54464

Мандрівка до глибин людського мозку

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: таблиця Будова головного мозку†малюнки та плакати з цитатами видатних людей книжкова виставка присвячена темі Головний мозок; виставка продуктів вітамінів які конче важливі для головного мозку; політична карта світу. Головний мозок – це вищій відділ нервової системи людини. Міститься у черепній коробці; поділяється на мозочок стовбур та кінцевій мозок або великий мозок. Які відділи входять до стовбура Стовбур поділяється на: довгастий мозок міст середній і проміжний мозок.

Украинкский

2014-03-15

171.5 KB

0 чел.

Міністерство освіти і науки України

Головне управління освіти і науки Луганської облдержадміністрації

Відділ освіти Кремінської райдержадміністрації

Красноріченська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Урок-подорож, 8-9 клас

«Мандрівка до глибин людського мозку»

Робота вчителя біології

вищої категорії

вчителя методиста

Рибалко Лариси Степанівни

Красноріченської ЗОСШ

Кремінського р-н

Луганскьї обл..

Красноріченське 2010 р.

Мета: ознайомити учнів з прихованими можливостями людського мозку; розвивати вміння самостійно використовувати джерела інформації, порівнювати, робити висновки, викладати чітко та лаконічно свої думки; виховання правильного ставлення до свого організму та його можливостей.

Обладнання: таблиця  „Будова головного мозку”, малюнки та плакати з цитатами видатних людей, книжкова виставка, присвячена темі «Головний мозок»; виставка продуктів, вітамінів які конче важливі для головного мозку; політична карта світу.

Форма уроку: подорож з елементами рольової гри.

Учасники: ведуча, учні-доповідачі, учні-наукові працівники з різних галузей медицини: генетики, анатомії, дієтології, гігієни.

Хід уроку

І. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.

Бесіда за запитаннями.

Пригадайте будову головного мозку.

(Головний мозок – це вищій відділ нервової системи людини. Міститься у черепній коробці; поділяється на мозочок, стовбур та кінцевій мозок, або великий мозок.)

2. Які відділи входять до стовбура?

(Стовбур поділяється на: довгастий мозок, міст, середній і проміжний мозок.)

Які функції виконує головний мозок?

(Кожен відділ мозку виконує свої певні функції, такі як коригуюча передача нервових імпульсів, перетворення сигналів, забезпечення адекватної поведінки тощо.)

 

Чи має значення для роботи мозку вік людини?

(Дослідження свідчать, що старіше мозок, то більше зусиль потрібно на обробку та відновлення однієї і тієї самої інформації.)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Ми з вами кілька років вивчаємо біологію і неодноразово стикалися з будовою, функціями та значенням головного мозку.

Дослідники навели чимало інформації про те, що потрібно, аби серце було міцним, а судини – чистими; як харчуватися, щоб уберегти ритм серця, а судини – від закупорювання.

А то про мозок на тривалий час було забуто. Утім, ми знаємо, що для більшості людей недосяжність повного інтелектуального рівня життя, творчого емоційного потенціалу мозку – це особиста трагедія, яка не дає можливості досягти їм якихось певних вершин. Утрата чіткості мислення через хворобу та погане харчування, передчасне старіння – жорсткий удар по людській гідності.

І лише тепер у результаті досвіду, накопиченого науковими авторитетами світу, стало можливим виробити науково обґрунтовані рекомендації, які дають змогу активізувати роботу мозку, буквально, його рятувати.

Із розуміння того, що мозок є нашим основним ресурсом і інтелект – «валюта» теперішнього і майбутнього, з’являється дедалі більше людей, які піклуються про нього.

Цей урок дасть вам інформацію та поради, користуючись якими, ви насправді зможете удосконалити біологічну структуру та електрохімічні зв’язки свого мозку.

Запрошуємо вас у дивовижний світ, де ви дізнаєтеся багато цікавого про мозок!

Хід подорожі.

Ведуча. Доброго дня, шановні учасники нашої мандрівки!

Ця подорож проходитиме на висоті наукових знань зі швидкістю думки.

Правила до подорожі:

ви маєте записувати приголомшливі факти;

під час найбільшого здивування вигукувати "еврика";

дозволено брати участь у подорожі всім присутнім і аплодисментами засвідчувати те, що вважаєте відкриттям у вашому житті.

Повідомлення учнів.

1 учень Побутує міф: у вас від народження генетично сталий мозок певного розміру та потенціалу. Немає жодної можливості змінити його здібності та функції. Отже, ваші шанси в житті, вашу долю - визначені.

2 учень Нова наукова реальність: мозок - це орган, який росте, змінюється;
його здібності, живучість здебільшого залежать від того, як ви його «годуєте» та
тренуєте. Тобто у вас є можливості впливати на свій мозок, його функції та вашу
долю.
 

Рольова гра

Зупинка: «Каліфорнійський університет»

Виступ вченого-невролога.

3 учень Неврологи тепер знають, що мозок,  як і все наше тіло, - орган надзвичайно
пластичний, здатний до розвитку протягом усього життя.

Ларрі Сквайєр, професор неврології Каліфорнійського університету, зазначив: "Якби ви за допомогою відеокамери спостерігали, як мозок реагує під

час експериментів, ви б побачили, як він росте, скорочується, змінює свою форму."

Дивовижна клітина нерву.

В центрі нашої пам’яті, нашого інтелекту лежить нервова клітина — нейрон.

Нейрон - це унікальний витвір, який має округле тільце і ядро з відростками - дендритами та єдиним волокном - аксоном - основного відростка від нервової клітини; їх у нашому мозку мільярди, і всі вони «спілкуються» між собою за допомогою синапсів.

Синапси - це центри передачі інформації між нейронами.

Отже, чим більше зв’язку, тобто синапсів та дендритів, тим більше можливостей для передачі інформації, тобто тим вищій інтелект власника такого мозку.

Саме дивне те, що ви самі можете створювати такі зв’язки - синапси, дендрити та рецептори - і робити це за допомогою режиму харчування, різних вітамінних добавок та розумових і фізичних вправ.

Нові відкриття впевнюють нас у тому, що, наприклад, глюкоза та жир майже відразу впливають на клітини мозку. А вітаміни тепер розглядають як потенційні антиокислювачі, які впливають на увесь організм і особливо мозок.

За останніми даними, на нас працює приблизно сто більйонів синапсів.

Зупинка: «Амстердам»

4 учень Виступ вченого-анатома.

На захист мозку та його унікальних дивовижних властивостей варто зазначити: думка про те, що нервові клітини - нейрони без кисню та глюкози за декілька хвилин гинуть, нині застаріла

Учені з Нідерландського інституту в Амстердамі оживили нейрони мозку людей, які були мертві протягом 8 годин. Вони помітили, що нейрони, взяті з мозку у 30 померлих людей, і розміщені в штучній спинномозковій рідині, ожили. До них поверталася можливість спалювати кисень і передавати по аксонам нервові сигнали.

Отже, існує якийсь дивовижний механізм, який захищає нейрони від смерті. Така життєздатність дає можливість зберігати розумовий потенціал до самої старості.

Зупинка: «Іллінойський університет»

5 учень Виступ вченого-генетика.

Ми мандруємо науковими лабіринтами і при цьому хочеться дещо зазначити про гени.

Гени допомагають формувати мозок, але не тільки вони визначають долю людини. Є фактори такі, як харчування, освіта, спосіб життя.

Гени - це цеглинки, які будують і цементують мозок, але оточення людини відіграє роль архітектора. Наводжу факти: тільки 30% характерних ознак щодо старіння мозку можна пояснити генетично, а решта 70% з генетикою аж ніяк не пов’язані. Люди самі відповідають за свій вік.

Вчені Іллінойського університету створили "Діснейленд" для щурів, а відтак порівняли тварин, які утримувались в лабораторії в звичайних клітках, зі щурами з „Діснейленду”. Результат приголомшливий: щури з „Діснейленду”, які проводили час в іграх, ознайомлюючись з різними предметами, різко відрізнялися від щурів, які спокійно спали та їли в лабораторних клітках. Навіть у старих щурів з «країни чудес» утворювались нові зв’язки між клітинами мозку. Вони швидко вирішували ва задачі, які ставили перед ними вчені. За результатами досліду, у тварин, які були у звичайних клітках, налічили 270 тисяч нейронів, а у щурів з „Діснейленду” - на 50 тисяч більше.

Отже, довкілля додає нам 20% клітин мозку, стратегічно поміщаючи їх в центрі пам’яті та навчання. Особливо нудьга та бездіяльність впливають на людей молодого віку.

Постає запитання: у кого мозок здоровіший?

Зрозуміло, що у людини, яка приділяє увагу своїй освіті, багато читає, виконує різноманітні розумові вправи. У процес освіти включено гени в нервових клітинах, що, в свою чергу, стимулює ріст дендритів та синапсів. Велика кількість синапсів, дендритів та нейронів загальмує процес зниження розумової діяльності.

Виступ: вчений-гігієніст.

Тренуйте свій мозок, збільшуйте його.

Проста пробіжка декілька разів за тиждень підвищує кількість протеїну в мозку, а це - захист нервових клітин від пошкодження, тих клітин, які пов’язані з вашими здібностями до пізнання.

Тренування збільшує потік крові до мозку і ріст нейронів відбувається не тільки на цих ділянках мозку, які несуть відповідальність за рухові функції, а й на ділянках , які контролюють логіку, мислення, пам’ять, навчання.

Для всіх нас ця інформація — це поштовх до дії, то ж вперед!

Ведуча Що ж нам слід їсти, щоб живити свій мозок?

Учитель. Мільйони років тому наша природа розрахувала потребу нашого мозку в поживних речовинах.

Так само як електричний двигун не може працювати на бензині, так мозок не може функціонувати на пальному, яке не узгоджене з природою. Щоб мозок працював на найвищому рівні, потрібно, аби у раціоні харчування були натуральні продукти.

У продовж трьох останніх мільйонів років людський мозок ріс і розвивався. Його    клітини    розростались    на    жирах,    біологічно    сумісних,

утворювались системи зв’язку на ферментах з поживних речовин фруктів, горіхів, овочів та інших рослин. Таким чином, захисні системи для нейронів, з поживних білків, створення генів для керування життям організму збудували ідеальний мозок - ідеальний союз генетики та раціону харчування.

Наразі між харчуванням та вимогами мозку гігантська несумісність. Гени змінились частково, а їжа - повністю. Тому й недивно, що мазок людини «дає збої» - депресії, стреси, психоз, високий кров’яний тиск тощо...

Мозок потребує простої їжі, яка зберігається в його еволюційній пам’яті.

Люди далекого минулого вживали загалом фрукти, ягоди, коренеплоди, бобові, горіхи, полювали на диких птахів та ловили рибу.

Якщо взяли за факт раціон харчування людини кам’яного віку, то це 65% - фрукти, овочі, горіхи, бобові, мед; 35% - м’ясо дичини, яйця, риба, ракоподібні.

Зупинка: «Корисна інформація»

Виступ: ученого-дієтолога

Раціон сучасної людини:

55% - "нова" їжа: крупи, молоко, молочні вироби, цукор, солодощі, жири, алкоголь;

28% - жирне м’ясо, домашні птахи, яйця, риба;

17% - фрукти, овочі, бобові, горіхи.

Який жах! Що ж нам робити?! Учені-дієтологи розробили 10 порад, як харчуватися, щоб мозок отримував лише потрібне:

1. Фрукти та овочі - головна частіша раціону харчування.

2. Вживайте нежирне м’ясо або м’ясо птахів без шкірки.

3. Їжте квасолю, горох, боби, арахіс, тільки несолоні.

4. Їжте горіхи.

5. Їжте жирну рибу, ракоподібних.

6. Обмежте вживання будь-яких жирів, окрім риб’ячого.

7. Обмежте їжу, яку кілька разів обсмажували, розігрівали, перекип’ячували

    і тощо.

8.. Обмежте вживання цукру та солі.

9. Вживайте вітаміни вітаміни.

10. Приймайте капсули з риб’ячим жиром, особливо коли риба на вашому

    столі - рідкість.

Учитель. Зараз конкретніше поведемо мову про дію на мозок речовин, які переважають на нашому столі вдома

Учень. «Жир, який затримує розвиток мозку» - під таким гаслом опиняється більшість жирів, а отже розділимо їх на "хороші" та "погані" жири.

Жири, які укріплюють мозок:

- жир з морських продуктів - риби, риб’ячий жир, або морські добавки. Ці жири йдуть під маркою "Омега - З";

- ланолінова кислота , яку ваш організм перетворить на жир. Отримаєте ви її із зелені, овочів, горіхової та лляної олії;

- мононаснчений жир - оливкове олія - не закупорює судини, покращує пам’ять, має деякі антиокислювачі.

Жири які псують мозок:

 - тваринний жир - м’ясо, молоко, масло, сир;

 - гідрогенізовані жири - маргарин, майонез, оброблена їжа;

 - перероблені жири - смажена їжа, а також кукурудзяна та соняшникова

                      олія.

- головний ворог - насичений жир. Він псує пам’ять та здатність до

  навчання.

Учень-дієтолог: Вживання жирів спричиняє цілу низку захворювань: діабет, ожиріння, передчасна старість та інші.

Отже доцільно дати сім порад, як зберегти мозок:

Не вживайте багато соняшникової та кукурудзяного олії.

Не вживайте маргарин, приготовлений на соняшниковій олії.

Вживайте майонез, до складу якого не входить соняшникова олія.

Не вживайте смажену картоплю та поп-корн.

Вживайте рапсову олію та оливкову олію.

Споживайте лляну олію - вона знімає депресію.

Їжте жирну рибу.

Зупинка: „Рекламна”

Ведуча. Я оголошую зупинку нашої подорожі для проведення реклами на захист риб’ячого жиру, який ми не любимо з дитинства

Факт: Кожна клітина мозку покрита захисною мембраною з двох шарів жиру фосфоліпідів, її еластичність залежить від консистенції жиру. Якщо жир твердне через надходжень елементів свинячого жиру, мембрана втрачає еластичність, а під дією риб'ячого жиру вона ніжна та еластична. А це шлях до швидкої передачі інформації між клітинами мозку.

Тест на нестачу корисних жирів в організмі - суха шкіра, лупа, сухе ламке волосся.

Пропонуємо вам рибу для харчування, у якої «найрозумніший» жир – оселедець, скумбрія, лосось, сардини, хамса, форель, тунець.

Отже, вам варто вживати риб’ячий жир, щоб мозок працював у максимальному режимі упродовж усього вашого життя.

вживайте риб’ячий жир перед екзаменом – успіх вам гарантовано!

у вас поганий настрій, ви агресивні – спробуйте скуштувати риб’ячого жиру.

любителі риби мають чудові розумові здібності.

Вживайте риб’ячий жир!!!

Ведуча: А чи знаєте ви, що…  

…рятівником мозку вважають вітамін С. Вітамін С, який міститься в апельсинах та апельсиновому соці, підвищує коефіцієнт інтелекту;

…часник піднімає настрій, бо в ньому багато селену, а селен - стимулятор мозку;

…жовток яйця - комора холіну - архітектора вашої пам’яті. А ще його багато в капусті.

Зупинка: «Відкриття»

Учень. А зараз увага! Я вигукну "Еврика", і ви всі теж, але спочатку інформація. В наших лісах на галявинах росте звіробій, але ніхто з присутніх не знає; що він найкращий антидепресант у світі. У вас депресія, зимова туга, сезонні емоційні зміни, особливо нам учням та вам учителям , коли ми від емоційних перевантажень можемо впадати в депресію, чого б це не випити чашечку з трави звіробою.

Учень. А ще ви забули чай - це ж напій думаючих людей. Якщо ви п’єте чай, не забудьте додати в нього 2 чайних ложечки молока - отакий коктейль саме і чекає ваш мозок. Вживайте чай з молоком кожного ранку, але не більше 2 ложок молока

Ведуча. А я хочу запропонувати всім звичайні помідори - томат, пасту, сік, консервовані - у них є лікопен - це могутній антиокислювач, і завдяки йому ви матимете гарні розумові здібності. Сьогодні ж почніть вживати багато їжі томатного походження. Особливо томат - пасту. Вона в 100 г має 50 мг лікопену, який зберігає розум у старому віці.

Учень. А шоколад! Це ж їжа для мозку. Яка смакота!

Дуже дивно, шоколад утримує антиокислювачі, які захищають мозок від старіння та хвороб, покращує самопочуття. За дослідженнями вчених Гарвардського університету ті, що їдять шоколад, живуть на декілька років більше. Вони довели, що в шоколаді багато полідинолів таких самих, як у: чаї, овочах та фруктах

Візьміть за правило їсти чорний шоколад.

Ведуча. Боже! „Що ж нам робити, що їсти?” Чи не можна це якось звести до купи, адже скільки всього.

Учитель. Можна. Є засіб, який вирішить багато проблем. Можна приймати полівітаміни та риб’ячий жир щодня. Наше харчування не відповідає вимогам мозку, то ж допоможіть йому, а він допоможе Вам.

Ведуча. Готуючись до цього уроку, ми провели екскурсію по аптеках і на сьогодні  з’ясували, що потребам мозку  повністю відповідає полівітамін марки "Мультитабс", та наші вітчизняні вітамінні препарати. Там є всі речовини для інтелекту та пам’яті.

ІІІ. Підсумки уроку

Учитель  Отже, добігає кінця наша подорожі я пропоную вам 10 заповідей, як зберегти прекрасний мозок, якого ви заслуговуєте.

Пам’ятка „власнику” мозку

Вживайте полівітаміни.

Вживайте овочі та фрукти.

Пийте чай.

Не вживайте шкідливі жири.

Вживайте риб’ячий жир.

Вживайте стимулювальні для мозок добавки.

Стежте за рівнем цукру в крові.

Обмежте калорії, позбавтесь зайвих кілограмів.

Займайтесь фізичними вправами.

Обережно поводьтесь з цукром та сіллю.

Учні роздають пам’ятки присутнім

ІV. Домашнє завдання

Скласти особистий режим дня з урахуванням особливостей роботи мозку.

Скласти харчовий раціон згідно з потребами мозку.

РЕКОМЕНДАЦІЇ.

Урок можна провести для учнів 9-х класів в розділі "Нейрогуморальна регуляція фізіологічних функцій" або у розділі "Екологія людини", а також для учнів 11-х класів у розділі "Людина і біосфера".

Література:

Джим Карпер Ваші дивовижні розумові здібності. – Харків; Фоліо, 2000.

Гуревич П. С. Куда идешь, человек? – М.: Просвещение, 1985.

Хенкок Д. Розвитие памяти. – М.: ЭКСМО-Прес, 2002.

Зверев И. Д. Книга для чтения по анатомии, физиологии и гигиене человека. – М.: Просвещение,1983.

Шабатура М. Н., Матяш Н. Ю. Мотузний В. О. Біологія людини: Підручн. Для учнів 8-9 кл. середн. загальноосвітн. шкіл – К.: Генеза, 1997.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

94. Аналіз маркетингової діяльності ТзОВ Маневр 888.5 KB
  Теоретичні засади маркетингової інформаційної системи. Вплив середовища на функціонування підприємства. Аналіз маркетингової діяльності ТЗОВ Маневр на ринку кондитерських виробів. Дослідження організацій споживачів.
95. Использование Интернет – ресурсов для обучения информатике восьмиклассников 199.18 KB
  Информатизация образования и ее концептуальная роль в эффективности обучения. Анализ учебных интернет-ресурсов, используемых для обучения информатике. Экспериментальная проверка результативности использования Web на уроках.
96. Решение логических задач на уроках математики в 5-6-х классах 719.5 KB
  Особенности мышления учащихся на уроках математики в 5-6 классах. Научно-методические основы организации обучения решению задач в основной школе. Психолого-педагогические основы формирования умений решать задачи.
97. Исследование электрических цепей при переходных процессах первого и второго родов 699.5 KB
  Составляем схему свободной составляющей и определяем корень характеристического уравнения. Составляем выражение для входного сопротивления и график на основе математических расчётов.
98. Особенности строительства новой современной железной дороги 570 KB
  Проектирование организации строительства новой железнодорожной линии. Характеристика района строительства искусственных сооружений. Составление схемы участка и распределения объемов работ.
99. Розробка двосекційного шестеренного насосу 600 KB
  Установка, що спрямована на створення ізоляційного шару на будь-яких поверхнях і будь-якої складності конфігурації поверхні. Не відмінною перевагою установки є простота, як у її використанні, так й у готуванні робочого середовища.
100. Проектирование электрической части ТЭЦ 628.5 KB
  Расчет токов короткого замыкания, выбор аппаратов и токоведущих частей схемы ТЭЦ. Выбор аппаратов и токоведущих частей электроустановок. Определение расчетной мощности для выборов трансформаторов связи с системой.
101. Создание синтетических финансовых инструментов. Трансформирование инструментов 768.92 KB
  Создание синтетических форвардного и фьючерсного контрактов. Трансформирование сроков погашения инвестиций. Практическое применение исследуемых методов и стратегий. Трансформирование обязательств с плавающей ставкой.
102. Расчет строительства жилого помещения и его энергосбережение 309 KB
  Эффективность действия отопительных установок обеспечивается путём оптимизации проектных решений с применением ЭВМ, придания установке надежности в эксплуатации автоматического поддержания необходимой температуры теплоносителя.