54806

Урок позакласного читання. Остап Вишня. «Паралелепіпед». Прямокутний паралелепіпед та його об’єм

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Закріплювати інтерес учнів до творчості Остапа Вишні ознайомити зі змістом твору Паралелепіпед закріплювати знання про життєвий і творчий шлях Остапа Вишні;удосконалювати навички виразного читання;розвивати читацький інтерес; Закріплювати знання учнів про елементи прямокутного паралелепіпеда поняття об’єма і формули об’єма прямокутного паралелепіпеда й куба; відпрацювати уміння розв’язувати задачі на обчислення вимірів прямокутного паралелепіпеда площі його поверхні та...

Украинкский

2014-03-19

160 KB

7 чел.

Тема:

(з української літератури)

(з математики)

Урок позакласного читання. Остап Вишня. «Паралелепіпед»

Прямокутний паралелепіпед та його обєм

Мета:

Закріплювати інтерес учнів до творчості Остапа Вишні, ознайомити зі змістом твору «Паралелепіпед», закріплювати знання про життєвий і творчий шлях Остапа Вишні;удосконалювати навички виразного читання;розвивати читацький інтерес;

Закріплювати знання учнів про елементи прямокутного паралелепіпеда, поняття об’єма і формули об’єма прямокутного паралелепіпеда й куба; відпрацювати  уміння розв’язувати задачі на обчислення вимірів прямокутного паралелепіпеда, площі його поверхні та об’єма

активізувати пізнавальну думку в процесі уроку, розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу; виховувати старанність, наполегливість, ініціативу.

Обладнання:

портрет Остапа Вишні, таблиця з накресленим кросвордом, виставка книг Остапа Вишні

Сигнальні картки,таблиця «Паралелепіпед», демонстраційна модель прямокутного паралелепіпеда,  картки для усного рахунку, для гри «Встав пропуски або хто швидше?»

Тип уроку: нетрадиційний урок

                 ( інтегрований урок, українська література + математика)

Клас: 5

Дата проведення: 15.12-22.12

Підготовка до уроку: На відкидній дошці: з одного боку закріплений портрет Остапа Вишні, записані роки життя та частина теми;

з іншого – тема уроку з математики; задачі із розвязанням, для гри «Знайди помилку»

Хід уроку

І.Організація учнів до уроку

1. Привітання

Вчитель математики:

- Добрий  день, діти! Як ви гадаєте, чому сьогодні у вас на уроці присутні одночасно і вчитель математики, і вчитель української літератури?

( Якщо подібні уроки не проводились, то найчастіше діти висловлюють думку з приводу перевірки)

Вчитель української літератури:

  •  Дещо ми дійсно перевіримо, та  здебільшого я сьогодні тут тільки тому, що у нас нетрадиційний урок, на якому ми спробуємо поєднати математику і українську літературу. Тож вітаю вас. Маю надію, що сьогодні все вдасться.

ІІ. Повідомлення теми,мети уроку з української літератури

Вчитель української літератури:

  •  До уроку української літератури ви готували коротенькі повідомлення про Остапа Вишню, а точніше його життєвий і творчий шлях, бо тема нашого уроку:Остап Вишня. «…».

( вчитель розкриває дошку, на якій прикріплено портрет Остапа Вишні, записані роки життя та  частина теми уроку)

Тож сьогодні на уроці ми повторимо біографію Остапа Вишні,ознайомимося зі змістом твору, а якого саме, про це ви дізнаєтесь пізніше,та спробуємо проаналізувати його. Прошу бажаючого висвітлити своє повідомлення.

ІІІ. Робота над темою уроку з української літератури

1.Повідомлення учня «Життєвий і творчий шлях Остапа Вишні».

  12 листопада 1889 року на хуторі Чечві, біля тихого містечка Груні на Полтавщині, в маєтку поміщиків фон Ротів народився хлопчик Павло Губенко, його батько – Михайло Губенко  - колишній солдат царської армії, працював службовцем у фон Ротів. Крім Павла, у сімї Губенків було ще 16 братів та сестер.

   Уже в ранні роки Павло відзначився дуже веселою вдачею і великою охотою до читання. Найбільше любив читати павло Губенко Гоголя. Тому  в школу Павла віддали дуже рано, йому не було ще й шести років. Закінчивши навчання в якій, його віддали в Зінківську школу, яку він успішно закінчив у 1903 році і став поштово – телеграфним чиновником. Та цього було замало, тому мати відвезла Павла у Київ,  у військово- фельдшерську школу, яку він закінчує у 1907 році і починає фельдшерувати в Києві. Йому передбачали гарну карєру у медицині та природа взяла своє.І Павло Михайлович Губенко прославився не в медицині, а в літературі, правда, вже під новим Імям – Остап Вишня.

 Це було очевидно, адже він природою був створений для сміху, для гумору. Уже наприкінці двадцяти років Остап Вишня став автором 23 книг фейлетонів, гуморесок, нарисів.Загальний тираж цих книжок досяг шестизначного числа. Однією із відомих гуморесок стала «Зенітка», головними героями якої виступали позитивні персонажі, доречі як і в усіх інших його творах: «Репяшки», «Діли небесні», «Лицем до села», «Запорожці», «Ярмарка», «Короп», «Дзвонарі», «Перепілка», «Усмішки» і т.д. Всі вони друкувалися у різних журналах та найбільше у журналі «Перець».

   28 вересня 1956 року перестало битися серце письменника. З життя він пішов тільки фізично, навічно залишившись у ньому своїми безсмертними творами.

2. Розгадування кросворду.

Вчитель:

  •  Час розгадати кросворд та розшифрувати, зі змістом якого твору ми сьогодні познайомимося.

3

                                                    1

П

А

В

Л

О

8

З

А

П

О

Р

О

Ж

Ц

І

Ф

Е

Л

Ь

Д

Ш

Е

Р

 

4

Ш

І

С

Т

Н

А

Д

Ц

Я

Т

Ь

5

Г

О

Г

О

Л

Я

2

Г

У

Б

Е

Н

К

О

П

Е

Р

Е

П

І

Л

К

А

                                               6

Ч

Е

Ч

В

А

10

П

Е

Р

Е

Ц

Ь

7

У

С

М

І

Ш

К

И

12

К

О

Р

О

П

11

З

Е

Н

І

Т

К

А

13

Д

О

Ц

Е

Н

К

О

1. Справжнє імя Остапа Вишні ( Павло)

2. Справжнє прізвище Остапа Вишні (Губенко)

3. Яку професію здобув Павло Губенко, закінчивши Київську військово-фельдшерську школу? ( Фельдшера)

4. Скільки в Павла Губенка було братів та сестер? ( Шістнадцять)

5. Твори якого письменника найбільше полюбляв читати Остап Вишня? (Гоголя)

6. Назва хутора, в якому народився Остап Вишня ( Чечва)

7.Твір, який був перекладений білоруською мовою (Усмішки)

8. Відомий нарис. (Запорожці)

9.  Мисливська усмішка (Перепілка)

10. Назва журналу, в якому найбільше друкувались твори Остапа Вишні (Перець)

11. Назва гуморески, яка зявилася у 1944 році і стала  звісткою про початок другого творчого періоду  у житті Остапа Вишні (Зенітка)

12. Назва мисливської гуморески, яка є і назвою риби (Короп)

13. Хто писав: «Дуже рано навчившись читати, Павлуша ніколи не розлучався з книжкою…» ( прізвище) ( Доценко – сестра Остапа Вишні)

Вчитель:

- Тож яке слово зашифроване по вертикалі? ( Паралелепіпед). Саме таку назву має твір Остапа Вишні, з яким ми зараз і познайомимось.

3. Ознайомлення зі змістом твору «Паралелепіпед» ( читати може підготовлений учень).

П А Р А Л Е Л Е П І П Е Д

Олег Трійченко, учень 6-го класу, чорнявий, хвацький хлопчина, що курив уже не тільки «Труд», а навіть «Катюшу», а іноді й «Казбека», зустрівся з приятелем своїм, учнем 6-го класу, тільки з другої школи, Ігорем П'ятьорським.

Ігор П'ятьорський запитав Олега Трійченка:

Ну, як діла з іспитами?  Ось-ось уже!

Набольшой!—відповівОлег.
—  Готовий?

- Як з пушки! Ти знаєш — уже два тижні я ворожу,  чи  попадеться  мені  з геометрії  перший  білет,кручу палець круг пальця і щоразу пальцем у палець попадаю. І вже встиг піддивитися, як білети лежатимуть!  Де  перші  номери,   а  де  останні...   Перший  номер— і «п'ять». А в тебе як?—запитав Олег у Ігоря.

Працюю. Хоч у мене з геометрії «п'ять», проте все повторюю, щоб як слід бути готовим.

Пхе!    Повторюю...  А  я   так    мало  не   щодня в Пуща-Водиці. Ох і красота!

Та  я  знаю,  що  красота,   та    хай   уже   після іспитів.

—Чудно! Іспити в нас  «на ять»  будуть. Аж ось і іспит з геометрії.

Олег Трійченко ще раз покрутив пальцем круг пальця, розвів широко руками, хоробро ті руки звів знову — палець об  палець  тільки — стук.

—Єсть!  Складу! — аж  підскочив  Олег.

      Упевнено підійшов він до столу, хоробро взяв білет, глянув — і зблід... Щось у його всередині похололо і посунулось аж туди-туди, а там тільки: тень-тень-тень — затенькало.

— Двадцять три!

«Що ж воно там таке?» — затрусився Олег. Глянув у білет: паралелепіпед.

«Що воно таке?» — думає з жахом Олег.

— Ну,  Трійченко,  який  у  тебе  білет? — запитує Олена Василівна,вчителька геометрії.

А тут круг стола члени комісії, і всі вони на Олега дивляться, чекають.

Двадцять третій, Олено Василівно.

Що там у двадцять третім?

Ралелопопопід.

Як-як? Що ти сказав?

Паралелеопі-пі...

Ну-ну?..

Пі... пі... пі...

Уже й члени комісії почали усміхатися, а Олена Василівна вся почервоніла, а Олег стоїть та все:

— Пі... пі... пі...

Розгнівалася Олена Василівна, похитала головою:

— Не  «пікай» ти краще, мов те курча! Іди собі,не стракись сам і не страми мене. Восени складатимеш, а літо попрацюй як слід.

     Повернувся од  столу  Олег,  глянув  на  товаришів, а вони губи кусають, щоб уголос   не   розреготатися. Проходить на своє місце, а вже хтось збоку:

— Пі-пі-пі.

З того часу Олег так і звався в школі: Паралелепіпед. А Ігор П'ятьорський склав іспит на «п'ять».Після іспитів Олег геометрію вчив, а Ігор у Пущі-Водиці в ставку купався та  рибу вудив.

ІV. Повідомлення теми, мети з математики

Вчитель математики:

  •  Діти, а знайомі ви з поняттям «паралелепіпед» з математики?

( Знайомі).

Дійсно, на попередніх уроках ми вивчили, що таке  прямокутний паралелепіпед та як знаходити його обєм. Тож сьогодні ми продовжуємо працювати над цією ж темою  «Паралелепіпед та його об’єм» ( відкриває другу відкидну дошку, на якій записано тему уроку) та закріпимо ваші знання  про елементи прямокутного паралелепіпеда, поняття об’єма і формули об’єма прямокутного паралелепіпеда й куба; будемо відпрацьовувати  уміння розв’язувати задачі на обчислення вимірів прямокутного паралелепіпеда, площі його поверхні та об’єма.
VІ. Робота над темою з математики.

1.Бліц - опитування:

Вчитель математики:

  •  Отже, наведіть приклади прямокутних паралелепіпедів

( Кубики, коробка цукерок,книга, цеглина, пакувальний ящик…)

  •  Скільки граней має кожний прямокутний паралелепіпед? (Шість)
  •  Яку фігуру являє собою кожна грань паралелепіпеда? (Прямокутник)
  •  Як називають сторони граней прямокутного паралелепіпеда?(Ребрами)
  •  Як називають вершини граней прямокутного паралелепіпеда?(Вершини паралелепіпеда)
  •  Скільки ребер має прямокутний паралелепіпед? (12)
  •  Як називають довжини цих ребер? (Вимірами)
  •  Якими назвами користуються, щоб розрізняти ці виміри? (довжина, ширина, висота)
  •  Як знайти обєм прямокутного паралелепіпеда?(V=abc)
  •  Як називають прямокутний паралелепіпед, у якого всі ребра рівні?(Куб)
  •  Як знайти обєм куба? ( V=a3  )
  •  Як обчислити площу прямокутного паралелепіпеда, якщо відомо площу основи і висоту? (V=SH).
  •  - В яких одиницях вимірюють обєми тіл? ( В кубічних)

2. Усний рахунок.

( Вчитель показує картки із зображенням прямокутних паралелепіпедів, кубів та їх відповідних вимірів. Учні усно виконують обчислення і дають відповіді)

                5555

a= 5см         S основи -?            Vкуба  -?                            S=25дм2

b=2 см         V  -?                                                            H=10дм

c=7см                                                                               V-?

( Розглянути всі можливі варіанти)

3. Гра « Встав пропуски або хто швидше?»

- А тепер пограємо у гру «Встав пропуски або хто швидше?». Працювати треба як завжди уважно і, якщо ви правильно вставите всі пропуски, то зможете частково розшифрувати закодоване прислівя.

Картка №1

                  1)  7см3 =…мм3                        2) 8дм3 = …см3

                  3)  4м3 =…дм3                          4) 28м32дм3 = …дм3

Картка №2

                   1) 38см3 = …мм3                      2)62 дм3 = …см3

                   3) 6м3 = …дм3                          4) 8м34дм36см3 = …см3

4. Колективна робота над задачею

Ширина прямокутного паралелепіпеда дорівнює 15 дм, довжина – на 3 дм більша, ніж ширина, а висота – у 3 рази менша, ніж довжина. Знайдіть обєм даного паралелепіпеда.

(Всі необхідні обчислення учні виконують на чернетках)

5. Гра «Знайди помилку»

Вчитель:

Тепер знову відпочинемо і пограємо у гру «Знайди помилку». І якщо ми швидко знайдемо помилки і виправимо їх, то зможемо докінця розшифрувати закодоване прислівя.

Ось  задачі,  я розвязала їх сама та не впевнена, що не допустила помилки. Тож перегляньте розвязання до задач та знайдіть і виправте помилки, якщо такі є.

Задача 1

Обєм прямокутного паралелепіпеда дорівнює 560см3, довжина -14 см, ширина – 8 см.Знайдіть висоту даного паралелепіпеда.

Розвязання

  1.  14 ∙ 8 = 112 (см2)
  2.   560 ∙ 112 = 668320 (см3)

Відповідь: висота даного паралелепіпеда 668320 см3

Задача 2

Площа підлоги спортивного залу дорівнює 192 м2, а його обєм – 960 м3. Знайдіть висоту залу.

Розвязання

V=SHC;

C=V:SH;

H=960:192 = 6см.

Відповідь: висота залу – 6 см.

VIІ. Продовження роботи над темою з української літератури

  1.  Бесіда:

Вчитель:

Бачу, що на відміну від головного героя твору Остапа Вишні – Олега, ви гарно знаєте все про прямокутний паралелепіпед та його обєм. А що ж ви робили для того, щоб так гарно все знати і розвязувати швидко всі задачі?

( Систематично вивчали новий матеріал, старанно готувалися до уроків)

  •  З ким із героїв можна порівняти тих, хто все вивчив і гарно працював?

( Із Ігорем Пятьорським)

  •  А з ким порівняти тих, хто в дечому поступається однокласникам?

( З Олегом)

  •  Чи можна так легковажно відноситись до навчання та підготовки до екзаменів чи контрольних? ( Ні)
  •  А чому? ( Бо якщо систематично не готуватись до уроків, то по – перше нічого не знатимеш, по – друге – з тебе глузуватимуть однокласники, по – третє – ти не зможеш гарно скласти іспити чи написати підсумкові контрольну роботу…)
  •  Що ви можите порадити Олегу і таким як він? ( Бути старанним та наполегливим у навчанні)
  •  То чого хотів навчити вас Остап Вишня цим твором? ( Він хотів навчити учнів того, що до навчання треба відноситись серйозно, не доспускаючи прогалин і висміяти тих, хто погано навчається)

2.Робота над прислівями. Гра «Знайди пару»

Вчитель:

  •  Які прислівя про науку чи навчання вам відомі?( …)
  •  Спробуйте знайти пари і прочитати прислівя, які записані на дощці

Прислівя

Мудрим ніхто не вродився,                 той багато знає.

Хто багато читає,                                а з лісу виводить.

Наука в ліс не веде,                             і на все тямущий

Грамотний – видющий                        а навчився.

  1.  Бесіда:
  •  Яке з цих прислівїв, на вашу думку, можна використати, щоб дати пораду Олегу із твору «Паралелепіпед» Остапа Вишні?
  •  Яким із прислівїв найточніше можна охарактеризувати Ігоря?


VІII. Узагальнення та систематизація вивченого

  1.  Розгадування прислівя

Вчитель математики:

-Здається, час повернутися до нашого закодованого прислівя і прочитати його: Перші три слова закодовані числами – відповідями 1-3 з картки №1, наступні три слова – числами відповідями 1-3 з картки №2, останнє слово закодоване результатами задач 1-2, в яких були допущені помилки

6000

5

700

38000

800

400

62000

кажи

навчуся

Не

вмію

кажи

не

а

(Не кажи не вмію, а кажи навчуся)

Вчитель української лутератури:

  •  Тож я маю надію, що ви ніколи не скажете, що ви не вмієте, а завжди будете стверджувати про те, що обовязково навчитеся. А якщо хтось і спробує про це забути, то нехай перед вами завжди буде зявлятися образ Олега  Остапа Вишні і ви, памятаючи про його помилки, не допустите своїх. Адже народ каже: «Що в молодості навчишся, то на старість як знайдеш»

ІХ. Підсумок уроку

  1.  Гра «Чи правильно говорить вчитель?»

Вчитель математики:

  •  Швидко сплинув час, тож підведемо підсумок нашого уроку та проведемо Гру «Чи правильно говорить вчитель?»

( Вчителі почерзі ( вчитель української літератури, вчитель математики) формулюють твердження: якщо правильне – діти повинні підняти сигнальну картку зеленого кольору, а якщо ні – то червоного кольору; якщо ж піднято картку червоного коьору, то вчитель пропонує сформулювати правильне твердження, тобто виправити помилку)

Твердження

1. Сьогодні на уроці ми працювали над творчістю Остапа Вишні та його твором «Паралелепіпед», а також повторювали, що таке паралелепіпед та удосконалювали навички розв’язування задач, застосовуючи відповідні знання

(    )

2. Прикладами паралелепіпедів може бути будь- який із предметів, що нас оточують (  ).

3. У творі «Паралелепіпед» Остап Вишня висміює  велике прагнення хлопчика Олега до навчання (  )

4. Щоб знайти обєм прямокутного паралелепіпеда, треба  знайти добуток трьох його вимірів(   )

5. Мені сподобався «Паралелепіпед» Остапа Вишні (  )

6. Я й надалі буду  старанно навчатись, відповідально відноситись до виконання всіх завдань (   )

  1.  Бесіда:

Вчитель української літератури:

  •  Всі ви засвідчили картками,що вам сподобався твір Остапа Вишні «Паралелепіпед». А чим саме? ( Виступи учнів)
  •  А які твори Остапа Вишні ви вже читали? (…)

3. Ознайомлення із книгами виставки

- Дуже багато  творів написав Остап Вишня. Маю надію, що його творчість вас зацікавила і ви  будете продовжувати читати їх. Тож пропоную до вашої уваги виставку його книг.

Вчитель математики:

- Я мрію про те, що ви не тільки читатимете книги Остапа Вишні, а працюватимете над розвязуванням задач про прямокутний паралелепіпед та його обєм. Сьогодні ви це робили досить добре, тож маєте такі оцінки …

4.Оцінювання учнів

( Вчителі ставлять оцінки за роботу як з математики, так і з української літератури та пояснюють їх)

Х. Домашнє завдання: з української літератури – читати твори Остапа Вишні, в яких мова йде про науки та навчання в школі; з математики - № 634, № 635 – І група; №№636,637 – ІІ група ( Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. математика: Підручник для 5 класу.-Х.:Гімназія,2005.-288



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

2812. Структура программы и модификаторы типа указателей в ОС MS-DOS 53.5 KB
  Лекция. Структура программы и модификаторы типа указателей в ОС MS-DOS В общем виде программа на языке C состоит из директив препроцессора, объявлений и определений объектов, команд, которые могут быть записаны как в одном, так и в нескольких моду...
2813. Измерительные преобразователи и схемы 3.63 MB
  Понятие измерительных преобразователей (ИП), виды, классификация. Эксплуатация летательных аппаратов в авиации связаны с получением данных о значении различных физических величин, характеризующих состояние объекта управления - механических, тепло...
2814. Приспособление городских территорий к застройке 38 KB
  Приспособление городских территорий к застройке Основные задачи организации поверхностного водоотвода. Отвод поверхностных вод - одно из основных мероприятий инженерной подготовки и благоустройства городской территории. К основным задачам орган...
2815. Организация и технология торговли 3.46 MB
  Переход экономики Украины на рыночные отношения вызвал кардинальные изменения в деятельности всех отраслей хозяйственного комплекса страны. Торговля как одна из наиболее масштабных сфер предпринимательской деятельности получила за последнее...
2816. Безопасность бизнесмена и бизнеса 612 KB
  Главное - быть живым и здоровым. В последнее время с газетных страниц, с экранов телевизоров, по радио все чаще можно услышать об убийствах предпринимателей и финансистов, о налетах на их офисы и квартиры. Эта кровавая волна докатилась уже и до с...
2817. Экономика промышленности 694 KB
  Рассмотрены экономические вопросы организации производства: формирование основного и оборотного капитала, себестоимость, цены продукции, основы налогообложения, общественные формы организации производства.
2818. Олiйно-жирова галузь України 307.04 KB
  Згідно підсумковим даним Держкомстату України, виробництво насіння соняшнику в 2009 році зменшилося в порівнянні з 2008 роком за рахунок зменшення збиральніх площ на 2 % і врожайності на 0,1 ц/га. Валовий збір насіння соняшнику за підсумками року склав 6,36 млн. тонн, що на 2,5 % нижче врожаю 2008 року.
2819. Градостроительные нормы, их соблюдение и использование при реконструкции. 25.5 KB
  Градостроительные нормы, их соблюдение и использование при реконструкции. Нормативные требования, предъявляемые к городской территории, и их соблюдение при реконструкции. Вопросы развития застройки, реконструкции застройки регламентируются градостро...
2820. Методика составления рейтинга надежности банков 28.76 KB
  Методика составления рейтинга надежности банков C разрешения автора Профиль (№20(92) от 01.06.1998) приводит более подробное изложение методики к.э.н. В.С.Кромонова. Параметры баланса В качестве исходных данных для составления рейтинга испол...