54971

My favourite animal

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Do you know anything about an owl? Let’s read the text and find out more information about it. Look at the blackboard. Here are some words from the text. Repeat them after me: a beak – beaks (дзьоб), soft (м’який, ніжний), centimeter, especially (особливо), mice, one mouse – two mice, insects (комахи), in silence (у тиші), total darkness (цілковита темрява). Read the text and be ready to translate it. (Учні читають текст вголос і перекладають його).

Английский

2014-03-20

51.5 KB

3 чел.

Зразок плану-конспекту уроку англійської мови у 5 класі

Тема уроку: “My favourite animal”.

Цілі уроку

Практична:

  1.  Удосконалювати лексичні навички говоріння з теми “My favourite animal”.
  2.  Навчити учнів логічно будувати усну розповідь з елементами опису.
  3.  Формувати вміння діалогічного мовлення.

Освітня:

1. Розширити кругозір учнів інформацією про тварин.

Виховна:

1. Виховувати в учнів бережливе ставлення до тварин.

Розвивальна:

1. Розвивати комунікативні здібності, уяву, удосконалювати вміння монологічного та діалогічного мовлення.

Обладнання уроку: підручник для 5-го класу (Norman Whitney, Lindsay White. Oxford Team. Student’s Book 1. – Oxford University Press, 2007. 136 p.), робочий зошит (Norman Whitney, Lindsay White. Oxford Team. Workbook 1. – Oxford University Press, 2007. – 136 p.), малюнки із зображеннями зимових пейзажів, тварин, аудіозапис діалогу.

Схематичний план уроку

  1.  Організаційний момент (1 хв.).
  2.  Мовленнєво-фонетична розминка (7хв.).
  3.  Розмова про погоду і тварин (5 хв.).
  4.  Читання тексту про улюблену тварину (12 хв.).
  5.  Аудіювання тексту про улюблених тварин (7 хв.).
  6.  Гра на відгадування тварини за її описом (7 хв.).
  7.  Підведення підсумків уроку (2 хв.).
  8.  Мотивація оцінок (2 хв.).
  9.  Пояснення домашнього завдання (2 хв.).

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Мета: Привітання вчителя. Бесіда з черговим. Повідомлення завдань уроку.

Методичний прийом: бесіда з учнями, активне слухання.

T.: Good morning, children. Sit down. How are you today?

Ps: I’m happy/Ok/good/ fine/not bad, thanks.

T.: Who is on duty today? Who is absent? Why? Are they ill?

At the lesson we are going to continue speaking about animals. You are going to practise your reading and listening skills.

II. Мовленнєво-фонетична розминка.

Мета: удосконалення навичок сприйняття іншомовного мовлення на слух, навичок вимови та підготовка учнів до спілкування про улюблених тварин.

Методичний прийом: активне слухання, називання тварин.

T.: Let’s begin our lesson with riddles about animals. Listen to me and guess the animal.

a) I live in the water.

I eat other animals.

I have four legs and a long tail.

I have a lot of teeth.

I am a … (crocodile).

b) I have four legs.

I am a pet.

I hate cats.

I bark.

I am a … (dog).

c) I live in Africa.

I am yellow and brown.

I eat leaves.

I have a long neck.

I am a … (giraffe).

d) I’m pink.

Sometimes I’m dirty.

What am I?

(a pig)

III. Розмова про погоду і тварин.

Мета: підготувати учнів до ознайомлення з описами улюблених тварин різних людей.

Методичний прийом: відповіді на запитання вчителя у фронтальному режимі.

T.: Do you like the weather today?

Ps: Yes, we do / No, we don’t.

T.: Why? Why not? Look at the picture! What do you see? What season is it?

Ps: It’s winter.

T.: Is it cold or warm?

Ps: It is cold.

T.: Is it snowy or rainy?

Ps: It’s snowy.

T.: Are there any birds?

Ps: Yes, there are.

T.: Are they cold?

Ps: Yes, they are.

T.: Why?

Ps: The weather is cold / It is frosty.

T.: Do you help birds in winter? Do you feed them?

Ps: Yes, we do?

T.: Do you feed your pets?

Ps: Yes, we do?

T.: Do you feed wild animals?

Ps: No, we don’t.

T.: Why not?

Ps: They are in the forest. They are dangerous.

T.: At the previous lesson we read a text about panda, tiger and dolphin. Today we are going to read the text about one more animal.

IV. Читання тексту про улюблену тварину.

Мета: навчити учнів сприймати і розуміти інформацію під час читання тексту.

Методичний прийом: читання вголос, відповіді на запитання.

T.: Open your Student’s Books at page 50. Today we are going to read the text about the owl. You can see it in the picture. What is the Ukrainian for “owl”?

Ps: Сова.

T.: Do you know anything about an owl? Let’s read the text and find out more information about it. Look at the blackboard. Here are some words from the text. Repeat them after me: a beak – beaks (дзьоб), soft (мякий, ніжний), centimeter, especially (особливо), mice, one mouse – two mice, insects (комахи), in silence (у тиші), total darkness (цілковита темрява). Read the text and be ready to translate it. (Учні читають текст вголос і перекладають його).

Look through the text again and find sentences with new words and word combinations in it. Read them out: гострі дзьоби, великі комахи, мяке піря, у тиші, у суцільній темряві.

There are six questions below the text. Answer them in writing. Let’s do the first one together (учні читають перше запитання і дають відповідь на нього. Далі виконують вправу письмово в індивідуальному режимі).

Your time is up. Lets see what youve got (усний контроль вправи у фронтальному режимі).

V. Аудіювання тексту про улюблених тварин.

Мета: навчити учнів сприймати і розуміти інформацію під час слухання тексту.

Методичний прийом: активне слухання, виконання вправи на множинний вибір.

T.: Now it’s time to listen. Look at exercise 2. How many people are there?

Ps: There are two.

T.: What are their names?

Ps: Helen and Paul.

T.: Look through the notes. What are they talking about?

Ps: I think, they are talking about an animal.

T.: But what animal? Do you know about it yet? Let’s find it out. Listen to the text and do exercise 2 in writing. Write down only the number and a letter, e.g. 1 a.

T.: Let’s check the answers.

VI. Гра на відгадування тварини за її описом.

Мета: навчити учнів логічно будувати усну розповідь з елементами опису на рівні 3-4 речень.

Методичний прийом: індивідуальні розповіді  учнів про улюблених тварин. Гра на відгадування.

T.: Let’s play a game “Guess the animal!” Look at exercise 3. Work in pairs. Say three things about an animal, but don’t say its name. Can your partner guess what it is? Read the example (учні читають вголос зразок виконання вправи).

T.: Any questions? Start working. (Учні працюють в парах одночасно. Вчитель слідкує за роботою всіх пар. Потім можна провести таку гру в режимі учень-клас).

VII. Підведення підсумків уроку.

T.: Tell me, please, what activity you liked most of all at the lesson.

Ps: I liked the game / the text … .

T.: That’s nice! Your marks are the following …

T.: Open your daybooks and write down your homework for the next lesson. Exercise 1 (SB) – model reading, write 3-4 sentences about your favourite animal. Thank you for your work. The lesson is over. Have a break.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

14920. АЛАШТЫҢ АСТАНАСЫ ЖӘНЕ ҰЛТТЫҚ ИДЕЯ 64 KB
  АЛАШТЫҢ АстанаСЫ және ұлттық идея ХV ғасыр ортасында шаңырақ көтерген Қазақ мемлекетінің күні бүгінге дейін сабақтастығы мен жалғастығы үзілмеген төл тарихы әлденеше Астананы аспандатқаны ұлттық санамызда бабаларымыздан жеткен рухани мұрада өшпес із қалдырды. Бас
14921. «АЛАШТЫҢ» ЖОЛЫ 104 KB
  АЛАШТЫҢ ЖОЛЫ Қазақтың сан ғасырлық тарихының ең жарқын беттерін жазған Алаш қозғалысы – тарихисаяси айрықша құбылыс ретінде ұлтымыздың мәденирухани даму жолын жаңа арнаға бұрғаны сөзсіз. Өйткені ол қазақ баласының саясат мәдениет сатысына көтерілгендігін айға...
14922. БАТЫСТАҒЫ ҚАЗАҚТЫҢ ҰЛТШЫЛ КӨСЕМДЕРІ ЖӘНЕ БАТЫСТЫҚ ЕЛДЕРДЕ АТҚАРҒАН ҚЫЗМЕТТЕРІ 53.5 KB
  БАТЫСТАҒЫ ҚАЗАҚТЫҢ ҰЛТШЫЛ КӨСЕМДЕРІ ЖӘНЕ БАТЫСТЫҚ ЕЛДЕРДЕ АТҚАРҒАН ҚЫЗМЕТТЕРІ Түркияның Салихлы қалашығына келіп орналасқан бір топ қазақ негізінен Шығыс Түркістанның Тәңір Таулары етегіндегі Ерентау бөктерлері мен Алтай және Баркөл аймақтарынан келген қ
14923. БІРТҰТАС АЛАШ ИДЕЯСЫ ЖӘНЕ ШЫҒЫС ТҮРКІСТАН ҰЛТ-АЗАТТЫҚ ҚОЗҒАЛЫСЫ 48.5 KB
  БІРТҰТАС АЛАШ ИДЕЯСЫ ЖӘНЕ ШЫҒЫС ТҮРКІСТАН ҰЛТАЗАТТЫҚ ҚОЗҒАЛЫСЫ Дүние тарихы төңкеріліп түскен ХХ ғасырда империялық және ұлттық мүдделердің қақтығысы – әлем жағырафиясынан бастап ұлттар мен ұлыстардың жеке адамдардың тағдырына түбегейлі өзгерістер әкелді. Тү
14924. Ғылыми-техникалық прогрестің даму бағыттары 75 KB
  1 Адамзат баласы өз басынан әр түлі қоғамдық өндіріс әдістерін өткізгені тарихтан белгілі. Олардың даму дәрежесін сиппайтын ортақ көрсеткіш бар. Олеңбек құралдары. Экономикалық дәуірдің айырмашылығы не нәрсе өндірілетіндігінде емес оны қалай және қандай еңбек құр...
14925. Еуропадағы қазақтар және ана тілі мәселесі 40 KB
  Абдулқайым Кесежи Еуропа Қазақ қауымдастығының төрағасы саясаттану ғылымдарының докторы саясаттанушы Германия ЕУРОПАДАҒЫ ҚАЗАҚ ДИАСПОРАСЫ ЖӘНЕ АНА ТІЛІ МӘСЕЛЕСІ: КЕЙБІР ПРОБЛЕМАЛАР МЕН ҰСЫНЫСТАР Қазақ халқының елеулі бір бөлігі қазіргі Қазақстан Рес...
14926. Қазақ гуманитаристикасы және ұлт тарихын зерттеу 76 KB
  Отан тарихы Қазақ гуманитаристикасы және ұлт тарихын зерттеу Г.Жугенбаева Тәуелсіз Қазақстанның тарих ғылымы ұлт тарихын терең жанжақты зерттеп жаңаша пайымдаулар жасауға батыл кірісуде1. Бұл әрекеттердің отандық тарих ғылымының осы уақытқа дейінгі жеті...
14927. Қазақстан - Өзбекстан мәдени байланыстары жөнінде 65.5 KB
  ТЕРЕҢ ТАМЫРЛАР Өзбекстан. Бұл ел күн қызуы мен шуақты жазық алқаптары мен құнарлы шұраттары көп диқаншылық һәм бағбандық кәсіппен айналысатын саудасаттық өріс алған байтақ өлке жасыл мекен. Ұлттық бағыттары мен құрамы да айқын. Қышлақтары тығыз орналасқан. Адамдар...
14928. Қазақстан Қарулы Күштері 372.5 KB
  Қазақстан Қарулы Күштері Кіріспе Қазақстан Қарулы Күштерінің қатарында әскери қызмет атқару әрбір қазақ азаматының аса маңызды әрі құрметті міндетінің бірі болып табылады. Қарулы Күштер қатарында қызмет ету Отанымызды қорғаудағы қасиетті борышыңды өтеу дег