54527

MY SCHOOL LIFE

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Do you know what schools are in Great Britain. Let`s watch the video about schools in England and while watching write down the number of the pictures 1-7 in the order that you see them and write a subject under each picture.

Английский

2014-03-16

66.5 KB

5 чел.

МЗНВК «Школа-ліцей №1 ім. НіниСосніної» І-ІІІ ст.

ПЛАН-КОНСПЕКТУРОКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

У  5 КЛАСІ  НА ТЕМУ:

MY SCHOOL  LIFE

                           Вчительіноземноїмови

                           вищоїкатегорії

                           Загурська

                           Лариса Володимирівна

2013

Тема:  MySchoolLife

Клас:5

Мета:

Практична мета:

повторити й активізувати ЛО теми «SchoolLife»;

тренувати учнів у застосуванні вивченої лексики в мовленні на рівні фрази та понадфразової єдності; розвивати вміння читати нескладний аутентичний текст з метою охоплення основного змісту прочитаного; тренувати учнів у письмі; практикувати учнів в аудіюванні.

Розвиваюча мета:

Розвивати слухову пам'ять; вміння використовувати асоціацію та здогадку; навички роботи в парах; готовність до участі в іншомовному спілкуванні.

Освітня мета:

Ознайомити учнів з навчальними закладами України та  Англії; вчити учнів працювати над завданням - проектом; сприяти розширенню кругозору  учнів.

Виховна мета:

Виховувати любов до своєї школи; культуру спілкування й колективної співпраці.

Тип уроку:

урок-узагальнення знань по темі «SchoolLife»; тренування з метою використання в аудіювання, говорінні, читанні та письмі вивчених ЛО

(мовленнєво-комбінований урок).

Обладнання:

Наочні посібники: дошка, тематичні малюнки, таблиці, дитячі проектні роботи ( постери,, MyTimetable”, «MySchoolLife»), роздатковий матеріал з вправами для читання, письма, аудіювання та  говоріння,підручник А.Несвіт 5 клас.

Технічні засоби навчання: магнітофон, касети з записами пісень, комп’ютер, відеодиск.

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняттяіншомовногомовлення.

Greetings:

T: Good morning, dear pupils!

I am glad to see you.

Ps: Good Morning Mrs…

T: How are you?

Ps: Fine, thank you. And you?

T: I’m fine, thank you.

Warming up:

Т: Answer my questions:

  1.  What day is it today?
  2.  What is the date?
  3.  What month is it now?
  4.  What season is it now?
  5.  Do you like to go to school?
  6.  What is your favourite day?
  7.  What is your favourite subject?
  8.  Who is your favourite teacher?

Aim:

T: Did you guess the topic of our lesson? Of

course, it is” My  School”.

We’ll be listening, reading, speaking and

writing about school.

We’ll try to make up dialogues about

school and speak about your school.

II. Основначастинауроку.

Vocabulary

Practice:

T:  Look at the table.

  1.  What is this?
  2.  How many floors are there at school?
  3.  What rooms can you see at this school?
  4.  Where is the …..(English Room, Headmaster’s Office…)

Reading:

T: Let`s read the sentences about Ukrainian

schools and schoolchildren. Agree or disagree.

 Ex.1.p.34                                    T: a)Now read the text “Schools in Ukraine”

Ex.2.p.34

b)Look through the text and find the names of:

1)a type of school;

2)a place to eat at school;

3)school subjects.

Watching

Video

T: Do you know what schools are in Great

Britain. Let`s watch the video about schools

in England and while watching write down the

number of the pictures 1-7 in the order that

you see them and write a subject under each

picture.

T: Watch video again and check your answers.

Speaking

T-Ps     T: But what subjects do we study at our

     school?

     P1: I study English.

     P2: I study Maths.

     P3: …

  T: You have done nice projects “Timetable”.

     What lessons do you have on Monday

     (Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday)?

     P1: On Monday I have….

     P2: On Tuesday I have….

     P3: On Wednesday I have….

     P4: On Thursday I have….

     P5: On I Friday have….

     T:  We have a new pupil in our form. Let`s

         аsk her\him questions about her\his

         school.

P1-Ps

  Ps: What`s your name?

  P1: My name is …

  Ps: How old are you?

  P1: I`m… years old.

  Ps: What does your school like?

      What form are you in?

      What subjects do you study at school?

      What is your favourite subject?

Pairwork

T: Let`s work in pairs. Ask each other

questions about yourselves and about your

school(Microphone Game)

  1.  What`s your name?
  2.  How old are you?
  3.  Do you go to school?
  4.  What school do you go to?
  5.  What form are you in?
  6.  What does your school like?
  7.  What classrooms does your school have?
  8.  What subjects do you study at school?
  9.  What is your favourite subject?
  10.  Do you like to go to school?

T: A reporter from “Malyn News” came to our

form. He wants to ask some questions the

best pupil of our form about his studying

at our school.

Reporter:

  1.  What`s your name?
  2.  How old are you?
  3.  Do you go to school?
  4.  What school do you go to?
  5.  What form are you in?
  6.  What does your school like?
  7.  What classrooms does your school have?
  8.  What subjects do you study at school?
  9.  What is your favourite subject?
  10.  Do you like to go to school?

Best pupil:

My name is …

I`m … years old.

I study English …

T: I see you like your school and you have done nice

projects “My School Life”. Go to the blackboard,

show your project works to the classmates and tell

us about our school.

P1: …

P2: …

T: We go to school 5 days a week, from Monday till

Friday. Can you tell us about your working day?

P1: …

P2: …

Writing

Activity

T: Write down what you can do at the end of

    studying topic ”School Life”.

I can:

  •  read texts about schools;
  •  ask and answer questions about schools;
  •  speak about my timetable;
  •  speak about my day;
  •  tell about my school;
  •  write letters about my school;
  •  do projects about my school;
  •  sing English songs.

III. Заключна частина уроку

Homework

T: Make a dialogue Ex.3p.34.

Summarizing

T: Do you like to go to school?

     Who is your favourite teacher?

     Is she\he a superteacher?

     Let`s finish our lesson with a song

     ”Miss Poppins”:

”Miss Poppins”

Miss Poppins is a teacher.

She teaches all day long.

She speaks and ask,

And give the tasks.

And then she sings her song:

`I am a superteacher

I teach kids all day long.

I speak and ask,

And give the task

To sing with me this song`:

Miss Poppins is a teacher.

She teaches all day long.

She speaks and ask,

And give the tasks.

And then she sings her song.

   INTO MY PORTFOLIO

  1.  Make a dialogue:

  1.  What`s your name?
  2.  How old are you?
  3.  Do you go to school?
  4.  What school do you go to?
  5.  What form are you in?
  6.  What does your school like?
  7.  What classrooms does your school have?
  8.  What subjects do you study at school?
  9.  What is your favourite subject?

10.Do you like to go to school?

II. Match what you can do:

I can…

  •  read texts about schools;
  •  ask and answer questions about schools;
  •  speak about my timetable;
  •  speak about my day;
  •  tell about my school;
  •  write letters about my school;
  •  do projects about my school;
  •  sing English songs.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10223. Введение в Delphi 43.5 KB
  Введение в Delphi Delphi это мощная среда для скоростной разработки приложений RAD Rapid Application Development. В ее основу легли концепции объектно-ориентированного программирования на базе языка Object Pascal и визуального подхода к построению приложений. Первой средой разработки с...
10224. Среда программирования Delphi 97.5 KB
  Лабораторная работа № 1 Среда программирования Delphi Цель работы: изучить главные части рабочей среды программирования и основные части программы созданной в Delphi, научиться использовать компоненты библиотеки VCL в windowsприложении; познакомиться с компонентами классов...
10225. Стандартные компоненты Delphi 83.5 KB
  Лабораторная работа № 2 Стандартные компоненты Цель работы: изучить стандартные компоненты Delphi научиться использовать компоненты библиотеки VCL в windowsприложениях. В данной работе рассматриваются компоненты страницы Standard Палитры Компонент Delphi. В предыдущей работе...
10226. Работа с формами. Свойства TForm 166.5 KB
  Лабораторная работа № 3 Работа с формами. Свойства TForm Цель работы: изучить основные свойства класса TForm познакомится с некоторыми событиями форм; научиться использовать формы разных стилей в windowsприложениях. Форма представляет собой фундамент программы на котор
10227. Работа с формами. События TForm 58.5 KB
  Лабораторная работа № 4 Работа с формами. События TForm. Цель работы: изучить события класса TForm, научиться обрабатывать события формы в windowsприложениях. Класс ТForm добавляет несколько событий к родительскому классу TWinControl. Эти события позволяют изменять поведение фор
10228. Стиль приложений SDI 94 KB
  Лабораторная работа № 5 Стиль приложений SDI Цель работы: закрепить навыки создания приложений в стиле SDI познакомится с компонентами классаTImage и TSpeedButton научиться использовать инструментальные панели в приложении, освоить работу с буфером обмена. Термин SDI Single Document ...
10229. Ввод-вывод данных в Delphi 73.5 KB
  Лабораторная работа № 6 Вводвывод данных в Delphi. Цель работы: изучить наиболее часто используемые для организации вводавывода компоненты Edit MaskEdit Label Memo RichEdit StatusBar и встроенные диалоговые окна. Т.к. в предыдущих лабораторных работах уже было знакомство с некоторы
10230. Компоненты TStringGrid, TTreeView, TPageControl, THeaderControl и THeader 68.5 KB
  Лабораторная работа №7 Компоненты TStringGrid TTreeView TPageControl THeaderControl и THeader Цель работы: изучить часто используемые для организации вводавывода компоненты TStringGrid TTreeView TPageControl THeaderControl и THeader. TStringGrid Компонент TStringGrid представляет собой таблицу содержащую строки. Т
10231. Воспитание у древних славян 18.38 KB
  Воспитание у древних славян Воспитание детей у восточных славян при первобытнообщинном строе в период с VI в. по IX в. развивалось в той же логике и с теми же характерными особенностями что и у других первобытных народов. Первоначально процесс воспитания был неотделим от