54454

Ліс. Дерева. Кущі. Ягоди

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про навколишнє середовище: закріплювати узагальнювальні слова: ліс дерева кущі; учити добирати визначення до цих слів. Розглядання малюнків із зображення дерев кущів розширення словникового запасу “Поглянь на малюнки та скажи що там зображено†Іменники: береза горобина гущавина дерево дуб запах кущі ліс ліщина осика підлісок повітря сосна тополя хаща ялинка. Прикметники: березовий великий густий запашне змішаний листяний лісове сирий сосновий...

Украинкский

2014-03-15

38.5 KB

1 чел.

Заняття по формуванню лексико-граматичної сторони мовлення для дітей старшого дошкільного віку із ЗНМ ІІІ рівня

Заняття 1

Тема: Ліс. Дерева. Кущі. Ягоди.

Мета: Збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про навколишнє середовище: закріплювати узагальнювальні слова: ліс, дерева, кущі; учити добирати визначення до цих слів.

Обладнання: набір наочності для вправ.

Хід заняття

І. Організаційний момент (1-2 хв.).

ІІ. Основна частина (15-20 хв.).

1. Повідомлення мети заняття. Бесіда логопеда (1-2 хв.).

2. Логопедична зарядка: Дихальні вправи. Артикуляційна гімнастика: статичні та динамічні вправи. Голосові вправи.

3. Вивчення нового матеріалу:

Лексична сторона мовлення:

Вправа на формування різних рівнів лексичних узагальнень.

Підбір антонімів. “Назви слова протилежні за значенням”. (великий, густий, листяний, темний, хвойний, чистий).

Учити утворювати нові слова різні частини мови від прикметника та іменника “Давай спробуємо утворити одне слово з двох”: густий і листя – густолистий, дрібнолистий, темнолистий, світлолистий.

Вправа на формування активного словникового запасу.

Розглядання малюнків із зображення дерев, кущів — розширення словникового запасу “Поглянь на малюнки та скажи що там зображено”

Іменники: береза, горобина, гущавина, дерево, дуб, запах, кущі, ліс, ліщина, осика, підлісок, повітря, сосна, тополя, хаща, ялинка.

Дієслова: рости, шуміти, зеленіти, живе, дихає, очищає, шелестіти, шуршати.

Прикметники: березовий, великий, густий, запашне, змішаний, листяний, лісове, сирий, сосновий, темний, хвойний, чисте, ялинковий.

Вправа на розвиток лексичнох системності.

Підбири пару:

Береза

Гущавина

Дерево

Запах

Ліс

Повітря

Сосна

Тополя

Хаща

Ялинка

великий

густий

запашне змішаний

листяний

лісове

сирий

сосновий

темний

хвойний

чисте

ялинковий

березовий

Граматична сторона мовлення:

Вправа на розвиток морфологічної системи словотворепння.

Вправляти в утворенні дієслів із префіксом пере- для позначення подолання чогось “Давай разом із тобою утворимо нові слова із слів бігти, стрибати, ступати тощо.”: перебігти, перестрибнути, переступити.

Учити вживати суфікс -ну-: приснути, аукнути, перепнути.

Вправа на засвоєння граматичних уточнень.

Склади фразу: (п’ять, два, сім, багато, мало) кущі, ліс, ліщина, осика, підлісок, повітря, сосна, тополя, хаща.

Вправи на формування синтаксичної складової мовлення.

Учити дітей під час складання речень застосовувати в мовленні прийменник: У лісі ростуть різні види дерев. На дереві живе білка. Перед дорогою росте кущ. Шелестить листя на деревах.

Фізкультхвилинка:

Слова промовляє логопед

Рухи виконують діти

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі,

Вітер дерева колише, гойдає,

То вліво, то вправо нахиляє,

То вгору, то назад,

То вниз нагинає.

Птахи летять відлітають,

А діти тихенько за парти сідають.

Діти встали, відійшли від столу.

Роблять присідання.

Піднімають руки вгору.

Обертаються.

Нахили вправо, вліво.

Потягуються вгору, назад.

Нахиляються вперед.

Махають руками.

Сідають за парти.

4. Закріплення нового матеріалу:

Вправа на розвиток зв’язного мовлення.

Вчитись правильно складати речення “Склади з поданих слів речення” спираючись на картинки:

  1.  Ліс, діти, зібрались, піти, в.
  2.  Росте, густий, на, кущ, галявині.
  3.  Зеленіє, березовий, в далі, ліс.
  4.  Повітрі, в, запах, стоїть, ялинки.
  5.  Мають, дуба, листя, запах, приємний.
  6.  На, грались, галявині, діти.

Розвиток дрібної моторики — “Слоненя”

Дуже товсті ноги маю,

ледве їх переставляю,

сам високий я на зріст,

замість рота в мене хвіст.

Виконання: Поставити вертикально пальчики на площину, виставити середній палець вперед (обома руками).

ІІІ. Підсумок заняття. Домашні завдання (1-2 хв.).

Запитання до дитини: Що нового довідався? Чого навчився?

Що, вважаєш потрібно повторити дома?