54669

Запилення. Урок

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Основні терміни і поняття: запилення перехресне запилення самозапилення. Вправа Дешифрувальник Запилення тема нашого уроку. Запилення.

Украинкский

2014-04-02

261.5 KB

6 чел.

   Мета: дати уявлення про значення і характерні особливості запилення; ознайомити учнів з різними типами запилення; показати учням, що величезна різномастість квіток рослин передбачена природою винятково для забезпечення головного процесу – розмноження; формувати вміння шукати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати здатність відзначати і коментувати успіхи  людей.

   Основні терміни і поняття: запилення, перехресне запилення, самозапилення.

  Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку.

  1.  Розминка.

           1.Розповідь вчителя.

  Говорячи про особливості сучасної біосфери, зоолог не роздумуючи поставить на перше місце царювання у ній ссавців. «Плюс покритонасінні» - обов’язково додасть ботанік. Обидва процеси стартували на планеті майже однаково, у другій половині мезозою, тобто  біля 150 млн. років назад. Найдавнішій квітці, знайденій палеоботаніками на Землі 125 млн. років, трохи молодший лотос, зберігшийся до наших днів.

 Дійсно, поява і розповсюдження квіткових одна з ключових подій у історії біосфери. Над цим спалахом, який перетворив «зелену планету» у «планету квітів» без успіху ломав голову сам Чарльз Дарвін, «проклята тайна» - назвав він це явище. Так завдяки чому ж сформувалася квітка? На це питання ми дамо відповідь, якщо розшифруємо цей малюнок.

  1.  Вправа «Дешифрувальник»

                                                                  

  Запилення - тема нашого уроку.

  Запилення. Квітка покритонасінних сформувалася у процесі адаптації до запилення -

для захисту маточки від можливих пошкоджень. Фантастика! Це похвала квітам. А ось наприкінці уроку ми проведемо гру «Час похвали», до якої ви будете готуватися протягом усього уроку. Вам необхідно знайти за що похвалити сусіда по парті чи товариша, який працюватиме з вами у творчій групі. Це можуть бути вчинки, знання, поведінка, думки, ідеї, зовнішність тощо.

  Сподіваюсь, що гра принесе вам приємні миті радості, задоволення, захоплення.

2.Актуалізація опорних знань.

  1.    « Мандрівка по лабіринту»
  •  Що таке пилок?
  •  Яка будова маточок та пилкових зерен?

Щоб дати відповідь на це запитання, помандруємо лабіринтом.

(Відповідь1-2-6-5-9-10-11-12-8-7-3-4)

                           3.Усвідомлення змісту нового матеріалу

                                  1)  Пояснення вчителя.

                                                    У насінних рослин заплідненню передує процес запилення.

                                              Це перенос пилку з пиляка тичинки на маточку квітки.

                                                    Завдяки запиленню пилок  переноситься до частин квітки,

                                                 де розташовані насінні зачатки з яйцеклітинами. Розрізняють

                                                  2 типи запилення – самозапилення та перехресне запилення.

                                        2)  Вправа «Три журналістські запитання»

Завдання

Ви прослухали розповідь. Спробуйте дати відповідь на три запитання. Зробіть записи в зошитах.

Що?

Пилок

Звідки і куди?

З пиляка на маточку

Яким чином?

Самозапилення та перехресне.

3) Робота в парах

Завдання

Прочитайте зі своїм сусідом по парті текст на сторінці 114 ( перші 2 абзаци), проаналізуйте його і складіть схему «Типи запилення».

                                                  Типи запилення

Самозапилення                                                            Комахозапилення

__________________                                            _______________________

                                           Пилкові зерна потрапляють                                                            

на_приймочку маточки                                            на приймочку маточки іншої квітки

тієї самої квітки

                                     

                                                                                    Способи переносу пилку

                                                                                        

                                                                                     

                                                                       1  вітер    2 комахи        3 птахи        4 кажани      

   4)      Робота у групах.

Учні поділяються на 2 групи і опрацьовують текст підручника на сторінці 114  - 1 група (2 абзаци), на сторінці 115 – 2 група, також 2 абзаци.

Вказати ознаки для 1 групи – вітрозапильних для 2 групи - комахозапильних рослин.

Перше завдання усі виконують за єдиним планом.

План відповіді:

  1.  Забарвлення оцвітини.
    1.  Наявність запаху.
    2.  Розмір квітів.
    3.  Розмір і кількість пилку.
    4.  Особливості будови маточки.
    5.  Час цвітіння.

Завдання для групи №1                                            Завдання для групи №2

Вітрозапильні                                                           Комахозапильні

1 Не мають яскраво забарвленої оцвітини                          Яскрава оцвітина

2 Нема запаху                                                                         Приємний аромат, є виключення.

3 Квітки дрібні, з невеликою оцвітиною                             Великі, якщо дрібні, то зібрані                    

  або голі, завжди зібрані у суцвіття.                                   у суцвіття.

4 Пилку утворюється дуже багато,                                       Пилкові зерна великі клейкі з  

  він сухий, гладенький, дрібний і легенький.                    різноманітними виростами.

5 Приймочки маточок широкі або довгі,                       

  далеко висунені з квіток, можуть бути

  клейкими.

6 Напровесні, до або під час появи листя.                           Коли активні комахи.

                                     Проблемно-пошукове завдання  

Пилок яких рослин вживають у їжу?                                 В австралійської орхідеї в процесі  

                                                                                               еволюції квітки зовнішньо стали  

                                                                                               схожими на запилюючу їх комаху

                                                                                              Ліссопімла семіпунктата. Як ви

                                                                                               гадаєте, чому?   

(Приблизна відповідь:Які у значній кількості

Утворюють пилок (вітрозапильні) та мають

відповідні смакові та харчові якості. Наприклад,

індійці з Мексики готують суп з пилкових зерен кукурудзи.

В Індії з пилку рогозу виготовляють хліб і печиво.)

     Учитель.

  Дайте відповідь, будь ласка, «З якою метою ви працюєте?»

Тому невже комахи працюють безкорисно? Звісно, ні! Бджоли та джмелі збирають пилок для вигодовування потомства, інші комахи його їдять. Але як сигнальні вогні на аеродромі вказують літакам на посадочну смугу, так і спеціальні залози – нектарники, які розташовані при основі пелюсток, вказують на  наявність нектару (цукристої рідини) бджолам. Беріть рідненькі, але сплачуйте данину,  запилюйте нас!

  Питання:

Як ви гадаєте, чи проросте пилок дуба у маточці яблуні?

(Може прорости, але запліднення не відбудеться, тому що рильце маточці і пилок мають унікальну здатність розпізнавати один одного. Статеве розмноження відбувається між рослинами одного виду.)   

  Існує ще один вид запилювання – штучне, яке здійснює людина. Це доцільно тоді, коли несприятливі погодні умови, або потрібно створити  високоврожайні сорти яблунь, персиків

4.Рефлексія

Гра «Впізнай рослину»                                                                           По зовнішнім ознакам розташувати у 2 стовпчики «Вітрозапильні» та «Комахозапильні»

                 

                                                                                                                                                                                                       

        

                  

4.Підсумки уроку

Гра «Час похвали»

5.Домашнє завдання

1) Вивчити  параграф 29 (підручник М.М.Мусієнко,П.С.Славний,П.Г.Балан.-К.:Генеза,2007.)

2)Творче завдання:1) написати фантастичний твір «Подорожуючи разом з бджолами»

або 2)Зашифрувати в ребусах терміни уроку.

     3)Відповідь на питання №2 «Поміркуйте»

 

План дій до уроку (у кожного учня)

2)  Вправа «Три журналістські запитання»

Завдання

Ви прослухали розповідь. Спробуйте дати відповідь на три запитання. Зробіть записи в зошитах.

Що?

Звідки і куди?

Яким чином?

3) Робота в парах

Завдання

Прочитайте зі своїм сусідом по парті текст на сторінці 114 ( перші 2 абзаци), проаналізуйте його і складіть схему «Типи запилення».

                                                  Типи запилення

__________________                                                      _____________________

                                         Пилкові зерна потрапляють                                                            

на___________________                                             на_______________________

                                                                                    Способи переносу пилку

                                                                                        

                                                                                     

                                                                          1                  2                   3                  4   

 4)      Робота у групах.

Учні поділяються на 2 групи і опрацьовують текст підручника на сторінці 114  - 1 група (2 абзаци), на сторінці 115 – 2 група, також 2 абзаци.

Вказати ознаки для 1 групи – вітрозапильних, для 2 групи - комахозапильних рослин.

Перше завдання усі виконують за єдиним планом.

План відповіді:

  1.  Забарвлення оцвітини.
    1.  Наявність запаху.
    2.  Розмір квітів.
    3.  Розмір і кількість пилку.
    4.  Особливості будови маточки.
    5.  Час цвітіння.

                                                  Проблемно-пошукове завдання  

Завдання для групи №1                                            Завдання для групи №2

Пилок яких рослин вживають у їжу?             В австралійської орхідеї  в процесі  

                                                                                               еволюції квітки зовнішньо стали  

                                                                                               схожими на запилюючу їх комаху

                                                                                              Ліссопімла семіпунктата. Як ви

                                                                                               гадаєте, чому?   

Лабіринт


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34394. Промышленные комплексы. Проблемы их функционирования в современных условиях. Реструктуризация промышленности 34 KB
  Строительство основа строительного комплекса особенностями которого являются длительный период производства продукции и большие затраты трудовых материальных и финансовых ресурсов. Особое внимание при этом предусматривается уделять модернизации наукоемкого сектора промти экспортно ориентированным отраслям и импортозамещающим производствам созданию и развитию производств основанных на прогрессивных технологиях. Предусматриваются следующие важнейшие меропр: реформирование системы гос п п завершение приватизации малых п п и...
34395. Прогнозирование и планирование объема и структуры промышленного производства 33 KB
  На заключительном этапе формируются плановый объем и структура выпуска промышленной продукции с учетом спроса возможностей производства и обеспечения производственными ресурсами. Обосновывается и устанавливается заказ на поставку важнейших видов продукции для государственных нужд. Для прогнозирования спроса и объема производства конкретных видов продукции хорошие результаты дает метод Дельфи . Путем анкетного опроса группы ученых и специалистов по данной проблеме формируется информация по выпуску каждого вида продукции по годам которая...
34396. Сущность и содержание прогнозирования. Роль и характер прогнозов 44.5 KB
  Прогнозирование это процесс разработки прогноза построенный на вероятностном научно обоснованном суждении о перспективах развития объекта в будущем его возможном состоянии и альтернативных путях его достижения. Социальноэкономическое прогнозирование является способом предвидения представления о будущем обусловленном закономерностями общественного развития и действием разнообразных и разнонаправленных факторов в прогнозируемом периоде. В соответствии с Законом О государственном прогнозировании и программах социальноэкономического...
34397. Сущность планирования. Директивное, индикативное, стратегическое планирование, их характеристика 47 KB
  При формировании рыночных отношений в Республике Беларусь необходимо видение перспектив ее экономического и социального развития. Планирование это процесс принятия управленческого решения основанный на обработке исходной информации и включающий в себя определение и научную постановку целей средств и путей их достижения посредством сравнительной оценки альтернативных вариантов и выбора наиболее приемлемого из них в ожидаемых условиях развития. Суть планирования состоит не в разработке и доведении многочисленных показателей до...
34398. Предмет курса, его место в системе экономических наук 27 KB
  Пип наука изучающая экие теории и законы применительно к конкретным условиям производства их специфические проявления в важнейших процессах прва закономерностях темпов и пропорциях с тем чтобы в результате этого изучения с учетом достижений НТП передового опыта обосновать объемы темпы и пропорции общественного производства в целях наиболее эффективного развития экономики. Задача курса состоит в рассмотрении комплекса теоретических методологических организационных вопросов пип экономики на современном этапе. Теория пип является...
34399. Исторический аспект развития прогнозирования и планирования 26 KB
  Экономическая мысль совершая поиск путей становления системы планирования испытывала колебания вступала в противоборство допуская ошибки и избавляясь от них под влиянием реальных явлений хозяйственной жизни. Рассмотрим становление и совершенствование прогнозирования и планирования в бывшем СССР и развитых зарубежных странах. Первый долгосрочный план который представляет интерес с точки зрения общей методологии планирования это план ГОЭЛРО государственный план электрификации России разработанный в 1920 г.
34400. Развитие и особенности ПИП в зарубежных странах (США, Япония, Франция и др.) 45.5 KB
  Для США характерно стратегическое планирование суть которого состоит в выборе главных приоритетов развития национальной экономики ведущую роль в реализации которых играет государство. Основным источником займов на цели разработки и освоения новой технологии является Японский банк развития. Направления стратегического развития разрабатываются в виде целевых государственных программ и сопровождаются комплексом различных финансовых льгот и преференций стимулирующих их реализацию. Она представляет собой модель будущего развития экономики...
34401. Научные основы методологии прогнозирования и планирования 30.5 KB
  Вторая является основой планирования и прогнозирования в странах с рыночной экономикой. Методология прогнозирования и планирования развития экономики определяет основные принципы подходы и методы проведения прогнозных и плановых расчетов раскрывает и характеризует логику формирования прогнозов планов и их осуществления. Принципы это основополагающие правила прогнозирования и планирования т.
34402. Система показателей планов-прогнозов 30.5 KB
  Нормативы показатели в относительном выражении. Лимиты ресурсные показатели представляющие предельно допустимую величину затрат ресурса для достижения установленных конечных результатов. Основными блоками показателей прогнозирования и планирования экономических и социальных процессов являются: показатели производства трудовых ресурсов основных и оборотных фондов капитальных вложений природных ресурсов научнотехнического прогресса финансов и денежного обращения социального развития и уровня жизни населения внешнеэкономических...