54996

Подорож нашою країною

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Програмовий зміст: формувати уявлення дітей про нашу державу, місто, право людей на вибір місця проживання. Закріпити та поглибити знання дітей про Україну; розширити знання про народні символи, річки, гори, моря, українську мову, професії (гончар, швачка, вишивальниця), український посуд та національний одяг.

Украинкский

2014-03-20

45.5 KB

0 чел.

Сфера життєдіяльності «Культура»

Пріоритетні лінії розвитку: пізнавальний, художньо-естетичний, мовленнєвий, емоційно-ціннісний.

( 6-й  рік життя)

                                                              Автор: Солодка Наталія Миколаївна,

                                                вихователь ДНЗ (ясла  - садок)

                                                          комбінованого типу №14 «Оксанка»

                      м. Біла Церква

Тема: «Подорож нашою країною».

                                   

Програмовий зміст: формувати уявлення дітей про нашу державу, місто, право людей на вибір місця проживання. Закріпити та поглибити знання дітей про Україну; розширити знання про народні символи, річки, гори, моря, українську мову, професії (гончар, швачка, вишивальниця), український посуд та національний одяг. Виховувати у дітей глибокі почуття любові до своєї Батьківщини, рідної землі; пробуджувати пізнавальний інтерес; сприяти розширенню світогляду дітей. Формувати уміння розповідати вірші, скоромовки. Розвивати емоційну сферу дітей, точність рухів руки й очей, творчу активність дітей.

Матеріали: лялька Мері Поппінс, великий автомобіль, карта України, картина І. Шишкіна «Жито», прапор, герб; макети хатинки, тину, печі; вишиті подушечки, свійські тварини, птахи, квіти: мак, волошка, соняшник; посуд: глечик, макітра, кринка, миска, ложка, горщик; український костюм (фартух, сорочка, вінок, намисто, шаровари, пояс, чоботи, черевики), українські рушники. Фарби (чорна, червона), пензлі, клейонки, стаканчики з водою, серветки, підставки, смужки паперу 10*30см для малювання рушничків.

Хід заняття:

Вихователь: Сьогодні у нас в гостях іноземка Мері Поппінс. Вона приїхала з Англії. Столиця Англії – місто Лондон, ця леді англійка. Привітайтеся та запросіть її сісти. (Запрошуємо гостю сісти з нами до машини часу і відправляємось в подорож по нашій країні.)

Вихователь: Сідайте, я буду екскурсоводом:

На екскурсію казкову є у нас година.

На машині часу обїдем Україну.

Стоп! Дивіться прямо – що це перед нами? (Карта України).

Вихователь: Давайте уважно роздивимось цю карту. Скажіть мені, як називається наша країна? (Україна).

Вихователь: Яка наша Україна? (Велика, гарна, багата).

Дитина 1: Україно моя мила,

                         Ти моя рідненька,

                         Я тебе так щиро люблю,

                          Хоч я ще маленька.

Вихователь: Як називається столиця нашої країни? (Київ).

Вихователь: Ми з вами хто? (Українці).

Дитина 2: Хто ти, хлопчику маленький?

                         Син я України-неньки!

                         Українцем я зовуся

                         Й тою назвою горджуся!

Вихователь: В якому місті ми живемо? (Біла Церква).На якій вулиці ти живеш? (2-3 дитини). Які міста України ви знаєте? (Харків, Львів, Одеса, Суми, Донецьк…) Яка найбільша річка України? (Дніпро). Які гори є в Україні? (Карпати, Кримські). Які моря є в Україні? (Чорне, Азовське).

Дидактична гра «Назвіть, що є в Україні».

Не одна річка, а багато…(річок).

Не одна вулиця, а багато…(річок).

Не один магазин, а багато…(магазинів).

Не одне місто, а багато…(міст).

Не одне море, а багато…(морів).

Не один театр, а багато…(театрів).

Вихователь: Молодці! Далі поїдемо. Стоп! Дивіться, що це? (Картина І. Шишкіна «Жито»). Погляньте на цю картину і скажіть, якого кольору небо, поле? (Синій, жовтий). Що я тримаю? (Прапор). Чим він схожий з картиною? (Кольорами). Коли ви бачите жовтий колір, що він вам нагадує? (Поле, сонце, квіти…) А що нагадує синій колір? (Небо). Молодці! Наш прапор має синій та жовтий кольори, які символізують небо і поле. Прапор – це символ незалежності нашої держави.

А зараз подивіться на цікаве зображення, це ще один символ України: державний герб – золотий тризуб. Тепер рушаємо далі.

Вихователь: Всі ви знаєте, що в містах живуть міські жителі, а в селах – селяни. Далі поїдемо, в село заїдемо!

Дитина 3: Гарно у селі в бабусі!

                         Можна бігати по лузі,

                         Можна цілий день гуляти,

                         На сухому сіні спати!

                         У селі так мило, гарно!

                         Пахне свіжий хліб духмяно!

                         Можна з дідом майструвати,

                         Іграшки свої ладнати!

Вихователь: Стоп! Дивіться прямо! Що це перед нами? (Тин). Погляньте, яка гарна хатинка! А це що? (Піч, лежанка, вишиті подушки). Які тварини і птахи живуть в селі? (Свійські). Чим вкрите тіло тварин?(Шерстю, хутром). Птахів? (Пірям).  Яку користь вони приносять людям? (Молоко, мясо, яйця). Молодці! Але чогось не вистачає на подвірї, так і хочеться чимось прикрасити його. Як це можна зробити? (Припущення дітей).

1) Запалали в чистім полі,

Наче вогники червоні.

То палає в полі так

Польовий червоний… (мак).

2) На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять,

Мов шматочки неба голубого,

Виграють, виблискують, горять. (Волошки).

3) Золотисте сонечко

Покотилось в літечко,

Загляда в віконечко,

Наче справжнє сонечко. (Соняшник). 

Дидактична гра «Що зліва, справа, попереду?..»

Вихователь: Квіти, які зявились біля хатинки – мак, волошка, соняшник – дуже поширені в Україні, їх також вважають народними символами українців.

Фізкультхвилинка:

Раз, два: всі присіли.

Потім вгору полетіли.

Три, чотири: нахились,

Із струмочка гарно вмились.

П’ять, шість: враз у ліс

Вітерець нас переніс,

Сім, вісім – у садок

До найкращих квіточок.

Вихователь: Діти, якою мовою ми розмовляємо? (Українською). Так.

Дитина 4: Вивчайте мову українську –

                 Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

                 Прекрасну, милу і чудову,

                Як материнську пісню колискову.

Вихователь: Ми з вами теж вчимося розмовляти українською мовою. Подорожуємо далі. А поки ми їдемо, давайте пограємо в гру і пригадаємо, які скоромовки ми знаємо.

Дидактична гра «Хто швидше прокаже скоромовку?»

1. Жовте жито жук жував і з Женею жартував.

2. Сеня вліз на сіно і везе віз сіна.

3. Сива вівця просила сінця.

4. У гуски гусенята, а у свині – поросята.

Вихователь: Стоп! Дивіться справа, що це перед нами? Як багато посуду! Назвіть той, який знаєте. (Глечик, макітра, кринка, миска, ложка, горщик).

Назвіть одним словом – що це? (Посуд).

З чого його виготовляють? (З глини, зі скла).

Як називають людину, яка ліпить посуд з глини? (Гончар).

Вихователь: Молодці! Вирушаймо далі. Стоп! Дивіться прямо, що це перед нами? (Український національний одяг). Таке вбрання українці одягали на свята. Його шили наші бабусі, прабабусі. А прикрашали такий одяг красивими вишиванками. Візерунки вишиванки мають різні, не схожі на інші.

Вихователь: Діти, які кольори переважають в національному одязі? (Білий, червоний). А це що за краса? (Це рушники). Так, це українські рушники. Всі рушники були оздоблені вишивкою. Орнаменти і техніка вишивання була різноманітною. Скажіть, як називаються люди, які вишивають? (Вишивальниці).

Вихователь: Ну що ж, наша екскурсія закінчується, їдемо додому. (Поки їдемо, роздивляємось різні візерунки на українських рушниках. Повернувшись, проходимо до столиків, сідаємо і малюємо гуашевими фарбами свої рушнички – робимо подарунок Мері Поппінс).

Нашій гості дуже сподобалась подорож по Україні, вона дізналась багато цікавого і  хоче ще приїхати, щоб помандрувати з нами. Давайте подаруємо свої роботи Мері Поппінс і попрощаємось з нею. До нових зустрічей!

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

  1.  Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі». // Науковий керівник О. Л. Кононко. – К.: Світич, 2008. – 430 с.
  2.  Методичні аспекти реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі». / Науковий керівник О. Л. Кононко. – К.: Світич, 2009.- 207 с.
  3.  Віконечко. // Н. М. Бібік, Н. С. Коваль – К.: Поліграфкнига, 2002. -  С. 92 - 97.
  4.  Отака у нас родина. // Оповідання та вірші. / Упорядник Б. В. Бойко. – Харків, Сінтекс, 2008. – С. 63.
  5.  Художнє слово в щоденному житті дитини. / Хрестоматія старший дошкільний вік. / Автор-упорядник О. В. Трофімова. - Харків, Ранок, 2011. – С. 368.
  6.  Культура української мови. / Довідник. / За редакцією В. М. Русанівського. – К.: Либідь, 1990. – С. 301.
  7.  Світлиця. Народознавство. Частина 1. – К.: Витоки, 1992. – С. 123.
  8.  Золотий колосок. / Збірник фольклорних і літературних творів для роботи з дітьми у дошкільних закладах. / К.: Освіта, 1994. – С. 298 – 299.
  9.  Усі вправи та розробки ігор та вправ до Базової програми «Я у Світі». / Упорядник О. М. Гладченко, Н. І. Дикань. – Харків, Основа, 2011. – С. 319.
  10.  Журнал «Палітра педагога» №2, 2007. – С. 10 -12.
  11.  Україна. Світ навколо тебе. / Харків, Белкар-книга, 2008. – 144 с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78998. Проблема генезиса научного знания и плюрализма историко-научных концепций. Интернализм и экстернализм в анализе факторов развития науки 15.95 KB
  Интернализм и экстернализм в анализе факторов развития науки. Средоточием научных знаний является философия и ее предмет неотделим от философии науки и от естественных наук вообще. В истории формирования и развития науки можно выделить две стадии которые соответствуют двум различным методам построения знаний и двум формам прогнозирования результатов деятельности. создавших принципиально новое по сравнению с античностью и средневековьем понимание мира и началась классическая наука ознаменовавшая генезис науки как таковой как целостного...
78999. Позитивистская традиция философии науки: эволюция основных подходов и концепций. Критический рационализм и перспективы его развития 17.51 KB
  Позитивистская традиция философии науки: эволюция основных подходов и концепций. и был ориентирован на развитие науки. Позитивисты видели роль философии в развитии науки исследования закономерностей языка науки. Позитивизм наиболее широко распространенное течение западной философии второй половины XIXXX веков утверждающее что источником подлинного положительного позитивного знания могут быть лишь отдельные конкретные эмпирические науки и их синтетические объединения а философия как особая наука не может претендовать на...
79000. Философские аспекты обоснования научного знания. Проблемы формализации и математизации научных теорий: история и современность 39.5 KB
  Научное знание выраженное в рамках соответствующей теории позволяет человеку: предвидеть наступление соответствующих событий совершаемых в природе или обществе и тем самым предсказать ход их дальнейшего развития и изменить эту объективную действительность посредством человеческой деятельности в соответствии с полученными научными знаниями и тем самым подчинить эту действительность...
79001. Типология научных проблем, их философско-методологический анализ. Генезис научной проблемы и пути её разрешения 15.5 KB
  Проблема форма теоретического знания содержанием которой является то что еще не познано человеком но что нужно познать. Проблема это процесс включающий 2 момента постановку и решение. Однако этим процедурам всегда предшествует вопрос или проблема. Для успешного решения научной проблемы Поппер формулирует 2 основных условия: Ясное четкое формулирование Критическое исследование различных ее решений Тем самым научная проблема выражается в наличии противоречивой ситуации которая требует разрешения.
79002. Теоретический уровень науки. Генезис научной теории, её внутренняя организация. Математический аппарат и его интерпретация 58.5 KB
  Генезис научной теории её внутренняя организация. Выделяют следующие основные элементы структуры теории: 1 Исходные основания фундаментальные понятия принципы законы уравнения аксиомы и т. 3 Логика теории совокупность определенных правил и способов доказательства нацеленных на прояснение структуры и изменения знания. 5 Совокупность законов и утверждений выведенных в качестве следствий из основоположений данной теории в соответствии с конкретными принципами.
79004. Неклассическая модель научного знания. Философский и общенаучный смысл теории относительности. Парадоксы неклассической науки 36.5 KB
  Философский и общенаучный смысл теории относительности. Эти события привели к кризису ньютоновской парадигмы классической физической теории господствовавшей в XVII первой половине XIX в. Кризис разрешился революцией в физике породившей: теорию относительности частную или специальную СТО и общую ОТО; квантовую механику нерелятивистскую и релятивистскую квантовую теорию поля; Эти теории ознаменовали переход от классической к неклассической науке. Создание теории относительности.
79005. Постнеклассическая наука, её ценностно-целевые ориентиры. Парадигма нелинейного мира 35.5 KB
  Парадигма нелинейного мира. В контексте различных и даже противоречивых концепций можно говорить о новой научной картине мира создаваемой постнеклассической наукой Процесс ее построения еще не завершен но основные контуры уже очевидны. Исходные философские идеи новой науки: единство мира заключается в том что на всех уровнях организации действуют общие законы; системное видение в противовес механическому пониманию мира; синтез детерминизма многовариантности и случайности; отказ от концепции редукционизма: нахождение изоморфных законов в...