54514

ВИДИ МИСТЕЦТВ. ПОХОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВ. СЛІДИ ПЕРВІСНОЇ МУЗИКИ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Так поступово сформувались різні види мистецтва: література графіка живопис скульптура архітектура декоративне мистецтво кіно хореографія театр цирк і музика. Музика приносить людині велике задоволення і насолоду. Що ж це за таке диво МУЗИКА висловлювання дітей. Отже і музика має дуже давні корені.

Украинкский

2014-03-16

93 KB

2 чел.

Урок в 5  класі. ІК Мистецтво.

Компонент – музичне мистецтво.

Розробка

 вчителя  музики та художньої  культури

Великоомелянського НВК «школа – гімназія»

Рівненського району Рівненської  обл.

Дзюри Р.А.

ТЕМА: ВИДИ МИСТЕЦТВ.

ПОХОДЖЕННЯ МИСТЕЦТВ.

Ім’я уроку: СЛІДИ ПЕРВІСНОЇ МУЗИКИ.

 Мета: формувати  уявлення  про музику  як  вид мистецтва,   походження музики, перші музичні  інструменти, імітацію, значення голосу  людини в  розвитку  музичного мистецтва.

Розвтвати  вокально – хорові навички, ритмічність,  спонукати дітей до  вокальної  творчості;

Виховувати  інтерес та любов  до музики  як виду мистецтв,  виховувати  естетичний  смак.

Тип  уроку: вступний, введення в тему.

Музичний  матеріал:

  •  Запис  пташиного  співу
  •  Звуки природи
  •  Клеман  Жаннекан  «Спів  птахів» (1.55)
  •  А,Вівальді «Весна» з  циклу «Пори року»( 10.17)
  •  О. Мессіан «Каталог  птахів» (9.40)
  •  О.Янушкевич. «Веселкова пісня» (2.56)
  •  Слово про  музику  ( 5.40)

Хід уроку:

Діти  входять під музику А.Вівальді «Весна» (  звучить до  моменту імітації  пташиного співу)

Організаційний  момент. Музичне  вітання.

Гра «Поділись   літніми  враженнями про  музику» ( Ланцюжок: « Влітку я  був…,  вивчив там  таку пісню, гру, танець,   слухав  музику…»).

МОТИВАЦІЯ.

 

Ви любите  бувати у нашому класі? Чому? Тут можна  побачити репродукції  картин,  фото з кінофільмів, балетних та оперних  вистав,  архітектурних  споруд, можна  почути  музику.  Що  ви  відчуваєте,  коли дивитесь  чи  чуєте  красиві твори мистецтв? Задоволення, радість, приємні відчуття.  Упродовж багатьох століть людина намагалася  емоційно передати  своє ставлення до світу, створювала художні  образи. Для цього використовувались різні засоби: слова, звуки,  барви, форми, рухи. Так  поступово  сформувались різні  види мистецтва: література,  графіка, живопис, скульптура,  архітектура, декоративне мистецтво, кіно, хореографія, театр, цирк і музика.

Вчитель:. Музика приносить  людині  велике  задоволення  і насолоду. Що ж це за таке  диво – МУЗИКА? (  висловлювання  дітей.) Як  ви  ставитесь до  музики?  Яку музику  слухаєте?

 коли, як? Чи поважаєте її?

Пропоную сьогодні на  уроці  здійснити мандрівку в  країну Музики,  аби  дізнатися  про неї  ще більше.

Слухання   СЛОВО ПРО МУЗИКУ.

  •  Що  дізнались  нового з розповіді?

Звучать звуки природи -  спів птахів,  шум дерев, дощу, дзюркотання  джерела.

Що  це?

Звуки, які  ми  можемо  почути в природі. А  чи можна назвати їх  музикою? Чому?

Розглянемо  ілюстрації. Що  це  може  бути?

Це  давні  музичні  інструменти. Отже, і музика  має дуже  давні  корені.

ОЗНАЙОМЛЕННЯЗ  НОВИМ  МАТЕРІАЛОМ.

ПРО ПОХОДЖЕННЯ МУЗИКИ

         Музика (від грецького Муза - богиня-покровителька мистецтв і наук) - вид мистецтва, який впливає на людину з допомогою звукових образів і відображає через них її різноманітні переживання та навколишню дійсність.

              У багатьох народів складено легенди   та  казки про походження музики, про богів і героїв, які відкрили її людям ( наприклад, укр..нар  казка «Дивна  сопілка».Грецький міф про Орфея оповідає про те, як чарівному співу Орфея, звукам його золотої кіфари підкорялися не лише люди і тварини, але й скелі, дерева робилися підвладними йому, а річки зупиняли свою течію.

…………….)

     Людина в давнину приписувала виникнення звуків природи надприродним силам, їй здавалося, що звуки утворюють якісь таємничі і невидимі істоти. На кожному кроці людина зустрічалася з музикою природи - співом птахів, ревом тварин, гуркотом грому, шумом дерев, звуками моря, дзюрчанням струмків Спостерігаючи за природою, людина помічала, що птахи у разі небезпеки галасливо подають сигнал тривоги, слон-вожак трубить, збираючи довкола себе стадо.(Звуки природи) Тому спілкування з природою було основним джерелом, з якого виникала створювана людиною музика. 

    Можливо,  усе  почалося з того, що на  стоянці  печерної людини після  вдалого полювання  відбувалося  дійство, на  якому  перші  люди намагались пояснити іншим, що ж  відбувалось там – у нетрях  лісу:  хтось імітував жертву – тварину чи ворога, відтворюючи не  тільки  рухами, а й  звуками  його дії, страждання, сигнали, смерть; хтось  віддавав  почесті  герою – найуспішнішому мисливцю, який не шкодував  свого здоров’я чи й  життя заради загального  успіху. Цією прадавньою  мовою жестів  та звуків  користуються  ще й до нині  аборигени Центральної Африки, передаючи  дружнім племенам і співплемінникам  важливі новини.

  Отже, самим доступним і першим  музичним  інструментом був людський голос,  який  міг бути   грізною  зброєю. Мисливці  помітили,  що  від жіночого пронизливого  крику  дикі  тварини розбігались  навсібіч, тому потужний  крик став   першим  сигналом  про небезпеку.  Але  голосом не  можна  було передати  сигнал на  десятки і сотні метрів, тому  стали  використовувати  інші інструменти:  труби з  морських мушель чи  рогів тварин. Імітуючи звуки тварин та  спів  птахів, мисливці  впізнавали один одного завдяки  ритмічній  основі  сигналів,  інакше  вони могли  переплутати один одного  із здобиччю й  поцілити в неї  каменем  чи стрілою.

Відтворення звуків природи називається  імітацією.

                У своїх мелодіях давнім музикам хотілося відобразити шум лісу, голоси птахів, плюскіт води, ревіння звіра, свою печаль і радість. Музика допомагала і в праці. З допомогою музичних звуків відбувалося упокорення і дресирування диких тварин чи заманювання риби у сіть, бо вважалося, що музика має чарівну силу.

Творче завдання: Зімітувати  спів  різних птахів,  

                              звуки  природи (за  допомогою  шурхоту  паперу,

                              стуку  пальців, ударів  ручкою  по  парті   тощо).

     В основі спільних дій первісних людей лежав певний ритм. Можливо, з ритмічних погукувань, які полегшували спільну фізичну роботу, формувалися елементарні співи. Хоровий танець з'явився як наслідування поведінки звірів під час полювання і самого процесу полювання.

  Хоровий танець був не лише примітивною грою, але й сприяв зміцненню згуртованості, узгодженості дій.

    Людський голос забезпечував ритмічну основу хорового танку. Існують припущення, що в хорі народилася і мелодія.     Тон усій групі танцюючих задавав вождь племені, а також спеціально призначений заспівувач. Решта підлаштовувалася під його спів, наслідуючи його.

  Для супроводу хорового танцю первісна людина застосовувала ритмічне постукування. Такою була первісна музика.

Імітація в музиці.

З тих  далеких  часів  традиції  імітації зберігаються і  розвиваються в мові, в музиці, в поезії. Художники – живописці дуже добре  можуть передати картини  природи,  стихії, ландшафт. Але  картини не  можуть звучати. Це під  силу  музиці.

  В пісні  старовинного  французького композитора Клемана  Жаннекане «Спів  птахів», яка  виконується  a  capella  хористи  чудово  імітують голоси жайворонка,  зозулі,  синиці, дятла  та  інших  співочих  птахів.

В  знаменитому  концерті А.Вівальді «Весна» з циклу «Пори року»  спів  птахів  відтворюють  скрипки.

Композитор Ф.Шуберт  в жартівливій пісні  «Форель» самими  лише засобами  фортепіано  відтворює звуки  джерела,  плюскіт  хвиль, а російський  композитор М.Римський –Корсаков зімітував  політ  джмеля засобами  симфонічного оркестру.

 

ДАВНІ  МУЗИЧНІ  ІНСТРУМЕНТИ

Німецькі археологи з'ясували, що перші музичні інструменти люди почали виготовляти 40 тисяч років тому.

Група дослідників з Тюбінгенського університету у печері Фелс на півдні Німеччини виявила три доісторичні флейти. Найкраще збереглася флейта, вирізана з кістки крила грифа. Її довжина становить 20 см. Флейта має п'ять отворів для пальців та дві V-подібні зарубки на одному з кінців, що виконували роль мундштука. На думку професора Ніколаса Конарда, ці знахідки свідчать про те, що вже 40 тисяч років тому, коли предки сучасної людини розселилися по Європі, музика була невід'ємною частиною їх повсякденного життя. "Музика використовувалася в цілому ряді соціальних контекстів - можливо, в ході релігійних церемоній, можливо, просто для розваги - зовсім так, як ми ставимося до музики сьогодні", - вважає археолог.

Придивившись до перших музичних інструментів, можна помітити, що вони мало чим відрізнялися від звичайних знарядь праці. Звичайна ступа, в якій товкли зерно, глиняний горщик чи гарбузова сулія обтягувалися шкірою, утворюючи примітивні ударні інструменти.

       Струнні музичні інструменти з'явилися за зразком лука.

       Духові інструменти також не були винятком: щоб передати сигнал на дальшу відстань, первісний музикант кричав у мушлю або в очеретяну трубку, посилюючи таким чином звук свого голосу. Так людина відкривала музику в навколишній природі і праці.

Який музичний інструмент був першим?       

Про це існує легенда, але це не більш ніж фантазія. Згідно з грецькою міфологією, перший музичний інструмент – вівчарську дудку – виготовив бог Пан. Один раз на березі він видихнув крізь очерет і почув, як його подих, проходячи крізь стовбур, зробив сумне звучання. Він розрізав стовбур на рівні частини, зв'язав їх разом, і от уже в нього був перший музичний інструмент!

Істина в тому, що ми не можемо назвати перший музичний інструмент, тому що всі первісні люди в усьому світі, створювали ту або іншу музику. Це, звичайно, була музика з релігійним значенням, і глядачі ставали її учасниками. Вони танцювали, тарабанили, ляскали й співали разом з нею. Це робилося не просто для задоволення. Ця примітивна музика становила значиму частину життя людей.

ОТЖЕ,  людський голос – перший  засіб  імітації,  який  використовувався  людиною  ще  до  появи появи перших  музичних  інструментів. Цікаво,  що  майстри, створюючи  скрипку -  самий досконалий  до сьогодні  музичний  інструмент -  ставили перед  собою завдання  імітацію…людського голосу. І справились  з ним.  Згадайте  приказки про  гру на  скрипці.(Скрипка грає,  голос  має», тощо)

ХОРОВИЙ  СПІВ,
1.Розспівка

2.  Ознайомлення  і розучування  пісні О. Янушкевич «Веселкова пісня».

  •  Про що  йдеться у пісні?
  •  Який настрій вона створює?
  •  Чи  відповідає темі  уроку? Чому?

ПІДСУМОК.

На  уроці  ми мандрували  країною музики. Дізнались, що

  •  музика – це….. (відповіді  дітей по – черзі)
  •  ознайомились і розучили пісню…

Як  ви раніше ставилися  до музики? Чи змінилось  ваше  ставлення після  уроку?

Д/З.1.Загадки про музичні  інструменти.

  2.Намалювати  малюнки – піктограми  із зображенням  давніх  людей, що грають на різних  музичних (давніх) інструментах.

3.  виготовити шумові  музичні інструменти з підручних матеріалів ( горіхові шкурлупки,  


Шумовий  браслет з бивня мамонта. – Матеріали Мізинського музичного комплексу.

Музичні трещітки з ребра мамонта. – Матеріали Мізинського музичного комплексу.

Найдавніші музичні інструменти типу сопілка


ОПОРНИЙ  КОНСПЕКТ

В И Д И    М И С Т Е Ц Т В

література,  графіка, живопис, скульптура,  архітектура, декоративне мистецтво, кіно, хореографія, театр, цирк,

музика

             людський  голос                                       імітація                  РИТМ

                                                     МУЗИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

   ПІСНЯ «Веселкова»                ДУХОВІ,                УДАРНІ,           СТРУННІ


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23546. Речевые ошибки в электронных СМИ 45.5 KB
  Новикова Морфологические ошибки Ошибки такого рода объясняются нарушениями правил образования различных форм слова. В приведенных далее примерах ошибки объясняются именно незнанием особенностей склонения слов этой части речи. Нередки ошибки и в выборе падежной формы составного числительного оканчивающегося на два три четыре в сочетании с одушевленным существительным.
23547. Культура речи 164.43 KB
  Русский язык. Язык и культура. Русский язык.
23548. Стилистика – культура речи 1.38 MB
  2] ОРАТОРСКОЕ ИСКУССТВО В РОССИИ [2] НОРМА КАК ОСНОВНАЯ КАТЕГОРИЯ ТЕОРИИ КУЛЬТУРЫ РЕЧИ [2.3] ОСОБЕННОСТИ СОВРЕМЕННЫХ НОРМ РАЗГОВОРНОЙ РЕЧИ [3] АКТИВНЫЕ ПРОЦЕССЫ В СОВРЕМЕННОМ РУССКОМ ЯЗЫКЕ И СОЦИАЛЬНЫЕ ПРИОРИТЕТЫ В ФОРМИРОВАНИИ СОВРЕМЕННОЙ КУЛЬТУРЫ РЕЧИ [3.2] СОЦИАЛЬНЫЕ ПРИОРИТЕТЫ В ФОРМИРОВАНИИ СОВРЕМЕННОЙ КУЛЬТУРЫ РЕЧИ [4] КУЛЬТУРА РЕЧИ СОВРЕМЕННОЙ МОЛОДЕЖИ [4.
23549. КУЛЬТУРА РЕЧИ. Отношение детей к нецензурной лексике 1.35 MB
  преподавательметодистКолледжа архитектуры и менеджмента в строительстве № 17 Отношение детей к нецензурной лексике Оскверняет человека то что из уст исходитИз сочинения ученика В записной книжке известного юмориста рассказывается о человеке который в публичном месте шепчет приличные и во весь голос произносит неприличные слова. Мат рождается в безграмотности там где за незнанием огромного словарного запаса русского языка мы прикрываемся этими тупыми по сути бессмысленными выражениями. И хотя он употреблял слова покрепче и...
23550. РУССКИЙ ЯЗЫК И КУЛЬТУРА РЕЧИ 1.42 MB
  Русский язык и культура речи Речевое взаимодействие. Нормативные коммуникативные этические аспекты устной и письменной речи. Культура речи.
23552. РУССКИЙ ЯЗЫК И КУЛЬТУРА РЕЧИ. ТЕОРЕТИЧЕСКИЙ КУРС 376 KB
  МЕТОДИЧЕСКАЯ ЗАПИСКА Данное пособие является частью комплекса учебных пособий по русскому языку и культуре речи. В нем представлен теоретический материал предусмотренный программой по русскому языку и культуре речи. Рассматриваются различные аспекты речевой культуры формы существования языка стили современного русского языка характеризуются особенности официальноделовой речи основные черты языка юридических текстов излагаются основы ораторского искусства.
23553. Курс русской риторики 1 MB
  Перечитывая и осмысляя эту книгу читатель подружится с ней на долгие годы. Слово ητρική значает ораторское искусство или учение об ораторском искусстве но главным содержанием риторики уже в то время была теория аргументации в публичной речи. Грамматика наука об общих правилах построения осмысленной речи. Риторика наука об аргументации в публичной речи необходимой при обсуждении вопросов практического характера.
23554. Выразительность и ее основные условия 128 KB
  Выразительность речи зависит от многих причин и условий собственно лингвистических и экстралингвистических. Одним из основных условий выразительности является самостоятельность мышления автора речи что предполагает глубокое и всестороннее знание и осмысление предмета сообщения. В значительной степени выразительность речи зависит и от отношения автора к содержанию высказывания.