54463

Потенціал людського мозку. Пам'ять та увага. Розвиток сприйняття, пам’яті та уваги

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Потенціал людського мозку. Саме від того настільки ми знаємо про особливості функціонування головного мозку настільки здатні створити оптимальні умови для його ефективної роботи багато в чому залежить успішність і результативність нашого навчання. Ми розглядатимемо на уроці тему Потенціал людського мозку. Гадаю що цей урок допоможе вам усвідомити як важливо навчитися керувати роботою мозку задіювати його безмежні можливості.

Украинкский

2014-03-15

103.5 KB

34 чел.

Конспект уроку з основ здоров’я (9 клас)

Тема.   Потенціал людського мозку. Пам'ять та увага. Розвиток сприйняття, пам’яті та уваги

Мета уроку: поглибити свідоме ставлення до понять «увага», «пам'ять»;  навчити користуватися методами тренування сприйняття, пам'яті та уваги; розвивати логічне мислення; навчити учнів користуватися прийомами поліпшення пам'яті; розвивати пізнавальну активність учнів у пошуках нової інформації; виховувати уважність та зосередженість.                                                                                                                                     

Епіграф. Наш мозок здатний учитися впродовж усього життя: від народження аж до смерті.                                                                            

                            Маріан Даймонд

Обладнання: комп’ютерна техніка, комп’ютерна презентація, таблиці

Хід уроку

І.     Актуалізація опорних знань

Учитель. На минулому уроці ми розглядали тему «Формування особистості шляхом самопізнання, самовизначення і самовиховання». Гадаю, кожен із вас усвідомив, як важливо пізнати себе (свої сильні і слабкі сторони), визначити свій ідеал особистості і  розробити систему самовиховання, щоб відповідати ідеалу.

Перевірка виконання домашнього завдання

Хто бажає зачитати свої правила самовиховання?  

Учні зачитують власні правила самовиховання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Отже, кожен із нас хоче бути успішним і щасливим. І ми розуміємо, що успіх не прийде сам по собі. Потрібно багато працювати над розбудовою власної особистості. Мабуть, про це вірш відомого російського поета Миколи Заболотного: «Не позволяй душе лениться. / Чтоб воду в ступе не толочь, /  Душа обязана трудиться / И день, и ночь, и день и ночь».

Проте для досягнення життєвого успіху не лише душа  має працювати, але й наш розум. Саме від того, настільки ми знаємо про особливості функціонування головного мозку, настільки здатні створити оптимальні умови для його ефективної роботи, багато в чому залежить успішність і результативність нашого навчання.

ІІІ. Оголошення теми уроку та мети

 Учитель. Ми розглядатимемо на уроці тему «Потенціал людського мозку. Пам'ять та увага. Розвиток сприйняття, пам’яті та уваги». Гадаю, що цей урок допоможе вам усвідомити, як важливо навчитися керувати роботою мозку, задіювати його безмежні можливості.

 ІV. Організація пізнавальної та навчальної діяльності учнів

Учитель. Вважають, що 1970-і рр. славляться відкриттями у сфері космосу, 1980-і називають десятиріччям скупості, а 1990-і стали періодом повторного відкриття власного внутрішнього єства, коли людство нарешті підійшло до усвідомлення і використання величезного потенціалу людського мозку.

Тезісно про результати наукових досліджень мозку нам розповість учень…

Розповідь учня «Наш дивовижний мозок» (у супроводі презентації)

Наш дивовижний мозок

  •  Складається з мільярдів клітин мозку, серед яких:

100 мільярдів активних нервових клітин;

900 мільярдів інших, які «склеюють», живлять та ізолюють активні клітини.

  •  Може розвивати до 20 тис. розгалуджень на кожній з 100 мільярдів активних клітин.
  •  Охоплює чотири мізки в одному:
  1.  Той, що відповідає за інстинкти.
  2.  Той, що зберігає рівновагу в людині.
  3.  Той, що регулює емоції.
  4.  Дивовижна кора мозку.
  •  Має дві півкулі, які гармонійно взаємодіють між собою:

Ліва (логічна, наукова)

Права (творча)

Обидві півкулі поєднані своєрідним «телефонним зв’язком”, за допомогою якого вони обмінюються мільйонами повідомлень за секунду. Кожна з півкуль має різні «центри» інтелекту.

  •  Діє приблизно на чотирьох окремих хвилях.
  •  Керує системою передавання; за допомогою хімічно-електричних процесів інформація миттєво передається в усі частини тіла.

П’ять суто людських здатностей:

  •  Рухатися з рівною поставою;
    •  Ставити великий палець руки навпроти всієї долоні
      •  Говорити і писати
        •  Розуміти мову
        •  Читати
  •  Усі ці функції перебувають під контролем кори головного мозку; якщо її пошкодити, можна втратити одну чи більше цих здатностей.

Розповідь учителя. Кожна людина – власник найпотужнішого комп’ютера.

Наш мозок не більший за великий грейпфрут. Він навіть менший за малу головку салата. Його можна легко помістити на своїй долоні. Загалом, вага мозку – 1,5 кг. Однак він у тисячу разів могутніший за найпотужніший комп'ютер у світі. І він повністю належить нам. Саме мозок робить людей унвкальними.

У звичайної мухи дрозофіли сто тисяч активних мозкових комірок. Миша має п'ять мільйонів, а мавпа – десять мільярдів. Ми ж із народження володіємо ста мільярдами мозкових комірок, тобто клітин.

Від перших днів нашого життя ці комірки формують нові зв'язки і є ключем до розуміння могутності мозку. Психолог Тоні Базан, який спеціалізується на проблемі пам'яті, зазначає: «Ваш мозок складається з трильйонів мозкових комірок. Кожна комірка складна, наче невеликий «восьминіг», що має свій центр, чимало відростків, якими в багатьох точках стикається з іншими «восьминогами». Кожна з цих комірок (а їх мільярди) у багато разів потужніша і складніша за найліпший на планеті комп’ютер, кожна поєднана із сотнями тисяч інших комірок, огортаючи чи дотикаючи їх. Від комірки до комірки рухається інформація. Це ніби чарівний ткацький верстат, химерний пристрій, справді найчудовіша річ, що існує в природі. І кожен з нас це має!»

Отже, наш мозок – найпотужніший комп’ютер у світі.

Як користуватися таким «комп’ютером”? Окремі поради нам дадуть наші «експерти» у галузі навчальних можливостей мозку.

І група «експертів»

Розповідь про стилі навчання

Повідомлення 1. Існує шість головних каналів сприйняття, якими інформація проникає до мозку. Ми вчимося за допомогою того, що бачимо, чуємо, відчуваємо на смак, відчуваємо на дотик, нюхаємо, робимо.

Кожен учень має свій стиль навчання: візуальний, аудіальний, тактильний, кінестетичний. Це пов’язано з тим, який канал сприйняття найбільше розвинений: зір, слух, дотик, рух.

Багато учнів мають візуальний стиль навчання: їм подобається розглядати малюнки та діаграми, або читати книги, тобто сприймати друковані знаки. Тих, хто найкраще сприймає навчальну інформацію через органи зору, прийнято називати «візуалами».

Інші найкраще сприймають навчальну інформацію на слух, люблять слухати музику.  Їх називають «аудіалами». 

Є учні, які  найефективніше навчаються, відчуваючи світ на дотик, тобто вони мають тактильний стиль навчання. Таких учнів часто називають  «гаптичними». 

Частина школярів найкраще навчається у русі. Такі учні мають кінестетичний стиль навчання. Їх називають «кінестетами». 

У кожної людини є один головний стиль навчання і один додатковий. Наприклад, людина може дуже добре сприймати навчальний матеріал очима, тобто має візуальний стиль навчання, а додатково непогано сприймає інформацію в русі (кінестетичний стиль).

Повідомлення 2. Мабуть, не кожен може чітко назвати свій стиль навчання. З огляду на те, що для успішного навчання дуже важливо знати, які канали сприйняття найбільше розвинені, потрібно їх визначити за допомогою методу спостереження. Хочемо порадити: спостерігайте, як краще ви сприймаєте і засвоюєте навчальний матеріал на уроці – чи то, слухаючи розповідь учителя, чи то читаючи підручник. Чи маєте потребу щось малювати, креслити, торкатися якихось речей у процесі навчання? А, можливо, вам хочеться порухатися під час уроку?

Якщо вам важко все ж визначити власний стиль навчання, скористайтеся ще одним прийомом. Поспостерігайте за собою та за своїми товаришами під час запису у щоденники домашнього завдання. Той із вас, хто перепише завдання з дошки, очевидно, має візуальний стиль навчання. Той, хто перепитає у вчителя або сусіда: «А що нам задано?» - і запише з їхніх слів – аудіальний. А той, хто дістане з портфеля підручник, відкриє його, погортає, знайде необхідне завдання і обведе його ручкою, – швидше за все, має кінестетично-тактильний стиль навчання.

Обговорення інформації «експертів»

Як ви гадаєте, для чого нам потрібно знати свій стиль навчання? (Щоб правильно обрати способи і прийоми навчання).

Хто знає, який має стиль навчання? Розкажіть, як ви використовуєте цю свою обізнаність у процесі навчання.

Учитель. Ще одна важлива інформація про канали сприйняття навчальної інформації. Вчені визначили, що ми засвоюємо: 10% того, що читаємо; 20% того, що чуємо; 30% того, що бачимо; 50% того, що бачимо і чуємо; 70% того, що говоримо; 90% того, що говоримо і робимо.

Отже, поєднання різних каналів сприйняття з практичними діями сприяє найбільш ефективному засвоєнню навчального матеріалу.

2 група «експертів»

Розгляд процесів пам’яті

Па́м'ять - психічний процес, який полягає в закріпленні, збереженні та наступному відтворенні минулого досвіду, що дає можливість його повторного застосування в життєдіяльності людини.

Гра-тест «Чи гарна у вас пам'ять?»

У дві колонки записано 20 слів.

Завдання. Прочитайте їх і намагайтеся запам'ятати. На це дається 1 хвилина. Якщо вам важко запам'ятовувати – прочитайте тихенько. Читати можна тільки раз.

Слова, які потрібно запам'ятати

1

Рушник

11

Фантик

2

Заєць

12

Парта

3

Телевізор

13

Гніздо

4

Лампа

14

Змія

5

Виноград

15

Огірок

6

Панчохи

16

Сонце

7

Дірка

17

Пеньок

8

Насіння

18

Годинник

9

Пігулки

19

Відро

10

Настрій

20

Форма

  •  Пригадайте слова і запишіть їх. Намагайтеся не переплутати послідовність слів. Порівняйте свою відповідь із написаним. Якщо бракує слова або воно не на своєму місці – це помилка. Підрахуйте свої відповіді.

Слова, що запам'яталися:

Кількість помилок:

Якщо немає помилок, ви заробили 10 балів;

I-2 помилки – 9 балів;

3-4 помилки – 8 балів;

5-6 помилок – 7 балів;

7-8 помилок – 6 балів;

9-10 помилок – 5 балів;

11-12 помилок – 4 бали;

13-14 помилок – 3 бали;

15-17 помилок – 2 бали:

18-20 помилок – 1 бал.

Не засмучуйтесь, якщо маєте низький бал. Існують способи покращення процесів запам’ятовування, про які ми і розкажемо.

Як навчитися запам'ятовувати не пов'язані за змістом слова?

1. Застосування асоціацій

Як пристрій до творення  взірців і моделей мозок не знає собі рівних. Він здатний утримувати багато отриманої інформації через застосування асоціацій. Мозок має асоціативну кору. Завдяки цьому схожі елементи пов’язуються з різних банків пам’яті.

Перший крок до розвитку досі не використаних можливостей нашого мозку – це навчитися зберігати інформацію, послуговуючись сильними асоціаціями.

Вправи на тренування уваги та пам'яті

Завдання. Давайте повернемося до слів із першої колонки. Ось вони: рушник, заєць, телевізор, лампа, виноград, панчохи, дірка, насіння, пігулки, настрій. Не всі їх змогли запам’ятати.

Давайте зараз не будемо покладатися на механічну пам'ять, а включимо асоціативну пам'ять. Ми зараз спробуємо скласти зв'язну розповідь із даними словами і уявимо її, як фільм на екрані. Якщо він буде цікавим, то збережеться в пам'яті на все життя.

Орієнтовна розповідь. Умившись, заяць витерся рушником, повісив його собі на шию і сів біля телевізора, щоб подивитися улюблену телепередачу. Включив настільну лампу, взяв гроно винограду. Раптом заяць помітив на панчохах дірку. Він засмутився. Щоб відволіктися, взявся лузати насіння. Проте хвилювання не проходило. Заяць змушений був випити заспокійливі пігулки. Настрій був остаточно зіпсований.

Робота в парах 

  •  Учні розповідають один-одному складену розповідь про зайця.
  •  Записують слова з пам'яті. Взаємоперевіряють, роблять висновки.

2. Кінесіологія

Сьогодні багато вчених пояснюють неудачі школярів у навчанні психологічним станом стресу, при якому, за образним висловлюванням психологів, мозок «замикає», починають плавитися проводи.

Кінесіологія - це наука що дає можливість використовувати природні рухи тіла для гармонізації роботи правої та лівої півкуль головного мозку, активації його природних механізмів.

Засновниками освітньої кінесіології є американські вчені в галузі практичної психології  Пол і Гейл Деннісони. Вони створили спеціальну програму "Гімнастика мозку", яка дозволяє переорієнтувати "електричну схему" мозку й тим зняти стресову напругу, тобто очистити заблоковані проводи й повернути здатність учитися.

Вчені розробили «гімнастику мозку», «підглядаючи» за дітьми й запозичуючи в них легкість рухів і реакцій, здатність проявляти емоції й бути щасливими незалежно від того, що відбувається навколо.

Фізкультурна хвилинка

Виконання кінесіологічної вправи "Перехресні кроки"

("Перехресні кроки" інтегрують роботу правої та лівої півкуль мозку,  роблять успішнішим засвоєння нової інформації. "Перехресні кроки" потрібно робити в повільному темпі й відчувати, як працюють м’язи живота).

Вправа "Перехресні кроки"

1. Ліктем лівої руки тягнемося до коліна правої ноги. Легко торкаючись, сполучаємо лікоть і коліно.

2. Цей самий рух повторюємо правою рукою і лівою ногою. Виконувати стоячи або сидячи.

3. З’єднуємо ліву ногу і праву руку за спиною - і навпаки. Повторити 4-8 разів.

3. Користування  підсвідомим розумом

Наступний крок до розвитку можливостей нашого мозку – навчитися користуватися своїм підсвідомим розумом. Наш мозок володіє різними частотними хвилями.  Під час збудження він посилає одну кількість сигналів за секунду, під час стану спокою – іншу. Частота сигналів відрізняється і під час ранньої стадії сну, коли нам сняться сни, і пізніше, коли ми міцно спимо.

Сьогодні вчені переконані, що ми можемо засвоювати інформацію значно швидше й ефективніше, коли наш мозок перебуває у стані одночасної «розслабленої готовності».

Такого стану можна досягти під час медитації або слухання музики. Наприклад, деякі техніки прискореного навчання базуються на досвіді з бароковою музикою. Темп музики багатьох баракових композиторів за частотою схожий до мозкових хвиль на стадії «розслабленої готовності». Коли інформацію подавати в такт із музикою, знання проникатиме в нашу підсвідомість, і ми зможемо значно краще запам’ятати інформацію.

Однак, із музикою чи без, логіка в цій ситуації проста. Аж ніяк не можна слухати радіо, коли одночасно налаштувати його на чотири станції. Так само і з навчанням. Ми мусимо очистити свої хвилі та слухати лише одну станцію. Саме тому майже щоразу успішному навчанню передує релаксація, відпочинок: очистіть свій мозок так, щоб підсвідомість могла отримувати впорядковану інформацію і зберігати її у правильних файлах.

3 група «експертів»

Живлення мозку киснем та іншими елементами

Як і будь-яка інша складна машина, наш мозок потребує енергії. У дорослого мозок у середньому займає два відсотка від усієї маси тіла, проте використовує аж 20% енергії.

Що ж є джерелом мозкової електричної енергії? Якісна їжа, поєднана з киснем. Зрозуміло, що ми одержуємо кисень, вдихаючи повітря. Саме тому перед або під час навчання завжди радять подихати на повні груди, щоб наситити кров киснем. Зменшивши доступ кисню до тіла, можна поступово зруйнувати мозкові комірки.

Прості поради, як харчуватися з користю для мозку

  1.  Їсти щоранку поживний сніданок, бажано багато фруктів. Для поповнення запасів калію варто ввести в раціон півбанана, апельсин, ківі, інші сезонні фрукти для збагачення організму вітаміном С.
  2.  Їсти поживний обід варто зі свіжим овочевим салатом.
  3.  Нехай у щоденному раціоні основними елементами стануть такі продукти, як риба, горіхи, рослинні жири. Рибні й рослинні жири відіграють вирішальну роль у живленні мільярдів гліальних клітин мозку. Горіхи й рослинні жири – основне джерело лінолевої кислоти, потрібної для відновлення мієлінових ізоляційних оболонок довкола «інформаційних волокон» мозку.
  4.  Очистити себе від токсинів. Один із способів такого очищення – споживання великої кількості води. Надмірне захоплення кавою, чаєм, газованими напоями призводить до зневоднення організму. Цьому запобігає вживання звичайної чистої води.

Ти є тим, що їси! І це справді так. Знаючи, якої їжі потребує наш мозок для живлення, можна зробити ще один крок до ефективного навчання.

V. Підсумок уроку

Учитель. Отже, людина може оптимізувати роботу свого мозку. І ми тепер знаємо, як саме.

Практичне завдання. Оберіть із запропонованих факторів ті, які поліпшують пам’ять. Випишіть їх у першу колонку таблиці. У другу запишіть ті фактори, які погіршують пам’ять. Підкресліть у першій колонці однією лінією особистісно важливі для вас фактори поліпшення пам’яті. У другій колонці підкресліть двома лініями ті фактори, яких би ви хотіли позбутися.

Перелік факторів: свіже повітря, страх, наркотики,фізичні вправи, вітаміни, режим розумової діяльності, втома і перевтома, стрес, активний відпочинок, сон, тютюнопаління, алкоголь, позитивні емоції, тренування пам’яті, ігроманія, порушення режиму розумової діяльності.

Таблиця для заповнення

Фактори поліпшення і погіршення пам’яті

Фактори поліпшення пам'яті

Фактори погіршення пам'яті

Рефлексія

«Метод мікрофону»

  1.  Настільки цікавим і корисним для вас був урок?
  2.  Чим новим ви збагати власну скарбничку знань?
  3.  Які враження потрапили до вашої скарбнички вражень?
  4.  Як ви плануєте практично застосовувати знання, здобуті на уроці?

VІ. Домашнє завдання. §11 Завдання 1-4 на сторінці 97, дослідницький проект «Розвиваємо свою пам’ять”.

.

Протас Галина Михайлівна,

вчитель  біології та основ здоров’я

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10

Смілянської міської ради Черкаської області


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27131. Ситуационное лидерство (ситуационное руководство) 14.5 KB
  Ситуационное лидерство ситуационное руководство это стиль управления людьми предполагающий использование одного из четырех стилей управления в зависимости от ситуации и уровня развития сотрудников по отношению к задаче. Стили лидерства: Директивный стиль или Лидерство путем приказа высокая ориентация на задачу и низкая на людей. Наставнический стиль или Лидерство путем продажи идей совмещение высокой ориентированности на задачу и на людей. Поддерживающий стиль или Лидерство путем участия в организации процесса работы высокая...
27132. Оценка эффективности электронных и квазиэлектронных предприятий. Total Cost Ownership, Balanced Scorecard 36.5 KB
  в среднем можно ожидать около 5 учитывая что привлекать мы будем именно потенциальных покупателей а не случайных людей. Расчет: Колво покупателей = колво посетителей 100 х конверсии = 240.000 покупателей за 6 месяцев. Валовая прибыль = колво покупателей х средний чек = 12.
27133. Структурированная процесс-модель «бизнес-контент-менеджмент» 1.85 MB
  Структурированная процессмодель бизнесконтентменеджмент Одно из главных требований предъявляемых к построению современного электронного бизнесрешения как можно более быстрая трансформация бизнесидеи в конкретное решение которое соответствует запросам пользователя не требует значительных расходов на поддержку функционирует эффективно и с невысокими издержками и имеет стройную организацию. Структурированная процессмодель дает солидную основу для старта проекта Процессмодель концепция бизнес контент менеджмент состоит из...
27135. Электронная коммерция: B2B. Виртуальные торговые площадки 16.68 KB
  Виртуальные торговые площадки B2B англ. Возможности Интернет позволяют совершать покупки продажи в режиме реального времени и благодаря доступности Интернет в торговой деятельности площадки могут участвовать компании из разных точек земного шара. Площадки типа buyerdriven. В качестве примера можно взять автомобильную промышленность где GM Ford и Daimler Chrysler объединились для создания глобальной онлайновой торговой площадки или здравоохранение где Tenant Healthcare объединила усилия с Ventro ранее Chemdex для создания...
27136. Электронная коммерция: B2C. Интернет-магазины 18.27 KB
  Интернетмагазины. Один из наиболее популярных инструментов B2C – это интернетмагазин. Полная автоматизация 3 Продвинутый Advanced – торговая интернетсистема. Предполагает что интернетмагазин интегрирован с внутренней информационной системой предприятия ERP система бух.
27137. Электронные платежные системы: основные виды и принцип функционирования 691.91 KB
  Кроме того следует различать виртуальные дебетовые карты выпускаемые некоторыми банками и реальные кредитные и дебетовые карты. Предоплаченные виртуальные дебетовые карты представляют собой полный аналог обычной Visa или подобной карты которую принимают в Интернете. Владельцу сообщают все платёжные реквизиты такой карты и с точки зрения стороннего наблюдателя платёж осуществляется с обычной пластиковой карты. Такую карту легче купить так как выпуск такой карты осуществляется без проверки личности владельца.
27138. Электронные финансовые структуры. Интернет-банкинг, Интернет-страхование, Интернет-трейдинг 17.72 KB
  Интернетбанкинг Интернетстрахование Интернеттрейдинг. Интернетбанкинг это общее название технологий дистанционного банковского обслуживания при котором доступ к счетам и операциям по ним предоставляется в любое время и с любого компьютера имеющего доступ в Интернет. Интернетбанкинг часто доступен по системе банкклиент с использованием технологии тонкого клиента. Как правило услуги интернетбанкинга включают: выписки по счетам предоставление информации по банковским продуктам депозиты кредиты ПИФ и т.
27139. Интернет-маркетинг. Маркетинговые исследования в Интернет. Проблемы конверсии и лояльности 22.07 KB
  Проблемы конверсии и лояльности. Механизмы повышения лояльности в электронном бизнесе. Повышение лояльности клиентов и выполняет эту важную функцию. Именно для этого существуют всевозможные программы повышения лояльности клиентов.