54702

Небезпека від вогню

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Складання плану уроку: Історія вогню Що таке пожежа Причини виникнення пожежі Невідкладні дії під час пожежі Як поводитися під час пожежі ІІ. Вчитель: Ця група нагадала нам телефон пожежної служби яка прибуває на допомогу під час пожежі але пожежники кажуть: Пожежі краще запобігти ніж її гасити. Тому передаємо слово групі Юні пожежні які нагадають вам причини виникнення пожежі. Вона показує нам основні джерела займання та причини виникнення пожежі.

Украинкский

2014-03-18

87 KB

7 чел.

Розробка інтегрованого уроку «Основи здоров’я»,  

читання, українська мова  для учнів 4 класу

вчителя початкових класів

середньої загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів №20

м. Сєвєродонецька

Васильєвої Наталії Сергіївни

Тема: Небезпека від  вогню

Мета: нагадати і конкретизувати набуті знання про правила пожежної безпеки; ознайомити учнів з причинами виникнення пожеж; формувати знання учнів щодо застосування засобів пожежогасіння та відповідального ставлення до забезпечення ними власного житла; розвивати та навички безпечної поведінки під час пожеж та знання правила, які треба виконувати, щоб запобігти пожежам; виховувати повагу до професії пожежного.

Обладнання:  малюнки, плакати з протипожежної безпеки, ілюстрації до «Легенди про Прометея», «Тематичний словник школяра» (К.С.Прищепа, В.Г.Лук’яненко).

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1.  Вчитель пропонує учням прочитати «Казку про Червоного Півня».

Казка про Червоного Півня

       Давно це було. Жив серед людей Червоний Півень. Підступний він був і злий, небезпечний і страшний. Люди дуже боялися цього півня, тримали під замком у печах. Тільки утримати його було дуже важко. Півень цей був хитрий: вирветься бувало маленькою іскринкою з димаря, лампи і пішов гуляти – простір йому! Лиже хати, паркани – і все йому мало; люди метушаться, воду на нього ллють. Та куди там!  Гуляє собі червоний Півень, перескакує з стріхи на стріху, де побуває – там лихо. Замість хати - самі чорні жарини, а іншим разом і худобу з'їсть і сіно.

      Страждали люди від Червоного Півня. Інколи залишалися без хати – голі та босі. Без худоби. А він знай собі гуляє: то в місті, то в селі з'явиться. Боролися люди з Червоним Півнем, як могли, але не завжди під силу їм було упоратися, тому що в нього є чарівна властивість: чим більше він їсть, тим ненажерливішим стає.

       Але з роком навчилися люди боротися з Червоним Півнем, дізналися про всі його хитрощі, вигадали для нього надійні замки. Стали всюди збирати військо. І хоч нехитра була у бійців зброя: сокири, ломи та великі бочки з водою – не так вже  привільно стало розбійникові. А потім з'явилися у цього війська чудо – машини та дресирувальники – вогнегасники. Угамувався розбійник, а з'явиться де – жорстоко б’ється з ним славне людське військо. А головне -  це військо не дуже й дозволяє розбійникові гуляти. Спочатку будували люди високі башти, щоб на сторожі стояти, щоб відразу помітити хитрого розбійника. А потім вигадали телефон, і башти їм стали вже непотрібні. Вирветься де – небудь гуляти Півень – військо тут як тут. Б’ється з ним хоробро, доки не переможе. Погано стало Червоному Півневі, зачинили для нього люди лазівки та щілини. Та він ще інколи знаходить собі лаз: то в димарі, то в електричному проводі, то в лісі. А то раптом з неба з'явиться злий хитрунець, з блискавкою він у дружбі… Є в нього мимоволі спільники. Червоний Півень намагається бути ближче до них: то малих дітей обдурює, то неохайних дорослих перехитрує. Але стоїть на сторожі славне військо, готове з першим сигналом кинутися в бій.

  1.  Бесіда за змістом прочитаного. Повідомлення  теми та мети уроку.
  2.  Складання плану уроку:
  •  Історія вогню      
  •  Що таке пожежа
  •  Причини виникнення пожежі  
  •  Невідкладні дії під час пожежі
  •  Як поводитися під час пожежі 

ІІ.  Робота над темою уроку.

    Вчитель: Під час підготовки до уроку учні нашого класу створили проект «Вогонь – друг, вогонь – ворог». Учні працювали за групами «Істориків», «Тлумачників», «Юних пожежників». Група «Істориків» під час підготовки до уроку провели пошукову роботу та дізналися історію вогню. Послухаємо їх.

    Група «Істориків»: Відкриття способу добування вогню було визначено перемогою людини над природою. Ось як говориться  про значення вогню у «Легенді про Прометея».

   1 учень: «За сивої давнини, коли над всім світом панував Зевс, люди, що тільки – но розселилися по землі, були кволі, безсилі, лякливі. Вони не вміли ні думати, ні розуміти того, що довкола. Зі страхом дивилися вони на грозові хмари, на пекуче сонце, на безкрає море і височенні гори.

    Від усього, що їх лякало, люди мерщій ховалися в свої печери. Не було тоді у них ані жител, ані вогнищ родинних. Люди не варили їжі, не грілися коло багать, і було те життя без вогню злиденним животінням.

    Пожалів людей своїм великим серцем титан Прометей і сміливо порушив Зевсову заборону: не давати вогню людям…. Титан опинився у Зевсовому палаці, мерщій узяв із божественного вогнища невелику іскру. Сховав у порожній очеретині та  й приніс людям на землю.

    Відтоді засяяли, заіскрили веселі вогнища на землі. Навколо них люди збиралися цілими родинами, смажили м'ясо, грілися, танцювали. Люди зажили веселіше, дружніше, і з того щир радів титан Прометей. Він навчив людей приборкувати вогонь, плавити мідь, кувати зброю. Завдяки Прометеєві вони навчилися думати і тоді, мабуть вперше відчули себе людьми.

(Під час переказування легенди учні демонструють свої малюнки до тексту легенди, або розповідь супроводжує  мультиплікаційний фільм кіностудії Союзмультфільм «Прометей»).

2 учень: В Україні до останніх днів не тільки звали вогонь «святим», але й пильно підтримували його, загрібаючи жар у пічці. Коли ж, все таки, через недогляд, вогонь угасав, і треба було його на другий день розпалювати, це викликало велике занепокоєння: — Оце вже, казали, якесь нещастя! Оце вже горенько моє: або я, або якесь із дітей, гляди, перекинеться…" — себто може вмерти.  Для підтримування вогню в хаті не вистачало зберігати його в печі, треба було ще й годувати його та взагалі ходити коло нього. Треба було ставити коло нього ще й горщик із водою, щоб було йому не тільки для «пиття», але й для «умивання». Щоб вогонь довше тримався, сипали до вогню сіль. В народі казали6 «Вогонь гнівається, коли йому не дають, чого треба… Завше треба ставити коло святого огню їжу та пиття…». Не дай Боже також плювати в вогонь: «Коли тільки плюнеш на вогонь, то безпремінно розкидає вогник». У зв'язку з культом вогню стоїть і неохота українського селянина його комусь позичати з хати. Вогонь — це ж найбільша святість господи, як же можна її позичати?!  Якщо ж, зрештою, хтось позичить вогню, то господиня тієї хати мусить вогонь супроводити «щоб огонь не приставав до тієї хати…».  У нарді вважалося, що  з тими, хто нехтував повагою до вогню станеться лихо – пожежа.

    Вчитель: Члени групи «Тлумачники» працювали зі словниками та дізналися тлумачення слова пожежа, їх роботу ви бачите на плакаті:

Пожежа – це неконтрольований процес горіння,

який несе загрожу життю людей, тварин,  знищує природні ресурси, матеріальні цінності.

(Текст розміщено на плакаті)

    Вчитель: Спробуємо виконати пошукову роботу і ми. Зараз на партах у вас лежать «Тематичні словники школяра» (К.С.Прищепа, В.Г.Лук’яненко), за яким ви знайдете тлумачення цього слова.

(Після роботи зі словником, учні обмінюється результатом роботи з усім класом:  Пожежа – це полум’я, яке охоплює і знищує все, що горить).

     Група «Тлумачники»:   Якщо виникне десь дим, або раптом буде спалах,

                                             Телефон лише один — «101» — «сто один, сто один».

      Вчитель: Ця група нагадала нам телефон пожежної служби, яка прибуває на допомогу під час пожежі, але пожежники кажуть: «Пожежі краще запобігти, ніж її гасити».  Тому передаємо слово групі «Юні пожежні», які нагадають вам причини виникнення пожежі.

    Група «Юні пожежники»:  Переважна більшість пожеж виникає безпосередньо з вини людини через необізнаність її з правилами та вимогами пожежної безпеки або внаслідок несвідомого, поверхового чи просто недбалого ставлення до них. Ми приготували табличку. Вона показує нам основні  джерела займання та причини виникнення пожежі.

Вид теплового впливу

Реальне джерело займання

та причини виникнення пожеж

Тління

сигарета, головешка, вугілля, шлак

Відкрите полум'я

свічка, сірник, запальничка, факел, пальник, паяльна лампа, багаття

Іскра

іскра термічна, іскра електрична, іскра від тертя (висікання)

Термічне нагрівання поверхні

піч,  розігрівання від тертя

Електричне нагрівання поверхні

коротке замикання, перевантаження мережі, поганий контакт у проводах, електронагрівальний прилад, електромагнітне поле, освітлювальний прилад, розжарена частинка, електрична піч

Інші

сонячні промені, розряд атмосферної електрики (блискавка), нагрітий газ, лазер, самозаймання

(Учні з вчителем працюють над змістом таблиці та роблять висновки про види пожеж, причини їх виникнення та про джерела займання).

     Група «Юні пожежники»:  Зробимо висновки.   До основних причин виникнення пожеж належать:

• необережне поводження з вогнем;

• порушення правил обладнання та експлуатації електричних  приладів;

• порушення правил обладнання та експлуатації печей;

• пустощі дітей з вогнем;

• підпали;

• несправність виробничого та побутового обладнання.

    Вчитель: Запам'ятайте! Основний шлях боротьби з пожежею — не допустити пожежі. При пожежі треба вміти викликати пожежників. Щоб пожежна машина якнайшвидше прибула на місце пожежі, кожен мусить знати, що говорити черговому по пожежній частині, який приймає виклик. Про це вам розповість черговий пожежної частини (учні розігрують діалог з черговим пожежної частини, але перед цим слухають поради чергового).

   Черговий пожежної частини: Спробуймо викликати пожежну машину. Ти зателефонував за номером «101», і тобі відповіли: «Черговий по пожежній частині слухає». Що ж ти мусиш сказати насамперед?

  •  По-перше, адресу, де сталася пожежа.
  •  По-друге, на якому поверсі, в якому під'їзді, з якого боку будинку видно дим.
  •  По-третє, як зручніше під'їхати до місця пожежі. Усе це потрібно для того, аби черговий міг швидше направити пожежну машину до місця пожежі.

    Вчитель: Група «Юні пожежники» наголосять на Правила поведінки при пожежі.

    1 учень: Ти викликав пожежників і пожежна машина вже в дорозі. але не можна марнувати ані хвилини. Треба негайно повідомити всіх сусідів про пожежу, щоб вони швидше покинули небезпечне місце. Чим більше людей вийде з місця пожежі — тим краще. Із собою слід узяти тільки найнеобхідніше — гроші й документи — не витрачати даремно часу на інші речі. Бажано зачинити у квартирі вікна й двері, щоб перешкодити розповсюдженню вогню.

    2 учень: Особливо небезпечним при пожежі є дим. Він знижує видимість, унаслідок чого людина втрачає орієнтацію й може почати рухатися в протилежному від виходу напрямку. Крім того, дим, що містить чадний газ, часто спричинює отруєння. При цьому людина може знепритомніти. Тому в задимленому приміщенні краще просуватися навпочіпки або пригнувшись, прикриваючи носа мокрою тканиною, що затримує дим.

     3 учень: Якщо пожежа невелика й є засоби для гасіння пожежі, то можна почати її гасити. Основне правило при гасінні пожежі — дотримання безпеки.   Пожежі гасять піском, ґрунтом, водою, піною та порошком з вогнегасників, цупкою тканиною. Нафтопродукти (бензин, керосин, мастила) не можна гасити водою (вони легші за воду,тому спливуть на поверхню і продовжуватимуть горіти). Включені електричні прилади не гасять водою і піною.

    4 учень: Невелику пожежу можна погасити, накривши місце горіння цупкою тканиною — старим пальтом, ковдрою, а також закидаючи вогонь піском. Часто пожежу гасять водою, заливаючи нею місце горіння. Однак варто пам'ятати, що не все можна гасити водою. Якщо заливати водою електричні прилади, то вас може вразити електричний струм. Отож, перш ніж гасити електричні прилади, їх слід обов'язково вимкнути.

    5 учень: Найбільш зручними для гасіння пожежі є вогнегасники. Вони бувають кількох типів: вуглекислотний — для гасіння електричних приладів, пінний і порошковий — для всіх видів пожеж. Розрізнити їх легко: у назвах обов'язково є буква В — для вуглекислотного, ПП або ПХП — для пінного й буква П — для порошкового. Будь-який вогнегасник має механізм для вмикання. Це або кран, або поворотний важіль, або пусковий важіль. Після вмикання цих механізмів необхідно спрямувати струмінь на вогонь. Треба знати, що будь-який вогнегасник не можна тримати горизонтально, а тільки вертикально. Пінному вогнегаснику вже близько 100 років. Його використовують для гасіння горючих матеріалів та легкозаймистих рідин. Але пінним вогнегасником не можна гасити електроприлади під напругою, та й речі, які загасили піною, доведеться викинути. А от вуглекислотним чи порошковим вогнегасником можна загасити будь-яку пожежу. Коли відкривається вентиль вуглекислотного вогнегасника, з нього подається заморожений вуглекислий газ (у вигляді снігових пластівців). Намагайся не торкатися розтруба, тому що він охолоджується до - 70°С. Використовуючи порошковий вогнегасник, слід затримати дихання, тому що порошковим пилом можна отруїтися. На кожному вогнегаснику є інструкція, як ним користуватися. Якщо вдома або в школі є вогнегасник, обов'язково прочитай інструкцію, адже під час пожежі не буде часу її вивчати.

(виступ учня супроводжується демонстрацією фотографій вогнегасників)

    Вчитель: При пожежі треба діяти швидко. Насамперед слід рятувати людей. Важливо правильно скористатися засобами для гасіння пожежі. Пропоную вам об’єднатися в команди та заповнити табличку щодо використання підручних засобів, якими можна загасити пожежу  на початковій стадії загорання.

Тип пожежі

Підручні засоби, якими можна загасити пожежу  на початковій стадії загорання

Загорівся жир на сковорідці

Загорілася ялинка

Задимілася ізоляція електродротів у кімнаті

Загорівся кошик зі сміттям від недопалку

    

   Вчитель: А зараз пропоную опрацювати в командах завдання з корисними порадами  «Стережись пожеж». В цих порадах слід розкрити дужки або роз’єднати слова в реченнях та записати ці поради.

1 команда: (Не) кидай сірника, що горить. Спочатку загаси його. Забирай сірники в малюків. (Не) запалюй та (не) гаси самостійно газову колонку. Попроси дорослих зробити це. Навчися правил користування газовою плитою. Якщо на кухні відчувається запах газу, негайно відчини вікно, перевір усі крани, (не) запалюй сірників.

2 команда: (Не) залишай увімкненими електроплитку, чайник або праску, коли виходиш з кімнати і там нікого (не) залишається. Під час роботи (не) клади на стіл нагрітий паяльник або електровипалювач. Зроби для цього підставку з дроту чи жесті. До дроту електричного освітлення нічого (не) приєднуй.

3 команда: Якщо загориться бензин, електропроводка або олія, пам’ятай: їх (не) можна гасити водою. Накинь на вогонь цупку ганчірку, ковдру, старе пальто або засип його піском  чи землею.

4 команда:

Ідучиздомуслідзавждивимикатинагрівальніелектричніприлади.Неможнагратисяіззаймистимипредметами(сірникамипетардамифеєрверкамизапальничками)умісцяхдеможливапожежа.Неможнапідноситивогоньдозаймистихречовин.Неможназалишатинагрівальніприладинапризволяще.

ІІІ. Узагальнення, систематизація і контроль знань та вмінь учнів.

    Вчитель: Дайте відповіді на запитання за змістом уроку.

1.Що слід вважати пожежею?
а) Будь які випадки горіння;
б) неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, яке призводить до матеріальної шкоди.
в) Інтенсивна взаємодія кисню з горючими речовинами.
2. Що є найпоширенішою причиною загибелі людей на пожежах?
а) отруєння токсичними продуктами горіння;
б) теплові опіки;
в) недостатність кисню.
3. Де в приміщенні, в якому пожежа, температура буде найнижчою?
а) в кутку;
б) на рівні зросту людини;
в) на рівні підлоги.
4. Якщо немає спеціальних засобів, як зменшити небезпечну дію диму та продуктів горіння?
а) прикрити обличчя руками;
б) прикрити органи дихання зволоженою тканиною;
в) дихати тільки носом.
5. Що потрібно зробити, якщо на Вас зайнявся одяг і Ви не в змозі його позбутися?
а) впасти на підлогу і кататися по ній;
б) бігти до найближчих засобів пожежегасіння чи вододжерел;
в) збити полум’я рушником, тканиною тощо.
6. Як треба рухатися у задимленій зоні?
а) бігом як найшвидше;
б) обережно навпомацки;
в) пригинаючись або повзком під димом.

ІV.  Підсумок уроку     


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

14805. Көне дүниедегі мектеп және тәрбие 78 KB
  Көне дүниедегі мектеп және тәрбие. Ертедегі Шығыстың өркениеті жағдайындағы тәрбие және оқыту. Ертедегі Грециядағы тәрбие жүйесі. Ертедегі Грецияда педагогикалық теорияның пайда болуы. Ертедегі Римде тәрбие мен педагогикалық ойпікірдің дамуы. ...
14806. Көне Түркі жазба ескерткіштеріндегі және 58.5 KB
  Көне Түркі жазба ескерткіштеріндегі және Қорқыт ата кітабындағы халықтық педагогика Жазба ескерткіштер. Тәрбиенің мәңгілігі қажетгілігі қасиетгілігі жайлы ой түркі жазбасының ертедегі ескерткіштерімен дөледденеді. Бұл түрғыда ерекше қызығушылық түғазатын
14807. Қазақ ақын-жырауларының тәлім-тәрбиелік идеялары 51.5 KB
  Қазақ ақынжырауларының тәлімтәрбиелік идеялары. Қазақ хандығы көптеген тайпалардың – қаңлылар үйсіндер қыпшақтар арғындар наймандар дулаттар және т.б. негізінде құрылды. Қиын тарихи жағдайда қалыптаса отырып қазақ хандығы бірде ХҮІ ғ.бас кезінде нығайды бір...
14808. ҚИЫН БАЛАЛАРМЕН ЖҰМЫС 45.5 KB
  ҚИЫН БАЛАЛАРМЕН ЖҰМЫС. Бекибаева Сәнгүл Ғосманқызы қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі №35жалпы орта білім беру мектебі 1 . Тәрбие отбасынан басталады Қиын балалардың отбасындағы беріктігі және өнегелі отбасында өнегелі ұрпақ тәрбиеленетіні сөзсіз....
14809. Қиял туралы жалпы ұғым 92 KB
  Қиял туралы жалпы ұғым Қиял дегеніміз сыртқы дүние заттары мен қүбылыстарының субъективтік образдарын қайтадан жаңартып өндеп бейнелеуде көрінетін тек адамға ғана тән психикалық процесс: ...барлық жан қуаттарын рухани күштерді тек қиял ғана өзіндік сақталатынс...
14810. ҚЫЗ БАЛА - ҰЛТТЫҢ ҰЯТЫ, ХАЛЫҚТЫҢ ШЫРАЙЫ 54.5 KB
  ҚЫЗ БАЛА ҰЛТТЫҢ ҰЯТЫ ХАЛЫҚТЫҢ ШЫРАЙЫ Л.Т.Байкеева В.Б.Зеткулова М.Б.Мыңбаева Тараз мемлекеттік педагогикалық институты Тараз қ. Қазақ халқы бала тәрбиесіне өте көп көңіл бөлген. Баланың ана құрсағында пайда болуына оның өмірге келуіне оның алғашқы қадамына ...
14811. Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту – педагогикалық технология 78.5 KB
  Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту – педагогикалық технология Сын тұрғысынан ойлауды дамыту бағдарламасы – әлемнің түкпіртүкпірінен жиылған білім берушілердің бірлескен еңбегі. Тәжірибені жүйеге келтірген Джинни Л.Стил Курт...
14812. Оқу процесінің мəн-мағынасы 83 KB
  Оқу процесінің мəнмағынасы Жоспары 1. Оқу процесінің мəні жəне дидактика жөнінде түсінік 2. Оқу дидактикалық процесс 3. Оқу процесінің қызметтері 4. Оқудың əдіснамадидактикалық жүйелері 5. Таным теориясы жəне оқу 1. Оқу процесінің мəні жəне дидактика жөнінде...
14813. Оқу формалары 98.5 KB
  Оқу формалары Жоспары 1. Оқу формасы түсінігі 2. Оқу формаларының қалыптасуы мен жетіліп баруы 3. Оқу процесін ұйымдастыру формалары 4. Оқу түрлері 1. Оқу формасы түсінігі Оқушылардың білім мазмұнын игеру ісəрекеттері əрқилы формада жүзеге асып барады. Ла...