54649

Sport Events. Olympic Games

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Dear pupils. I am glad to see you here. I am sure you are ready for active work. Our topic today is “Sport. Olympic Games”. By the end of the lesson you should learn more about International Olympic Movement and about Olympic Games and the first marathon. I see that you are happy and you know it because your faces surely show it. So let’s sing one of our favourite songs.

Английский

2014-03-17

468.5 KB

4 чел.

Розробка уроку з англійської мови за темою “Sport Events. Olympic Games.” в 6 класі за підручником О. Карп’юк

з використанням Інтернет-сторінок British Council, мультимедійного обладнання та Інтернету On-Line.

(всі тексти та вправи подані у повному обсязі, тому цю розробку можуть використовувати вчителі, які працюють за іншими підручниками.)

 

Алексєєва Тетяна Сергіївна, ЗОШ № 45, м. Донецьк.

Жигло Ірина Вікторівна, Донецький багатопрофільний ліцей № 37.


Тема: Спортивні події.

Підтема. Олімпійські ігри.

       

Мета. Практична: навчити реалізувати цілеспрямований пошук інформації для отримання знань про Олімпійські ігри, використовуючи її різноманітні джерела-Інтернет, електронні енциклопедії, тощо.

Освітня: сформувати уявлення учнів про таке граматичне явище, як неозначені займенники.

Розвиваюча: розвивати вміння робити повідомлення, використовуючи опори.

Виховна: виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Обладнання: підручник для 6 класу (О. Д. Карп’юк, Тернопіль 2007 ), диск-додаток до підручника, персональний комп’ютер, диск-відеододаток до журналу Posnayko №10, 2006 р., мультимедійний проектор, екран, Інтернет-сторінки British Council http://www.britishcouncil.org/kids.

(урок супроводжується презентацією Microsoft Power Point)

Хід уроку.

Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1.Привітання і повідомлення теми та мети уроку.

Dear pupils. I am glad to see you here. I am sure you are ready for active work. Our topic today is “Sport. Olympic Games”. By the end of the lesson you should learn more about International Olympic Movement and about Olympic Games and the first marathon. I see that you are happy and you know it because your faces surely show it. So let’s sing one of our favourite songs.

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

    Учні співають пісню «If You’re Happy». Слова та рухи дітей учні бачать на екрані.

If youre happy and you know it

Clap your hands,

             If you’re happy and you know it

            Clap your hands,

If you’re happy and you know it

            Then your face will surely show it,

           If you’re happy and you know it                               

Clap your hands!

If you’re happy and you know it

Stamp your feet,

If you’re happy and you know it

Stamp your feet,

If you’re happy and you know it

            Then your face will surely show it,

If you’re happy and you know it

Stamp your feet!

If you’re happy and you know it

Shout “Hurray’’,

If you’re happy and you know it

Shout “Hurray’’,

If you’re happy and you know it

            Then your face will surely show it,

           If you’re happy and you know it

Shout “Hurray!’’

If you’re happy and you know it

Do all three,

If you’re happy and you know it

Do all three,

If you’re happy and you know it,

            Then your face will surely show it,

           If you’re happy and you know it

Do all three!

_____________________________________*  Ми використовували диск-відеододаток до журналу «Пізнайко» № 10, 2007 рік. Пісню можна співати в двох  режимах – під фонограму і караоке. Вчителі можуть використовувати пісні із своєї фонотеки. Також цю пісню можна знайти в Інтернеті.

Основна частина.

  1.  Перевірка домашнього завдання. Говоріння.

Учні прослуховують диск-додаток до підручника та декламують вірш Doing Sports”, вправа 4, ст. 53 підручника.

I like riding by bicycle,

I’m fond of playing chess.

My friend is good at judo-

We are keen on sport as you can guess.

And every kind of sport for sure

As it can even illness cure

And can for every girl and boy

Bring many moments of joy.

The proverb reads for everybody:

“A sound mind in a sound body”.


Словникова робота.
Word Bank.

Olympic kinds of sports.

1.

HOCKEY

ХОКЕЙ

2.

BADMINTON

БАДМІНТОН

3.

ARCHERY

СТРІЛЬБА З ЛУКА

4.

BOXING

БОКС

5.

KARATE

КАРАТЕ

6.

WATER POLO

ВОДНЕ ПОЛО

7.

SAILING

ВІТРИЛЬНИЙ СПОРТ

8.

DIVING

СТРИБКИ У ВОДУ

9.

FENCING

ФЕХТУВАННЯ

  1.  Find 9 words, denoting Olympic kinds of sports.

These pictures will help you.

(На мультимедійну дошку проектуються ілюстрації.)

 

 

        

 

                    

  D

  Q

  B

  Q

 W

E

R

W

S

  I

  H

 O

  C

 K

E

Y

A

A

  V

  G

  X

  Z

 A

F

U

T

I

   I

  H

  I

  X

  R

G

K

E

L

  N

  J

  N

  C

 A

H

L

R

I

  G

 K

 G

  V

 T

J

J

P

N

   A

  R

 C

  H

 E

R

Y

O

G

  F

  E

 N

  C

  I

N

G

L

Q

 B

 A

 D

 M

 I

N

T

O

N

(HOCKEY, BADMINTON, ARCHERY, BOXING, KARATE, WATER POLO, SAILING, DIVING, FENCING.)

  1.  Match the pairs:

Olympic kinds of sports.

1.

HOCKEY

БОКС

2.

BADMINTON

ВОДНЕ ПОЛО

3.

ARCHERY

ХОКЕЙ

4.

BOXING

ФЕХТУВАННЯ

5.

KARATE

СТРІЛЬБА З ЛУКА

6.

WATER POLO

СТРИБКИ У ВОДУ

7.

SAILING

БАДМІНТОН

8.

DIVING

ВІТРИЛЬНИЙ СПОРТ

9.

FENCING

КАРАТЕ


 5.
Читання.

  •  New Vocabulary.

1.

Athens

Афіни

2.

Competitor

Суперники, учасники змагань

3.

Olympic movement

Олімпійській рух

4.

The sounds of trumpets

Звуки труби

5.

Compete

Змагатись

6.

Opportunity

Можливість

7.

Sport fans

Спортивні уболівальники

    The first modern international Olympic Games began in Athens on Easter Sunday, 24 March 1896.

The competitors arrived after the sounds of trumpets. The prize for victors was a branch of wild olive.

Since then the Olympic Games have been held every four years. The International Olympic Committee appoints the city. Much is done and built before the opening of the Olympic Games.

So the athletes from different countries have a lot of opportunities to improve their records and to set new ones. The Olympic Games are a great sport event for the athletes and for their fans and supporters. The best athletes compete there with one another in all kinds of sport. The Olympic Games give people an opportunity to meet. The aim of Olympic movement is to promote understanding among different nations.

 

3. The Tasks on the Text.
Complete the sentences.

  •  The first modern International Olympic Games began…
  •  The competitors arrived after…
  •  The prize for victors was…
  •  Since then the Olympic Games have been…
  •  Much is done and built before…
  •  The athletes from different countries have a lot of opportunities…
  •  The best athletes compete there with one…
  •  The Olympic Games give people…

6.Мовлення.

Переказ тексту читання. ( Можна використовувати зорові опори-на мультимедійній дошці.)

 

   7. Аудіювання.

The motto of the last Olympic Games was:

     One World One Dream.

 Olympic Games Beijing 2008 medals.

   Робота з підручником.

Exercise 1, page 52.

  1.  Before listening talk on the following items:

1) Do you know anything about the Olympic Games?

2) How often are they held?

3) What sports do sportsmen compete in?

  1.  Учні слухають касету-додаток до підручника та виконують завдання.

              Listen, choose and answer.

The first Games were in Olympia in Greece in 776 B.C. There was one race and the price was a red apple. Women didn’t take part in the Games. Next times there were more races, for example, horse races. Now Olympics are held every four years in different countries. There are three prizes for each event- a gold medal, a silver medal and a bronze medal. Every new Olympic Games have new sports. Today they include athletics, boxing, cycling, basketball, football, gymnastics, swimming and other sports. Ski jumping, skiing and skating are events in Winter Olympic Games. The Olympic flag has five rings. The colours are blue, yellow, black, green and red on white. Every country in the world has one of these colours on its flag. So the Olympic flag shows that all countries are friends.

Учні слухають касету-додаток до підручника та виконують завдання.

              Listen, choose and answer.

      Where were the first Olympics?

a) in Rome, b) in Greece, c) in Egypt

  How many events were there?

a) one, b) three, c) two

   What was the prize for the winner at the first games?

a)a plump, b) an orange, c) an apple.

       How often are the Olympics held?

a) every 5, b) 3, c) 4 years

    How many prizes are there for each event?

a) 1, b) 3, c) 4.

    Are there winter sport at the Olympic?

a) Yes, there are, b) No, there are not, c) Every two years.

    How many rings does the Olympic flag have?

  1.  4, b) 6, c) 5. 

8. Grammar. Indefinite Pronouns.

Учні закріплюють правило, заповнюють таблицю та складають декілька прикладів.

        +

      ? _

       +

Some

Any

Every

Something

Anything

Everything

Someone

Anyone

Everyone

Somebody

Anybody

Everybody

      _

? Is there anybody in the bathroom?

  •  No, there is nobody there.

+ Everyone is here.

+ Well, listen.

Somebody is in the hall.

No

Nothing

None

Nobody

Complete the table.

everything

…..

Everywhere

something

……

……

…….

anybody

Anywhere

…….

nobody

nowhere

 9. Сюрпризний момент.

 Письмо.

You have worked hard and now you may relax. 

But at the same time be attentive.

   (Якщо вчитель не має можливості використовувати Інтернет On-Line,

можна роздрукувати текст із завданням заздалегідь. Ілюстрації на сайті  

http://images.yandex.ru/yandsearch?text=olympic%20games&stype=image)

   Перегляд відео сюжету “The First Marathon” On-Line.

In 490 B. C. there was a big war between the Persians and the Greek. Persia was a huge empire, much bigger than Greece. It wanted to capture Athens. The Greek soldiers waited on top the hill while the Persian army waited on the Plain of Marathon below. There were 48,000 Persian soldiers and only 10, 000 Greek soldiers. The Greek sent a messenger, Pheidippides, to Sparta to get help. He ran for two days over the mountains to ask the Spartans. But the Spartans would not fight until there was a full moon. Pheidippides returned to Marathon alone. The Greeks couldn’t wait and attacked the Persian Army. The Greeks ran towards the enemy. Persians arrows flew though the air. The Greeks won. 6,400 Persians were killed and only 192 Greeks died. The Persians ran to their ships and tried to escape. They tried to go to Athens to capture Greek women, children and old people waiting there. Pheidippides now had another job. He ran 40 kilometres to Athens to tell the Greeks that they had won and to tell them that the Persians were coming. He arrived at the city gates very tired. “Rejoice, we conquer!” he shouted. And then he died. From this great event the first marathon race of the modern Olympic Games was run in 1896. It was won by a Greek runner, Spiridon Louis. And, like Pheidippides a long before, he also carried messages. He was a postman.

    Перевірка розуміння тексту.

   Учні переглядають відео сюжет “ The First MarathonOn-line,потім заповнюють картки.

   Учні виконують завдання, перевіряють його за допомогою проектора та екрану та за бажанням переказують текст.

       

  http://www.britishcouncil.org/kids-storis-first-marathon.

Story and animation by Cambridge English Online Ltd

     Заключна частина уроку.

1. Домашнє завдання.

1. Dear friends! We paid much attention to the topic “Sport”. We dealt with many aspects of this very interesting topic. You learnt much about kinds of sport, your favourite kinds of sport, about the role it plays in your life and also about Olympic Games.  You should get ready to the final test which we’ll have at the next lesson. Please, recapitulate everything on this topic.  

2. Підведення підсумків уроку.

                                                                                                           

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Використані сайти-- http://images.yandex.ru/yandsearch?text=olympic%20games&stype=image,  http://dichev.com/blog/olympic_games/beijing_2008_medal/, http://www.britishcouncil.org/kids-stories-first-marathon.htm


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34471. Ростово-суздальская живопись. Периодизация. Влияние исторических событий на формирование живописного языка 42.5 KB
  Густые темносиние вишневые зеленые насыщенные краски сочетаются в иконах с белыми яркокрасными с золотом пробелов и фонов. В иконах этого времени чувствуются поиски русского национального типа лица Широкое в скулах и суживающиеся книзу округлое лицо Богоматери с ее небольшими глазами и тонким длинным но мягко закругленным внизу носом. Примеры икон домонгольского периода Богоматерь Великая Панагия найденная в Ярославле Ярославская Оранта Дмитрий Солунский из Дмитрова Спас Нерукотворный из Ростова Богоматерь...
34472. Искусство русского централизованного государства к.15 – н.16вв.: Деятельность В.Д. Ермолина. Формирование архитектурного ансамбля Московского Кремля. Архитектура Московского централизованного государства 54 KB
  Формирование архитектурного ансамбля Московского Кремля. При Иване III идет активная перестройка Кремля. Одним из архитекторов и реконструкторов старого Московского Кремля был Василий Ермолин. Ермолину было поручено возобновление белокаменных стен Московского Кремля.
34473. Живопись Феофана Грека 37.5 KB
  Из произведений Феофана Грека работавшего не покладая рук сохранилась только одна документально подтвержденная работа роспись церкви Спаса Преображения в Новгороде 1378 год. В образах Феофана огромная сила эмоционального воздействия в них звучит трагический пафос. Манера письма Феофана резкая стремительная темпераментная.
34474. Живопись Андрея Рублева 41.5 KB
  Образы Рублева навевают нам воспоминания об утерянной райской жизни об утерянном покое счастье и гармонии со вселенной. В творчестве Рублева отчетливее всего выразились мечты русского народа о самом хорошем человеке об идеальной человеческой красоте. Эпоха Рублева была эпохой возрождения веры в человека в его нравственные силы в его способность к самопожертвованию во имя высоких идеалов.
34475. Живопись Дионисия 41 KB
  Вот в такое время освобожденной обновляемой Руси как нельзя кстати пришелся светлый талант Дионисия его умение создавать праздничный настрой духа его сочные краски. Художественные тенденции последней трети XV начала XVI веков к праздничному декоративизму рафинированной утонченности и каноническому догматизму нашли в лице Дионисия тонкого истолкователя. О творчестве Дионисия в московский период можно судить только по двум произведениям: по иконе Божией Матери Одигитрия и по иконе Апокалипсис.
34476. Русское искусство 17в.: Живопись С. Ушакова. Деятельность оружейной палаты. Фресковая живопись. Парсуна 17.72 KB
  Тяга к наукам интерес в литературе к реальным сюжетам рост светской публицистики нарушение иконографических канонов в живописи сближение культового и гражданского зодчества любовь к декору к полихромии в архитектуре да и во всех изобразительных искусствах – все это говорит о быстром процессе обмирщения культуры XVII в. Во главе нового движения провозглашающего те задачи живописи которые вели по сути к разрыву с древнерусской иконописной традицией стоял царский изограф теоретик искусства Симон Ушаков 1626–1686 взгляды которого...
34477. Строгоновская и годуновская школа иконописи. Особенности выразительного языка 18.35 KB
  Второе – строгановская школа условно названная так потому что некоторые иконы выполнялись по заказу именитых людей Строгановых. Собирали иконы шитье и резьбу так что их домашние молельни стали настоящими музеями. Так они особенно ценили иконы совсем небольшого размера однако включающие не меньше отдельных сцен чем многоаршинный иконостас. Иконы этого типа напоминающие миниатюру или драгоценные эмалевые изделия и принято называть строгановскими даже если они не были написаны в мастерских Строгановых.
34478. Русское искусство первой трети 18в. Эпоха реформ Петра 1. Строительство Петербурга. Петровское барокко. Скульптура К.Б. Растрелли 72 KB
  Петровское барокко. Петровское барокко историкорегиональный стиль архитектуры СанктПетербурга сложившийся при жизни его основателя Петра Великого в первой четверти XVIII в. Стиль петровского барокко впитал в себя множество разнородных элементов и потому не является Барокко в полном значении этого слова. Так же петровскому барокко свойственна двуцветная окраска зданий чаще красная с белым и плоскостная трактовка декора.
34479. Русское искусство первой трети 18в.: формирование живописного портрета. Преображенская серия. Творчество живописцев И.Н. Никитина, А.М. Матвева 32.5 KB
  : формирование живописного портрета. Еще в XVII веке возник прообраз реалистического портрета значительно отличающийся от старого условного иконописания. В портрете XVIII столетия проявился исключительный интерес к человеку. Уже в так называемой Преображенской серии портретов которые долго было принято называть в науке портретами шутов так как они исполнены с лиц участвовавших в таком сатирическом конклаве как Всепьянейший сумасбродный собор всешутейшего князьпапы видно напряженное внимание к человеческому лицу к реалиям быта.