54979

Засоби виразності обємної пластики: статика, динаміка. Композиція «Цирк»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розширити знання про статику та динаміку в образотворчому мистецтві ознайомити з анімалістичним жанром у скульптурі Вчити передавати форми у русі у стані спокою визначити характер руху людей та тварин використовувати пластичні можливості матеріалу...

Украинкский

2014-03-20

7.65 MB

16 чел.

Тема.  Засоби виразності об,ємної пластики:

статика, динаміка. Композиція «Цирк»

Мета: Розширити знання про статику та динаміку в образотворчому мистецтві, ознайомити з анімалістичним жанром у скульптурі

Вчити передавати форми у русі, у стані спокою визначити характер руху людей та тварин, використовувати пластичні можливості матеріалу

Виховувати любов до тварин, розвивати цікавість до творів анімалістичного жанру; активізувати творчу діяльність учнів у створені пластилінового мультфільму

Обладнання:  слайд-шоу «Види  й  жанри скульптури», уривок із мультфільмів «Цирк», «Пластилінова ворона», глина, пластилін, картон, стеки, дидактичний матеріал для  індивідуальної роботи учнів

Тип уроку: засвоєння й закріплення нового матеріалу

Методи:  бесіда, розповідь, метод емоційного впливу, порівняння

Терміни: скульптура, статика, динаміка, рельєф, дрібна пластика, художник-мультипликатор

Структура уроку

І. Організаційний момент       1хв

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності  4хв

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу 11хв

ІV. Практична робота      23хв

V. Рефлексія         5хв

VІ. Домашнє завдання       1хв


Хід уроку

І. Організаційний момент

 Клас обєднується у чотири групи

    ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

 Слово вчителя

Усі дорослі й діти люблять цирк. Давайте прямо зараз на кілька хвилин заглянемо на циркову арену.

Перегляд уривку із мультфільму «Цирк»

 Питання учням.

Скажіть, які ваші найулюбленіші артисти?

Відповіді (клоуни, дресирувальники тварин)

       Слово вчителя.

Сьогодні клоуни, ведмеді, собаки, слони, коти будуть нашими головними героями уроку. Ми навчимося робити фігурки людей та тварин в об,ємі зі знайомого матеріалу - пластиліну та глини й створимо невеликий мультфільм.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Слово вчителя

Чи знаєте ви, що з пластиліном працюють професійні художники-мультиплікатори та створюють мультфільми. Давайте подивимось один із перших пластилінових мультфільмів,  який називається «Пластилінова ворона».

Перегляд уривку із мультфільму.

Питання до обговорення:

  •  Ми побачили об,ємні фігурні. Скажіть, про який вид мистецтва ми будемо говорити (про скульптуру).
  •  Які матеріали використовують скульптори в роботі?

(камінь, дерево, кістки, метал, крига, глина, солоне тісто)

  •  Чим же скульптура відрізняється від інших видів мистецтва.

Якою мовою вона розмовляє?

(Також як і архітектура може організувати простір, тому скульптура       повязана з архітектурою)

Слово вчителя

Скульптура – це тривимірний твір мистецтва: об,ємний а не плаский, як картина. Якщо картина завжди висить на стіні, то скульптуру можна поставити на відкритому просторі, щоб глядачі могли обійти її з усіх боків і розглянути під різними кутами. До скульптури можна доторкнутися, відчути її форму.

Слайд-шоу з елементами бесіди. (Див. додаток 1)

Розповідь вчителя.

Круглу скульптуру можна побачити з усіх боків, обійти навколо.

Дуже часто ми можемо побачити памятники відомим людям статуї впливових городян. Такі зображення називають монументальною скульптурою, і зазвичай вони бувають дуже великих розмірів. Для монументальної скульптури використовують каміння, бетон і бронзу, тому що ці матеріали зберігаються століттями. Монументальна скульптура завжди повязана з простором в якому знаходиться. Вона є частиною міських вулиць і майданів.

   Питання учням.

  •  Згадайте, які пам’ятники знаходяться у нашому місті?

Станкова скульптура встановлюється зазвичай у закритих приміщеннях. Найчастіше це портрети людей із зображенням тварин. У ній ретельно проробляють дрібні елементи та деталі. Виконують станкову скульптуру найчастіше з мармуру і бронзи. Зображення не дуже велике за розмірами, називають статуями.

Іноді скульптурою прикрашають парки, сквери, сади, тоді її називають садова-паркова.

Часто скульптуру використовують для прикрашання. І називають таку скульптуру декоративною або дрібною пластикою.

У рельєфі, на відміну від круглої скульптури, обєм вирізаний на пласкій поверхні, звернені до глядача й оброблені тільки з одного боку. Якщо рельєф виступає над пласкістю менше, ніж наполовину його називають барельєфом, якщо більше – горельєфом. Якщо зображення врізане не виступає над поверхнею, то його називають контррельєфом. (Див. додаток 2)

   Запитання до класу

  •  Як називається жанр, що зображує тварин?

(Анімалістичний)

   Слово вчителя

Видатним скульптором, який присвятив все своє життя зображенню тварин був Василь Олексійович Ватагін. (Див. додаток 3)

Давайте подивимось його скульптури: балансуючий ведмідь, рельєф, мавпи, тигр, налякана кішка, поні, тапір.

   Питання до обговорення

  •  Чим відрізняються ці скульптури між собою?

(скульптури самі по собі нерухомі, але зображують рух).

Висновок: терміни «статика», (нерухомість) й «динаміка» (рух) вивчаються фізикою, однак, вони використовуються і в мистецтві: і статика, і динаміка беруть участь у створенні образу.

IV. Практична робота

Вправа 1.

Вибрати картки із запропонованими термінами, які мають відношення до скульптури та скласти «асоціативний кущ».

 

Вправа 2.

Перетворити статичні фігури людей на тварин, які вироблені з глини, у динамічні.

Вправа 3. Виконати  декоративну  композицію.

Етапи виконання роботи.

  1.  Виконати замальовки клоуна й тварин у русі, зображуючи точні лінії корпусу, рук, ніг, повороту голови.
  2.  Перенести малюнок на підготовлений картон із наліпленим пластиліном, переходьте до ліпки обєктів.
  3.  Доповніть роботу дрібними деталями (цирковий реквізит).

Під час роботи вчитель проводить індивідуальний інструктаж.

V. Рефлексія.

Опитування учнів:

  •  Які властивості круглої скульптури та рельєфу?
  •  Що таке статика?
  •  Що таке динаміка?
  •  Який етап уроку найбільше запамятався?

Виставка робіт.

Кожна група озвучує свої фрагменти пластилінового мультфільму під назвою «Цирк», використовуючи терміни, що прозвучали на уроці.

Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання.

Скласти маленький вірш з теми «Цирк».


ДОДАТОК 1

                      

                    ДОДАТОК 2

                

                  

ДОДАТОК 3

\

ДОДАТОК 4

УЧНІВСЬКІ РОБОТИ


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23835. Форматування символів 38 KB
  Вихідний код сторінки: html head title Країни АСЕАН title head body BGCOLOR=Black TEXT=White BASEFONT SIZE=3 H1 ALIGN=CENTER FONT COLOR= RED Малайзія FONT H1 H3 ALIGN=LEFT FONT FACE= Comic Sans MS COLOR = YELLOW Столиця FONT H3 P SAMP U Столиця КуалаЛумпур. U SAMP P H3 ALIGN=LEFT FONT FACE= Comic Sans MS COLOR = YELLOW Географічне розташування FONT H3 P EM Малайзія розташована в екваторіальному поясі. EM P H3 ALIGN=LEFT FONT FACE= Comic Sans MS COLOR = YELLOW Державний устрій FONT H3 P B Малайзія це федерація яка складається з 13 штатів...
23836. Створення посилань на мережеві ресурси 33.5 KB
  Вихідний код сторінки: html head title Дарфурський конфлікт title head body BGCOLOR=Azure TEXT=Black BASEFONT SIZE=3 A NAME= Top A H1 ALIGN=CENTER FONT COLOR= RED Конфлікт у Дарфурі FONT H1 H3 ALIGN=LEFT FONT FACE= Monotype Corsiva COLOR = Black A HREF= mailto:ork@email.ua Автор: Киричук Олег A FONT H3 H3 ALIGN=LEFT FONT FACE= Arial COLOR = Green OL TYPE=1 LI Опис регіону FONT H3 P EM Дарфур араб. EM P H3 ALIGN=LEFT FONT FACE= Arial COLOR = Green OL START=2 LI Опис конфлікту FONT H3 P Дарфурський конфлікт міжетнічний конфлікт що вилився...
23837. Використання графіки при створенні HTML 38.5 KB
  Вихідний код сторінки: html head title Індокитай title head body bgcolor= 99FF33 p align= center b i font size= 7 color= FF0000 Індокитай font i b p p align= left b i img border= 0 src= Flag_of_Vietnam.png width= 184 height= 125 align= left Соціалістична Республіка В'єтнам i b країна в південносхідній Азії на узбережжі ПівденноКитайського моря межує на півночі з Китаєм на півдні та заході з Камбоджею і Лаосом; омивається Південнокитайським морем затока Тонкін. 2006 p p align= center nbsp; p p align= center img border= 0 src=...
23838. Сатирическая Литература 17в.Антицерковная литра 26.5 KB
  только они и люди Типы сатиры: 1Антицерковная литература 2сатира на царский суд Сатира на самые главные вещина все мироздание. библией можно оправдать любые поступки сатира не сколько на библиюсколько на демагогичное использование текста сверхсложные системы на вопросы в них нельзя отвечать однозначноязыквселенная человек Калязинская челобитная меховую жалобу иноков Троицкого Калязина монастыря на левом берегу Волги против города Калязина адресованную архиепископу Тверскому и Кашинскому Симеону 16761681....
23839. Сатира на Царский суд 28 KB
  Сатира на Царский суд Повесть об Ерше Ершовиче рассказывает о тяжбе Ерша с Лещом и Головлем. Лещ и Головль Ростовского озера жильцы жалуются в суд на Ерша на Ершова сына на щетинника на ябедника на вора на разбойника на ябедника на обманщика. Дальше в форме пародии на судное дело повествуется о проделках и непотребствах Ерша векового обманщика и ведомого воришки. В конце концов судьи признают что правы Лещ с товарищи и выдают им Ерша головою.
23840. Смеховой мир Древней Руси (далее - ДР) 22.5 KB
  В ДР смехом разрушалась родовая точка зрения.С точки зрения жителей ДР все что за пределами родовой точки зрения не существует это антимир находящийся на кромке кромешный мир.Азбука о голом и небогатом человеке монолог чтоб вы знали: на каждую букву – малюсенький сюжет на пару строк он рассказывает что у него были родители потом умерли стал бедным итдВообще такого рода азбуки были популярны тк если вдуматься азбука – модель культуры и мировоззрения народа и мироздания вообще.
23841. Смеховой мир Древней Руси 22.5 KB
  Смехочень сложное понятиене изученное до концастихиякоторая может созидать и разрушать.Признак хороших отношенийсмех.Любая иерархия относится к смеху отрицательнов церкви смеяться нельзя.Функции Смехового мира:крушение родовой точки зрения Сатирический смехнаправленный на когото.
23842. Житие протопопа Аввакума: жанровое своеобразие 21.5 KB
  Не будь Аввакума не было бы таких какими мы знаем Пушкина Толстого Гоголя Достоевского в один ряд с которыми Лихачев ставит Аввакума 1 этап – Киевская Русь – Феодосий Печерский. 2 этап – Епифаний Премудрый плетение словес.3 этап – борьба с каноном – ЕрмолайЕразм – Повесть о Петре и Февронье замена волшебной сказки.4 этап – разрушение канона появление романа потом в произведениях многих авторов возникают отголоски жития вплоть до святых атеизма Как закалялась сталь Островского.
23843. Житие протопопа Аввакума: новаторство Аввакума 22.5 KB
  Житие протопопа Аввакума: новаторство АввакумаОн ощущает себя святым страдающим за веру – пишет свое житие. Прожив полную лишений жизнь он говорит об этом случае в своем житие так глубоко в душу это ему запало.