54524

Meet My Friend

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Brother Rabbit took the two carrots to Brother Goat’s house. Brother Goat was not at home. Brother Rabbit put the carrots on the table and went away. Brother Goat saw the carrots on the table and thought; “Oh, what good friend I have. I should be a good friend too. It’s winter now. Brother Rabbit has not got any food to eat. I must help him.” So he ate one carrot, took the other and ran to Brother Rabbit’s house.

Английский

2014-03-16

96 KB

2 чел.

РОЗРОБКА УРОКУ З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ЗА ТЕМОЮ “MEET MY FRIENDS” ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЧИТАННЯ В 5 КЛАСІ ЗА ПІДРУЧНИКОМ О. КАРП’ЮК З ВИКОРИСТАННЯМ МУЛЬТИМЕДІЙНОГО ОБЛАДНАННЯ ТА ІНТЕРНЕТУ ON-LINE.

Тема. “Meet My Friend”.

Підтема: Перевірка домашнього читання. “A Friend in need is a friend indeed”.

Цілі уроку:

Практична:  Проконтролювати домашнє читання. Вчити висловлювати іноземною мовою своє ставлення до прочитаного. Удосконалювати навички читання та усного мовлення, використовуючи зорові опори.

Освітня: формувати уявлення учнів про таке граматичне явище як форми дієслів, неправильні дієслова.

Розвиваюча: Розвивати мислення та увагу.

Виховна: Виховувати бажання бути справжнім другом.

Обладнання: підручник для 5 класу (О. Карп’юк , видавництво «Астон», 2005 рік), персональний комп’ютер, мультимедійний проектор 1, екран, Інтернет On-Line, презентація “A Friend in need is a friend indeed”, роздавальні картки.

Хід уроку.

I.  Введення в урок.

1. Вводна бесіда за темою  уроку.

Teacher:

1. There is a proverb: “A Friend in need is a friend indeed”. Do you know its Ukrainian equivalent? Have you got friends? Are they real friends? Why do you think so?  Do you think you are good friends?  

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

Teacher: We’ll talk about friendship and real friends at our today’s lesson.  We’ll read the text about real friends- Brother Rabbit and Brother Goat. We’ll also

  •  discuss the problems covered in the text;
  •  practice new vocabulary in speech;
  •  revise grammar-regular and irregular verbs and their forms;
  •  do exercises on the text.

3. Створення календаря On-Line 2.    [http://www.starfall.com/n/holiday/calendar/load.htm?f&n=main]    

За допомогою Інтернет сторінки Starfall учні з’ясовують день тижня, дату та записують у зошити. Ця сторінка оновлюється кожного дня.

II. Основна частина уроку.

  1.  Check up. Перевірка домашнього завдання.

We’ll start our lesson with a song “A friend is the best thing to have.”

You had to learn the words of this song at home.

Робота з підручником.  Exercise 4, page 35.

Учні слухають касету-аудіододаток до підручника та співають пісню.

A friend is the best thing to have,

A friend is the great thing to be,

If you have a great friend

From beginning to end,

You can be as lucky as me!

A friend is the best thing to know,

A friend will always be there,

If you have a great friend

From beginning to end,

You’ll always have someone who cares!

  1.  Reading.

1) Pre-reading tasks. Writing. Активізація лексичного та граматичного матеріалу. Роздавальні картки.

Put in the missing letters.

c…r…ot, fi…ld, w…r… cl…th…s, b…st  …ish…s, sh…rt

n…t…,  m…st he…p, sho…l… b….

Keys: carrot, field, warm clothes, best wishes, short note, must help, should be.

Put in the missing forms of the irregular verbs.

1

….

put

put

2

run

run

3

see

saw

….

4

….

brought

brought

5

eat

eaten

6

take

taken

7

….

thought

…..

8

….

wrote

written

2) While-reading tasks.

Роздавальний матеріал-картки. Учні читають текст та виконують завдання.

Who did it?

1

picked up four carrots

2

saw the carrots on the table

3

wanted  to give other two carrots to his friend

4

must help his friend

5

wrote a short note

6

were good friends

Listening. Учні слухають аудіо додаток до підручнику та читають текст, вправа 1, ст. 36.

Read the text below. For parts (1-3) choose the correct answer (A,B,C or D). There is one choice you do not need to use.

1. _______ Brother Rabbit didn’t have any food to eat. He put on his warm clothes and ran to the field. There he saw four carrots. He picked up the carrots and brought them home. He ate only two of them. He wanted to give the other two to Brother Goat.

2. ________Brother Rabbit took the two carrots to Brother Goat’s house. Brother Goat was not at home. Brother Rabbit put the carrots on the table and went away. Brother Goat saw the carrots on the table and thought; “Oh, what good friend I have. I should be a good friend too. It’s winter now. Brother Rabbit has not got any food to eat. I must help him.” So he ate one carrot, took the other and ran to Brother Rabbit’s house.

3._________ Brother Goat came into Brother Rabbit’s house put the carrot on the table and wrote a short note: “Dear Brother Rabbit! This carrot is for you. With best wishes from Brother Goat. ”

    A. Brother Goat wrote a short note to his friend.

    B. Brother Rabbit picked up four carrots.

    C. Brother Rabbit ate four carrots.

    D. Brother Goat thought he had a good friend.

( Читання тексту супроводжується презентацією Microsoft Power Point. Презентація анімована і є сюрпризним моментом для учнів.)

3) Post-reading tasks.

A). For questions (1-6) choose the correct answer (A, B or C)

  1.  Did Brother Rabbit have any food to eat?
  2.  Yes, he does.
  3.  No, he didn’t. +
  4.  No, he hasn’t.
  5.  Where did he run?
  6.  To the garden.
  7.  To the forest.
  8.  To the field. +
  9.  How many carrots did he find?
  10.  5
  11.  4 +
  12.  3
  13.  Did Brother Rabbit eat all the carrots?
  14.  Yes, he did.
  15.  No, he doesn’t.
  16.  No, he didn’t. +
  17.  Was it winter or summer?
  18.  It was winter. +
  19.  It was summer.
  20.  It was neither winter nor summer.  
  21.  Who ate only one carrot?
  22.  Brother Wolf.
  23.  Brother Rabbit.
  24.  Brother Goat. +

B) Writing. Exercise 2, page 37. Answer the questions. (Усно чи письмово - вирішує вчитель. Можливо, це було домашнє завдання.)

  1.  Did Brother Rabbit have any food to eat?
  2.  Why was Brother Rabbit happy to have four carrots?
  3.  What did Brother Goat think when he saw the carrots?
  4.  Was it kind of Brother Rabbit to help his friend?
  5.  Why is the story called “A friend in need is a friend indeed?

C) Speaking.

Exercise 3, page 37. Look at the pictures and tell the story. Учні переказують текст, спираючись на зорові опори. (Ілюстрації проектуються на екран).

Problem questions.

  1.  Was Brother Rabbit a true friend?
  2.  Was Brother Goat a real friend?

Why do you think so?

D) Summarizing.  

Teacher: You’ve read the text “A friend in need is a friend indeed” and you’ve made some exercises on the text.  Now I’d like to know what you’ve learnt about the main characters of the story.

Quiz. Underline the right variant.

Brother Rabbit had/ didn’t have any food to eat. He put on his new /warm clothes and ran to the field. There he saw four/three carrots. He picked up the apples/carrots and brought them home. He ate only three/ two of them. He wanted to give the other two to Brother Fox/ Brother Goat.

Brother Rabbit took the two carrots to the field/to Brother Goat’s house. Brother Goat was/was not at home. Brother Rabbit put the carrots on the table/on the floor and went away. Brother Goat saw the carrots/potatoes on the table and thought; “Oh, what good friend I have. I should be a good friend too. It’s winter/autumn now. Brother Rabbit has not got any food/fruit to eat. I must help him/her.” So he ate/took one carrot, took the other and ran/jumped to Brother Rabbit’s house.

Brother Goat came into Brother Rabbit’s house/bedroom, put the carrot on the table/bed and wrote a short/long note: “Dear Brother Rabbit! This carrot/tomato is for you. With best wishes from Brother Goat/Brother Wolf. ”

III. Заключна частина уроку.

  1.  Домашнє завдання. At home you are to prepare a project about your best friend. In your projects you should:
  •  express your opinion about your best friend,
  •  explain why do you think he/she  is a real friend,
  •  supply your projects with photos and pictures.

   Write at least 80 (90, 100) words.

The best projects will be displayed on our site   http://englishclub37.at.ua/load 

  1.  Підведення підсумків уроку.

Did you like the story “A Friend in need is a friend indeed”?  Which character of this story (or both) did you like most of all?  Why? Do you think that they are really memorable?  Would you like to have such friend?

1Вірність виконання вправ перевіряється за допомогою мультимедійного проектора та екрану, це пришвидшує процес та допомагає зробити урок більш продуктивним.

2 Якщо немає можливості використання Інтернету On-Line, чергові учні записують дату та тему уроку на дошці.

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

48264. ПРЕДМЕТ І ЗАВДАННЯ ЕПІЗООТОЛОГІЇ 4.42 MB
  Епізоотологія наука яка вивчає об'єктивні закономірності процесів виникнення розвитку поширення і згасання інфекційних хвороб тварин та на основі пізнання загальних закономірностей а також сучасних даних суміжних наук розробляє раціональні заходи профілактики і ліквідації епізоотій. Назва науки Епізоотологія як вчення про заразні захворювання сільськогосподарських і диких тварин птахів риб бджіл складається з трьох грецьких слів: ері на zoon тварина і logos вчення. Тобто мова йде про значне ураження тварин...
48265. Редагування як вид професійної діяльності і складова редакційно-видавничого процесу 256 KB
  Редагування як вид професійної діяльності і складова редакційновидавничого процесу. План Предмет і завдання курсу Загальне редагування. Зміст поняття редагування.
48266. ЕКОНОМІЧНА ІНФОРМАЦІЯ І ЗАСОБИ ЇЇ ФОРМАЛІЗОВАНОГО ОПИСУ 186 KB
  ЕКОНОМІЧНА ІНФОРМАЦІЯ І ЗАСОБИ ЇЇ ФОРМАЛІЗОВАНОГО ОПИСУ Економiчна інформація ЕКІ – це послiдовнiсть повiдомлень економiчного змiсту що можуть бути введенi вiдображенi збереженi обробленi переданi та загалом використанi для прийняття управлiнських рiшень на рiвнi окремих установ чи структурних одиниць так i економiки в цiлому. Економiчна інформація ЕКІ один з найбiльш масових рiзновидiв iнформацiї що вiдображає процеси виробництва розподiлу обмiну i споживання матерiальних благ та послуг. Види ЕКІ Вiдповiдно до виконуваних...
48267. Бюджетний механізм, його призначення та структура, роль в регулюванні соціально-економічних процесів у державі 45 KB
  Бюджетний механізм його призначення та структура роль в регулюванні соціальноекономічних процесів у державі. Бюджетний механізм може бути охарактеризований як комплекс спеціально розроблених і законодавчо закріплених у державі форм і методів створення і використання фінансових ресурсів для регулювання економічних і соціальних процесів. В економічній літературі відсутня єдина думка щодо визначення поняття фінансовий механізм . У працях провідних західних учених фінансовий механізм не вивчається як окремий об'єкт але всебічно досліджуються...
48268. Використання природи як засобу виховання в історії російської педагогіки 69.5 KB
  Мукачево 2011 Тема: Використання природи як засобу виховання в історії російської педагогіки. Концепція національного виховання “Освітаâ€. Теорія національного виховання.
48269. АВТОМАТИЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ТА ОБЄКТІВ В ЧОРНІЙ МЕТАЛУРГІЇ 15.25 MB
  Всі задачі контролю і регулювання вихідних параметрів процесів і об’єктів класифікуються таким чином: 1 Задача стабілізації параметрів. Структура: 2 Задача програмного регулювання програмна зміна параметрів. 3 Задача слідкуючого регулювання співвідношення паливоповітря. Розглянемо задачу регулювання співвідношення паливоповітря для одної зони методичної печі.
48270. Понятие и классификация компьютерных вирусов 198 KB
  Так репликаторные программы благодаря своему быстрому воспроизводству приводят к переполнению основной памяти при этом уничтожение программ-репликаторов усложняется если воспроизводимые программы не являются точными копиями оригинала. В компьютерных сетях распространены программычерви. Например такая вирусная программа начинает работать после некоторого числа прикладной программы комплекса при наличии или отсутствии определенного файла или записи файла и т. Программы-мутанты самовоспроизводясь воссоздают копии которые явно отличаются...
48271. Банковское дело 797.5 KB
  Организационноправовые основы создания банка и его структурных подразделений 1. Понятие банка и его организационноправовая форма Банк – кредитная организация которая имеет исключительное право осуществлять в совокупности следующие банковские операции: привлечение во вклады денежных средств физических и юридических лиц размещение указанных средств от своего имени и за свой счет на условиях возвратности платности срочности открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц. БР устанавливает определенные требования к...