54790

Пагін, його будова. Стебло – вісь пагона

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Цілі: Сформувати в учнів поняття про пагін – основний надземний орган рослини що складається із стебла листків і бруньок познайомити з видами бруньок продовжити формування умінь і навичок виконання і оформлення лабораторної роботи. Що ж головне корінь чи пагін Давайте послухаємо байку Михайла Старицького Коріння та пагін.

Украинкский

2014-03-18

37.5 KB

18 чел.

Тема: Пагін, його будова. Стебло – вісь пагона. Лабороторна робота №4. Пагін і його будова. Різноманітність пагонів.

 Цілі: Сформувати в учнів поняття про пагін – основний надземний орган рослини, що складається із стебла, листків і бруньок, познайомити з видами бруньок, продовжити формування умінь і навичок виконання і оформлення лабораторної роботи. Виховувати любов до природи, до свого рідного краю.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент.
  2.  Мотивація навчальної діяльності.

а) Вчитель.

Ось уже не одне століття точиться спір у рослинному Царстві.

Що ж головне корінь чи пагін?

Давайте послухаємо байку Михайла Старицького «Коріння та пагін».

Михайло Старицький – наш земляк відомий український письменник і театральний діяч, дуже любив природу і свій рідний край.

б) Діти інсценізують байку «Коріння та пагін».

Прослухавши байку виникає запитання: «Хто має рацію?

Сьогодні ми і спробуємо дослідити «Що ж головніше корінь чи пагін». Корінь ми вже вивчили, отже тема уроку: «Пагін, його будова». Стебло – вісь пагона, а план уроку такий.

  1.  Пагін та його будова.
  2.  Стебло – вісь пагона.
  3.  Брунька – зародковий пагін.
  4.  Лабораторна робота.


Тема: Пагін і його будова. Різноманітність пагонів.

  1.  Вивчення нового матеріалу.

Які ви знаєте вегетативні органи рослини?

Пагін – вегетативний орган рослини, який складається зі стебла, бруньок та листків.

Стебло – осьова частина пагона, що з’єднує в єдине ціле усі його складові ( листки, бруньки, квітки та суцвіття).

Листок – бічна частина пагона, що здійснює дихання, фотосинтез, випаровування води.

Брунька – це зачатковий пагін з дуже вкороченими міжвузлями.

Бруньки мають коричневе, сіре чи буре забарвлення та вкриті скорковілими лусками – видозміненими листками, що захищають бруньку від ушкоджень. Лустки часто виділяють смолянисті речовини.

За розміщенням на стеблі розрізняють верхівкові та бічні бруньки.

Бічні бруньки, які закладаються в пазухах листків називаються пазушними, а ті, що закладаються у будь-якій іншій частині стебла, на коренях, чи листках,- додатковими.

Залежно від особливостей будови розрізняють вегетативні та генеративні ( квіткові) бруньки.

− Що ж міститься всередині цих бруньок?

Діти:,

Всередині вегетативних – на зачатковому стеблі – зачатки листків.

− Квіткові ( генеративні) на зачатковому стеблі містять зачаткові квітки чи суцівття.

− Як ви думаєте, яка брунька буде більша?

− Так квіткові бруньки дерев’янистих рослин більші за розмірами, ніж вегетативні, часто округлі.

Є ще змішані бруньки – мають зачатки квіток і листків.

Але деякі пазушні або додаткові бруньки після зимівлі не розпускаються. Це так звані – сплячі бруньки.

Така брунька перебуває в стані спокою і відновлює ріст в разі ушкодження верхівкової бруньки.

І так ми з вами сказали, що Стебло – осьовий орган рослини, який з’єднує корінь, бруньки і листки.

− Як ви думаєте, яку функцію виконує стебло?

Давайте розглянемо якими ж бувають стебла за напрямком росту та розміщенням у просторі.

Повідомлення дітей:

1. прямостоячі;

2. виткі;

3. чіпкі;

4. повзучі.

Повзучі стебла з довгими міжвузлями називаються вусами. Є ще стебла трав’янисті і дерев’янисті.

III. А зараз діти проведемо лабораторну роботу у формі інтерактивної вправи «Робота в групах". У вас на партах є зразки пагонів. Будьте обережні зі зрізами дотримуйтесь правил техніки безпеки. Розгляньте пагони різноманітних рослин.

Повідомлення з груп.

1. Ми дослідили прямостоячі стебла: яблуні, груші, бузку і з’ясували, що такі стебла містять бруньки, листки, ростуть вгору.

2. Наша група дослідила чіпкі стебла і виявила, що вони мають видозмінені частини на стеблі, якими і чіпляютьсядо опори.

3. Ми виявили, що виткі стебла облітають опору.

4. Повзучі стебла мають довгі міжвузли, які називають вусами.

5. Координаційна група повідомляє, що Пагін – надземний орган рослини. Стебло – вісь пагона.

Існують різні типи стебел за напрямом росту, формою, характером поверхні.

Кожна частина пагона важлива для рослини.

Оформляємо лабораторну роботу, робимо висновки.

  1.  Закріплення вивченого матеріалу.

Ми з вами дослідили надземну частину рослини. Тому давайте пригадаємо: « Хто має рацію – коріння чи листки?

Корінь утримує рослину у грунті, всмоктує воду і розчинені в ній сполуки та проводить їх до надземних частин рослини.

Пагін надземна частина на якій є листки, бруньки. Тут відбувається фотосинтез дихання, випаровування води, органічні рослини пересуваються до інших частин рослини.

  1.  Рефлексія уроку.

Ми з вами виконаємо вправу «Чиста дошка».

Отже, Пагін – надземний вегетативний орган рослини.

Стебло – осьова частина пагона.

Листок – бічна частина пагона яка здійснює фотосинтез, випаровування, дихання.

Брунька – зачаток нового пагона з вкороченими міжвузлями.

Оцініть роботу класу на уроці, власну роботу. Що вам сподобалося в ході занятть. Що найбільше запам’яталося?

  1.  Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника §14-15. Скласти кросворд «Вегетативні органи рослини»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

19496. АРХІТЕКТУРА СУЧАСНИХ ПЕРСОНАЛЬНИХ КОМП’ЮТЕРІВ 80.5 KB
  Персональний комп’ютер – це складна обчислювальна система, яка являє собою сукупність апаратних (основні технічні пристрої) та програмних (сукупність програмних засобів для обробки інформації) засобів, що дають змогу накопичувати і автоматизувати обробку будь-якої інформації.
19497. Требования к структуре и функционированию Системы 34 KB
  Требования к структуре и функционированию Системы По функциональным признакам структура АС подразделяется на следующие категории Представлена на примере АСУТП как системы с наиболее жесткими требованиями. Для АС других типов расписываются собственные требования: ...
19499. Тендер 27 KB
  Тендер АСУТП должна в обязательном порядке предусматривать полную замену устаревших средств КИП на современные. В обязательном порядке должна предусматриваться связь с заводской локальной и с корпоративной вычислительной сетью. Выбор конкретного поставщика...
19500. Типы взаимодействия с контроллерами 41 KB
  Типы взаимодействия с контроллерами. Центральное звено систем автоматизации микропроцессорный контроллер объединяет под этим названием ряд классов и типов универсальных микропроцессорных средств которые удовлетворяют запросам разных категорий заказчиков. По...
19501. Аппаратная реализация связи с устройствами ввода/вывода 167.5 KB
  Аппаратная реализация связи с устройствами ввода/вывода. Для организации взаимодействия с контроллерами могут быть использованы следующие аппаратные средства: COM порты. В этом случае контроллер или объединенные сетью контроллеры подключаются по протоколам RS...
19502. Программные средства для операторских станций в системе автоматизации управления производством (SCADA – системы) 28 KB
  Программные средства для операторских станций в системе автоматизации управления производством SCADA – системы Программные системы и пакеты прикладных программ обеспечивающие работу компьютерных операторских станций в литературе получили наименование SCADAпрогра...
19503. Характеристики SCADA – систем 34.5 KB
  Характеристики SCADA – систем 1. Общие данные SCADAпрограмм: фирмаразработчик; год первого выпуска и общий тираж характеристика опыта фирмы отработанности и популярности SCADAпрограммы; распространители в России и СНГ: примеры предприятий в России эксплуатирующ...
19504. Выбор SCADA – программы для конкретной системы автоматизации производства 33 KB
  Выбор SCADA – программы для конкретной системы автоматизации производства При выборе SCADAпрограммы для конкретного проекта необходимо вначале четко определить набор требований к характеристикам операторских станций. На их основе определяются требования к SCADAпрограмм...