54802

Paparazzi and Celebrities

Конспект урока

Педагогика и дидактика

The sun is shining outside! The weather is awesome. I’d like you to be in good mood. If you aren’t, we’ll rise it. So, your first task is to tell your classmates couple nice words. For instance: Julia, you look amazing! This new skirt really suits you!

Английский

2014-03-18

37 KB

1 чел.

Тема: “Paparazzi and Celebrities” 

Мета: -практикувати вживання складних прикметників,які значать опис людини та вжи-

          вання герундію та інфінітиву

        - розвивати усне мовлення, та аудіовізуальну пам’ять

         - вивчити нові лексичні одиниці

        - виховувати у учнів повагу до кожної професії, якою би вона не була

Обладнання: комп’ютер, фотоапарат, інтерактивна  дошка, коробка з папірцями 2кольорів,    

                      дошка.                 

Хід уроку

I. Організація уроку

1. Привітання учнів: (3 xв)

T: Good morning, my dear pupils! I’m very glad to see you. How do you feel?

P1: I’m exited!

P2: I’m relieved!

P3: etc…..

T: Сome to me, please and each of you take just one sheet of paper from this box.

T: So you’ve been divided into 2 groups. Please be sited, but pay attention to your personal color.

II. Основна частина уроку

1. Рефлексія: (3 xв)

T: The sun is shining outside! The weather is awesome. I’d like you to be in good mood. If you aren’t, we’ll rise it. So, your first task is to tell your classmates couple nice words. For instance: Julia, you look amazing! This new skirt really suits you!

P1: Magi, you are kind-hearted and easy-going person. I’m very glad, that we are classmates.

P2, P3, etc…….

2. Brainstorming: (2 xв)

T: Well done! I hope everyone is in good mood! So we can start our trip. Your next task is to

guess  what we are going to talk today about. (Презентація  “Presentation 1”(слайди 1-6)  та аудіо запис Lady Gaga “Paparazzi”)

P1: We might talk about famous people and photographers.

3.Оголошення теми та мети уроку: (2 xв)

T: Great job! You’re quite right! The topic of our today’s lesson is “Paparazzi and celebrities”

-we’re going to find out what qualities should paparazzi have;

what qualities should celebrities have and talk about what is forbidden and what is allowed (Презентація «Тема») Pupil with red color are paparazzi and others are celebrities

4. T: Answer my questions please. Notes on the blackboard will help you (5 xв)

( на дошці написано avoid +gerund, like +gerund, refuse + infinitive, offer + infinitive)

1) What do paparazzi avoid doing?

2) What do celebrities avoid doing?

3) Why do paparazzi refuse sometimes to take photos of celebrities?

4) What can celebrities refuse to do?

5) What can celebrities offer paparazzi to do?

6) What photos do paparazzi like taking?

Pupils answer questions.

5. Practicing new words (5 xв)

T: For our further work  we should learn new words. I offer you to guess the meaning of these words. (Презентація “New VC  for video”) (Всі слова написані на дошці з транскрипцією)

Cлайд 1:  T: What does it mean “to chase”?

P1: To chase means to follow somebody.

T: Give me your examples, please.

P2:  Robert Pattinson was  chased by paparazzi after his starring in the film “Twilight”

Cлайд 2:  T: What does it mean “ to feel justified”?

P3: To feel justified means to  have a right to express our own opinion

T: Give me you example:

P4: I feel justified in telling you that you will gain nothing by gentleness.

Cлайд 3:  T: What does it mean “ to smack”?

P5: To smack means to hit somebody’s face

T: Give me you example:

P6: She smacked him, because he was really too rude with her.

Cлайд 4:  T: What does it mean “decency”?

P7: It means to be polite, and behave in a good way with people

T: Give me you example:

P8: This woman had a real decency. She had helped homeless people.

6. Watching video “Ask the Psychologist” (4 xв)

T: Right now we’re going to watch a short video about the Psychologist’s opinion in this awful war between paparazzi and celebrities. (video “Ask the Psychologist”)

T: My dear, tell me, please, was this video useful for you? Why? Why not?

P8: This video was very useful, cause I’ve learnt and heard new words

P9: I’ve heard about professional opinion from psychological point of view. Etc….

7. Розминка (3 xв)

T: 1) Pretend that you are paparazzi and celebrities. Paparazzi show us how you take photos and celebrities will show us how they pose for this photos.

2) Paparazzi show us how you are chasing

8. T: Look at the screen. (Презентація “ Stephen Baldwin”) (4 хв)

What have you found out about  Stephen Baldwin? (Слайд 1)

What was interesting about Will Smith? (Слайд 2)

What did happen with  Justin Bieber? (Слайд 3)

How did the life of Princess Diana stopped? (Слайд 4)

9. T: Today we’ve practiced a lot of different adjectives. Let’s practice more.You have to chose the right answer (Презентація adjectives Слайдів 7) (4 хв)

III. Заключна частина уроку

1. Підведення підсумків (4 хв)

T: Paparazzi make a list of 5 disadvantages of celebrities job. And Celebrities have to make a list of 5 advantages of paparazzi’s job. You have 2 minutes for preparation.

Pupils give their answers.

2. T: You’ve done a great job today. And in the end of our lesson I’d love to tell you that all jobs are necessary in our universe. It’s rather honored to have a job and get salary. Our lesson is over! Have good day! And give your diaries for your marks. (2 хв)

3. Оцінювання учнів.

  


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

43234. Інструментальне забезпечення технологічного процесу виготовлення деталі 530 KB
  Навчитись проектувати та проводити аналіз різального інструменту для забезпечення технологічного процесу виготовлення деталі Група: Курс: Студент Керівник проекту Вхідні дані: торець валу 80 матеріал валу сталь 35 Базовий інструмент Етапи виконання роботи Назва етапу Примітки заповнюється керівником роботи за необхідністю Строк виконання Оцінка за етап 1. Аналіз множини вихідних інструментальних поверхонь спряжених з базової поверхнею деталі що обробляється....
43235. Баня на 200 мест в городе Тамбов 421 KB
  Обоснование размещения на участке проектируемого здания Назначение здания особенности функционально-технологического процесса основные группы помещений зоны Конструктивная схема здания Приемы и средства архитектурной композиции и художественной выразительности здания
43236. Разработка привода скребкового транспортёра с одной цепью 1.85 MB
  Выбор твердости термической обработки и материала колес Для изготовления колёс выбираем сталь 45 термообработка улучшение до 192240НВ МПа МПа. Для изготовления шестерен выбираем сталь 40Х термообработка азотирование до 5559HRC твёрдость сердцевины зуба 2630HRC МПа МПа. Для колёс: МПа. Для шестерен: МПа.
43237. Лекции по общим разделам динамики материальной точки и механической системы 9.1 MB
  Дифференциальные уравнения движения материальной точки. Первая и вторая задача динамики. Алгоритмы их решения. Основной закон динамики относительного движения. Понятие о центре масс механической системы. Инерционные параметры твердого тела и механической системы. Дифференциальные уравнения движения механической системы в декартовой системе координат. Теорема о движении центра масс механической системы. Понятие о количестве движения материальной точки и механической системы...
43238. Дробильно-сортировочное предприятие 2.85 MB
  Передняя ходовая тележка состоит из собственной рамы, прицепного устройства, предназначенного для соединения с тягачом, рессор, оси с установленными на ней пневмоколесами. Соединение тележки с рамой агрегата осуществляется с помощью приваренной к раме цапфы, которую вставляют в центральное отверстие опорного основания тележки и крепят ригелем. Конструкция цапфы и ригеля позволяет транспортировать агрегат седельным тягачом. Задняя тележка прикреплена к раме агрегата с помощью подвесок.
43239. Определение нутриентного состава пищевых продуктов 540.5 KB
  В связи с этим в последние годы, к сожалению, безопасность человека в наибольшей степени определяется чистотой и доброкачественностью пищевых продуктов, алкогольных и безалкогольных напитков, так как многие вредные загрязнители обладают канцерогенными, мутагенными, тератогенными и иммуноугнетающими действиями.
43240. Разработка технологического процесса крышки подшипника 600.5 KB
  Служебное назначение детали и основные технические требования Конструкторский контроль чертежа детали. Анализ технических условий детали Анализ технологичности конструкции детали
43241. Расчет и проектирование сварной металлоконструкции мостового крана 228.5 KB
  В настоящее время крановые конструкции изготавливаются в форме балочных систем, хотя раньше применяли фермы (было распространено в промышленности). Проектирование фермы начинается с выбора её рациональной системы. Система фермы зависит от назначения, основных требований к эксплуатации и общей компоновки конструкции. Часто рациональная система определяется на основе опытного проектирования, сравнения нескольких вариантов и выбора оптимального решения. В данной работе я произвожу расчет и проектирование конструкции мостового крана.
43242. Проектирование и исследование механизма качающегося контейнера 693 KB
  Курсовое проектирование имеет большое значение в развитии навыков самостоятельной творческой работы студентов, так как прививает им навыки научно-исследовательской работы, рационализации, изобретательства, пользования справочной литературой, ГОСТами, нормами, таблицами и номограммами, а также навыки производства расчетов и составления расчетно-пояснительных записок к проектам, их графического исполнения на чертежных листах с соблюдением всех положений, регламентируемых стандартом.