54462

Wir wenden uns mit den Gedanken, mit dem Herzen der Musik zu

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Wolfgang Amadeus Mozart wurde am 27. Januar 1756 in Salzburg geboren. Sein Vater war zuerst Hofmusiker, dann Kapellmeister am Hof eines reichen Mannes. Leopold Mozart hatte sieben Kinder, aber am Leben blieben nur zwei: Wolfgang und Marie-Anna. Die Schwester war um f?nf Jahre?lter als Wolfgang.

Другие языки

2014-03-15

884 KB

2 чел.

Методична розробка

інтегрованого уроку

німецької мови

і

музичного мистецтва

в 8 класі

                                                             вчителя  німецької мови

                                      Шуляренко Оксани Володимирівни


Тема уроку
:

   Wir wenden uns

  mit den Gedanken,

   mit dem Herzen

         der Musik zu.

   Думками й

 серцем звернемось

         до музики.


     Мета:
 вчитися читанню, спрямованому на пошук інформації в тексті, удосконалювати вміння читати уважно і вдумливо, сприяти підвищенню читацької компетентності; познайомитися з біографією і творчістю видатного австрійського композитора Вольфганда Амадеуса Моцарта, сформулювати поняття мистецького жанру «симфонія»; поглибити здатність відчувати настрій музичного твору, розвивати пізнавальну активність, здатність особистості до творчої діяльності, сприяти збагаченню емоційної сфери пізнання, активізувати асоціативне мислення, формувати в учнів уміння зіставляти відомі факти з новими, формувати мовну особистість учня; виховувати емоційне сприйняття музики, розширювати музичний кругозір учнів, прилучати школярів до скарбниць духовності і музичної культури Австрії, сприяти становленню самосвідомості і світогляду духовно багатої особистості засобами музики і німецької мови.

Наочність і обладнання: портрети Моцарта, фотоілюстрації, стінгазета, картки із завданнями, друковані тексти, нотні аркуші, словники, музичні записи творів, мікрофон, комп’ютер,музичні інструменти, карта Австрії і Європи.

Тип уроку: інтегрований урок німецької мови і музичного мистецтва.

                                               +

       


  
  Хід уроку

І. Початок уроку. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Організаційний момент.

Привітання: Guten Tag, liebe Kinder! Ich freue mich, euch zu sehen.

Guten Morgen, guten Morgen,

Guten Morgen alle hier.

Guten Morgen, guten Morgen,

und wie geht es dir?

Учні вітаються з вчителями і один з одним віршованими рядками, що сприяють виникненню позитивного настрою і налаштовують на активну роботу на уроці.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

Heute haben wir eine ungew?hnliche Stunde: zusammen mit dem Musiklehrer wenden wir uns der Musik zu. So hei?t unser Thema. Man sagt?ber die Musik: „Eine Sprache, die  jeder versteht“. Es ist wichtig, die Musik zu kennen und zu verstehen, weil sie unser Leben sch?ner macht, sch?ne Gef?hle hervorruft, den Menschen bewegt, niemanden kalt l?sst. Wir werden das Leben und das Schaffen eines Komponisten kennenlernen, seine Musik h?ren und daf?r begeistern. Wer ist das? Bitte, h?rt und ratet.

Звучить музика, діти називають ім’я композитора. При цьому їм допомагає гра «дешифрувальник»: ім’я композитора зашифроване, код – це літери на кнопках мобільного телефону.

6

6

9

2

7

8

 Wer r?t am schnellsten?    

    3.Фонетична зарядка

Die Musik ert?nt?berall.

Hast du Mozart geh?rt, nur einmal?

Hast du diese Musik erlebt?

Diese Sprache hat dich erhebt!

4. Мовленнєва розминка.

Was meint ihr:

Welcher Staat nennt man Sinfonie aus Landschaft und Kultur?

Ist heute klassische Musik popul?r oder nicht?

Was bedeutet das Wort „der Komponist“?

Ist Mozart ein Superstar?

II. Основна частина уроку.

1.Мотивація навчальної діяльності.

Дорогі діти, ми дізнаємось сьогодні про незвичайну людину, незвичайну дитину, що прославилась на весь світ. А ви хотіли б, щоб про вас розповідали в школі майбутнім учням через сотню років? Моцарт щоденно невтомно працював над собою і був старанним учнем. Давайте і ми з вами станемо сьогодні хоча б трошки Моцартами.

    2. Актуалізація опорних знань.

Робота з індивідуальними картками:

  •  Welche Musikarten kennt ihr? Macht den Wortigel.

klassische Musik                                    Volksmusik

                                                                                     Tanzmusik

Kammermusik                       Rockmusik                                 

                                                                                    Unterhaltungsmusik

  •  Wie hei?en die Musikinstrumente? Seht die Bilder an und findet f?r jedes Bild ein passendes Wort.

Trommel, Fl?te, Geige, Klavier, Gitarre, Trompete, Schlagzeug, Cello

  •  

Welche deutschen Komponisten sind weltbekannt?

 


3.
Подання нового матеріалу.

  Вчитель музики розповідає про життєвий і творчий шлях Моцарта. Учні перекладають речення на німецьку мову методом мікрофону.

1756 – 1791… Це  дати життя одного з найвеличніших музичних геніїв Вольфганга Амадея Моцарта. Він прожив лише 35 років, з яких протягом 30-ти писав музику, і, залишивши понад 600 творів, зробив неоціненний внесок у золотий фонд світового мистецтва.

Син Леопольда Моцарта, придворного музиканта архієпископа Зальцбургського – володаря маленького австрійського князівства -, Вольфганг почав вчитися гри на клавесині у свого батька з трьох років, а з п’яти – захопився композицією. З 6 років він разом із своєю старшою сестрою здійснював концертні турне і за чотири з половиною роки виступив при дворах і в будинках знаті у багатьох містах Австрії, Німеччини, Франції, Англії, Голландії, Швейцарії. Ось фрагмент оголошення про один із виступів маленьких Моцартів, які тривали 4-5 годин підряд: «… Дівчинка, якій не минуло дванадцяти років, і хлопчик, якому не виповнилося семи, зіграють концерти на клавесині або клавірі … крім того хлопчик виконає концерт на скрипці, проакомпанує  на клавірі під час виконання симфонії, зіграє на закритій хусткою клавіатурі так само добре, якщо б була вона в нього перед очима, потім з відстані назве всі звуки, які поодинці або в акордах будуть взяті на клавірі чи будь-якому іншому інструменті або видані предметами: дзвіночком, склянкою, годинником. Під кінець він імпровізуватиме на клавесині, на органі стільки, скільки цього захочуть слухачі, і в будь-яких, навіть найважчих тональностях, що їх йому назвуть…»

З семи років Вольфганг уже пробував створювати сонати, з восьми-девяти  – симфонії, а з одинадцяти зацікавився музичним театром. Коли хлопчику йшов п’ятнадцятий рік, його опера «Мітрідат, цар Понтійський» з великим успіхом була поставлена в Мілані, а сам він на той час уже став членом славетної Філармонічної академії в Болоньї – іншому великому мистецькому центрі «країни музики» - Італії.

Згодом, коли Моцарт перестав бути «диво-дитиною», що розважала європейських монархів і вельмож подібно до дивовижної музичної іграшки, у них не знайшлося для «диво-юнака» службової вакансії. Так він потрапив у тяжку залежність від зальцбурзького архієпископа. У двадцятип’ятирічному віці Моцарт наважився гордо порвати з грубим деспотом і переселився до Відня, де йому довелося вести життя, сповнене жорстоких матеріальних нестатків. Це остаточно підточило його здоровя, уже і так підірване перенапруженням духовних і фізичних сил у дитинстві, і через десять років великий музикант передчасно помер. Його поховали в загальній могилі для бідняків, і місце його поховання лишилось невідомим.

За життя Моцарта найвірнішу оцінку йому як митцеві дав його старший сучасник, великий австрійський композитор Йозеф Гайдн (1732 – 1809), якого називають сьогодні «батьком симфонії». Він сказав Леопольдові Моцарту, що вважає його сина найвидатнішим з усіх музичних творців свого часу. Послухайте безсмертну музику Моцарта.(звучить музика)

Що ж таке симфонія? Це багаточастинний музичний твір, що складається найчастіше з 4 частин. Жанр симфонії передбачає яскраву контрастність частин і епізодів, гострий драматичний розвиток мотивів із певною єдністю всього циклу. Чотири частини симфонії – це різні життєві стани: картини драматичної боротьби, піднесене споглядання (повільна частина), гумористичні або танцювальні епізоди (менует, скерцо) та яскравий бурхливий фінал.


4. Робота над текстом.

- читання тексту

Ihr sollt aus diesen Teilen eine Erz?hlung bilden und dann diese Erz?hlung lesen. (учні складають частини тексту в правильному порядку)

                           Aus Mozarts Kindheit

Der?ltere Wolfgang lachte. Nach vielen Jahren erz?hlte der ber?hmte deutsche Dichter oft diese Episode aus seinen Jugendtagen. Er war sein ganzes Leben als ein wahrer Bewunder von Mozarts Musik benannt.

Wolfgang Amadeus Mozart wurde am 27. Januar 1756 in Salzburg geboren. Sein Vater war zuerst Hofmusiker, dann Kapellmeister am Hof eines reichen Mannes. Leopold Mozart hatte sieben Kinder, aber am Leben blieben nur zwei: Wolfgang und Marie-Anna. Die Schwester war um f?nf Jahre?lter als  Wolfgang.

1763 kamen sie nach Frankfurt. Mozart war zu dieser Zeit sieben Jahre alt. In Frankfurt gab Wolfgang mehrere Konzerte. Die Frankfurter besuchten seine Konzerte sehr gern und?bersch?tteten ihn Beifall. Die Konzerte wurden zu einem wahren Triumph.

Wolfgang  zeigte sehr fr?h besonders Talent f?r Musik. Schon im f?nften  Jahr komponierte er selbst kleine Menuette, wahre Wunderwerke, und spielte Klavier wie ein richtiger Musiker. Auch seine Schwester war sehr musikalisch begabt. Mit sechs Jahren trat Wolfgang schon in richtigen Konzerten auf und reiste mit seinem Vater und seiner Schwester durch viele St?dte.

Einmal ging  Wolfgang nach dem Ende des Konzerts zum Saalausgang. Da kam auf ihn ein Knabe zu und sagte:

„Sch?n spielst du. Und Wolfgang hei?t du?“

„Ja, ich hei?e Wolfgang. Und du?“

„Auch Wolfgang“.

„Und wie noch?“

„Goethe“.

„Du bist aber schon gro?!“

„Vierzehn. Aber so sch?n spielen wie du kann ich nicht!“

„Ist doch gar nicht schwer“, sagte der Kleine. „Vielleicht kannst du Noten schreiben?“

„Nein“, erwiderte der?ltere, „aber ich schreibe Gedichte.“

„Das ist ja sehr schwer!“ rief Mozart mit echter Begeisterung in der Stimme.

  •  Післятекстові вправи:

Робота в групах:

А) учні з початковим і середнім рівнем знань складають асоціативну схему до назви тексту

Wunderkind

Б) Учні з достатнім рівнем навчальних досягнень складають порівняльну таблицю


                       Mozart

                   Goethe

Wolfgang

Wolfgang

der Komponist

der Dichter

В) творча група учнів з високим рівнем навчальних досягнень:

- придумує іншу назву тексту;

- формулює тему і головну думку тексту;

- декламує вірш Гете

                            An der Mond

F?llest wieder Busch und Tal

Still mit Nebelglanz,

L?sest endlich auch einmal

Meine Seele ganz…

                              Jeden Nachklang f?llt mein Herz

Froh‘ und tr?ber Zeit,

Wandle zwischen Freud und Schmerz

In der Einsamkeit.

5. Розвиток навичок аудіювання.

«Сюрприз» - поява учня в ролі Моцарта, який розповідає про себе, подаючи невірну інформацію. Учні повинні знайти помилку і виправити.

Ich hei?e  Wolfgang Josef Mozart. Ich wurde in Deutschland geboren. Schon in der Kindheit komponierte ich  viel und wurde weltbekannt. Man  nennt mich  „der Vater der Sinfonie“. Ein meiner Werken hei?t „Mondsonate“. Ich musizierte in Leipzig mit den Knaben aus dem Thomaschor. J. W. Goethe war mein Freund.

6. Гра «Вгадай мелодію»

S

B

A

C

H

B

E

E

T

H

O

V

E

N

U

B

M

H

E

O

W

A

G

N

E

R

Z

Y

S

T

R

A

U

S

D

R

N

T

Вчитель музики грає уривки найвідоміших творів німецьких композиторів. Учні називають їх і заповнюють кросворд.


  
III. Заключний етап уроку

1. Пояснення домашнього завдання.

Denkt, bitte, nach und antwortet schriftlich: warum spielen heute die Musiker und h?ren die Menschen die Musik von Mozart? Schreibt einen Artikel f?r die Wandzeitung.

2. Узагальнення вивченого. Підведення підсумків уроку.

Machen wir die Zusammenfassung. W?hrend der Lautung der Musik sagt ihr, welchen Eindruck  seine Musik macht.

Вчитель музики ще раз узагальнює поняття «симфонія».

3. Оцінювання і мотивація оцінок.

4. Рефлексія.

5. Прощання.

Die Stunde ist aus.

Jetzt gehen wir nach Haus‘.

Wir gehen, wir gehen.

Auf Wiedersehen!

Замість шкільного дзвоника на перерву лунає уривок музичного твору Вольфганда Амадея Моцарта.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75310. Возникновение, сущность и эволюция средневекового государства 34.5 KB
  Возникновение сущность и эволюция средневекового государства. Процесс образования централизованного феодального государства в России имел в своей основе те же общие закономерности исторического развития что и процесс образования централизованных феодальных государств в странах Западной Европы. Формы феодального государства были различными но классовая его сущность оставалась одна и та же. Характеризуя основные черты государства в средние века В.
75311. Происхождение термина «средние века» 28 KB
  Происхождение термина средние века. Термин средние века перевод с латинского выражения medium evum средний век 1 был впервые введен итальянскими гуманистами. С позиций высоких достижений культуры Возрождения средние века им виделись как период одичания и варваризации античного мира как время испорченной кухонной латыни. Келлер ввел термин средние века в общую периодизацию всемирной истории разделив ее на античность средневековье и новое время.
75313. Отечественная историография о феодализме 39.5 KB
  Гуревича многих других исследователей продвинулось вперед выяснение отдельных явлений и событий истории средневекового мира прогрессировало теоретическое осмысление проблематики феодализма. Конрад хотя он сам как и другие востоковеды сталкивался с трудноразрешимыми проблемами при рассмотрении феодализма во всемирноисторическом масштабе. Но подобное понимание феодализма оказывается крайне обедненным сводимым к малосодержательной социологической абстракции....
75314. Периодизация истории средних веков и феодализма в отечественной и зарубежной историографии 34.5 KB
  Западной Римской империи. Встреча двух миров античного грекоримского и варварского германского кельтского славянского стала началом глубокого переворота который открыл новый средневековый период в истории Западной Европы. В практике преподавания пока принято считать условным концом средневековья первую буржуазную революцию общеевропейского значения английскую революцию 1640-1660х годов положившую начало господству капитализма в Западной Европе и совпавшую с окончанием первой общеевропейской Тридцатилетней войны 16181648 гг....
75315. Источники по истории средних веков (V-XV вв) 41.5 KB
  Источники по истории средних веков VXV вв. Законодательные и документальные источники по истории средних веков. Они являлись ценными источниками по истории VI в. Источники по истории XI XV вв.
75317. Понятие “феодализма” в западноевропейской историографии 39.5 KB
  Понятие феодализма в западноевропейской историографии. Понимание феодализма в историографии XVIII в. Главными чертами феодализма некоторые из них считали политическую раздробленность и как следствие ее господство в средние века папской теократии. в определении сущности феодализма недалеко ушли от историков эпохи Просвещения хотя в отличие от них оценивали феодализм как положительное историческое явление: реакционные романтики потому что видели в нем свой политический идеал...
75318. Проблема генезиса феодализма в отечественной и зарубежной историографии 46.5 KB
  Проблема генезиса феодализма в отечественной и зарубежной историографии. Проблема генезиса феодализма и связанный с нею вопрос о путях складывания феодально зависимого крестьянства представляет трудность и с источниковедческой и с теоретической точек зрения. В советской историографии становление феодализма рассматривалось в первую очередь в аспекте вскрытия сдвигов в производительных силах в отношениях собственности...