54496

Музика як мова почуттів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Закріпити в учнів отримані на протязі вивчення теми знання про композиторів та їх творчість. Виявити рівень володіння і розуміння супутньої темі музичної термінології. На конкретних прикладах показати можливості музичного мистецтва виражати різноманітні настрої та почуття людини.

Украинкский

2014-03-15

54.5 KB

3 чел.

PAGE  2

Музичне мистецтво.

6 клас.

Тема уроку: «Музика як мова почуттів».

Мета уроку:  Закріпити в учнів отримані на протязі вивчення теми

                        знання про композиторів та їх творчість. Виявити рівень

                        володіння і розуміння супутньої темі музичної

                        термінології. На конкретних прикладах показати

                        можливості музичного мистецтва виражати різноманітні

                        настрої та почуття людини. Удосконалювати вокально-   

                        хорові навички: дикцію, артикуляцію, поставу при співі.

                        Розвивати вміння інтерпретувати музичні твори.

                        Розширювати діапазон прослуханих творів. Формувати

                        уявлення про цінність музичного мистецтва. Виховувати

                        культуру сприймання музики, естетичний смак.

Тип уроку:     Урок-узагальнення знань.

Поняття:        Індивідуальний стиль композитора, ознаки стилю

                        композитора, поліфонія, гомофонія, вокаліз, а капела,

                        фуга, канон.

Обладнання: Комп’ютер, проектор, екран, звукозаписи музичних творів,

                        відеоролики по темі.

Наочний матеріал: портрети композиторів, таблиця «Засоби музичної

                        виразності», таблиці з назвами музичних творів, картки               

                        для групової та індивідуальної роботи.

Автор:            Богуш Т.М., учитель музики Гребінківської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4               

                        Полтавської обл.


I. Організаційний момент.

         1.Привітання.

         2. Четверо учнів отримують індивідуальне завдання.

а) Музикант, який грає на роялі називається... (рояліст, рояльщик, фортепіанщик,       

   піаніст).

б) Музика, яка написана для виконання на піаніно або роялі називається...(піаністичною,

   фортепіанною, піанінною, рояльною).

в) Як називається музикант, який грає на органі? ( органщик, органіст).

д) Музикант, який грає на контрабасі, називається –контрабасист, на сопілці – сопілкар,

   а як правильно називається музикант, який грає на скрипці? (скрипаліст, скрипальник,

   скрипаль, скрипник).

II. Вступне слово вчителя з елементами бесіди.

    Ми прокидаємось вранці і весело всміхаємось сонечку, або сумно зітхаємо: «Знову дощ!»… Починається новий день, насичений радощами і хвилюваннями, надіями і тривогами, сподіваннями і розчаруваннями.

    Так життя дарує нам безліч почуттів. Деякі з них – любов, відданість, дружба – супроводжують людину все життя і становлять найважливішу частину її духовного світу.

- Що ж ми розуміємо під поняттям «духовний світ людини»?

(Це її внутрішній світ, моральні принципи, ідеали, закони, що сповідує людина).

- На що направлена дія мистецтва?

(На формування духовного світу).

    Отже, на протязі 6 класу ми говоримо про тему «Музика і духовний світ людини».

А сьогодні підсумовуємо роботу, говорячи про «Музику як мову почуттів».

    Ми всміхаємося батькам, друзям, хвилюємось на уроках, сміємося з дотепного жарту, сумуємо разом з героєм улюбленої книги… Так ми виражаємо свої почуття.

-А що лежить в основі твору, написаного композитором?

        (Його емоції та почуття).

-А ми, слухаючи твір, що сприймаємо найперше?

(Емоційний зміст музики).

III. Повторення вивченого матеріалу.

        1.Слухання, створення діаграми почуттів.

   Звучить твір Р.Клауедермана «Балада лине Аделіні».

   Учням пропонується, слухаючи музику з заплющеними очима, малювати на аркуші діаграму почуттів. Рука має рухатися неконтрольовано, на рівні підсвідомості.         

- Що впливало на ваше сприйняття твору?

(Робота з таблицею «Засоби музичної виразності»). (Див. додаток).

Цими засобами користуються композитори, щоб донести до нас зміст твору.

        2.Перевіряється індивідуальна робота учнів (а),б)).

        3.Повторення теоретичного матеріалу.

    З музикою яких композиторів ми з вами знайомилися протягом 6 класу? Спробуємо їх впізнати по портретах.

(Демонструються портрети Й.С.Баха, Л.Бетховена, П.І.Чайковського, Ф.Шопена, Д.Гершвіна, М.Леонтовича, С.Рахманінова).

    А тепер до кожного портрету доберіть карточку з назвами творів цього композитора.

Й.С.Бах.                         Органна фуга соль-мінор.

                                       Прелюдія і фуга ля-мінор.

Л.Бетховен.                    Симфонія №5

П.І.Чайковський.           Симфонія №6

Ф.Шопен.                       Вальс мі-мінор.

                                        Ноктюрн.

Д.Гершвін.                      Колискова з опери «Поргі і Бесс».

М.Леонтович.                 Щедрик.

                                        Пряля.

С.Рахманінов.                 Концерт №2 для фортепіано з оркестром.

        4. Слухання, впізнавання.

     Сьогодні ми послухаємо ці твори, але звучатимуть вони парами, а ви оберете з цієї пари тільки той твір, який належить названому мною композитору.

С.Рахманінов.                  Звучить:    Л.Бетховен. Менует.

                                                             С.Рахманінов. Концерт для фортепіано з оркестром.

Ф.Шопен.                                            Ф.Шопен. Вальс ре-бемоль мажор.

                                                              В.А.Моцарт. Маленька нічна серенада.

Й.С.Бах.                                               А.Вівальді. Зима.

                                                              Й.С.Бах. Органна фуга ля-мінор.

    - Завдяки чому ви впізнали твори названих композиторів?

Повторення понять «індивідуальний стиль композитора», «ознаки стилю композитора» (тяжіння до певного інструменту, жанру; вид багатоголосся; сукупність певних засобів музичної виразності).

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

        1.Робота в групах.

   З букв скласти слово-термін і пояснити його значення.

а). Поліфонія.

б). Гомофонія.

в). Вокаліз.

г). а капела.

д).Фуга.

є). Канон.

    - Який інструмент найкраще підходить для виконання поліфонічних творів?  (Орган).

    - Який композитор був неперевершеним майстром поліфонії?  (Й.С.Бах).

    - Що ви знаєте про орган? Спробуйте сформулювати одним словом чи короткою фразою.

      2.Слухання.

Говорять, що краще один раз побачити самому, ніж багато разів почути з розповіді інших. Зараз завдяки відеозображенню ми перенесемося у собор, в якому звучить «король всіх інструментів».

      (Звучить музика Й.С.Баха. Прелюдія і фуга мі-мінор).

Перевіряється індивідуальна робота учнів (в), д)).

       3.Мисленнєва діяльність.              

Серед запропонованих оберіть твір, який не міг бути написаний указаним композитором.

         С.Рахманінов.                       Арія альта із меси «Пристрасті за Матфеєм».

                                                        Концерт для фортепіано з оркестром.

         Й.С.Бах.                                Концерт для фортепіано з оркестром.

                                                        Прелюдія і фуга ре-мінор.

         М.Леонтович.                       Прелюдія і фуга ре-мінор.

                                                        Щедрик.

          4.Розспівування.

а). Вчитель проспівує мармурандо низхідних хід. Діти визначають спосіб виконання

    (вокаліз) і прийом (мармурандо).

Учні повторюють вправу і переходять на спів з назвою нот.

б). Виконання вправ з проспівуванням на склади.

в). Спів гами зі зміною ритму.

V. Створення проблемної ситуації.

          Отже, музика має величезний вплив на наш емоційний стан. Спробуємо у цьому переконатися. Пропоную провести наступну частину уроку у вигляді експерименту, учасниками якого ми самі і будемо. Наше завдання -  з’ясувати, чи володіє музичне мистецтво достатньою силою для формування почуттів людини, чи можна назвати музику мовою почуттів?

Учням пропонується за п’ятибальною шкалою визначити свій емоційний рівень на даний момент.

         1.Хоровий спів.

Виконання пісні  Ю.Воронюк «Усміхнись!».

         2.Слухання, споглядання, встановлення міжпредметних зв’язків.

(Демонструється відеоролик «Море, сонце, дельфіни»).

Учням пропонується переглянути відеоряд, оцінити його вплив на емоційний стан.

- Які відчуття викликав у вас перегляд?

- Які види мистецтва поєднані у цьому ролику?

        3.Саморелаксація.

Учням пропонується заплющити очі та створити власний відеоряд.

(Звучить «Зодіак» з альбому « Best Meditation Music»).

Вислуховуються варіанти учнівських відеорядів. Якщо у когось музика не викликала зорових асоціацій, робиться висновок про існування музичних творів для відновлення емоційного стану (релаксації).

          4.Оновлення понять.

      В усі часи композитори писали розважальну музику. Відому тему уроку «Коли музика жартує», для наступної частини уроку я б перефразувала так: «Коли музиканти жартують». Та спочатку згадаємо, які інструменти входять до складу духового оркестру? (Духові та ударні).

(Демонструється відеофрагмент концерту колективу «Blast»).

     - Чи підсилило відеозображення музичний вплив?

       Г.С.Сковорода сказав: «Мистецтво не розвага, це шлях до пробудження думки».

     - Чи легко було виконати таку інтерпретацію цього музичного твору? (Ні).

     - Чи можна мистецтво вважати легким для виконання? (Ні).

     - Чому ж заняття мистецтвом часто не вважається серйозним? (Ми споглядаємо лише результат роботи митця, але не бачимо самого процесу виконання роботи. Крім того, глядач чи слухач і не повинні помітити, наскільки важким для виконання є те, що демонструє митець. Тому і складається враження легкості процесу творіння).

VI. Підсумок уроку.

       Учням пропонується знову за п’ятибальною шкалою визначити свій емоційний рівень.

       - Чи мала вплив на вас прослухана на уроці музика?

       - Чи корисним є синтез мистецтв?

       - За визначеними показниками, у вас покращився емоційний стан протягом уроку?

       - З якими почуттями ви виходите з уроку?

       - Отже, чи можемо ми сказати, що музика - це мова почуттів? (Так).

       Ми підтвердили сьогоднішнім уроком-експериментом тему, над якою працювали на протязі семестру.


      

                                                                                                                                                                                                                Додаток

ЗАСОБИ МУЗИЧНОЇ ВИРАЗНОСТІ

МЕЛОДІЯ         ТЕМП

РИТМ                 ТЕМБР

ГАРМОНІЯ       ЛАД       

         ДИНАМІКА

                                                                                                                                                                                     


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

15643. Энвайронементализм (экологическое направление) 185 KB
  Лекция 22. Энвайронементализм экологическое направление 1. Географический подход в археологии. Этногеография дала импульс не только диффузионизму в археологии но и упору на географический фактор хотя географический детерминизм имеет и более
15644. Инвазионизм и библейская археология 220.5 KB
  Лекция 23. Инвазионизм и библейская археология 1. Миграционизм как инвазионизм. Миграция вообще предстает в исходном пункте как эмиграция в конечном – как иммиграция а если в новую страну передвинулся целый народ или армия то такая иммиграция описывается как вторж...
15645. Комбинационизм в археологии 279.5 KB
  Лекция 26. Комбинационизм. Незамеченное течение. В трансмиссионизме постепенно всё большее место занимала констатация не самих заимствований а их воздействия на остальную культуру на местные ее элементы причем в воспринимающих очагах под воздейст...
15646. Эмпирические школы в археологии 480.5 KB
  24 Лекция 31. Эмпирические школы. 1. Введение. В археологической литературе иногда встречаются указания на эмпирическую школу но всякий раз оказывается что под этим названием фигурируют разные группы ученых разного времени и в разных странах. То ест
15647. Автономная археология в историческом синтезе и эмергентизм 424 KB
  Лекция 33. Автономная археология в историческом синтезе и эмергентизм 1. На руинах археологии обитания. В 1947 г. на конференции в Гамбурге собравшимся немецким археологам было сказано: Сегодня наша преистория прежде всего стоит перед задачей привести в порядок сп
15648. Реболлинг (восстановление шариковых выводов) BGA компонентов (чипов) 446.5 KB
  Реболлинг восстановление шариковых выводов BGA компонентов чипов Рис.1 Примеры выполненных трафаретов для восстановления шариков BGA Рис.2 Восстановленные шариковые выводы BGA чипа Необходимое оборудование Сушка рекомендуется для подсушки ком
15649. ДОМАШНИЙ АРЕСТ КАК МЕРА ПРЕСЕЧЕНИЯ В УГОЛОВНОМ ПРОЦЕССЕ 36.95 KB
  ДОМАШНИЙ АРЕСТ КАК МЕРА ПРЕСЕЧЕНИЯ В УГОЛОВНОМ ПРОЦЕССЕ А. АЛЕКСАНДРОВ Александров Александр профессор Нижегородской академии МВД России доктор юридических наук профессор. Федеральный закон от 7 декабря 2011 г. N 420ФЗ содержит новую редакцию ст. 107 УПК РФ рег
15650. УГОЛОВНО-ПРОЦЕССУАЛЬНЫЕ ГАРАНТИИ ОБЕСПЕЧЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРАВ НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИХ ПОТЕРПЕВШИХ 23.94 KB
  УГОЛОВНОПРОЦЕССУАЛЬНЫЕ ГАРАНТИИ ОБЕСПЕЧЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРАВ НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНИХ ПОТЕРПЕВШИХ М.Ю. АРЧАКОВ В статье автором рассмотрены теоретические вопросы касающиеся проблем совершенствования уголовнопроцессуального порядка реализации в отечественном у...
15651. РАЗУМНЫЙ СРОК КАК ОЦЕНОЧНОЕ ПОНЯТИЕ В УГОЛОВНО-ПРОЦЕССУАЛЬНОМ ПРАВЕ 30.83 KB
  РАЗУМНЫЙ СРОК КАК ОЦЕНОЧНОЕ ПОНЯТИЕ В УГОЛОВНОПРОЦЕССУАЛЬНОМ ПРАВЕ М.Т. АШИРБЕКОВА Ф.М. КУДИН В процессе своего реформирования уголовнопроцессуальное законодательство обогащается дополнительными приемами законодательного регулирования уголовнопроцессуаль