54537

Народознавство на уроках української мови, літератури та в позакласній роботі

Научная статья

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити узагальнити й систематизувати знання учнів про складнопідрядні речення з підрядними обставинними; удосконалювати пунктуаційні навички уміння робити аналіз тексту синтаксичний та морфологічний розбір речення будувати складнопідрядні речення повторити правопис великої букви; розвивати культуру усного й письмового мовлення школярів мислення творчі навички...

Украинкский

2014-03-16

66.5 KB

11 чел.

Народознавство на уроках української мови, літератури та в позакласній роботі

  Уроки української мови та літератури дають величезні можливості для виховання справжнього громадянина незалежної України, формування національної свідомості учнів. Необхідною умовою для виконання цих завдань є створення краєзнавчої роботи в діяльності кожного вчителя-словесника.

  На уроках української мови поглиблюю знання дітей з історії Херсонщини, розширюю уявлення про побут та культуру наших предків.

  Серед основних напрямків цієї роботи виділила такі:

  •  вивчення історії рідного краю;
  •  ознайомлення з етнографією Херсонщини;
  •  створення чіткого уявлення про екологічну ситуацію краю;
  •  поглиблення знань про найдавніші досягнення культури, освіти, спорту, науки.

  Впроваджуючи в навчальний процес краєзнавчий матеріал, користуюся методичними посібниками: К. І. Приходченко « Збірка вправ і завдань                з української мови для 5-11 класів », « Збірник диктантів для 5-11 класів »,           « Збірник переказів для 5-11 класів », а також « Енциклопедію         українознавства ».

  Ось зразки вправ і завдань краєзнавчого характеру для 5-х класів:

  1.  Підкресліть граматичні основи, поясніть значення виділених слів.

  Дорога була далекою, важкою. Проходила через кучугури. Часто водовози затримувалися, тому чалбащани воду цінували більше за хліб. Дорогого гостя пригощали не хлібом, не салом, а колодязною водою.

  1.  Складіть і запишіть речення з поданими словами так, щоб ці слова були звертаннями.

  Дніпро, рідний край, Херсонщина.

  Використовую краєзнавчий матеріал і на уроках української літератури. При вивченні українських народних пісень проводжу урок-конкурс « Пісні рідного села ». Діти самостійно записують пісні від старожилів, а потім виконують їх у класі.

   Розглядаючи роман Олеся Гончара « Тронка » на уроках позакласного читання, використовую місцевий матеріал про славних чалбасівських вівчарів.

  Працюючи з учнями в цьому напрямку, я переконана, що, коли уроки літератури будуть тісно переплітатися з місцевим матеріалом, можна буде сказати з певністю, що учитель-словесник зміг прищепити любов до рідної літератури, його вихованці стали духовно багатшими, ерудованими.

  Проблему краєзнавства продовжую розв'язувати і в позакласній роботі. Девізом обрала слова Василя Скуратівського: « Будемо вдячними і низько вклонимося матерям і бабусям, батькам і дідусям – усім минулим поколінням, які навчили нас, передавали з роду в рід невмирущість духовних оберегів – звичаїв та обрядів.

  Наше ж завдання – не тільки зберегти цей національний скарб, але й примножити його задля майбутнього України ».

  Уже багато років діє в школі етнографічна світлиця « Берегиня ». Мета роботи світлиці – відтворити значення родинного житла, показати побут українців. Це справжня хата-музей, де учні можуть познайомитися із життям і побутом наших предків.

  Тут можна побачити різні старовинні речі: піч, колиску, тин, різні глечики, макітру, рубель, постоли, кочергу, рогач… Одна справа почути, а то ще й побачити на власні очі.

  Для організації певної системи краєзнавчої роботи кабінет народознавства постійно поповнюється місцевим матеріалом.

  Результати пошуку оформлено на стендах: « Шляхами століть », де можна простежити історію заснування рідного села; « Обереги дитинства » - це розповідь про сільську хату, сільську толоку, щедру, добру піч; « Наші добрі символи », – матеріали про відомих сільських майстрів вишивки. Дуже багато матеріалу зібрано про обрядовість села. Про це розповідає один із стендів. Також зібрано матеріал для рубрик: « Тепло рідної землі », « Люди –    прекрасні », « За народними календарями », « Дозволь мені, мій вечоровий світе, упасти зерном в рідній стороні ».

  До кабінету люблять приходити на екскурсію школярі. Проходять тут різні конкурси – колядок, щедрівок.

  Уже багато років діє при кабінеті альманах « Чиста криниця ». Девізом я взяла слова: « Живи, кринице доброти, у серці кожної дитини ». Тут зібрані творчі роботи дітей: казки, вірші, нариси. Кращі роботи відсилаються на конкурси.

  Особливим етапом краєзнавчої роботи є дослідницька діяльність у шкільній академії наук « Пошук ». дві роботи учнів були представлені на обласному конкурсі – це: « Весільний обряд в селі Виноградове », « Дослідження української вишивки на базі села Виноградове ».


  Література

  1.  Ігнатенко П. Р. Народознавство у школі.
  2.  Вудвуд Л. Ф., Вудвуд І. М. Українське народознавство. З батьківської криниці. – Д., 2000
  3.  Журнал « Дивослово », №8, 2001р.
  4.  Нісімчук А. та ін.. Сучасні педагогічні технології. – К.: Видавничий центр « Просвіта », 2000. – С. с. 81-89.
  5.  Паметун О., Ремех Т., Панченков А. Навчання в дії: навчально-методичний посібник.-К.: А. П. Н.,2003. – с. 10-22.


Тема:
Складнопідрядні речення з підрядними обставинними.

Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів про

           складнопідрядні речення з підрядними обставинними;

  •  удосконалювати пунктуаційні навички, уміння робити аналіз тексту, синтаксичний та морфологічний розбір речення, будувати складнопідрядні речення, повторити правопис великої букви;
  •  розвивати культуру усного й письмового мовлення школярів, мислення, творчі навички, уміння систематизувати й узагальнювати матеріали.;
  •  виховувати велику повагу до народних традицій та звичаїв, бажання дотримуватися їх.

Тип уроку: урок закріплення та узагальнення знань.

Методи та прийоми: робота в групах, робота з текстом, робота з текстами,   

                                        колективна робота.

Обладнання: схеми речень, картки з реченнями, тексти, підручник, плакати.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Рідний край… починається він від батьківського порогу, стежини, з барвінку, який ніжно стелиться в садочку, а ще – з прадавніх коренів нашого народу. Не маємо права ми не знати, не пам'ятати,не вивчати свого минулого, своїх звичаїв, традицій, обрядів.

Срібний сніг на дорогу уляжеться,

Білий біль в оберемках пов'яжеться,

І покотиться вітер, покотиться

По левадах моїх та околицях.

Україно, з степами розлогими,

Я крокую твоїми дорогами.

Дальні версти долаю розміряно

І живу лиш любов'ю та вірою.

Земле древня, в твоєму народі Я,

У мені твоя вічна мелодія,

Мудра пісня, щедрівка з колядкою,

Тиха радість і сум нерозгаданий.

  Гадаю, діти, що ви те призабуте відгукнеться у вас у душі дзвіночком. А допоможе нам у цьому сьогоднішній урок, який пройде під девізом:

Так уже повелося

в отчім краю:

хто дотримувався звичаю

був чесною людиною,

вартою всілякої пошани.

      Р. Кобильнинський

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

А темою нашого уроку буде: Складнопідрядні обставині речення.

Учитель: На базі матеріалу, засвоєного про складнопідрядні обставинні речення ми спробуємо перегорнути декілька сторінок минулого нашого народу, поговорити про звичаї та обряди. Сьогодні нас чекає:

  •  робота з текстом;
  •  мовна розминка;
  •  синтаксичний розбір речення;
  •  творча робота;
  •  словникова робота;
  •  відкритий мікрофон;
  •  морфологічний розбір речення;
  •  гра « Відчуй себе вчителем »;
  •  орфографічна робота;
  •  пунктуаційна робота.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель: Народні звичаї охоплюють усі ділянки родинного суспільного життя. Звичаї й мова об'єднують окремих людей в один народ, в одну націю. В усіх народів світу існує повір'я, що той, хто забув звичай своїх батьків, карається людьми й Богом.

  1.  « Мозкова атака »:
  •  На які види поділяються підрядні обставинні речення?
  •  Продовжити речення:
  •  Підрядні речення ступеня й способу дії уточнюють…
  •  Підрядні речення умови відповідають на питання…
  •  На питання з якою метою? для чого? відповідають підрядні…
  •  Із запропонованих схем виберіть ту, яка б відповідала даному реченню.

ІV. Узагальнення і систематизація знань.

Учитель: Чим приваблює вас зима? Найбільше зимових свят припадає на грудень і січень місяць. Це пов'язано з новорічною обрядовістю, і ще з тим, що зимовий період давав сили нам можливість перепочити од тяжкої фізичної праці. А відкриває цей великий ланцюжок Різдво. Що це за свято? Яких звичаїв дотримується наш народ?

Групова робота

  1.  Робота з текстом.

І група « Святвечір ».

Учитель: Різдво святкували три дні. Що ж робили люди в цей час?

ІІ група « Різдво Христове ».

ІІІ група « Третій день Різдва ».

Учитель: Але до цих свят ще три тижні. А ось скоро найулюбленіше свято всіх дітей. Може ви мені допоможете? Що це за свято? Коли його святкують? Чому його так люблять?

   Миколай – це єпископ, що жив у далекій Греції, допомагав людям. По натурі – це була добра й порядна людина. Він допомагав усім людям, котрі вірили в Ісуса Христа, а найперше тим, кого спіткало горе. Помер святий Миколай 19 грудня 345 року. Тому в цей день ми завжди відзначаємо його пам'ять.

  1.  Синтаксичний розбір речення.

Церква Миколая прославила чудотворцям, бо він дійсно творив чудеса.

Учитель: А закінчуються зимові свята Хрещенням. Що ви знаєте про це свято?

  1.  Творче конструювання речень.

( дайте відповіді на питання, побудувавши складнопідрядні речення ).

  •  Як називали місця де святили воду?
  •  Для чого зберігали хрещенську воду?
  •  Чому це свято назване Хрещенням?
  1.  Гра « Відчуй себе вчителем » ( здібні учні ).

Уявіть, що я беру у вас інтерв'ю. Що я дізнався про складнопідрядні речення?

Підсумок:

  Сьогодні на нашому уроці ми затонули лише малесеньку частиночку із великого літопису наших обрядів і звичаїв.

 На прощання хотілося б звернутися до вас із пам'яткою, яку склала сама:

Ви наший цвіт нової України

І в ваші очі дивиться народ.

  Любі діти! Шануйте свій народ, його звичаї, бо ви частиночка всього вам рідного й близького. І якщо не житимете ви в отчім домі, не забувайте своїх батьків, прийдіть до отчого порогу, провідайте е подвір'я, де пройшли ваші перші весни.

   Запам'ятайте:

  •  Хто зберіг любов до краю і не зрікся роду, тільки той віддав всю душу, все, що зміг, народу.
  •  Люби свій край, всю душу солов'їну і серця жар йому віддай.
  •  Усяк повинен знати свій народ, а в народі пізнати себе.

Домашнє завдання:

 Я пропоную написати лист-відгук про нашу зустріч і надіслати його за адресою:

Третій день Різдва

 Третій день Різдва збігається з днем святого першомученика Степана. У цей день закінчувалися колядки. Уранці перев'язували перевеслами Степанів, співали їм « Многая літа ». розв'язували їх лише тоді, коли був обіцяний гарний викуп.

  Якщо під час різдвяних свят хтось посвариться чи заговорить тоном – буде в родині колочена цілий рік.

  Тому всі три дні люди старалися бути ввічливими один з одним.

Завдання:

  1.  Що нового ви дізналися про третій день Різдва.
  2.   Пояснити вживання великої букви: Святвечір, Різдво Христове.
  3.   Знайдіть у тексті складнопідрядне речення з обставинним часу. Дайте йому аналіз.


Святвечір

 Ланцюжок веселих і зимових свят відкриває Різдво. Святкування його починалося на передодні – у Святвечір, різдвяне надвечір'я.

  Господарка в цей день готувала лише пісні страви, тому що Святвечір – це останній день зимового посту.

  Не рахуючи хліба, їх, за кількістю місяців, мало бути дванадцять. Посередині стола поряд зі свічкою, що стояла в склянці із зерном, лежав калач. Найважливіші обрядові страви: кутя – ритуальна пшенична каша з медом і узвар – густий, солодкий компот із сушених фруктів.

Завдання:

  1.  Дати відповідь на запитання:
  •  Коли починається святкування Різдва? ( Вказати дату )ю
  •  Скільки страв готували господарки?
  •  Які найважливіші?
  •  Назвіть ще, які страви були на різдвяному столі?
  1.  Пояснити вживання тире в реченні: кутя – ритуальна пшенична каша з медом і узвар – густий, солодкий компот із сушених фруктів.
  2.  Знайдіть у тексті речення з підрядним причини. Охарактеризуйте його.
  3.  
    Там, де зорі сяють з-за гори, над водою гнуться явори.
  4.  [, ( де…), ].
  5.  [, (де…), ].
  6.  ( Там …),[ ].
  7.  Та довгий ще мені мені пройти судилось шлях, щоб молодість догнати, заблукану в полях.

1.[ ], ( щоб… ).

2.[ ], ( щоб… ).

3.[ ], ( щоб… ).

  1.   Не злякать вам нікого, холодні сніги, бо розтопить вас сонце блискуче…
  2.  [ ], ( ), ( бо )…
  3.  [ ], ( бо )…
  4.  [ ], ( бо )…


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

43824. Разработка автоматизированной системы по работе с клиентами для технического отдела ОАО «ЮТК», г. Ессентуки 832.39 KB
  Услуги связи по передаче данных за исключением услуг связи по передаче данных для целей передачи голосовой информации. Основная ценность и полезность данных документов заключается в том что они регламентируют ключевые работы и процессы. Ессентукский филиал ОАО ЮТК оказывает клиентам следующие виды услуг: услуги местной телефонной связи; дополнительные виды обслуживания ДВО; услуги внутризоновой телефонной связи; услуги телеграфной связи; услуги проводного вещания; услуги передачи данных телематические...
43825. Исследование состояния малого предпринимательства и финансового состояния ИП «Шарипова А.Г. 1.03 MB
  С переходом экономики Российской Федерации на рыночные отношения, а в связи с этим и началом развития малого бизнеса, в научную литературу и официальные документы прочно стали входить такие понятия как «малый бизнес», «малые предприятия», «предприниматели малого бизнеса», «предпринимательство и малый бизнес» и другие. К сожалению, многие эти понятия не унифицированы и поэтому в научной литературе они трактуются далеко не однозначно.
43826. Изучение государственного управления в сфере образования 67.7 KB
  Социально-экономическая характеристика образования в РФ 6 Состояние и развитие Российской системы образования Организация системы государственного управления в сфере образования Правовое регулирование образования в РФ
43827. Розрахунок електрозабезпечення приватного акціонерного товариства Комвольно суконна компанія Чексіл 551.57 KB
  Електромонтажні роботи в даний час ведуться на високому рівні інженерної підготовки, з максимальним перенесенням цих робіт із будівельних майданчиків в майстерні монтажно-заготовительних ділянок і на заводи електромонтажних організацій.
43828. Проектирование участка ТО – 2 легковых автомобилей 1.13 MB
  Предприятие неоднократно занимало призовые места в Областном и Республиканском соревнованиях и имело одни из самых высоких показателей по выработке на один таксомотор среди предприятий Министерства автомобильного транспорта России.
43829. ИНФОРМАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ, СВЯЗАННЫЕ С РЕШЕНИЕМ ЭКОНОМИЧЕСКИХ, ОРГАНИЗАЦИОННО – УПРАВЛЕНЧЕСКИХ И УЧЕТНЫХ ЗАДАЧ НА ООО «Строй-Арсенал» 2.08 MB
  Создание российских интернетмагазинов началось в 1995 году. Интернетмагазином считается такой магазин на сайте которого существует возможность полностью завершить покупку и оплатить ее или выписать счет для оплаты в банке. Большинство же российских Интернетмагазинов представляют собой webвитрины и осуществляют торговлю на заказ через Интернет.
43830. Определение возможности получения гречневой крупы под воздействием инфракрасной обработки 532.66 KB
  Основные продукты переработки зерна используемые в питании крупы и мука. В зернах гречихи содержатся: легко усваиваемые белки до 16 в том числе незаменимые аминокислоты аргинин и лизин; углеводы до 30 и жиры до 3; много минеральных веществ железо кальций фосфор медь цинк бор йод никель кобальт; клетчатка; яблочная лимонная щавелевая кислоты; витамины группы В РР и Р рутин.Область применения В России выращиваемую гречку используют в основном для производства различных круп: ядрицы представляющей собой целые...
43831. Определение путей повышения эффективности рекламной деятельности 8.13 MB
  Маркетинговая функция. Было бы ошибкой отождествлять маркетинговую функцию рекламы с функцией экономической, хотя они в чем-то и созвучны друг другу. Однако большинство авторитетных специалистов по части рекламы предпочитают говорить о маркетинговой функции рекламы как вполне самостоятельной.
43832. ПРОЕКТУВАННЯ, МОНТАЖ СИГНАЛІ3АЦІЇ НАВЧАЛЬНИХ МАЙСТЕРЕНЬ ТЕХНІКУМУ 159.28 KB
  Охоронна сигналізація Автономна сигналізація Технічні системи охорони Механічні засоби захисту та охорони Датчики руху Системи безпеки. Сигнагналізація Системи охорони периметру Системи передачі інформації по мережі GSM Телефони охоронної сигналізації Засоби передачі звістки Типи периметральних систем Можливості та типологія датчиків охоронної сигналізації Різноманітність охоронних звісників та їх функціональні особливості Графічна частина Аркуш 1 План електромонтажного цеха і аудиторії...