54533

Народні звичаї і обряди

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розширювати коло знань про звичаї і обряди українського народу, розвивати творчі здібності, позитивні риси характеру учнів, виховувати повагу і прищеплювати любов до народних традицій і звичаїв, рідної землі.

Украинкский

2014-03-16

73 KB

0 чел.

Народні звичаї і обряди

(виховний захід з народознавства)

Дмитренко Любов Василівна, спеціаліст вищої категорії,

Медведівської ЗОШ 1 – 3 ступенів, АР Крим

Тема: Народні звичаї і обряди

Мета:  розширювати коло знань про звичаї і обряди українського народу,

           розвивати творчі здібності, позитивні риси характеру учнів,    

           виховувати повагу і прищеплювати любов до народних  традицій

           і звичаїв, рідної землі.

           

Діючі особи:   ведуча, ведучий, Дівчина – весна, Бабуся, Козаки, Дівчина,

                       Польова царівна, Хлопчик, Господиня, господар, Музики.

Обладнання: рушники, скринька, хліб, ягоди калини, декорації хати, лави і    

                      фонограми  українських пісень.

Хід заходу:

Ведуча.     Благословен той день і час,

                  Коли прослалась килимами 

                  Земля, яку сходив Тарас

                  Малими босими ногами.

Ведучий.   Шановна громадо!

                  Дорогі гості, батьки і діти.

                  Ми раді зустрітись з вами на нашому святі.

Ведуча.     Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка,

                 добре слово сусіда, традиційний звичай взаємодопомоги,

                 незамулена криниця, з якої пив воду мандрівник, задавніла

                 пам'ятка на околиці села – все це родовідна пам'ять, наші символи,

                 історія, може по части і сумна, але в основі своїй велична і

                 всестверджуюча.

Ведучий.  Сьогодні ми ближче торкнемося цієї сторінки. В ній корінь роду

                 українського. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної

                 України, хвилюємося аж до сліз, коли зачуємо рідну мову, пісню.

(Звучить  запис пісні про Україну)

Ведуча.     Готуючись до свята, ми вивчили багато українських пісень, ігор та

                 розваг, чимало цікавого дізналися про традиції, звичаї, які ще

                 збереглися в пам'яті наших бабусь та дідусів. Те, чого навчились,

                 що цікавого довідались, ми побачимо на святі.

1–й учень. Україно! Краю милий.

                  Краю золотавий,

                  Поля твої широкополі,

                  Пісні дзвінкоголосі,

                  Міста наші рідні,

                  Сади пишноцвіті,

                  Пшениці ряснії,

                  Городи багатії.

2 –й учень. Українська земле!

                    Де є краще? Де миліше,

                    Як не на Вкраїні?

                    Тут городи і сади,

                    Тут яблука і гарбузи.

                    Тут олія й буряки,

                    Тут ягоди червоні,

                    Тут пшениці золоті,

                    Ріки молочні,

                    Кавуни красносочні,

                    Худоба й птиця,

                    Всяка пашниця.

3–й учень.    Каравай золотавий,

                     Картопля смачна.

                     Тільки все ми не їмо,

                     А орачам віддаємо,

                     Зі святом всіх вітаємо,

                     Щастя всім бажаємо!

4–й учень.   Струмок серед гаю, як стрічечка.

                     На квітці метелик, мов свічечка.

                     Хвилюють, маюють, квітують поля.

                     Добридень тобі, Україно моя!

5–й учень.   Ой, весна, весна, днем красна!

                     Що ти нам, весно, принесла?

Дівчина-Весна.   Принесла я вам літечко,

                             Ще й рожеву квіточку.

                             Та вроди людям житечко,

                             Ще й озимую пшеницю

                             І всякую пашницю.

6–й учень.           Прийшла до нас весна-красна,

                            Гаївочку нам принесла.

                            Для дівчаток гаївочку,

                            Для хлопчиків мандрівочку.

                            Станьте, дівчатка й хлопчики в коло,

                            Заспівайте весело…

( Співають жартівливу народну пісню «Катерина і Василь»)

7–й учень.    Любіть Україну у сні й наяву,

                      Вишневу свою Україну,

                      Красу її вічно живу і нову,

                      І мову її солов'їну.

8–й учень.          Мово рідна, слово  рідне,

                            Хто вас забуває,

                            Той у грудях не серденько,

                            Тільки камінь має.

( Пісня «Родина», сл., муз. О. Злотника)

Ведучий.         Бабусина  скринька!

                        Скільки цікавих речей ми знайшли в ній!

(Бабуся сидить біля скриньки)

9–й учень.   (Підходить до бабусі) 

                     Добридень, бабусю!

                     Що ви тут робите?

Бабуся.       Хочу своє добро Сонечку показати.

10–й учень. Ми допоможемо.

                    (до дітей) Поглянемо, що ж у бабусиній скринці? (розглядають)

11–й учень. Ой! Скільки всього!

                     І серветки вишиті, і фартух, і сорочка!

                     А скільки рушників! Оздоблені квітами, зірками, птахами.

12–й учень.    Від сивої давнини до наших днів у радості і в горі рушник –

                      невід'ємна частина нашого побуту. Його можна порівняти з

                      піснею. Без рушника, як без пісні, неможливе народження,

                      одруження, зустріч гостей. Ним витирають руки. З ним доять

                      корову. Пораються біля печі.

13–й учень.  На Україні поширений звичай накривати рушником хліб на

                      столі.

14–й учень. Коли син вирушав із дому в далеку дорогу, мати дарувала йому

                     рушник, як оберіг від лиха.

(Звучить запис  «Пісня про рушник»)

Ведучий.   Уміли наші бабусі працювати, уміли й відпочивати.

(Діти грають в ігри: «А ми просо сіяли», «Подоляночка», «Галя по садочку ходила»

Ведуча. А тепер гляньте на ці червоні плоди (калина). Що ви про них

              знаєте? Калина – це улюблений символ – рослина України.

15–й учень.    У народі цінують калину за цілющі її властивості. З ягід варять

                      кисіль, джем, варення. Тому й садили калинові кущі біля кожної

                      оселі. А особливо біля криниць, щоб вода була холодна і

                      смачна.

16–й учень.  Образ калини показано в народній мудрості – прислів'ях  та     

                      приказках.

17–й учень.  «У лузі калина з квіточками, неначе матуся з діточками».

18–й учень.  «Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягідки

                       дарує»

19 –й  учень.  «Запишалася калина, наче красная дівчина»

20–й учень.   «Який кущ, така й калина, яка  мати, така й дитина».

21–й учень.  «Любуйся  калиною, коли цвіте, а дитиною, коли  росте».

22–й учень.  «Без верби і калини немає України».

( Співають пісню «Ой, є в лісі калина» ) 

Ведучий.    Щоб  краще орієнтуватись у житті, бути освіченою людиною,

                  треба вивчати минуле свого народу, його історію.  В минулому                                                                                                                                                              

                  України відоме таке неповторне і легендарне явище, як    

                  запорозькі козаки.  

Ведуча.    Вечір. Сміливі, веселі козаки часто вирушали в ближні хутори.

                 Туди, де були молоді дівчата, бо поспівати, потанцювати так

                 хотілось.    

Козак.      Поїдемо, хлопці, в Глибоку Балку.

Козаки.   Їдемо, їдемо.  (Козаки імітують, що вони їдуть на конях.

                Звучить  в записі музика про козаків.)

Козаки.  Доброго вечора вам, дівчата.

Дівчата. І  вам вечора доброго. (вклоняються)

Козаки.  Привезли вам славних музик.

Дівчата. То хай заграють, а ми поспіваємо.

(Пісня «Ой за гаєм, гаєм»)

Дівчина. Славно музики грають, дай Бог їм сили та здоров'я людей радувати.

Дівчина.  Хлопці, ми заспівали пісню, а тепер ви своєї заспівайте.       

   (Пісня «Їхав, їхав козак містом»)

Козак. А тепер давайте всі разом заспіваємо.

   (Пісня «Їхав козак потайком»)

Козак. Гей музики, годі грати, треба у похід рушати.

Ведуча.  Ми дуже коротенько ознайомили із спадщиною запорозького

              козацтва. Нехай дійде до ваших душ шелест козацьких знамен,    

              брязькіт їхньої зброї.

Всі.      Хай же козацькому роду не буде переводу.

           (В записі звучить пісня козаків)

Ведучий.   В нашого народу є багато традиційних свят, зокрема пов'язаних  з

                 народним календарем: вечорниці, Івана Купала, проводи зими,   

                 обжинки, зажинки, і інші. Всі ці свята були невід'ємною частиною  

                 трудового життя селянина і славили працьовитість, людей праці,  

                 пов'язані з певними повір'ями, мріями про багатий урожай…

                 Так починалися жнива…

Дівчина.  Ой, подивіться, хто до нас іде.

Діти.         Де? Де?

Польова царівна.  (Підходить до дітей) Я, Польова царівна, володарка

                                 полів, прийшла вас сповістити, що достигли вже жита,  

                                 гнеться додолу повний колос пшениці.

                                (Бере хліб на вишитому рушнику).

                                Любі господарі землі, не дайте загинути великому

                                врожаю. З хлібом і сіллю запрошую в свої володіння.

Хлопчик.      Хліб ми твій приймаємо і допоможемо зібрати урожай, не дамо

                     зерну впасти на землю. А ну, хлопці, мерщій за коси беріться,

                     в поле будемо вирушати.

(Пісня «Вийшли в поле косарі»)

Ведуча.   Зібраний урожай. І довгими осінніми та зимовими вечорами

               сходилась молодь на вечорниці.

( Батьки з дітьми заходять до імпровізованої хати)

23– й  учень. Прийшли щедрувати

                       До вашої хати.

                       Добрий вечір, щедрий вечір!

24– й  учень. Тут живе господар-

                       Багатства володар.

                       Добрий вечір, щедрий вечір!

25– й  учень.  А його багатство –

                        Золотії руки.

                        Добрий вечір, щедрий вечір!

26– й  учень.  А його потіха –

                        Хорошії діти.  

                        Добрий вечір, щедрий вечір!

Господиня.    Добрий день вам, люди,

                        В нашій світлій хаті.

                        Як гостей найкращих

                        Раді зустрічати.

Господар.     За хороші справи,

                      За моря пшениці

                      Щиро вас вітаєм

                      В нас на вечорницях.

(Гості розміщуються в «хаті», сідають на лави.)

Господиня. Скажу вам по секрету, що збиралися ми гуртом у тітки Маланки.

                    До світанку співали пісень, розповідали гуморески.

(Стукіт у двері. Заходять троїсті музики.)

Музики. Чи можна до вашої хати?

Господиня. Просимо, просимо до нас завітати.

Музики.  Ми завітали, щоб вас привітати,

                І музики веселої заграти.

(Звучать українські народні пісні:

«Зеленеє жито, зелене»

«Ой я молода на базар ходила»

«Дощик»

«Ой встану я раненько»

«Дощик накрапає»).

Ведучий. Закінчується наше свято.

                Хай біда і горе обходить ваш дім.

                Доброго здоров'я зичим усім.

Ведуча.  Хай у вас родить

              Жито й пшениця

              І всяка пашниця.

( Пісня  «І в вас, і в нас»).


Список використаної літератури

  1.  Збірник фольклорних і літературних творів для робот из дітьми «Золотий колосок»-Вид.: Київ «Освіта», 1994 р. –105 с.
  2.  Свята українського народу «Дідух» В. Скуратівський.-

    Вид.: Київ «Освіта», 1995 р. – 260 с.

  1.  Енциклопедія країнознавства для школярів В.В. Оліфіренко.

    Серія «Золота криниця», 1999 р. – 475 с.

4.  «Степові лицарі» Виховні заходи на тему козаччини

    О. Макаренко. Навчальна книга - Богдан, 2005 р. – 85 с.

5.   Календарні та народознавчі свята.-

     Вид.: Ранок, 2005 р. – 174 с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55374. Проектний метод як засіб розвитку творчих здібностей учнів 35 KB
  В даний час метод проектів широко застосовується в сучасній світовій методики викладання англійської мови так як він дозволяє органічно інтегрувати знання учнів з різних областей для вирішення окремо взятої практичної проблеми стимулюючи при цьому розвиток творчих здібностей особистості учня.
55375. Проектна методика на уроках англійської мови 36 KB
  Виконання проектних завдань дозволяє школярам бачити практичну користь від вивчення іноземної мови слідством чого є підвищення інтересу до цього предмету. Ставилися наступні навчальні завдання: вчитися читати тексти вибирати з них потрібну інформацію використовувати отримані відомості в роботі; вчитися обмінюватися інформацією з...
55377. ПОРТФОЛИО УЧИТЕЛЯ КАК СПОСОБ ИУЧЕНИЯ ЕГО ДЕЯТЕЛЬНОСТИ 58.5 KB
  Философия портфолио заключается в том что предполагается смещение акцента с оценки на самооценку с того чего учитель или учащийся не знает и не умеет на то что он знает и умеет достаточно хорошо.
55379. Розвиток комунікативних навичок школярів при вивченні іноземної мови шляхом впровадження проектної технології 40 KB
  Готуючись до такого проекту дитина демонструє свій досвід і погляд на навколишній світ тим самим розвиває свої комунікативні навички. Прикладом такого проекту може бути...
55381. Услуги компьютерных сетей 100 KB
  Задачи урока: Образовательные: Обобщить представления учащихся об услугах компьютерных сетей; Проверить правильность полноту и осознанность приобретенных ранее знаний;...
55382. Выражения с квадратными корнями 616 KB
  Цели: - повторить определение квадратного арифметического корня, его свойства, - продолжить работу над выработкой умений проводить тождественные преобразования выражений, содержащих квадратные корни, - развивать интерес к изучению алгебры, - развивать навыки самостоятельной работы.