54507

Музичні стилі та напрямки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: познайомити учнів з творами композиторів різних стилів і напрямків; розвивати в учнів інтерес до слухання класичної музики, формувати музичну культуру, вчити впізнавати особливість музичних стилів (класичного, романтичного) та сфери їх емоційного впливу на людину; виховувати естетичний смак.

Украинкский

2014-03-16

462 KB

16 чел.

Голов’ятинська загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів

Смілянського району Черкаської областы

Підготувала вчитель

музичного мистецтва

Казімірчук Тамара Павлівна

с. Голов’ятино

2011


Тема: «Музичні стилі та напрямки»

Мета: познайомити учнів з творами композиторів різних стилів і напрямків;

  •  розвивати в учнів інтерес до слухання класичної музики, формувати музичну культуру.
  •  вчити впізнавати особливість музичних стилів (класичного, романтичного) та сфери їх емоційного впливу на людину;
  •  виховувати естетичний смак;

Вид уроку: урок-подорож.

Обладнання.

  •  Портрети композиторів: В.А.Моцарта, Л. в. Бетховена, К. Сен-Санса, Ф. Шопена, П. Чайковського, М. Равеля та інших.
  •  Магнітофон, музичний український народний інструмент – бандура.
  •  Схема «Музичні стилі та напрямки».
  •  Маршрут музичної подорожі по різним країнам світу.
  •  Приготовані магнітофон, на плакаті написана тема уроку: «Музичні стилі та напрямки»

Схема «Музичні стилі та напрямки».


Хід уроку

  1.  Вступне слово вчителя про музичний стиль та значення музики в житті людини.
  2.  Композитори віденської класичної школи: Й. Гайдн, В. Л. Моцарт, Л. ван Бетховен.
  3.  Романтичний стиль: Ф. Шуберт, Ф. Шопен, К.Сен-Санс.
  4.  Народна музика в творах композиторів: Бетховена, Чайковського.
  5.  Джазова музика – музика ритму, імпровізації, темпераменту.
  6.  Луї Армстронг, Елла Фіцджеральд, Олег Лунгстрем.
  7.  Українські естрадні виконавці: Софія Ротару, Тарас Петриненко, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич.
  8.  Виконання пісень «Вишиванка» на муз. В. Лазаренка і «Музика» (сл. і муз. Островського).

Учитель. Добрий день, діти. Добрий день, шановні гості. Розпочинаємо урок музики, але на початку уроку, я б хотіла запитати в учнів: «Щоб ви хотіли сьогодні на уроці почути нового по темі «Музичні стилі та напрямки»?

Відповіді учнів.

Учитель. Спасибі. Я думаю, що сьогодні ви багато цікавого почуєте і побачите на уроці.

Звучить музика. Вальсуючи, в клас заходить Богиня Музики – Муза.

Муза. На кілька хвилин я спустилася з Олімпу, бо почула в що у вашій лине мелодія, яка складається з моїх помічниць – ноток. Зазвучало лише 7 нот, а ми линемо в чарівний світ музики. Сім нот, а скільки почуттів можуть передати вони, танцюючи на нотному стані. Радію з того, що я є Богинею Музики, бо надихаю людей на добро, на любов, на боротьбу, на подвиг.

Учитель. О, вельмишановна Музо! Ми раді зустрічі з вами і запрошуємо Вас на почесне місце в нашому класі. Приєднуйтесь до розмови про стилі в музичному мистецтві.

Музика займає значне місце в нашому житті і є могутньою надихаючою силою для кожного з нас. Вона супроводжує людину в радості і в горі, втішає і заспокоює, піднімає і надихає на боротьбу з життєвими обставинами. Музика – це мистецтво особливої емоційної сили. Вона може не тільки впливати на наш настрій, але й проникати у внутрішній світ кожного з нас, відкриваючи невідомі для нас духовні миттєвості, про які ми і самі не здогадуємось. Жодне свято чи важлива урочиста подія не обходиться без музики.

Легка, весела музика приносить нам задоволення, розважає; серйозна – змушує задуматись. Різноманітні за жанрами та стилями музичні твори розкривають для нас картини минулого, допомагають краще уявити і зрозуміти історичні події. І сьогодні на нашому уроці ми будемо слухати і розмовляти про музику різних стилів, різних епох.

А почнемо ми з музики віденської школи композиторів: Й. Гайдна, В. А. Моцарта, Л. в. Бетховена. В минулому році і в цьому ми вивчали з вами цих композиторів. Я прошу згадати, що ви пам’ятаєте про їх творчість.

Розповіді учнів про Моцарта, Бетховена.

1 учениця. Людвіг ван Бетховен – великий німецький композитор, органіст, класик світового музичного мистецтва.

Майбутній композитор дуже рано виявив музичні здібності і батько, прагнучи зробити з сина вундеркінда, з п’яти років почав займатися з ним музикою. Батько був надмірно вимогливим вчителем: він змушував Людвіга годинами грати одні і ті ж вправи. Із 8 років маленький Бетховен виступав у концертах, граючи на різних музичних інструментах. У 1792 році Людвіг ван Бетховен переїжджає до Відня, де здобуває велику популярність як блискучий виконавець та імпровізатор, а згодом, – як композитор. У ці роки він створив дуже багато музичних творів, серед яких «Соната №8», «Патетична», «Соната №12» (з похоронним маршем), «Соната №14, Місячна», дві перші симфонії. 

2 учениця. У 28-річному віці Бетховен почав втрачати слух, що  дуже ускладнило його життя. Саме в цей час композитор пише найважливіші свої твори, майже всі симфонії, сонати. До композитора приходить світове визнання, він користується повагою, має величезний успіх. Проте матеріальні труднощі стають все більш відчутними. Але ні бідність, ні хвороба не могли зламати волю і мужність цієї великої людини.

3 учениця. Творчість Бетховена пронизана глибоким ідейним змістом, насичена драматизмом та емоційною силою. Однією із головних ідей творчості композитора є ідея незламності людського духу, здатність людини до подолання горя і злиднів, прагнення йти через боротьбу до перемоги.

Звучить тема 5 симфонії «Так доля стукає у двері».

Учитель. Більше 200 років минуло з того, як народився великий німецький композитор. В творчості Бетховена класична музика досягла своєї вершини. І не тільки тому, що Бетховен зумів ввібрати все те краще з того, що уже було досягнуто. Він був сучасником подій французької революції кінця XVII ст., яка оголосила свободу, рівність і братство людей. Бетховен зумів показати в своїй музиці те, що творцем всіх перетворень є народ.

Помер Бетховен у Відні 26 березня 1827 року у віці 57 років.

Муза. Наша подорож продовжується. Ми наближаємося до Австрії, до столиці, де знаходиться один з найкращих оперних театрів світу: Віденська опера.

Віденська опера

Учитель. Саме на сцені цього театру сотні разів звучала музика великих геніїв. Ця країна дала світові великого композитора В. А. Моцарта. Зараз я попрошу учнів розповісти про творчість композитора.

Учениця розповідає про В.А. Моцарта.

Учитель. Ми послухаємо два різні твори Моцарта. Уривок з 40 симфонії соль мінор і «Турецький марш».

Симфонія соль мінор – одна з трьох найбільш відомих останніх симфоній композитора. Велику популярність симфонія набула завдяки надзвичайно щирій музиці. В симфонії 4 частини. Головна партія звучить з перших тактів музики. Це трішки сумна, трепетно-ніжна музика. Вона нагадує висловлювання людини, хвилюючу мову людини. Мелодію виконують скрипки, і це надає музиці надзвичайну мелодійність, м’якість, теплоту.

Слухання фрагменту симфонії соль мінор

Учитель. Фінал. У вказівках композитора написано: «Alla turca» - це означає в турецькому вигляді, святково-весела, танцювальна мелодія. У ХVIII ст. турецькою музикою називали музику живого веселого характеру.

Муза. Наша подорож триває. Ми слухали і розмовляли про серйозну музику. Які почуття, думки виникли у вас? (Відповіді дітей). А тепер я запрошую вас пофантазувати, помріяти. Ми наближаємось до романтичного стилю.

Учитель. Важливою особливістю культурного розвитку другої половини ХІХ ст. – першої половини ХХ ст. є романтичний напрямок пошуків, який охопив всі види мистецтва, в першу чергу музику. До композиторів романтичного стилю відносяться, наприклад, П.І. Чайковський та Ф. Шопен. Давайте послухаємо їхні твори і познайомимося з їхнім життєвим і творчим шляхом. Прошу учнів розповісти про цих композиторів.

Розповідь учнів  про П.І. Чайковського та Ф. Шопена.

Учитель. Шопен – душа фортепіано. Зараз ми послухаємо вальс до дієз мінор – музика танцювального характеру. Всі три теми вальсу дуже виразні, початок вальсу в помірному темпі, друга частина трішечки темп прискорився. І на кінець третя частина – повільна, мелодична. Це скоріш роздуми, згадка про вальс.

Муза. А зараз ми вирушаємо до країни, де виникла музика більш сучасного стилю імпресіонізм.

Учитель. Слово «імпресіонізм» - означає «враження». Представниками цього стилю є Клод Дебюссі, Моріс Равель. Ми вивчали творчість М. Равеля. Послухаємо учнів, які нагадають нам про цього композитора

Розповідь учнів  про М. Равеля. Слухання твору  М. Равеля «Болеро».

Учитель. Ми знаходимося з вами в Європі і слухали європейську музику різних стилів.

Муза. А тепер рушаємо до країни, де виник дуже цікавий музичний стиль – джаз.

Учитель. В якій країні виник джаз.

Учениця. Як особливий вид професійного мистецтва, джаз виник на півдні США (кінець ХІХ ст. – початок ХХ ст.) внаслідок взаємодії африканської та європейської культур. Своїми коренями джаз пов’язаний із різноманітними формами негритянського фольклору, що ґрунтується на імпровізації, стародавніми язичницькими танцями, сумними піснями – блюзами, а також із танцювально-побутовою музикою білих поселенців США. Джазом у ті часи називали невеликі оркестри, а музика, яку ті оркестри виконували, стала називатися джазовою. Всесвітньо відомі джазові оркестри Луї Армстронга, Елли Фіцджеральд, Леоніда Утьосова, Глена Міллера, Олега Лунгстрема.

Звучить  фрагмент джазової музики. Учні під музику розігрують  сценку-пантоміму «Як я іду до школи».

Учитель. Ми наблизилися до музики сучасних ритмів.

Муза. А саме в ту країну, де найкращі у світі пісні.

Учитель. Де цвітом чарує калина.

Де сонечко вперше всміхнулось мені.

Це край мій, моя Україна.

Звучить пісня «Місяць на небі».

Учитель. Зазвучали струни бандури. Це український народний інструмент – музичний символ України. Звучання бандури використовували композитори для народної музики, а також естрадної. Тож зараз ми будемо говорити про естрадний стиль.

Діти? Яких ви знаєте композиторів, які писали естрадні пісні? (Відповіді дітей.)

Учитель. Так, це В. Івасюк з піснею «Червона рута», П. Майборода з піснею «Про вчительку», І. Поклад «Дикі гуси». Давайте послухаємо пісню «Червона рута» у виконанні С. Ротару.

Звучить пісня «Червона рута».

Учитель. Ми говоримо про композиторів, які писали пісні естрадного стилю. В нашому класі є учениця, яка відвідує музичну школу по класу фортепіано. В її репертуарі є твори композиторів різних стилів. А сьогодні вона виконає твір «Мить».

Учитель. Наша подорож закінчується. Тож для наших гостей ансамбль дівчаток виконає пісню «Вишиванка», муз. Лазаренка.

Муза. Диво-музика лине над світом,

Сипле звуки свої навкруги.

Зачаровано слухають квіти,

Річка й, навіть, круті береги.

Я ловлю кожен звук, кожну ноту.

Це, мов казка, мов вічна весна.

І я хочу, щоб музика дивна

В моїм серці довіку жила.

Пісня завжди була віддзеркаленням настрою людини і душі народу. Пісня – поєднання поезії з музикою – це найпоширеніший музичний жанр.

Учитель.

Іде життя – незвідане чи звичне,-

Ніхто його не втримає в руках,

Лише душа живе у пісні вічно,

А пісня до душі знаходить шлях.

Ода музиці

1 учениця.

Безмежність Всесвіту оспівує орган,

Тат так, що застеляють очі сльози,

Мелодію струмка повторює баян,

Вечірній дзвін нагадує про грози.

2 учениця.

На струнах скрипки пісня солов’я,

До зір летить духмяними ночами,

А вторить їй сопілка вівчаря,

і жайворонком в’ється над полями

1 учениця.

Тужливу думу кобза виграє,

В засніжених степах разом з вітрами,

і біль, і радість – все, що з ними є,

Із серця виливається піснями.

2 учениця.

О, музико Землі! Найкращий поліглот.

Тебе в словах не зможе повторити,

Щасливий той, хто в гамі семи нот,

Гармонію Небес вміє відтворити.

Підсумок уроку.

Учитель. Ваше завдання – уважно слухати музику, міркувати які почуття композитора вона виражає і що зображає.

  •  Які почуття композитор хотів нам передати через музику?
  •  Чи виникли якісь картини у вашій уяві під час її слухання?
  •  Як вплинула на вас ця музика? Охарактеризуйте її.


Віденська

школа

Йозеф Гайдн,

Л. в. Бетховен

В. А. Моцарт

Романтичний стиль

Ф. Шуберт

Ф. Шопен

П. Чайковський

М. Лисенко

Я. Степовий

К. Стеценко

Імпресіонізм

В. Дебюсі

М. Равель

В. Барвінський

Естрадний стиль

Джазовий стиль

Луї Армстронг

Д. Елінгтон

Е. Фіцджеральд

О. Лунгстрем

Музичний стиль

П. Майборода

В. Івасюк

Т. Петриненко

О. Білаш

Л. в. Бетховен

Відень. Відомий Eroica-Haus, де Бетховен довго жив і де написав багато творів

Могила Бетховена у Відні

В. А. Моцарт

Пам’ятник В. А. Моцарту

П.І. Чайковський

Морис Равель Учитель.

уї Армстронг


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33746. Прекращение договора купли-продажи 14.11 KB
  Прекращение договора куплипродажи. Прекращение договора куплипродажи: договор считается заключенным с момента выдачи продавцом покупателю чека свидетельствующего об оплате товара а оплата товара понимается как достижение соглашения сторонами. Публичный характер этого договора определяется порядком его прекращения: оферентом выступает продавец а публичной офертой являются работа автомата демонстрация товаров или их образцов описание товаров и их фотоснимки а также реклама товара если она содержит все существенные условия договора...
33747. Договор продажи недвижимости (содержание, форма) 15.25 KB
  Договор продажи недвижимости содержание форма. Др продажи жилого помещения подлежит государственной регистрации. Для продажи предприятия др подлежит регистрации важно проинформировать кредиторов о смене собственника. По юридической природе договор продажи недвижимости является консенсуальиым возмездным и двусторонним.
33748. Особенности договора продажи предприятия 15.44 KB
  Особенности договора продажи предприятия. По договору продажи предприятия продавец обязуется передать в собственность покупателя предприятие в целом как имущественный комплекс за исключением прав и обязанностей которые продавец не вправе передавать другим лицам. Предприятием как объектом прав признается имущественный комплекс используемый для осуществления предпринимательской деятельности В состав предприятия как имущественного комплекса входят все виды имущества предназначенные для его деятельности включая земельные участки здания...
33749. Понятие, признаки и форма договора поставки 15.1 KB
  Понятие признаки и форма договора поставки.Правовая природа договора поставки консенсуальный взаимный возмездный в некоторых случаях обязательный для поставщика. Долгосрочный харр договора.Предметом договора могут быть любые не изъятые из оборота вещи как существующие в момент заключения договора так и не произведенные в момент заключения договора как правило определяемые родовыми признаками.
33750. Способы и порядок заключения договора поставки 15.03 KB
  товар передается путем отгрузки его поставщиком либо самому покупателю либо лицу указанному им; товар может быть передан на месте нахождения поставщика на основании отгрузочной разнарядки которая должна быть направлена поставщику за 30 дней до момента поставки; товар может также передаваться и на месте нахождения поставщика такая передача называется выборкой; право выбора транспорта для доставки товара принадлежит поставщику; многооборотная тара и средства пакетирования в которых Доставлен товар подлежат возврату...
33751. Содержание договора поставки 15.89 KB
  Обязанности поставщика: передать товар в обусловленный срок равномерными партиями в соответствии с установленными графиками; восполнить недопоставленный товар в следующий период; вывезти товар от которого отказался покупатель но принял его на ответственное хранение; подготовить товар к вывозу и уведомить об этом покупателя если договор заключен с условием выборки товара; выполнить указание покупателя об отгрузке заказанного им товара другому лицу; возместить расходы понесенные покупателем в связи с ответственным хранением...
33752. Ответственность сторон за нарушение условий договора поставки 14.48 KB
  Ответственность сторон за нарушение условий договора поставки. Ответственность по договору поставки в основном регламентируется общими положениями о куплепродаже но существуют следующие особенности: покупатель вправе предъявить требования предусмотренные статьей 475 ГК Последствия передачи товара ненадлежащего качества при нарушении поставщиком условий договора о качестве и комплектности товара только если поставщик незамедлительно после получения уведомления о допущенных недостатках не заменит недоброкачественный товар либо не...
33753. Прекращение договора поставки 14.05 KB
  Прекращение договора поставки. Основаниями прекращения договора поставки являются: ненадлежащее исполнение договора; соглашение сторон о расторжении договора; односторонний отказ от исполнения договора в случае существенного нарушения договора другой стороной ст. Основаниями для одностороннего отказа от исполнения договора поставки являются: нарушения допущенные поставщиком; поставка товаров с недостатками не устранимыми в приемлемый для покупателя срок п.
33754. Поставка товаров для государственных нужд 15.58 KB
  Поставка товаров для государственных нужд разновидность договора поставки. Срок выполнения действий по заключению договора ограничен законом он определен либо в 30 дней либо в 20. Особенности договора поставки для государственных нужд состоят в том что участниками этого типа договора являются три лица: заказчик; поставщик; получатель товара. Предметом вышеназванного договора являются вещи определяемые родовыми признаками; потребность в заказываемых вещах выявляется из государственных программ форма этого договора должна быть всегда...