чубчик фарбувати.

Він у райдугу пірнає

Кожний колір називає.

Це – червоний, жар неначе.

Це – оранжевий, гарячий

Жовтий - як пшениця в полі

Мов трава – зелений колір.

Голубий – як у краплині.

А наступний колір – синій.

Синій колір – ніби річка.

Фіолетовий – як нічка

Скільки всього кольорів

Назвав пензлик дітворі?

(Діти розташовують свої малюнки на столі для висихання у

картинній галереї. Кожен розповідає, що він намалював).

Вихователь. - Діти, ви молодці. Композитори відображали море в музиці, а ви в малюнку. Море – це ціла країна із своїми жителями.

Гра «Назви жителів моря».

Діти називають морських мешканців, яких вони знають.

Підсумок заняття.

Вихователь. Чи сподобалось вам його малювати? Будете малювати і станете відомими і талановитими як І. К. Айвазовський.

Чорна злива стала стіною,

Страшно й сумно було в тій порі

Та усмішкою ніжно-ясною

Засміялась веселка вгорі

Затремтіла у розпачі злива

І розсипалась чорна імла

А веселка весела й вродлива

А півнеба за мить обняла.

                              М.Познанська.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46596. Пряме й переносне значення слова. Вияви полісемії в різностильових текстах 21.5 KB
  Пряме й переносне значення слова. Пряме значення слова це дефініція слова яка безпосередньо вказує на його співвідношення з тією чи іншою ознакою об'єктивної дійсності як це історично закріпилося у свідомості мовців. Це первинне значення слова. Переносне значення слова це одне із значень слова яке виникло внаслідок перенесення одних ознак предметів чи явищ на інші.
46597. Синонімія, види синонімів. Роль синонімів у різностильових текстах 21.5 KB
  Синонімія це сукупність синонімів тієї чи іншої мови а також розділ науки про мову у якому вивчаються синоніми як одиниці мови. Синоніми це слова однієї частини мови що мають близьке лексичне значення але відрізняються за формою. Традиційно виділяють загальномовні синоніми зрозумілі для кожного носія мови граний красивий; контекстуальні або авторські синоніми у конкретному тексті. Окремо виділяють абсолютні синоніми слова які мають тотожні значення лелека чорногуз сум смуток століття сторіччя.
46598. Неологізми, архаїзми, історизми в українській літературній мові 21.5 KB
  За вживанням вона поділяється на активну слова що регулярно вживаються в певній сфері діяльності тобто щоденні слова та професіоналізми пасивну застарілі слова та неологізми. Застарілі слова слова що перестали активно вживатися носіями мови. До них відносять архаїзми слова які називають поняття які існують і в наш час пїїт поет спудей студент загально повільно; історизми слова які позначають поняття які зникли комсорг волость хорунжий Існує багато причин чому слова відходять до пасивного вжитку зокрема і...
46599. Синтаксична норма. Порядок слів у реченні 21.5 KB
  Порядок слів у реченні. Розрізняють типи норм: орфоепічні правильна вимова акцентуаційні наголошення слів лексичні слововживання граматичні морфологічні та синтаксичні стилістичні орфографічні правила написання пунктуаційні. Вони передбачають правильне вживання граматичних форм слів узгодження керування прилягання морфологічні та правильне утворення словосполучень і речень синтаксичні. В українській мові вільний порядок слів у реченні тобто немає чітких правил розташування у певному порядку тих чи інших членів речення.
46600. BELARUSIAN CUISINE 21.5 KB
  Belarusian cuisines have influences from its neighboring countries like Russia, Lithuania, Ukrainian and Polfnd among others. A variety of dishes made of potato form an important part of most cuisines in Belarus. Some of the popular potato dishes in Belarusian cuisines include Belarusian Draniki, Belarusian Draniki with Pork, Kolduni, Babka and Belarusian Kartoflyaniki among others
46601. Кодификация советского права 1920-х годов 21.53 KB
  Гражданский кодекс РСФСР был принят четвертой сессией ВЦИК девятого созыва 31 октября 1922 г. Отличительными чертами ГК РСФСР 1922 г. ГК гарантировал всем гражданам РСФСР охрану гражданских прав независимо от пола расы национальности вероисповедания и происхождения но в то же время ограничивал свободу предпринимательской деятельности и частной инициативы если осуществление гражданских прав противоречит их социальнохозяйственному назначению наносит явный ущерб государству. Право на пользование землей для ведения сельского хозяйства при...
46602. Планирование учебно-воспитательной работы по изобразительному искусству 21.55 KB
  Проблемы психического развития личности в онтогенезе факторы движущие силы закономерности. Филогенез развития вида онтогенез развитие индивида.Декарт и ЖанЖак Руссо представители природного биологизаторского направления идея которого состоит в том что наибольшее значение для развития личности имеет наследственность генетические факторы влияние среды минимально.Непосредственными движущими силами психического развития ребенка являются противоречия которые возникают и преодолеваются в процессе обучения и воспитания.
46603. РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ. ЗАКОН ОБ АВТОРСКОМ ПРАВЕ И СМЕЖНЫХ ПРАВАХ 21.55 KB
  Основные понятия Для целей настоящего Закона указанные ниже термины имеют следующее значение: автор физическое лицо творческим трудом которого создано произведение; аудиовизуальное произведение произведение состоящее из зафиксированной серии связанных между собой кадров с сопровождением или без сопровождения их звуком предназначенное для зрительного и слухового в случае сопровождения звуком восприятия с помощью соответствующих технических устройств; аудиовизуальные произведения включают кинематографические произведения и все...
46604. Виды трения. Износ при сухом, граничном, полужидкостном и жидкостном трении. Роль смазки 21.6 KB
  Трение сопротивление возникающее при взаимном перемещении соприкасающихся поверхностей тел. В зависимости от кинематических признаков относительного перемещения тел чаще всего встречаются два вида трения: трение скольжения и трение качения. В зависимости от состояния трущихся поверхностей различают: трение без смазки трение двух твердых тел при отсутствии на поверхности трения введенного смазочного материала всех видов; граничное трение трение двух твердых тел при наличии на поверхности трения слоя жидкости обладающего...