54482

Музика

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з лексичними одиницями і навчити оперувати ними у мовленні; вчити учнів взаємодіяти в заданій ситуації за змістом прочитаного тексту, повторити граматичний матеріал та тренувати учнів оперувати граматичними структурами у мовленні; розвивати логічне мислення і мовленнєву реакцію, розвивати навики читання; виховувати культуру спілкування, інтерес до культури країни, мова якої вивчається.

Украинкский

2014-03-15

55 KB

0 чел.

Урок №      Дата:

Тема: Музика

Мета: ознайомити учнів з лексичними одиницями і навчити оперувати ними у мовленні; вчити учнів взаємодіяти в заданій ситуації за змістом прочитаного тексту, повторити граматичний матеріал та тренувати учнів оперувати граматичними структурами у мовленні; розвивати логічне мислення і мовленнєву реакцію, розвивати навики читання; виховувати культуру спілкування, інтерес до культури країни, мова якої вивчається.

Обладнання: плакат, слова, тексти, підручник, завдання на картках


Хід уроку:

І. Початок уроку.

1. Greeting

1. Організаційний момент

Good morning, pupils!

How are you?

2. Warming up

2. Мовленнєва зарядка

T: Do you like music?

Who’s your favorite pop star?

Would you like to be a star?

3. Aims

T:  The topic of the today’s lesson is “The Famous Pop Stars”. Well, at the today’s lesson we’re speaking about people who want to be famous. You’ll read the text. You’re going to revise grammar (Past Simple and Present Perfect). By the end of the lesson you’ll be able to ask and answer the questions about pop idols.

II. Основна частина.

Grammar practice

1. T: Let’s continue our work.

Grammar Revision

Present Perfect and Past Simple

Vocabulary 

2. Ознайомлення з новою лексикою.

Введення в іншомовну атмосферу.

T: Pop Idol was a very popular British TV program. It was a musical competition. There were many contestants who took part in competition Will Young won in the pop Idol contest and his first singles went to number 1 in the charts.

3. Мозковий штурм. Введення лексичного матеріалу

T: Let’s do Brainstorming. What words do you associate with the word ‘music’?

4. T: Make up the sentences with these words.

Reading

Читання тексту

5. Pre-reading activity

T: Now, we’re going to read the text ‘Pop styles’


POP STYLES

Blues traditional black American music. "Blue" means "sad", and many blues songs are about how hard life was for black people.

Gospel religious music sung in churches in the southern USA.

Rhythm and Blues black workers in the USA moved from the farms to the Cities. They played the blues with electric guitars — this became "rhythm and blues".

Country and Western the music of poor white Americans in the 1930 and 1940s. It is still the most popular music in the southern USA.

Rock'n'Roll many radio stations in the USA in the 1950s would not play "black" music. Elvis Presley was one of the first white singers to mix "rhythm and blues" and "country and western". The result was rock'n'roll.

Soul a mixture of "gospel" and "rhythm and blues". The most successful soul singers are probably Stevie Wonder and Michael Jackson.

Heavy Metal a style based on "rhythm and blues", but with the instruments amplified so that they are extremely loud. Led Zeppelin was one of the first group to do this.

Reggae this started in Jamaica. It is a mixture of American styles "rhythm and blues". Bob Marley made it popular.

Rap in the 1980s, disc-jockeys in dance clubs began half singing and half talking over instrumental music — and "rap" music was born.

House 1990s dance music based on very fast rhythms and modern electronic sounds. There are now various sub-styles of "house music", such as "techno pop", "trance" and "jungle".

6. After-reading activity

T: And now let’s complete the words and equivalents.

7. Гра “Noughts and Crosses

На дошці – основа для гри

1  2  3

4  5  6

7  8  9

Учні поділяються на команди «хрестиків» і «нуликів». Кожна з них по черзі обирає цифру, а вчитель читає відповідне запитання. Якщо гравці відповідають правильно, то вчитель замість цифри ставить їхній значок. Перемагає команда, яка має 3 хрестики або 3 нулики підряд.

  1.  What kind of music is gospel music?
  2.  Who starts rhythm and blue music?
  3.  When did the country and western music start?
  4.  Which two styles of music influences rock'n'roll?
  5.  Which styles of music did Led Zeppelin develop?
  6.  Who made reggae music popular?
  7.  When did rap music originate?
  8.  What are the various sub-styles of "house music"?
  9.  What kind of music is soul music?

8. “My rap”

Складання римування “My rap”

Кожен заповнює пропуски у римуванні власними словами, потім усі по черзі читають свої віршики

9. Підбиття підсумків 

1. T: Lets sum-up.

What have we done at this part of the lesson?

III. Кінець уроку

1. Підсумок уроку.

1. Summarizing

T: Let’s sum up the results of our lesson. So today we’ve learnt new words, revised grammar material and made the dialogues. I think you’ve worked hard.

2. Домашнє завдання

2. Homework. Заповнити табличку    Instruments – People - Types of music

Заповнити таблицю, вписуючи у відповідний стовпчик назву інструменту, професію людини чи стиль музики:

classical music   drums   rock’n’roll   producer   lyrics   to play the piano   pop music    punk  jazz   heavy metal  catchy melody  folk song  violin   reggae songwriter   guitar   percussion band   arrangement  string instruments  beat   lover of music   wind instruments   guitarist   pop star  saxophone   tune   musician  singer

Instruments

People

Types of music


producer

rock’n’roll

jazz

pop music

to play the piano

ass guitar

punk

guitarist

singer

drums

classical music

MUSIC


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54966. Поделка из бумаги. Летящая бабочка 50 KB
  Ход урока Описание урока Комментарии 1 этап Организационный момент Учитель: Долгожданный дан звонок – начинается урок. 2 этап Постановка учебной задачи Учитель: Какой праздник приближается 8 марта Что принято совершать в этот день Дарить подарки Кто может предположить что мы будем делать сегодня на уроке...
54967. Учимся лепить из пластелина 39.5 KB
  Итак начнём. И также не забывайте что он горячий и одно неосторожное обращение приведёт к ожогу. самостоятельная работа учащихся при работе звучит тихая лёгкая музыка У: Молодцы Вы очень постарались получилось очень красиво а давайте мы сделаем так зверюшек которых сделали в начале урока...
54968. Великая Отечественная война. Сталинградская битва 70.5 KB
  Путина от 1 февраля 2013 года 215 мин Сталинград 3 мин. Капитуляция Паулюса под Сталинградом 3 мин. документы карточки аудио-материалы Левитан о победе под Сталинградом Понятийный минимум: Коренной перелом операция €œУран. 1 мин.
54969. Мелірування волосся способом «Трикутник» 540 KB
  Другий рівень репродукції Формування умінь якісно виконувати мелірування волосся способом трикутник з дотриманням правильної технологічної послідовності і всіх технічних умов. Навчально-матеріальна база уроку...
54970. Совокупный спрос и совокупное предложение. Факторы, определяющие их величину и динамику 23.49 KB
  Совокупный спрос — это спрос на общий объем товаров и услуг, который может быть реализован при соответствующем уровне цен в рамках национальной экономики.
54971. My favourite animal 51.5 KB
  Do you know anything about an owl? Let’s read the text and find out more information about it. Look at the blackboard. Here are some words from the text. Repeat them after me: a beak – beaks (дзьоб), soft (м’який, ніжний), centimeter, especially (особливо), mice, one mouse – two mice, insects (комахи), in silence (у тиші), total darkness (цілковита темрява). Read the text and be ready to translate it. (Учні читають текст вголос і перекладають його).
54972. Олесь Гончар — майстер малих літературних жанрів. Життя і творчість митця. Детальний аналіз новел «За мить до щастя», «Пізнє прозріння» 65.5 KB
  Мета: навчити учнів аналізувати епічний твір визначати новелістичний жанр виділяти провідні ідеї образи розкривати їх спираючись на текст; розвивати вміння використовувати деталі кольорову гаму для розкриття стильової палітри твору; виховувати усвідомлення філософської сутності щастя людини його відносності й короткочасності; навчити учнів пізнавати...
54973. Легка атлетика 56 KB
  Мета: Розвиток основних фізичних якостей та рухових здібностей, підвищення рівня фізичної підготовності учнів.
54974. Макроэкономическое равновесие. Модель «изъятия – издержки» 17.67 KB
  Важным инструментом прогнозирования является разработанный В.Леонтьевым межотраслевой равновесный баланс, позволяющий анализировать экономику, как национальную, так и отдельных регионов и на основе этого вырабатывать адекватные меры.