54681

Будова та функції органів дихання

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Цілі: сформувати в учнів поняття про дихання як процес необхідний для життя; устоновити взаемозвязок будови і функції органів дихання; зясувати як змінюеться повітря в дихальних шляхах; обгронтувати необхідність дихання носом; продовжувати формувати науковий світогляд на основі знань про еволюцію дихальної системи; розвивати вміння порівнювати аналізувати загальнувати;вдосконалювати вміння а навички роботи з текстом підручникамалюнками. Обладнання: таблиці Органи дихання таблиці з...

Украинкский

2014-03-18

362 KB

5 чел.

Розробив:

вчитель біології

середньої загальноосвітньої

школи   №15   І-ІІІ ступенів

м.Сєвєродонецька, Луганської області

Голота Ірина Миколаївна

М. СЄВЄРОДОНЕЦЬК

2010

Будова та функції органів дихання

Цілі: сформувати в учнів поняття про дихання як процес, необхідний для життя; устоновити взаемозв`язок будови і функції органів дихання;з`ясувати, як змінюеться повітря в дихальних шляхах; обгронтувати необхідність дихання носом; продовжувати формувати науковий світогляд на основі знань про еволюцію дихальної системи; розвивати вміння порівнювати, аналізувати загальнувати;вдосконалювати вміння а навички роботи з текстом підручника,малюнками.

Обладнання: таблиці «Органи дихання», таблиці з курсу зоології які зображують органи дихання комах, риб, амфібій, рептилій, птахів, ссавців; Моделі легенів,гортані.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

План уроку  

  1.  Розминка
  2.  Обгрунтування навчання
  3.  Актуалізація знать учнів про процес дихання
  4.  Усвідомлення нового матеріалу
  5.  Поняття про зовнішне та внутрішне дихання
  6.  Будова та функції органів дихання
  7.  Узагальнення та систематизація  вивченого матеріалу
  8.  Висновки
  9.  Домашнє завдання

Хід уроку

  1.  Розминка

Кожного дня ми з вами отримуємо масу інформації із навколишнього світу.Частина цієї інформації накопичується і зберігається у нашій пам`яті.Хороша пам`ять – за поруком високих результатів у навчанні.Що треба зробити для покращення пам`яті?(Обговорення відповідей учнів) Насамперед треба запам`ятати головне – ніколи не скаржатись на свою пам`ять.У вас чудова пам`ять. І  на сьогоднішньому уроці ми з вами у цьому переконаємось.

  1.  Обгрунтування навчання

Людина може прожити без їжі кілька тижнів, без води кілька днів, а без кисню не більше 5 хвилин.Чому?На це запитання ви дасте відповідь, коли вивчите розділ «Дихання».

Дыхание- это жизненно важная функция. Давайте попробуем в этом разобраться. Но прежде чем мы приступим, прислушаемся к совету Аристотеля : «Сперва собирай факты и только после этого связывай их мыслью». А теперь сделайте глубокий выдох и задержите своё дыхание. Что вы ощущаете? Ответы детей ( учащийся отвечает правильно, то ставит «+»). Почему когда нам что-то очень важно или что-то дорого мы говорим  «Это нужно нам как воздух».

Действительно, одно из чудес природы возможность дышать.

Дышат люди, дышат звери.

Дышат все, кто хочет жить.

Кто под солнцем иль луною,

Может жизнью дорожить.

Разберемся, кто как может.

Будем знать, а кто какой.

Мы же дышим, дыши тоже,

Если дышишь – ты живой.

Сьогодні на уроці ми маємо з`ясувати:

  •  як побудована дихальна система людини;

наскільки її будова відповідає тим функціям, які вона виконує

  1.  Актуалізаця знань учнів про дихання

Про дихання як процес газообміну ви знаєте з курсу заології.

Завдання 1.Зараз вам необхідно згадати все, що ви знаєте про цей процес, і написати дослідження з теми «Дихання».І ваша чудова пам`ять допоможе вам у цьому.

(Учні працюють у групах.Таблиці із заології та запитання, які вони отримують, допомагають їм кращє впоратися із завданням.)

Запитання і завдання

  1.  Що таке дихання?
  2.  Які функції дихальної системи?
  3.  У яких травин дихання відбувається безпосередньо через поверхню тіла? Чому це можливо?
  4.  Як дихають комахи?
  5.  Як дихають риби?
  6.  У яких травин уперше з`являються легені як органи дихання?
  7.  Які особливості дихання земноводних?
  8.  У яких травин легені стають єдиним органом диханням? З чим це пов`язано?
  9.  У якому напрямку процесі історичного розвитку змінювалася будова легень у хребетних травин?

Разом з учителем учнів формулюють висновок: легені як органи дихання вперше історичному розвитку з`являються учеревоногих молюсків, деяких скорпіонів і пауків. Найбільш досконало вони розвинені у земних тварин типу Хордові.

Удосконалення дихальної системи у хребетних тварин відбувалося в напрямку:
1) збільшення дихальної поверхні легень за рахунок ускладнення їх внутрішньої структури (легені складчасті, гупчастіальвеолярні);

2) розвитку повітряносних шляхів (носова порожнина, носоглотка, гортань,трахея, бронхи,бронхіоли);

3) розвитку системи капілярів, які забеспечують активне перенесення кисню від легень до тканин і органів;

4) розвитку дихальної москулатури (між реберної і діафрагмальної).

Завдання 2. Порівняйте своє визначення дихання з визначеням у підручнику (§ 29 ).

Дихання – це сукупність процесів, унаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню і виділення з ньогу вугликислого газу.

  1.  Усвідомлення нового матеріалу
  2.  Поняття про зовнішнє і внутрішнє дихання (Бесіда,розповідь, складання схеми)
  3.  Будова та функції органів дихання

Завдання 3. Прочитайте в підручнику статтю «Будова та функції органі дихання».

Зробити олівцем такі позначки:

«+» - відома інформація,

«!» - нова інформація,

«?» - незрозуміла інформація.

Обговоріть прочитаним статтю у групах. Заповніть таблицю.

Органи

Функції

Структури

1. Носова порожнина

Провідна, захисна, кондиціонерна, нюхова, резонансна

Носові ходи,слиз, війки, капіляри, рецептори, пазохи

2. Носоглотка, глотка

-

-

3. Гортань

Провідна, головий апарат

Хрящі, голосові зв`язки,м`язи

4. Трахея

Провідна,захисна

16-20 півкілець, моготливий епітелій, капіляри

5. Бронхи

Провідна, захисна

Півкільця

6. Легені

Газообмін

Альвеоли (велика кількість, одношаровий епітелій, багато капілярів, нервів); два листа плеври, плевральна порожнина, рідина, елестичні волокна

Обговорення результатів виконання завдання.

Висновок. Будова органів дихання забеспечує обмін газів між організмом і навколишнем середовищем, тобто находження кисню і виділення вугликислого газу.

  1.  Систематизація та узагальнення знань
  2.  Бесіда зазапитаннями
    •  Назвіть органи дихальної системи, які виконують функцію проведення повітря.
    •  В яких структурах безпосередньо відбувається між повітрям і кров`ю?
    •  До якого кола кровообігу належать капіляри, що оплікають легеневі пухерці?
    •  Чому потрібно дихати носом, а не ротом?
    •  Як змінюється в дихальних шляхах повітря, яке ми вдихаємо?
    •  У період внутрішньоутробного розвитку і у людини формуються легені у вигляді мішечків з гладенькими стінками.Бронхи і легені пухирці розвиваються пізніше.Про що говарять ці факти?

  1.  Складання схеми

  1.  Висновки

Сутність дихання полягає у використанні клитинами організму кисню і виділенні вуглекислого газу. Початковий етап дихання – обмін газів між кров`ю й атмосферним повітрям – здійснюється в органах дихання. Завдяки великій загальній площі альвеол легень кисень унаслідок дифузій швидко переходить у кров, а вуглекислий газ із крові – у легені. Повітря, що надходить ло легень через носову порожнину, зігрівається, зволожується і знезаражується.

Урок хочу завершити словами з вірша:

Нам в этом мире многое дано

Расти, искать и ошибаться

Но главное дано душать

Любить, найти и не сдаваться

  1.  Домашнє завдання

Вивчити § 29. 30

Підготувати повідомлення на теми:

  1.  Історія знань про голосоутворення.
  2.  Мутація голосу.
  3.  Походження та розвиток мови.
  4.  Порушення мови.
  5.  Гігієна голосу


О2

СО2

О2

Внутрішнє, або тканинне, дихання клутин (поглинання кисню клітинами, хімічні реакції, виділення вуглекислого газу)

Зовнішне дихання

СО2

Вентиляція легень (обмін повітря між зовнішнім середовищем і альвеолами легень)

Дифузія газів у легенях

( обмін газів між альвеолами легень і кров`ю)

Транспорт газів з кров`ю

Дифузія газів у тканинах (обмін газів між кров`ю і тканинних капілярах)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

49401. Расчет одномерных систем автоматического управления 1.09 MB
  Такие системы управления называются следящими. Самонастройка системы на оптимум какоголибо из показателей объекта или системы. Это может быть обеспечение и экстремального значения управляемой величины и максимального быстродействия системы управления путем подстройки её параметров и режима работы объекта оптимального в определенном заданном смысле. Системы управления разделяются на разомкнутые и замкнутые.
49402. Устройство сбора телеметрической информации c оценкой измеряемой величины 247 KB
  Конструктивная реализация устройства включает в себя ряд коммутаторов с подключенными к ним дешифраторами аналоговоцифровой преобразователь АЦП и микропроцессорный блок включающий в себя сам микропроцессор тактовый генератор и память ПЗУ и ОЗУ. Описание работы схемы Чтобы считать с определенного датчика сигнал необходимо выбрать коммутатор его канал и запустить АЦП. Из ША разряды А1 А2 А3 и А4 поступают на коммутаторы К1К63 которые снимают показания датчиков затем сигнал поступает на коммутаторы К64К67 которые выбирают какой из...
49403. Устройство селекции ВИК 170 KB
  В работе выполнена разработка структурной схемы алгоритма работы устройства программного обеспечения а также приведен расчет требуемой памяти. Задачи решаемые современными устройствами постоянно усложняются. Перспективными представляются селектирующие устройства на микропроцессорах. Преимуществами таких устройств является возможность накопления информации от различных источников в регистрах общего назначения РОНАХ и их анализа согласно выбранным критериям осуществление оперативной настройки на различные коды без существенного...
49404. Разработка тренинга командообразования 564.65 KB
  Осуществить теоретический анализ понятий команда, командообразование; рассмотреть основные сферы деятельности команд; определить принципы организации командной формы работы; рассмотреть основные технологии психологического тренинга; выделить основные виды, парадигмы тренинга
49408. Устройство формирования импульсных последовательностей на базе МПС 374 KB
  Система состоит из микропроцессора таймера тактового генератора блока памяти. ВМ выбор микросхемы ЗП вход для записи данных с магистрали данных ЧТ вход разрешения выдачи данных из таймера на ШД ТИ0.ТИ2 тактовые входы каналов таймера Р0. 0й канал 1го таймера запрограммирован на работу в режиме 5 схемотехнически управляемый строб.
49409. Устройство сбора телеметрической информации 713 KB
  Конструктивная реализация устройства включает в себя 30 модулей аналогового ввода с подключенными к ним дешифраторами, основной микроконтроллерный модуль, включающий в себя микроконтроллер, а так же при необходимости и дополнительную память (ОЗУ).