54675

Порушення функцій скелета та їхня профілактика

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: розглянути вікові особливості опорнорухової системи показати причини що негативно й позитивно впливають на опорнорухову систему ознайомити учнів з наслідками порушень гігієни опорнорухової системи навчити дотримуватись правильної постави як запоруки здоров’я та довголіття закріпити знання про опорнорухову систему виховувати естетичну насолоду від споглядання правильної постави як складової зовнішньої краси Обладнання та...

Украинкский

2014-03-18

48.5 KB

13 чел.

Урок з біології у 9 класі              

Сав’юк Людмила Миколаївна

Богородчанська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. О. Гірника

Івано-Франківської обл.

Тема 2. Опора і рух.

               Тема: Порушення функцій скелета та їхня профілактика

   Мета уроку:  

  •  розглянути вікові особливості опорно-рухової системи
  •  показати причини, що негативно й позитивно впливають на опорно-рухову систему
  •  ознайомити учнів з наслідками порушень гігієни опорно-рухової системи
  •  навчити дотримуватись правильної постави як запоруки здоров’я та довголіття
  •  закріпити знання про опорно-рухову систему
  •  виховувати естетичну насолоду від споглядання правильної постави як складової зовнішньої краси

Обладнання та   Таблиці “Скелет людини ”, рентгенограми викривлень хребта, таблиці  

матеріали:           “Попередження викривлень хребта ”, “Попередження плоскостопості ”,

                              плакати.

Базові поняття   лордоз, кіфоз, сколіоз, плоскостопість, постава, вертебрологія,

та терміни:           ортопедія.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: ділова гра.

Епіграф уроку:  “Правильна постава - запорука здоров’я і краси ” (народне прислів’я).

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 Питання для бесіди.

      1. Які відділи скелета людини вам відомі?

      2. Які відділи хребта вам відомі?

      3. Які функції виконує хребет людини?

      4. Порівняйте різні типи з’єднання кісток і наведіть приклад.

      5. Яка будова хребців у людини?

      6. Як називається перший та другий шийні хребці? Які функції вони виконують?

      7. В якому відділі хребет людини найбільш рухомий? Чому?

      8. Порівняйте статичну і динамічну роботу м’язів.

      9. Що таке надвідновлення?

10. Які негативні наслідки гіподинамії?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

По класу перед учнями проходить струнка, підтягнута учениця класу, дівчина - “модель ”.

Вчитель. Яке естетичне задоволення дає споглядання струнких, підтягнутих дівчини чи юнака. Але все частіше бачимо згорблених, сутулих, непривабливих молодих людей із набутими вадами хребта. Задумайтесь! У результаті щорічного медичного огляду школярів у 12% учнів нашої школи виявлено проблеми, пов’язані з порушенням постави. А скільки тоді їх є в Україні? У чому причина порушення постави?

IV. Вивчення нового матеріалу

Вчитель:Кожній людині властива певна постава, тобто положення тіла під час стояння, сидіння, ходьби, виконання роботи. Це звичне положення тіла людини у стані спокою та під час руху. Правильна постава не тільки робить привабливою фігуру, але й забезпечує нормальну діяльність внутрішніх органів.

Постава формується у дитячому і юнацькому віці й може змінюватись упродовж життя людини. Для формування правильної постави, велике значення має розвиток м’язової системи, особливо м’язів тулуба (м’язів спини, живота). Добре розвинені м’язи запобігають деформації кісток хребта, при навантаженні на них.

Дізнатися про причини порушення постави ми зможемо, відвідавши на уроці нашу “поліклініку ” і побувавши на прийомі у лікарів-спеціалістів: ортопеда та вертебролога (на столах таблички з написами: “реєстратура ”, “лікар ортопед ”, “лікар вертебролог”).

Хворий І (учень класу) підходить до працівника реєстратури і запитує: “До кого я можу звернутися з частими болями в спині?”.

Реєстратор: “Звичайно, до лікаря-ортопеда. Ортопед (від грецького Ορθος - прямий, правильний і παιδεία - виховання, навчання) Ортопедія займається профілактикою, лікуванням деформацій, порушеннями функцій кістково-м’язової системи у результаті вроджених дефектів, вад розвитку, наслідків травм або захворювань ”.

Хворий І: “Добрий день, лікарю! У мене часто болить спина, я швидко втомлююся, а мама помітила, що праве плече у мене нижче від лівого. Чому це? Що мені робити?”

Лікар-ортопед: “Вади постави виникають переважно в дитячому та юнацькому віці, коли у хребцях та інших кістках грудної клітки ще багато хрящової тканини. Причинами цих вад є недотримання гігієнічних правил, сидіння за робочим столом або партою (неправильна поза, постійна згорбленість); невідповідність висоти робочого стола зросту дитини; погане освітлення; носіння важкого портфеля в одній руці; сон на дуже м’якому або увігнутому ліжку. Всі ці порушення неминуче призводять до викривлення хребта.

За наявності порушення постави, особливо у дитячому віці, можуть сформуватись стійкі деформації скелета, погіршується діяльність органів дихання (виникає схильність застудних захворювань), порушується кровообіг, виникають проблеми з травленням, настає розлад нервової діяльності (погіршується пам’ять, сон, виникає підвищена втомленість, головний біль), погіршується зір. ”

Хворий І: “Дякую, лікарю! Я прийму це до уваги ”.

Хворий ІІ: “Лікарю, мені сказали, що у мене викривлення хребта і мені потрібно займатися на уроках фізкультури в групі коригуючої гімнастики. Чому це? І чи правильно це?”

Лікар-ортопед: “Викривлення хребта - це такі порушення, коли посилюються фізіологічні вигини хребта або з’являються нові, нефізіологічні. Вони є наслідками захворювання на рахіт, травм хребта, слабкості м’язів, неправильної постави.

Частіше трапляється бічне викривлення хребта - сколіоз (від грецького - кривий), коли під час занять дитина сидить неправильно, і м’язи спини навантажені нерівномірно (показує рентгенограми хребта). У спині виникає  ниючий біль, особливо під час сидіння; одне плече стає нижчим за інше; одна з лопаток випинається більше, аніж друга, спотворюється постава.

Поперековий лордоз (від грецького - вигнутий) - надмірний вигин вперед хребта в поперековому відділі. (Показує на таблиці).

Грудний кіфоз (від грецького - зігнутий) -  надмірний вигин хребта в грудному відділі (кругла спина - сутулість).

Щоб запобігти викривленням хребта треба:

- постійно тренувати своє тіло, робити ранкову гімнастику; грати в рухливі ігри на свіжому повітрі, плавати в річці чи басейні, загартовуватися;

- правильно сидіти за партою або столом;

- стежити за своєю поставою, не сутулитися;

- при виявленні у вас порушень постави, слід займатися на уроках фізкультури в групі коригуючої гімнастики, де учні виконують спеціально розроблені вправи для укріплення хребта та виправлення постави. ”

Хворий ІІІ підходить до реєстратора: “Коли ми влітку з друзями розглядали сліди на піску, хтось з них сказав, що в мене плоскостопість. До кого мені звернутись?”

Реєстратор: “Ну звичайно, до ортопеда. Якщо підтвердиться плоскостопість, то лікар призначить спеціальне взуття і лікувальні фізичні вправи. ”

Хворий ІІІ до ортопеда: “Добрий день, лікарю! Мене турбують часті болі в ногах, хребті, у мене швидко втомлюються ноги. Невже у мене плоскостопість? Я чув, що юнаків з таким захворюванням на службу в армії не беруть?”

Лікар-ортопед: “Можливо! Стопа людини має бути пружною, нагадувати склепіння. Якщо вона рівна - це ознака плоскостопості, яке буває вродженим або набутим у наслідок носіння надто тісного чи просторого взуття, на дуже високих підборах або без них. Причиною цього захворювання може стати не тренованість м’язів ніг чи велике навантаження на стопу людей, які тривалий час перебувають на ногах (продавці, перукарі, стоматологи), надмірна маса тіла. При плоскостопості характерні болі в ногах, хребті, спотворення постави і ходи. Кожен може визначити, чи є у нього плоскостопість, уважно роздивившись свій слід на піску (показує на рисунку).

Щоб запобігти плоскостопості, обов’язково треба стежити за поставою, ходити босоніж по нерівній поверхні. Це рефлекторно спричинить напруження м’язів, які підтримують склепіння стопи. ”

Хворий ІІІ: “Дякую, лікарю!”

Хворий IV до реєстратора: “Я вчора незручно підняв вантаж, і мене скрутило. До кого я можу звернутися за допомогою?”.

Реєстратор: “З такими скаргами - до вертебролога. Вертебрологія вивчає і пояснює дію кожного хребця на весь організм людини. Загальний функціональний стан хребта впливає на стан організму в цілому.

Лікар-вертебролог володіє методами діагностики і лікування захворювань хребта. Його вузькою спеціалізацією є тільки хребет. Це:

- грижа міжхребцевого диска;

- деформації (викривлення хребта);

- переломи хребта;

- наслідки травм хребта;

- аномалії розвитку хребта.

Хворий VI до вертебролога: “Я захотів підкачати м’язи і незручно підняв гирю вагою 16кг. Раптово з’явився різкий біль у попереку. Чому?”

Лікар-вертебролог: “При піднятті вантажів, при різкому, незручному згинанні відбувається велике навантаження на поперекові хребці. Це може призвести до захворювань, пов’язаних із міжхребцевими дисками. ”

Хворий VI: “Що ж робити, як цього уникнути?”

Лікар-вертебролог: “Виконувати фізичні вправи, тренувати м’язи спини і живота, різко не піднімати вантаж, а робити це на напівзігнутих ногах. Інакше це може призвести до інвалідності і втрати працездатності. ”

Хворий VI: “Дякую лікарю!”

V. Узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь учнів.

Запитання до учнів.

1.Дайте визначення поняття “постава ”.
2. Розгляньте на таблиці та в підручнику рисунки та порівняйте види постав.

3. Поясніть причини викривлення хребта.

4. Чому у першого хворого виник сколіоз?

5. Які заходи профілактики сколіозу ви знаєте?

6. Які причини виникнення плоскостопості?

7. Що вам найбільше запам’яталось на нашому уроці?

8. Яку інформацію з нашого уроку ви б використали для збереження власного здоров’я?

9. Чого корисного ви навчилися на цьому уроці?

VI. Самостійна робота.

    Робота з підручником.

Виписати в зошит з підручника, як можна запобігти викривленням хребта.

    Які слова у вас асоціюються зі словом “постава ”?

П     підтягнутий

О     охайний

С     стрункий
Т      тренований
А      активний
В      витончений
А      атлетичний

Розв’яжіть задачу.

У школі 650 учнів, з них 12% знаходиться на диспансерному обліку в травматолога. Підрахуйте, скільки учнів на обліку в травматолога?

Поміркуйте! Гуцули, сплавляючи ліс по стрімкій гірський річці, одягали широкий пояс ”черес ”. Чому?

VI. Домашнє завдання.

1. Підготувати повідомлення про правильну і неправильну поставу.

2. Прочитати матеріал підручника відповідно до теми уроку (підручник Н.Ю. Матяш, М.Н. Шабатура, параграф №13).

3. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.

VIII. Підсумок уроку.

Правильна постава є одним з важливих чинників здоров’я людини. Вона важлива не лише з естетичного погляду, але й є умовою для нормального розвитку і функціонування внутрішніх органів, забезпечує можливість проводити активне життя, виконувати різноманітні рухи. А це сприяє нормальній працездатності та успішному навчанню.

“Здоров’я - це ще не все. Але якщо його немає, то все інше - ніщо. ”

Бувайте здорові!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21871. Управленческие решения и ответственность 53 KB
  Управленческие решения и ответственность. Ответственность руководителя как элемент процесса принятия и реализации решения; 12. – Ответственности и ее формы в зависимости от сферы деятельности Ответственность категория этики и права выражает особое социальное и моральноправовое отношение личности к обществу. В зависимости от сфер жизнедеятельности людей ответственность имеет ряд форм.
21872. Функции решения в методологии и организации процесса управления 253 KB
  Функции решения в методологии и организации процесса управления.1 Функции решения в методологии и организации процесса управления; 1.2 Понятие управленческого решения и сферы его применения; 1.
21873. Типология управленческих решений 155.5 KB
  Классификация управленческих решений Для разработки и принятия адекватного рассматриваемой проблеме управленческого решения эта работа должна строиться на основе научной классификации управленческих решений. Наиболее широко распространена их классификация по следующим основаниям: сфера деятельности; сроки действия; цели; вид лица принимающего решение ЛПР; уникальность управленческого решения; полнота исходной информации; степень обоснованности решения; ранг управления; масштабность решения; объект...
21874. Условия и факторы качества управленческих решений 47 KB
  Условия и факторы качества управленческих решений. Свойства качественных решений 3. Условия и факторы качества решений 3. Существует показатель косвенно оценивающий качество принятых управленческих решений через количество выполненных решений: Кк = Рв Рн Рп 100 где Кк коэффициент качества управленческих решений; Рп количество принятых управленческих решений; Рв количество выполненных управленческих решений; Рн количество выполненных некачественных решений.
21875. Модели и методология разработки управленческого решения 143.5 KB
  Модель менее сложна чем моделируемый объект и позволяет руководителю лучше разобраться в конкретной ситуации и принять правильное решение. В этой модели основное внимание уделяется роли ожиданий и системы ценностей членов организации их представлениям о ситуации взаимодействию между членами организации.Качество индуктивной модели определяется тем насколько с одной стороны удается упростить описание ситуации принятия решения а с другой насколько верно удается отразить основные свойства моделируемой ситуации. Здесь путь создания...
21876. Гражданский иск как способ восстановления нарушенных прав 339.5 KB
  Объектом работы являются правоотношения, возникающие между государством в лице органов и должностных лиц, осуществляющих производство по уголовному делу и гражданином, в связи с реализацией им права на восстановление нарушенных прав, в том числе и входящего в его структуру права на возмещение имущественного вреда и устранение последствий морального вреда.
21877. Роль автоматизации в процессе производства нефтяного кокса 405.5 KB
  Целью данной курсовой работы является изучение роли автоматизации в процессе производства нефтяного кокса. Актуальность избранной темы вызвана тем, что внедрение специальных автоматических устройств приводит к увеличению количества продукции и улучшению его качества, росту производительности труда, снижению себестоимости продукции, улучшению условий работы, удлинению сроков эксплуатации оборудования и т. д.
21878. Разработка информационных фильтров для программируемых сетевых агентов 548 KB
  Общая теория информационных агентов, дан обзор существующих разработок в области программирования при помощи агентов, введены и формализованы понятия социальной сети как информационного пространства, где действует агент, а также определены специфические функции агента, приведены этапы и результаты разработки сетевого агента.
21879. БАЛЬНЕОЛОГИЧЕСКИЕ РЕСУРСЫ КБР: ПРОБЛЕМЫ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ И ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ (НА ПРИМЕРЕ КУРОРТА НАЛЬЧИК) 1.61 MB
  Изучение природных условий и ресурсов КБР, населения и трудовых ресурсов, хозяйства и экономических предпосылок развития рекреации; Составление характеристики рекреационных ресурсов КБР и их использования: природных, социально-экономических, культурно-исторических ресурсов; Рассмотрение современного курортно-рекреационного комплекса КБР...