54717

Спорт у Великій Британії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Boys and girls, we are learning the topic “Sport”. Let`s repeat the words about sport. Have a look at the blackboard. - There are two main groups of sport. What are they? -Name winter sports. (skiing, skating, snowboarding, ice-hockey) - Name summer sports. (rugby, cricket, football, basketball, volley-ball etc.) - Have a look at the picture and say, what sport is it and is it winter or summer sport. - A good job! Thank you!

Английский

2014-03-18

53 KB

1 чел.

Тема: Спорт у Великій Британії

Мета: повторити й активізувати ЛО теми. Продовжувати навчати спілкування за темою. Розвивати культуру мовлення й письма. Навчати вибіркового читання. Прищеплювати усвідомлення важливості занять спортом.

Обладнання: підручник, магнітофон.
      Хід уроку.

I. Підготовкадо сприйняття іншомовного мовлення. 

1. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.

 -The bell has gone. Stand up, please.

  - Good morning, boys and girls!

    I am glad to see you. Sit down, please.

 -How are you?

 -Who is absent today?

 -What date is it today? What day of the week is it today?

  - Today we are going to continue our talk about sports and sportsmen, speak about sport, read and do some exercises. 

2. Мовна зарядка.

 -Now let`s speak about the weather. Is the weather fine or bad today?

-What colour is the sky? Is it grey or blue?

-Is the sun shining brightly?

-It is windy today, isn`t it?

-Is it snowing now?

-Do you know what is the temperature today?

-Do you like such weather?

3. Закріплення пройденого  лексичного матеріала.

-Boys and girls, we are learning the topic “Sport”. Let`s repeat the words about sport. Have a look at the blackboard.

-There are two main groups of sport. What are they?

-Name winter sports. (skiing, skating, snowboarding, ice-hockey)

-Name summer sports. (rugby, cricket, football, basketball, volley-ball etc.)

-Have a look at the picture and say, what sport is it and is it winter or summer sport.

-A good job! Thank you!

 

4. Перевірка домашнього завдання.

-Let`s check your homework. You should be prepare projects about sports and your favouritesportsmen.

-Good for you! Thank you!

II.  Основна частина уроку.

5. Повторення й активізація ЛО теми.

-Now, let’s get to know some new words of sport. Repeat after me: a coach  тренер, training – тренуватися, excellent – відмінний, immposible – неможливий, to punish – карати, to receive – одержувати, to train – тренувати, to end in a draw – завершуватися внічию, to give trouble – завдавати неприємностей.

- Пишу на дошці Sport. What words do you associated with Sport? (Strong, brave, football etc.)

6. Аудіювання

-Let`s do exercise 1 at page 129. Listen to the tape.

- Well, Ex. 2, p.130, complete the sentences according to the text:

  1.  John tried to find good football players of his team.
  2.  John’s football players were good at running, jumping, swimming, rowing and playing different games.
  3.  The players were tall strong men, excellent sportsmen and just nice people.
  4.  The University team was the best in the South of England.
  5.  The important things  for the sportsmen were regular training, keeping to a diet, and a lot of exercises.
  6.  The footballers rarely lost a game or hardly ever ended matches in a draw.
  7.  The only trouble with some footballers was their bad knowledge of many school subjects because the sportsmen were often not good at Maths, English, etc. and it was not always easy for them to become University Students.

7.Физкультминутка

-Let`s have a rest. (один з учнів проводить фізкультхвилинку)

HANDS DOWN! CLAP! CLAP!

Руки вниз! Хлоп! Хлоп!

Опускаєм руки вниз.Хлопаєм в долоні

TURN YOURSELF AROUND

Повернись кругом

Повернуться кругом своєї осі

AND THEN YOU CLAP!CLAP!

І потім хлоп! Хлоп!

Хлопаєм в долоні

BEND LEFT! CLAP! CLAP!

Нахились вліво! Хлоп! Хлоп!

Нахилиться вліво – похлопать в ладоні.

BEND RIGHT! CLAP! CLAP!

Нахились вправо! Хлоп! Хлоп!

Нахилиться вправо – похлопать в долоні.

TURN YOURSELF AROUND

Повернись кругом

Повернуться кругом своєї осі

AND THEN YOU CLAP! CLAP!

 І потім хлоп! Хлоп!

 Хлопаєм в долоні

 

 

8. Закріплення граматичного матеріалу : речення пасивного стану в минулому неозначеному часі.

На дошці пишу Past Simple Passive. Vlad, come to the blackboard and write down what the form of the Past Simple Passive? (I+was/were+V3 (ed).

For example write down:

  1.  Театр був побудований минулого року. ( The theatre was built last year)
  2.  Ці автомобілі були куплені 5 років тому. ( Those cars were bought five years ago).
  3.  Бібліотека була зачинена о 10 годині. ( The library was closed at ten o’clock).
  4.  Велосипед був зремонтований влітку. ( The bicycle was repaired in summer).
  5.  Магазин був відчинений минулого року. ( The shop was opened las year).

9. Заключна частина урока.

1.     Підведення підсумків уроку.

-What story did we read? (He was only wrong by two). What new words did you learn? Name one reason why it’s important to go in for sports? (to be strong, to be brave, to be fit…)

2. Виставлення оцінок.

3. Пояснення домашнього завдання.

-Write down your hometask: ex. 6, p.130

Вивчити нові слова.

- Stand up!

-Thank you for your work. You must be free. See you later. Good bye.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

150. Возведение подземной части здания 571 KB
  Выбор комплекта машин для производства земляных работ. Технико-экономическое сравнение вариантов. Нормативные требования к качеству производства работ и техники безопасности. Земляные работы, и работы по устройству ленточного монолитного фундамента при возведении подземной части здания в зимних условиях.
151. Создание усилителя с обратной связью 614 KB
  В настоящее время трудно назвать такую отрасль, в которой в той или иной степени не применялась бы электроника. Космические и авиационные летательный аппараты, техника, все виды транспорта, медицина, атомная физика, машиностроение используют электронику во все нарастающих масштабах.
152. Понятие, признаки и социальное значение государства и права 415.5 KB
  Государство и право как социальный институт. Понятие, признаки и социальное значение права. Многочисленная классификация содержит перечень и характеристику широко известных режимов. Право возникает на определенном этапе развития человеческого общества для упорядочения взаимоотношений людей.
153. Предприятие общественного питания 417.5 KB
  Основной задачей бригадира является организация работы бригады с целью своевременного и качественного выполнения плановых заданий по выпуску блюд и изделий в заданном объеме и ассортименте высокого качества.
154. Сервисный центр 424.06 KB
  Описания и обоснование используемых методов и средств обеспечения информационной безопасности. Организация, программное обеспечение и информационная безопасность сервисного центра.
155. Основи теплоізоляційної енергоефективності 401 KB
  Використання теплоізоляційних матеріалів (ТІМ) в будівництві. М'які ізоляційні матеріали настільки добре пропускають повітря. Теплоізоляційний матеріал з підвітряного боку будівлі потрібно спеціально захищати від вітру.
156. Проект организации строительного производства 369.5 KB
  Выбор и обоснование методов производства основных строительно-монтажных работ. Показатели расхода полуфабрикатов, изделий и материалов на 100м2. Проектирование общеплощадочного строительного генплана.
157. Неорганические (минеральные) вяжущие вещества 406 KB
  Неорганическими вяжущими веществами называют порошкообразные материалы, которые при замешивании с водой (гипс, известь, цемент) или с водными растворами солей.
158. Сезонные колебания уровней временного ряда 387.5 KB
  Определение наличия колебаний и их силы (размаха).Сущность, достоинства и недостатки экстраполяции. Сущность, условия применения корреляционо-регрессионного анализа. Апостериорные и априорные оценки точности прогнозов.