54598

Обмін речовин. Харчування і здоровя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: інтегровано розглянути багатоаспектну проблему Харчування і здоров'я з боку різних навчальних дисциплін; систематизувати знання учнів про етапи обміну речовин раціональне харчування і норми харчування; встановити основні умови нормального харчування; виявити причини недостатнього харчування та ожиріння; показати шкідливість для здоров'я хімічного та радіаційного забруднення їжі; навчити учнів проводити антропометричні виміри визначати нормальнувагу тіла; виробляти практичні навички виконувати хімічний...

Украинкский

2014-03-16

75.5 KB

2 чел.

План-конспект

інтегрованого уроку з біології та хімії

в 8-В класі (2 години)

Тема. Узагальнюючий урок по темі "Обмін речовин. Харчування і здоров'я. Лабораторно-практична робота №14. Антропометричні виміри. Визначення нормальної ваги тіла".

Мета:

інтегровано розглянути багатоаспектну проблему "Харчування і здоров'я з боку різних навчальних дисциплін;

систематизувати знання учнів про етапи обміну речовин, раціональне харчування і норми харчування;

встановити основні умови нормального харчування;

виявити причини недостатнього харчування та ожиріння;

- показати шкідливість для здоров'я хімічного та радіаційного забруднення їжі;

- навчити учнів проводити антропометричні виміри, визначати нормальну
вагу тіла;

- виробляти практичні навички виконувати хімічний експеримент і розв'язувати нестандартні хімічні задачі;

- відновити навички роботи з мікроскопом;

- дати можливість учням самостійно оцінити свій рівень харчування за допомогою антропометричних вимірів;

формувати переконання необхідності здорового способу життя;

стимулювати аналітико-синтетичну діяльність учнів;

- через систему стимулювання і активні форми навчання здійснити розвиток пізнавальних інтересів учнів;

- формувати уміння аналізувати і порівнювати сладні процеси і явища навколишнього світу, робити логічні висновки;

- розвішати пам'ять, мислення, інтелект, швидкість реакції;
- забезпечити формування цілісного сприйняття дійсності, як необхідної

передумови формування наукового світогляду.

Обладнання: ростомір, медичні терези, сантиметри, мікроскопи; предметні скельця, рослинні об'єкти, молоко, крохмальний клейстер, розчин йоду, розчини гідроксиду натрію, сульфату купруму, дифеніламін.

Плакат з девізом:

1) "Надмірність в споживанні їжі - тваринність, а неуважність до неї -
безглуздя. Істина - як завжди - посередині".

І. П. Павлов

2) "Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити".

Сократ.

Тип уроку: інтегрований урок; узагальнюючий з відпрацюванням практичних навичок.

Хід уроку

1-й урок.

  1.  Повідомлення теми, задач уроку; мотивація навчальної діяльності. Робота з лозунгом уроку - в результаті уроку ми повинні прийти до цих висновків.
  2.  Організація учбової діяльності:
  3.  над чим і в якому порядку ми будемо працювати, інструктивні картки;
  4.  правила техніки безпеки з хімічними реактивами (учитель хімії);
  5.  підготовка до роботи з "індивідуальними картками оцінок".

III. Узагальнення знань з відпрацюванням практичних навичок.

1. Значення харчування. Експериментальне виявлення поживних речовин.
Учитель біології:

1) Бесіда.

Яке значення має харчування? Назвіть основні поживні речовини. Учитель хімії:

2) Бесіда про виявлення експериментальним шляхом основних поживних
речовин.

Інструктаж по проведенню хімічного експерименту. Учитель біології:

Для виявлення жирів молока ми скористуємося мікроскопом. Бесіда про правила роботи з мікроскопом.

3) Хімічний експеримент (групова робота учнів).

а) виявлення жирів в молоці (розглядання краплин молока на предметному
склі під мікроскопом, можна побачити краплини жиру);

б) виявлення у молоці білка (додавання до розчину молока гідроксиду
натрію і по краплинам сульфату купруму);

в) виявлення присутності вуглеводів (додавання до клейстеру розчину
йоду).

4) Обговорення і запис результатів роботи.

2. Обмін речовин.

Учитель біології.

Фронтальна бесіда:

Що являють собою процеси анаболізму та катаболізму, де вони йдуть? Які кінцеві продукти утворюються при дисиміляції білків, вуглеводів, жирів?

Яке значення для організму мають вода, мінеральні солі? В якій органелі клітини йде синтез білків? Яка роль в організмі білків, жирів, вуглеводів?

В якому виді і де депонуються вуглеводи?

Яка роль печінки в обміні вуглеводів?

Які кінцеві продукти обміну білків виділяються з сечею?

Чи рівноцінні для організму тваринні та рослинні білки?

Чи можуть з білка та вуглеводів в організмі утворюватись жири?

Внаслідок яких реакцій обміну речовин накопичується енергія?

Яку роль в цьому процесі грають мітохондрії?

Які речовини також необхідні для нормального обміну речовин?

3. Вітаміни.

1) Біологічні задачі.

а) Спеціальним сенатським указом 1774 р. приписувалось видавати
матросам особливе вино, "настоюючи його на соснових чи ялинових шишках
або хмелі по чарці у лютому, березні й квітні". Поясніть важливість цього
указу.

б) Є в Лондоні район Істенд, який пов'язаний з історією однієї хвороби, яка так і звалась – "англійською". Страждали від неї передусім діти, яких Джек Лондон порівнював з жабенятами, а тротуари темних вулиць нагадували йому дно вихлої річки... Та й справді, у неприродно великих головах маленьких мешканців Істенда, їхніх тонких викривлених ногах, здутих животах, зморшених, немов у дідусів личках, було щось жаб'яче...

Що це за хвороба? Чому вона називалась англійською?

в) ... Хвороба підкралась непомітно. Спочатку в тілі відчувалась млявість,
погіршилась пам'ять, зник інтерес до життя. Згодом з'явились болючі виразки в
роті, різкі болі проймали корчами живіт. Шкіра на обличчі, руках, ногах
зробилася шорсткою, червонувато-сірою, лущилась і розтріскувалась.

Що це за хвороба? В чому її причина?

2) Тест (із самоперевіркою).

1. Хвороби, пов'зані з нестачею вітамінів:

а) авітомінози; б) гіповітамінози; в) гіпервітамінози.

2. Як відобразиться на здоров'ї людини тривала нестача в їжі вітаміну С?

а)   порушиться   діяльність   нервової   системи,   з'являться   паралічі;

б) підвищиться чутливість організму до різних інфекцій, запалення оболонки очей, кишечника, легенів;

в) підвищиться слабкість, запалення ясен, випадіння зубів, опухнуть суглоби;

г) рахіт.

3. Що викличе у людини тривала відсутність або нестача в їжі вітаміну Д?
а) розлад нервової діяльності; б) рахіт; в) цингу; г) бері-бері.

4. При дефіциті яких вітамінів в організмі розвивається запалення
внутрішніх органів, "куряча сліпота"?

а) А;    б) С;    в) групи В,     г) Д.

5. Яких вітамінів не вистачало в їжі людини, якщо у неї спостерігається
розлад діяльності нервової системи, судомні скорочення м'язів, параліч
кінцівок?

а) А і групи В;     б) В;     в) С;     г) Д.

  1.  Які вітаміни не руйнуються при дії температури біля 100 °С?

а) С;    б) групи В;    в) А;     г) Д.

  1.  Який зв'язок між вітамінами та ферментами в організмі?

а) ферменти входять до складу вітамінів; б) вітаміни входять до складу ферментів; в) вітаміни разом з ферментами діють на органічні сполуки.

4. Етапи обміну речовин.

  1.  Бесіда.
  2.  Одним з важливих етапів є перетравлення їжі.

Учитель хімії.

Розв'язування хіміко-біологічної задачі.

За добу в шлунку людини виділяється 800 мл шлункового соку =1,065 г/см3). Розрахуйте масу хлориду натрію необхідного для утворення соляної кислоти, що міститься в шлунковому сокові (масова частка соляної кислоти в шлунковому сокові 0,5%).

Учитель біології.

Основні вимоги до раціонального харчування. Бесіда.

Норми харчування. Робота з матеріалами практичної роботи "Аналіз індивідуального харчового раціону".

Проблемне питання.

 Як визначити, чи вірно ви харчуєтесь?

2-й урок.

Задача II урокурозв'язати проблемне питання:

Як визначити, чи вірно ви  харчуєтесь?

IV. Вивчення нового матеріалу з відпрацюванням практичних навичок.

1. Виконання лабораторної роботи.

Учитель біології.

Лабораторна робота № 14.

Тема. "Антропометричні виміри. Визначення нормальної ваги тіла".

Мета:

закріпити знання про значення для людини відповідності маси, зросту, розмірів окремих частин тіла;

навчитися робити антропометричні виміри;

з'ясувати, чи відповідають індивідуальні вимірювання середнім стандартам.

Хід роботи

Шкільний лікар.

Значення антропометричних вимірів для медицини.

Учитель біології.

Інструктаж по проведенню лабораторної роботи.

  1.  Визначити (при допомозі шкільного лікаря) зріст товариша (по парах). Записати свій зріст в таблицю.

Зважити (попарно) вагу товариша. Записати свою вагу в таблицю.

  1.  Визначити свій масово-ростовий індекс.
  2.  Визначити росто-масовий показник.
  3.  Зняти мірки з постаті (робота виконується парами). Дані занести в таблицю. Порівняти дані вимірювань з середнім значенням.

(середнє значення визначається в таблиці на дошці, групи по 4 визначають

своє середнє значення, 7 груп, 7 значень).

Антропометричні показники.

Дані вимірювань.

Середнє значення.

1

2

3

4

5

6

7

Зріст (см)

Маса тіла (кг)

Довжина ніг (см)

Окружність: шиї

Грудей

талії

зап'ястку

Висновки:

  1.  значення антропометричних вимірювань;
  2.  чи відповідають ваші індивідуальні вимірювання середнім стандартам?

Підведення підсумків роботи, обговорення результатів.

  1.  Недостатність харчування. Його прояви і причини (повідомлення учня).
  2.  Ожиріння. Його прояви і причини (повідомлення учня).
  3.  Різноманітні дієти. їх особливості й оцінка (повідомлення учня).
  4.  Хімічне забруднення їжі та питної води і його наслідки для здоров'я.

Учитель хімії.

  1.  Визначення нітратів у рослинах (дослід).
  2.  Хімічне забруднення та його наслідки (повідомлення учня).

6. Радіаційне забруднення та його наслідки.

Учитель хімії.

1) Розповідь з елементами бесіди.

2) Рекомендації щодо вживання продуктів, які виводять радіонукліди (повідомлення

учня).

V. Підведення підсумків уроку:

1. Обговорення деяких порад раціонального харчування "Харчування і здоровий спосіб життя".

  1.  Для нормального обміну речовин необхідна їжа, що містить в собі білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, багато вітамінами.
  2.  Щодня потрібно вживати не менше, як 1,5 л води.
  3.  В раціоні повинна переважати сира рослинна їжа.
  4.  Не можна виключати з раціону м'ясну і молочну їжу, але і зловживати нею теж не можна.
  5.  Норми харчування повинні залежати від енерговитрат. При малорухомому способі життя необхідно обмежити вживання калорійної їжі.
  6.  їсти, коли відчуваєш голод.
  7.  Підводитися з-за столу з легким відчуттям голоду.
  8.  Вести активний спосіб життя, що сприяє кращому засвоєнню їжі.

2.   Оцінювання роботи учнів.

IV. Домашнє завдання:

Вивчити відповідний параграф підручника;

повторити обмін білків, обмін води і мінер. речовин.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53639. Военно-промышленный комплекс (ВПК) 41 KB
  Сегодня мы будем изучать Военно-промышленный комплекс ВПК. Вспомним что такое аббревиатура сокращение слов для удобства Скажите какой комплекс мы сегодня изучаем Военно-промышленный комплекс Военно-промышленный комплекс ребята это система предприятий которые производят и испытывают военную технику оружие и боеприпасы.
53640. План-конспект урока «Настрою гусли на старинный лад…» 201.5 KB
  Оборудование: компьютер медиапроектор презентация Power Point Настою гусли на старинный лад На доске: тема урока Настрою гусли на старинный лад эпиграф: У Баяна вещего бывало Если петь он начинал о ком Мысль как серый волк в степи бежала Поднималась в облака орлом Слово о полку Игореве перевод Н. Выход гусляра Ответы учащихся: гусли. Учитель: К нам на урок пришёл настоящий гусляр Гусляр: Ой вы гусли то яровчатые Расскажите нашим детушкам Как во старинуто вы игралито Звуки издавали гусли звонкие Как народ вы...
53641. Понятие информации. Характеристика информации 39.5 KB
  Итак тема нашего сегодняшнего урока Информация Кто-нибудь из вас может попробовать сказать мне что такое информация Ученики: выводят определение информации. А теперь давайте запишем определение информации научным языком. А сейчас мы с вами рассмотрим свойства информации.
53642. Компьютерная графика, комбинированный урок 42 KB
  Здравствуйте Отмечаю отсутствующих. Контроль знаний 10 минут Учитель: Сейчас у вас будет проверочная работа в виде теста. Все поняли задание Дети: Да Показываю презентацию дети отвечают на вопросы на каждый вопрос 1 минута Учитель: Теперь сдаем листочки. Учитель: Теперь открываем на рабочем столе документ txt вы видите 2 стихотворения.
53643. У порога и начало первой русской революции 1905-1907 гг 38 KB
  Эти события получили название первая русская революция. Что такое революция В чем она проявляется Дети понимают что им нужно узнать что же такое революция. Учитель предлагает ребятам рассказать как они понимают слово революция для более глубокого осмысления понятия а затем записать грамотное определение понятию революция. Итак ребята что нового мы узнали сегодня на уроке 1Узнали что в 19051907 гг в России произошла революция 2Опираясь на ранее изученный материл вспомнили что такое революция 3Поняли причины произошедшей...
53644. Мы рисуем осень 127.5 KB
  Тема урока: Мы рисуем осень Цель урока: создать условия для сознательного выбора учащимися применения ими выразительных средств для передачи характерных признаков разных периодов осени. Я нарисовал осень и вот что у меня получилось показывает рисунок. А я с ним не согласен я всё знаю Осенью всегда грязно холодно тоскливо всегда идёт дождь никакого настроения нет Ведь правда Учитель: В осени три месяца. Неужели они все одинаковые Осень называют капризным временем года и не случайно.
53645. Декоративно-прикладное искусство в жизни человека 69.08 KB
  Тема урока. Триединая цель урока: воспитание уважения к русским традициям через знакомство с символикой древних славян в ДПИ и применение знаний в практической работе Древо жизни Задачи. Формировать умение работать с бумагой технике вытынанки Тип урока: комбинированный урок Формы организации работы: Общеклассная и индивидуальная.
53646. В музеях хранятся картины. Натюрморт 37.5 KB
  Натюрморт. Сегодня мы как раз поговорим про натюрморт и выполним первые работы для вашего классного музея. Кто запомнил что такое натюрморт Это предметы объединённые одной темой. Если натюрморт чайный какие предметы будут входить в натюрморт Какие бывают натюрморты кто знает Слайд.
53647. Урок внеклассного чтения в 9 классе по рассказу Э. Хемингуэя «Кошка под дождём» 55 KB
  Структура урока Организационный момент Актуализация мотивация и целеполагание Слово учителя Беседа по тексту Итог урока Рефлексия Тип урока изучение и первичное закрепление нового материала. Ход урока. Структура урока Деятельность учителя Деятельность ученика Организационный момент 1 минута Приветствует учащихся рассаживает их по партам создает доброжелательную рабочую атмосферу проверяет готовность учащихся к работе и наличие у каждого ученика художественного текста.