54880

Інтегрований урок в 7 класі (інформатика, трудове навчання)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ще одну писанку встановили у 2007 році на острові Хортиця. Учень Розмалюю писанку я сама Хоч іще маленька та дарма На звичайній крашанці жовтенькій Намалюю смужечки синенькі Червоні цяточки зелені листочки Рожеві блакитні пелюсточки Вийшла в мене писанка кольорова Ніби крапля сонечка веселкова Учень Вважається що чим більше кольорів на писанці тим вона магічніша тим...

Украинкский

2014-03-19

674.5 KB

6 чел.

                   Інтегрований урок

                         в 7 класі

     (інформатика, трудове навчання)

Мета.  Закріпити набуті знання та навички роботи в програмі Paint, залучити дітей до творчого пізнання культурної спадщини нашого народу, до розкриття краси української обрядовості, поглибити, розширити знання дітей про традиції святкування Великодня в Україні, розвивати в учнів потреби в нових знаннях; виховувати почуття патріотизму і любові до культурних скарбів українського народу; інтерес і повагу до народних традицій.

Обладнання.  Зразки українських писанок, рушники, презентації по темі, кадри із фільму, відеороліки.

                                                          Хід уроку

  1.  Організаційний момент

Перегляд презентації «Весна прийшла».

  1.  Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель  Весна – гарна пора року. Дорослі та діти люблять її за весняну пісеньку струмочків, за веселий спів пташок, за ласкаве сонячне проміння. І саме весною святкується велике свято.

  •  Яке найбільше Православне свято ми відзначаємо навесні?  (Відповідь дітей)

Учитель  Це свято пов'язане з великою кількістю традицій: прибирання оселі, випікання пасок, розфарбовування та розпис яєць.

  1.  Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Писанкарство – один з традиційних найдавніших видів українського народного декоративного мистецтва в Україні. (Повідомлення теми та мети уроку).

  1.  Вивчення нового матеріалу

Перегляд презентації «Писанка на карті».

Учень  Писанкарство – традиція суто українська, але й так виявилось, що у світі існують декілька пам'ятників писанці, не тільки в Україні, але й за кордоном.

Наприклад, у Канаді. Канадська писанка була створена у 1973 році як пам'ятник канадській поліції, яка змогла забезпечити мир і спокій першим поселенцям цього регіону та їх нащадкам.10 метрова "Писанка" – це величезна мозаїка з п'ятисот двадцяти чотирьох зірок.

Єдиний у світі музей писанки збудовано в місті Коломия. Унікальність Музею в тому, що його виконано в формі яйця, висота якого становить 13,5 м, діаметр 10 м. Приміщення виготовлене повністю з кольорового скла. Зараз музей володіє колекцією понад 6000 писанок, з усіх областей України.

Ще одну писанку встановили у 2007 році на острові Хортиця. Це гранітна скульптура заввишки 1,5 м. Орнамент повторює традиційні українські розписи писанки.

На території Києво-Печерської Лаври було встановлено скульптуру, що складається з 3000 писанок, які були зроблені в різних оластях України. Автором твору є художниця Оксана Мась. Розмальовувати писанки Оксані допомагали діти з різних куточків України.

У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки.

Учитель  В Україні існує багато різновидів великодніх яєць. Давайте з вами пригадаємо їх.

Презентація «Різновиди Великодніх яєць».

Учень  Крашанки – це пофарбовані у різні кольори відварені курячі яйця.Крашанки дарують родичам, обмінюються з сусідами і тими, хто прийшов привітати, з ними йдуть у гості.

Мальованки розфарбовують пензликом верхню частину яйця- на гарячому яйці фарба швидко висихає. Яйце перевертають і розмальовують іншу частину.

Крапанки – це найпростіші писанки. Запалену свічку трохи нахиляють над яйцем і накрапують віск. Коли воскові плямки застигають, яйце занурюють у фарбу. Як тільки фарба висихає, яйце нагрівають, розплавлений віск обтирають - на кольоровому яйці залишаються світлі крапки.

Учень Дряпанки та шкрябанки виготовляють шляхом видряпуванням візерунку на пофарбованій поверхні яйця.Робота ця дуже тонка, вимагає зосередженості та терплячості.

Наклеянки отримують коли на білі або пофарбовані яйця наклеюються різноманітні прикраси:блискітки, мереживо, кольорові скельця, навіть, гудзики.

Вишиванки вишивають тасьмою, як рушники чи серветки звичайними нитками для вишивання.

Лінивки – це термальні наліпки. Одягається така наліпка, як сорочечка, і в ложці опускається в окріп.

Учень Розмалюю писанку я сама,

            Хоч іще маленька, та дарма

            На звичайній крашанці жовтенькій

            Намалюю смужечки синенькі

            Червоні цяточки, зелені листочки,

            Рожеві, блакитні пелюсточки

            Вийшла в мене писанка кольорова

            Ніби крапля сонечка веселкова,

Учень  Вважається, що чим більше кольорів на писанці, тим вона магічніша, тим легше приворожити кращу долю.

А що означають кольори на писанці? Увага на екран. Перегляд презентації «Що означають кольори на писанці?»

Червона барва символізує добро, радість життя. Саме червоне яйце є головним символом воскресіння і небесного вогню.

Жовтий і оранжевий колір означав достигле зерно, достатній врожай. То колір сонця.

Зелений – колір весни, пробудження природи, багатства рослинного та тваринного світу, блакитний – символ неба, повітря, води, здоров'я. Коричневий – земля, щедрість, урожай, позначав матір-землю. Чорний – колір ночі. Символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.

Білий – чистота. Цей колір є символом безгрішного життя.

Учитель  Нелегка праця творити писанку. Кожен малюнок на писанці має своє значення. Є символи, що сприяють багатому врожаю, символи здоров’я та довголіття, символи кохання та оберегу.

Перегляд презентації «Символи в писанкарстві».

Учень Бескінечник. В орнаментальну систему він увійшов у вигляді хвилястих ліній. Ця хвиляста лінія без початку і кінця – символ нескінченного життя. Безкінечник є обов’язковим знаком на писанці – вірили, що відсутність цього знаку на писанці – знак нещастя. Саме з цього знаку багато писанкарів розпочинали свою роботу. Писанку з безкінечником клали під вулик, щоб добре роїлись бджоли.

Кожна квітка, гілка означали певного родича, а все разом уособлювало модель світу і людини, його родове дерево. Це символ стрижня, що з’єднує землю і небо, символ безперервного відродження природи і відновлення життя, емблемою невичерпної життєвої сили, гармонії, безсмертя.

Учень  Сонце – це небесний вогонь, про який люди в різні часи мали своє уявлення, але завжди поважали і возвеличували. Сонце – найдавніший і найбільш розповсюджений символ на писанках, який симво-лізує життєву силу і відродження в природі. Писанку із зображен-ням сонця дарують на щастя. Сонце також часто зображують у вигляді колеса, яке є символом безсмертя і майбутнього небесного існування, образом безмежної Божої любові...

Учень  Зірка – це символ сонця. Писанку з таким малюнком дарують на щастя. Вона символізує життя, ріст і благополуч-чя. Народна символіка класифікувала зірки то як дітей сонця і місяця, то як запалені Богом свічки на честь народжених лю-дей. У християнстві зірка – знак царства Христа. Ласкава, наче ранкова зірка, вона сповіщає про схід Сонця-Христа. У християнстві зірка – також символ захисту живих людей, оскільки вважалося, що кожна людина при народженні отримує на небі зірку.

Учень  Дуб – дерево життєвої сили, гордості, міцності, довголіття та здоров’я. Його вшановували як дерево життя і світової осі. Слов'яни-язичники вважали дубові гаї житлом богів, тому категорично забороняли їх вирубувати. Дубам у жертву приносили биків, кабанів, півнів, хліб. За давніми легендами у вирії – обителі богів і душ – росло першодерево світу – прадуб з молодильними яблуками безсмертя.

Учень Кінь – також символ невтомності руху сонця і, водночас, потойбічного світу; символ чоловічого принципу в природі і швидкості, волі; символ смерті і воскресін-ня сонячного божества; символ багатства і могутності. У давніх слов’ян із конем пов'язували смерть (захід) і народження (схід) сонця.

Діти, давайте пригадаємо, як ми вчилися писати писанки. Переглянемо декілька кадрів з фільму про нашу творчість.

Учні співають пісню.

          РОЗМАЛЮЮ ПИСАНКУ

Розмалюю писанку,

Розмалюю,
Гривастого коника

Намалюю.

Розмалюю писанку,

Розмалюю,
Соловейка-любчика
Намалюю.

А сопілка буде грати,

Соловейко щебетати,

А гривастий кониченько –

Славно танцювати.

  1.  Практична робота

Учитель  Наші пращури вірили, що розмальоване яйце має магічну силу. А старі люди і сьогодні вважають писанку особливою святістю, яка приносить добро, щастя, достаток, захищає людину від усього злого.

З розмальованим курячим чи гусячим яйцем наші предки пов’язували весняне пробудження природи, землі. Якщо ви ніколи не дарували близьким, друзям власноруч розписану писанку – обов`язково подаруйте. Це їх дуже втішить. Адже власноруч розмальовані писанки – то найліпше Великоднє вітання.

Тож, пишімо, малюймо, привчаймося до вікових традицій рідного народу!!!

І зараз ми з вами й спробуємо за допомогою комп’ютерної графіки створити свій власний орнамент писанки.

Скажіть, діти, використовуючи яку комп’ютерну програму ми можемо це зробити? (Раіnt).

Давайте переглянемо відеоролік, який допоможе вам пригадати правила роботи в цій програмі.

Отже, діти, розгорніть вікно програми Paint (воно у вас є на екрані монітора на панелі задач). Розмалюйте власноруч яйце, що зображене у вас на екрані, створіть власний орнамент писанки, використовуйте ті символи, які вам більше до вподоби.

Сідайте, будь ласка, за комп’ютери. Фантазуйте, творіть.

Діти працюють на комп’ютері. По закінченню роботи презентують її результати.

  1.  Підсумки уроки

Молодці. Всі ви добре попрацювали. Створені вами орнаменти писанок чудові, яскраві, магічні та неповторні, я сподіваюся, вони принесуть вам удачу, здоров’я, щастя, добробут, все те, чого ви самі собі бажаєте, те, про що думали, коли розмальовували свої писанки.

Перегляд відеороліку «Лине свято Великоднє».

  1.  Домашнє завдання

Розписати писанку


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22906. Лема про знак 126 KB
  Тоді добуток входить до визначника Δ зі знаком Доведення. Зрозуміло що даний добуток входить до визначника . За означенням визначника даний добуток входить до визначника зі знаком тобто зі знаком . Аналітичний запис визначника.
22907. Визначник трикутного вигляду 34 KB
  В ньому визначаються дві діагоналі. Визначником трикутного вигляду відносно головної діагоналі називається визначник всі елементи якого що стоять вище або нижче головної діагоналі дорівнюють 0. Таким чином можна зробити висновок: визначник трикутного вигляду відносно головної діагоналі дорівнює добутку елементів головної діагоналі Δ= a11a22ann Означення. Визначником трикутного вигляду відносно побічної діагоналі називається визначник всі елементи якого що стоять вище або нижче побічної діагоналі дорівнюють 0.
22908. Транспонування визначника 33 KB
  В перший стовпчик визначника Δ1 запишемо елементи першого рядка визначника Δ не змінюючи їх порядок. Далі в другий стовпчик визначника Δ1 запишемо елементи другого рядка визначника Δ не змінюючи їх порядок і так далі. В nй стовпчик визначника Δ1 запишемо елементи nго рядка визначника Δ.
22909. Властивості визначників 96.5 KB
  Будемо формулювати і доводити властивості лише для рядків визначника але за попереднім зауваженням вони мають місце і для стовпчиків визначника. Нульовим рядком називається рядок визначника всі елементи якого дорівнюють 0. Нехай й рядок визначника Δ нульовий. Якщо в визначнику переставляються місцями два рядки то змінюється лише знак визначника.
22910. Теорема про розклад визначника за елементами рядка або стовпчика 67 KB
  Доповнюючим мінором елемента aij називається визначник Mij який одержуються викресленням з визначника Δ i го рядка та j го стовпчика. Ця теорема дозволяє звести обчислення визначника n го порядку до обчислення визначників порядку n1. Фіксуємо iй рядок визначника Δ та доведемо що всі добутки що складають доданок aijAij входять у визначник Δ причому з таким самим знаком як і у доданку aijAij.
22911. Визначник Вандермонда 32.5 KB
  Визначником Вандермонда n го порядку називається визначник. Доведення проведемо індукцією за порядком n визначника При n=2 Припустимо що твердження виконується для визначника Вандкрмонда Δn1 порядку n1 і знайдемо визначник Δn. Як відомо визначник не змінюється якщо від деякого рядка відняти інший рядок домножений на число. Тому у визначника Δn спочатку від останнього рядка віднімаємо рядок з номером n1 домножений на a1.
22912. Системи лінійних рівнянь 22 KB
  Система лінійних рівнянь називається сумісною якщо вона має принаймні один розвязок. Система лінійних рівнянь називається несумісною якщо вона не має розвязків. Сумісна система лінійних рівнянь називається визначеною якщо вона має єдиний розвязок.
22913. ТЕОРЕМА КРАМЕРА 43.5 KB
  Αn1x1αn2x2αnnxn=βn Складемо визначник з коефіцієнтів при змінних α11 α12 α1n Δ= α21 α22 α2n αn1 αn2 αnn Визначник Δ називається головним визначником системи лінійних рівнянь 1. Якщо головний визначник Δ квадратної системи лінійних рівнянь 1 не дорівнює нулю то система має єдиний розвязок який знаходиться за правилом: 2 Формули 2називаються формулами Крамера. Домножимо перше рівняння системи 1 на A11 друге рівняння на А21 і продовжуючи так далі nе рівняння системи домножимо на Аn1. Отримаємо рівняння яке...
22914. Обчислення рангу матриці 20.5 KB
  Основними методами обчислення рангу матриці є методи оточення мінорів теоретичний і метод елементарних перетворень практичний. Методи оточення мінорів полягає в тому що в ненульовій матриці шукається базисний мінор. Тоді ранг матриці дорівнює порядку базисного мінору.