54857

Пейзаж «Я закоханий в дерево зеленовіте»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Наочні матеріали: репродукції пейзажних творів творчі роботи учнів. Уже в епоху неоліту зустрічалися умовні позначення неба земної поверхні частин світу к розписах Стародавнього Сходу присутній пейзаж у сценах полювання рибальства війн. Важливе місце пейзаж займає в мистецтві Китаю де його вважали наочним втіленням світового закону життя.

Украинкский

2014-04-02

291.5 KB

1 чел.

Тема:        Пейзаж «Я закоханий в дерево зеленовіте»

( 5 клас )

Мета:  навчальна  -  сформувати  уявлення  про  техніку  зображення форми  крон  дерев, передачу  простору;

розвиваюча  -  розвивати  вміння  аналізувати  кольоровий спектр природних  об’єктів, розвивати  практичне вміння  роботи  з  фарбами;

виховна  -  виховувати любов  до  природи, охайність.

Тип  уроку: комбінований.

Наочні  матеріали: репродукції  пейзажних  творів, творчі  роботи учнів.

Матеріали:  фарби,  пензлі,  губка, палітра,  олівець, ластик,  вода.

Техніка:  багатошаровий  живопис.

Місце  проведення: кабінет  образотворчого мистецтва.

ХІД  УРОКУ:

І.Активізація  уваги  учнів.

  Оголошення  теми  та  завдань  уроку.

ІІ. Вивчення  нового  матеріалу.

Спілкуючись  із природою, людина  відпочиває, вчиться  її  мудрості,  тому  що  в  природі  усе  закономірно,  раціонально.

Чимало  митців  присвятили свою  творчість  зображенню  природних краєвидів.  Уже  в  епоху  неоліту  зустрічалися  умовні позначення неба, земної  поверхні,  частин  світу  к  розписах  Стародавнього  Сходу присутній  пейзаж  у  сценах  полювання,  рибальства,  війн. Важливе  місце  пейзаж  займає  в  мистецтві Китаю,  де  його  вважали  наочним  втіленням  світового  закону  життя.

До  пейзажного  жанру  звертались  А.Куїнджі, І.Рєпін, М.Самокиш, Г.Світлицький,  О.Шовкуненко, М.Глущенко, Т.Яблонська  та  інші живописці.

До ХVІІ ст. пейзаж слугував  фоном до картини. Лише  згодом  він  сформувався  як  самостійний жанр  образотворчого  мистецтва.

Щомиті  змінюється  стан  природного  середовища. Придивіться. Кожне  деревце,  кожна  квіточка,  травинка  є  неповторними, і, як  би  ми  не  намагались,  а все  ж  не  можемо  передати  їх  такими,  які  вони  є.  Хоча  треба  намагатись  це  робити.

Сьогодні  на  уроці  ми будемо малювати пейзаж,  де  головними  об’єктами  будуть  дерева.

Кожна  порода дерев,  як  і  кожне  дерево  зокрема,  має  не  лише  свою  форму, пропорції,  просторове  розташування  стовбура,  гілок,  листя, а й своєрідну  будову. Будову  дерев  потрібно  уважно вивчати. Якщо  порівнювати  породи  різних  дерев, то  видно,  наскільки  різноманітна  їхня  конструкція.  А  в  природі  дерев  безліч,  і  кожне  з  них  має  свої  конструкцію, форму, колір.

На  малюнку  показано  характерні ознаки  сосни,берези, дуба, в’яза,  тополі і ялини. У  дуба  кострубатий стовбур, гілки  зігнуті;  у  берези  стовбур  стрункий,  білий,  з  характерними  смугами,  тонкі  гілки легко гнуться  й  звисають  униз,  особливо  нижні. Тополя має  здебільшого  високий  стовбур, у  напрямі  якого розміщені  гілки,  що  надає  їй стрункої  величної  форми. Стовбур  ялини майже  рівний, здебільшого прикритий  посередині  гіллям  з  вічнозеленими голками, які  розміщені  мовби  зеленими ярусами.

ІІІ. Актуалізація  опорних  знань  учнів.

Закрийте  очі  і  уявіть  собі  куточок  природи.  Яке  дерево  ви бачите перед  собою?  Які  кольори  переважають  на  уявній  картині?

ІV. Постановка  практичного  завдання.

Процес  малювання  дерева  є  таким,  як  малювання будь-якого  предмета. Спочатку  легкими  лініями  намічають загальну  форму  дерева,  його  пропорції,  будову,  а  потім  послідовно  промальовують  деталі  і  виявляють  світлотінню  його  форму.

Малюк при  цьому  слід  робити увесь  відразу; промальовуючи  деталі,  потрібно  пам’ятати  про  загальну  форму  картини.

Типовою  помилкою  в  зображеннях  пейзажів  є  виконання  їх без  урахування  повітряної перспективи,  просторових  змін  предметів  (вони  плоскі,  нереальні). Потрібно  не забувати  про  явища  повітряної перспективи:  чим  ближче  предмети,  тим  вони  більші і  чіткіші,  а  чим дальше  - менші  і  зображення  нечітке, розмите.

Явища  лінійної  та  повітряної  перспектив  розглянемо  на  репродукціях  картин  відомих  художників.

Наприклад,  розглянемо  картину І.І.Шишкіна  «Полудень».  На картині  зображено  жаркий  літній  день.  Небо  займає більшу  частину картини.  Біля  ¼  -  займає  земля. Але  в  цій частині особливо  чітко  видно  великий простір  -  відстань  від  ближчого  кураю    дороги до  м'якої  деталі  горизонту.

Як  художник  передав  у картині  цю  далеч?

Відповідь  на  це  питання  ви  найдете, порівнявши  ширину  дороги  зблизька  із  віддаленою  частиною,  порівнявши  зображення людей на  першому  плані  і  вдалині,  висоту  людей  із  дзвіницею, що  знаходиться далеко  від  них.  Дзвіниця  зображена  меншою  людського  зросту.

В  цій  картині  дуже добре передано  особливості  нашого  зору:  предмети  по мірі  віддаленості  від  наших  очей  здаються  нам  меншими,  ми  бачимо  їх  менш  чітко.

Зараз  ви  визначитесь  і  будете малювати  своє  дерево. Ось  як,  наприклад,  зобразив  художник  Олексій  Шовкуненко дерева  в  своїй  картині  «Дуби».

На  картині  зображено  сонячний  літній  день  в  зеленій діброві. Сонце  просвічує  крізь  листя  і  гілки  двох  могутніх  дубів,  що мовби ростуть  на  передньому  плані  картини. Земля  вкрита  зеленою  шовковою  травою,  що також  розцвічувана  сонячними плямами.

Два  могутніх  старих дерева ростуть  поряд,  навіть  надто  близько один  до одного.  Вони такі міцні  й  великі, що їм мало  місця.  Тому  один  з дубів   нахилився  вбік,  а  другий,  могутніший  і сильніший  за  нього,  розпустив свої  гілки,  відвойовуючи  для себе  життєвий простір.

Художник  навмисне  намалював  нижню  частину  дуба,  щоб показати, який  він  товстий,  міцний,  навіть  з  одного  кореня ростуть  два  стовбури.

Мають, у  цій  діброві немає більше  таких  великих  дубів,  бо  на задньому  плані намальовано світлішу  від  сонця  траву,  які  не  затіняють  гілки  великого  дерева.

Загальне враження  від  картини  -  я нібито  знаходжусь  під  кроною величезного  дерева  теплим  сонячним  днем.

Сьогодні  ви  будете  працювати  в  техніці  багатошарового  живопису.  Тобто,  якщо колір,  який  ви  поклали  на  папір, недостатньої  сили (тону), ви можете  на  нього накласти інший  шар  кольору,  завдяки чому  підсилюється  перший.  Цьому  сприяє  така властивість акварельних  фарб,  як  прозорість.

V. Виконання  практичного  завдання.

Допомагаю  учням,  спрямовую  їх  зусилля  на  правильне  вирішення  навчального  завдання.

VІ. Підсумок  уроку.

VІІ. Завершення  уроку.

                                                   Пейзаж

1

2

3

є

4

5

6

По горизонталі:

  1.  Видатний майстер пейзажу, який дуже полюбляв ліс.
  2.  Вид пейзажу, що зображує гори та гірські масиви.
  3.  Морський пейзаж.
  4.  Автор картини Золота осінь.
  5.  Який художник зобразив ведмедів на картині І.Шишкіна “ Ранок у сосновому лісі“.
  6.  Архітектурний пейзаж.

1ш

и

ш

к

і

н

2г

і

р

с

ь

к

и

й

3м

а

р

и

н

а

є

4л

е

в

і

т

а

н

5с

а

в

и

ц

ь

к

и

й

6в

е

д

у

т

а

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1.  Образотворче мистецтво, 5 клас: Методичний посібник / Під ред. Томецької О.М., Лєдяєвої О.П.  – Рівне: ПП «Контур плюс», 2009. – 45с., ком пакт-диск.
  2.  Климова Л.В. Альбом з шаблонами. 5 клас. – Харків: Видавництво «Ранок», 2008. -62 с.
  3.  Бєлкіна Е.В. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: Ірпінь, 2005. – 233 с.
  4.  Степаненко Т. А. Збірник кросвордів. – авторська робота вчителя обр.мист. ЗОШ І-ІІІ ст.. №6 м.Сміла. -37 с.
  5.  Фесенко Л.В. Образотворче (візуальне) мистецтво в 5-7 класах.- Харків: Видавництво «Ранок». «Веста», 2004. – 383 с.

  1.  

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53397. Використання інформаційних технологій на уроках математики 1.49 MB
  Застосування компютерної техніки на уроках дозволяє зробити урок нетрадиційним яскравим насиченим наповнюючи його зміст знаннями з інших наочних областей що перетворюють математику з об'єкту вивчення в засіб отримання нових знань. Ефективність застосування нових інформаційних технологій на уроках математики обумовлена наступними факторами: 1 різноманітність форм представлення інформації; 2 висока степінь наочності; 3 можливість моделювання за допомогою компютера різноманітних обєктів і процесів; 4 звільнення від рутинної роботи...
53398. Засоби пошуку інформації в Інтернеті. Принципи функціонування веб-каталогів та пошукових систем. Стратегії пошуку інформації 1.56 MB
  Сьогодні на уроці продовжим вивчати сільське господарство, характеристику тваринництва, узагальнемо спеціалізацію сільського господарства, ознайомимось і оцінемо проблеми і перспективи розвитку сільського господарства, завершимо виконання практичної роботи №9, використовуючи знання з інформатики.
53399. Алгоритм 434 KB
  В цей час решта членів команд задіяні в перехресному опитуванні: задають один одному по 3 теоретичних питання за темою, які готували дома заздалегідь, причому, задають питання та дають відповіді різні члени команди. Оцінює команди журі, до складу якого входять 2 найбільш підготовлених студента (1 бал за кожну правильну відповідь). Вони ж здійснюють контроль часу.
53400. Засоби масової інформації 66 KB
  Good afternoon boys and girls. I’m very glad to see you. We are also pleased to see our guests today and we’ll try to make our lesson useful and interesting. Today we are having our last lesson on Mass Media and our aim is to generalize our knowledge on this question and to get to know something new concerning mass media.
53401. Основні команди роботи з робочою книгою та її аркушами 607.5 KB
  Актуальність теми : при роботі з великими обємами даних важливе значення відіграє їх наглядність та наочність. І навіть наша приймальна комісія використовує електронні таблиці для сортування абітурієнтів та створення бази даних та ведення документації по прийому технікуму.Навчальні цілі заняття : знати правила створення формул в Excel математичні функції СЧЕТЕСЛИ ЧСТРОК ЕСЛИ ІІ рівень абстракції; Оволодіти навичками заповнення електронних таблиць ручним та автоматичним типом вводу даних навчитися проводити розрахунки за...
53402. Інтелектуальне інформ –кафе 525 KB
  Мета: в ігровій формі дати можливість старшокласникам проявити свої розумові та творчі здібності; повторити й закріпити основний матеріал у нестандартній формі; розширити знання про звязки інформатики з іншими предметами; сприяти інтелектуальному та духовному розвитку особистості; розвивати стійкий інтерес до інформатики; формувати творчу особистість; формувати...
53403. Уведення та редагування тексту. Перевірка правопису 69 KB
  Мета уроку Навчальна: Вдосконалити основні знання про текстовий редактор Microsoft Word та його можливості навчити вводити та редагувати текст засобами текстового процесора створювати документи за певною структурою засвоїти правила введення тесту навчитись проводити перевірку правопису. Тип уроку Урок засвоєння нових знань формування умінь та навичок Обладнання Компютери підключені до локальної мережі текстовий процесор Microsoft Word текстовий документ до уроку UROK. Повідомлення теми та плану роботи на уроці мети та завдань...
53404. Розв’язування задач з використанням циклічних операторів 69.5 KB
  Мета: створити умови для формування навичок розвязування найпростіших задач що містять цикли використовуючи різні команди повторення; розвивати логічне мислення операторську культуру; продемонструвати виконання на компютері різних циклічних програм; виховувати працьовитість інтерес до предмета. Вправа Online Вибудуємо лінію ключових слів з теми Циклічні оператори Цикл повторення параметр циклдоки циклдо циклдля змінна лічильник оператор логічний вираз умова while repet begin end pscl програма виконання. На...
53405. Оформлення тексту в HTML – документі 234 KB
  Хід уроку Перед початком уроку на учнівські компютери та робоче місце вчителя має бути розміщено папки : Організаційний момент Актуалізація опорних знань Учитель пропонує учням виконати завдання âМагічний квадрат. Завдання має бути виведене на інтерактивну дошку а кожен учень повинен отримати картку з наступним текстом : Юний друже Для виконання даного завдання знайди файл що міститься за наступною адресою : C: Documents nd Settings Учень Рабочий стол HTML Урок _3 mgic. Бажаю успіху D O C T I T H B T B D L E H Y G T...