55001

Загадкове Середньовіччя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Основні деталі одягу: лляна сорочка плащ поступово зявляються панчохи короткі штани Носили також рукавички спочатку як робочий одяг а згодом як предмет розкоші. Жіночий одяг: на початку середньовіччя жіночий одяг мав відрізнятись від чоловічого але з часом ситуація дещо змінилась.

Украинкский

2014-03-21

49.5 KB

0 чел.

Сценарій позакласного заходу, рекомендовано для сьомих класів "Загадкове Середньовіччя" (естетична подорож)

Мета: поєднання шкільних предметів: всесвітня історія, образотворче мистецтво, художня культура, трудове навчання. Розвивати вміння, навички, які формувалися на уроках, виховувати в учнях почуття толерантності, поваги до історичного минулого. Хід позакласного заходу:

1. Вступне слово вчителя:

В цьому заході ми намагались поєднати різні шкільні предмети, різні країни, різні епохи; в цікавій ігровій формі зануритись у Середньовіччя.

2. Привітання команд (герб, девіз). Коротка історична довідка про основи середньовічної геральдики

Основу, на якій розміщується герб, складає щит. Щити бувають п'яти видів: трикутний - норманський, овальний - італійський, квадратний з закругленням унизу - французький і фігурний, вирізний - німецький.

Так що по формі щита можна визначити національність лицаря. Для фарбування щитів і зображень в геральдиці прийнято строго визначені кольори й недопустимі ніякі інші. Ці кольори поділяються на два види: метали і фініфті. Металами називаються кольори золота і срібла, фініфті ями - червоний, блакитний, зелений, пурпуровий (або фіолетовий і чоринй. Кольори мають своє значення: золото - знатність і постійність, срібло - благородство, червоний означає вогонь, синій — повітря, чорний — землю, зелений - воду. Крім того, допускалось покривати площину щита зображенням горностаєвого і білого хутра. При створенні гербів додержується правило: ні в якому разі не можна покладати метал на метал і фініфть на фініфть. Гербовий щит можна поділити на кілька частин і в кожній частині помістити якусь фігуру. Це дає можливість збільшити кількість гербів: бо число дворянських прізвищ росте і в кожній потрібен свій герб. Але поділ щита також підпорядковується суворим правилам: поділ на вертикальні частини називається розпинанням, на горизонталі — перетинанням, з кута в кут - скошенням, скошення може бути правим і лівим.

Фігури, зображені на гербах, також ділились на кілька розрядів. Перший складали геометричні фігури - лінії і хрести: вони називались геральдичними. Значно різноманітнішим був розряд фігур негеральдичних, втім запроваджених в герби геральдикою.

Цей розряд складався з трьох видів фігур. Перший вид - натуральні фігура (людина, тварини, птахи, риби, рослини, небесні світила і стихії); другий вид - штучні фігури (тобто предмети, створені руками людини: різна зброя - меч, стріли, спис, сокира, а також вежа, корабель, якір і т.д.), третій вид - легендарні міфічні фігури (кентавр, гриф, єдиноріг, дракон, саламандра та ін.)

Всі фігури мають своє значення: лев - символ відваги, сили, гніву і великодушшя; змія, котра тримає в пащі свій хвіст, - емблема вічності; журавель означає пильність і обережність; мушля - мандри; лілея - розквіт, успіх ( тому французькі королі запровадили її зображення в свій власний і в державний герб), єдиноріг вважається символом перемоги; гриф - безстрашшя і жорстокості.

Діти, використовуючи знання в галузі середньовічної геральдики створюють герби своїх команд і обмінюються "середньовічними привітаннями"

3. Подорож до середньовічних майстерень

  •  Майстерня художника. Завдання: визначити поняття: мозаїка, фреска, рельєф, вітраж, горельєф, барельєф, романський, готичний стиль.
  •  Швейна майстерня. Конкурс середньовічного костюму. Історична довідка: середньовічні європейці більше кутали своє тіло, ніж римляни. Церква вважала гріховним тіло й вимагала, щоб його ретельно ховали.

Основні деталі одягу: лляна сорочка, плащ, поступово з'являються панчохи, короткі штани

Носили також рукавички, спочатку як робочий одяг, а згодом як предмет розкоші.

Жіночий одяг: на початку середньовіччя жіночий одяг мав відрізнятись від чоловічого, але з часом ситуація дещо змінилась.

Жінки почали носити накидку на голові, вузьку нижню сукню, зверху вдягали фартух або коротку нижню спідницю.

Одяг вельможних дам відрізнявся особливою розкішшю.

Взуття було з м'якої шкіри без твердої підошви.

В середньовічному одязі з'явилась соціальна нерівність людей. Одяг вказував на місце людини у суспільстві.

Завдання; створити із сучасних матеріалів костюми сеньйора і сеньйори.

Довідка; силует костюма ХІІ-ХУ ст. формувався під впливом готики. Прагнення до тонкого смаку вертикально витягнуло силует. Кольорова гамма була яскравою поєднання 3-4 кольорів.

Найбільш розповсюджений колір - жовтий. Із розвитком торгівлі і текстильного виробництва з'являються нові тканини - м'яка тафта, важка парча, бархат.

У XIII з'являється відокремлений одяг.

4. Салон "Грація та елегантність".

Створити середньовічну зачіску та пронести книгу на голові.

5. Історична довідка.

Музика не особливо розвивалась у середні віки. Найпоширенішими музичними інструментами були лютня і клавіші. Зараз я представлю вашій увазі в нашому світському салоні уривки із творів відомих композиторів різних епох.

Ще одне завдання у нашому салоні: вам потрібно об'єднати романтичні пари. Ви окремо отримуєте листочки з жіночими та чоловічими іменами. Спробуйте правильно з'єднати їх.

Питання музичної вікторини

1.) Назвіть найменший ансамбль: - дует (2 людини)

2.) Як називається весела музична вистава із запальними танцями і

дотепними діалогами, (оперета) 3.) Назвіть низький чоловічий голос. (Бас) 4.) Вищий музичний навчальний заклад, (консерваторія) 5.) Ансамбль із чотирьох людей, (квартет)

6.) Музична пісня, що виконується під вікнами у коханої, (серенада) 7.) Високий голос хлопчика, (дискант)

8.) Що таке лібрето? (короткий опис сюжету опери та балету). Завдання: відгадати мелодію і назвати автора. А тепер у нас вікторина, присвячена середньовічному музичному мистецтву.

  •  Чайковський П. І. "Лускунчик" (марш)
  •  І.С. Бах "Жарт"
  •  Шуберт "Ауе Магіа" Р. Лоретті
  •  І.С. Бах Токатто і фуга де мінор.
  •  Моцарт. Симфонія №40 (соль мінор)
  •  Який лунає музичний інструмент. (клавіші)
  •  Музика у виконанні Гребєнщикова "Город золотий"

6. Трапеза в середньовічному замку. Завдання:

  •  приготувати середньовічні страви
  •  конкурс з глядачами: записати страви, які починаються з літери "К" та "Л". Які продукти входили до складу середньовічного вінегрету?

7. Майстерня переписувача книг.

Історична довідка.

Завдання: переписати сторінку книги, створити "буквіцу"

Праця переписувача книг була важкою: як не намагався переписувач, він міг переписати за день лише 4-6 сторінок книг великого формату, де розмішувались по 40 рядків на кожній сторінці. На переписку книги з 400 сторінок необхідно було витратити 2,5 місяці. Якщо замовник вважав, що переписувач неякісне зробив свою роботу, або порушує сторони виконання, то він міг на нього накласти штраф і навіть позбавити майна.

Якщо ж переписувач, не закінчивши роботу, починав нову, замовник міг його закувати у кайдани. Працюючи в таких умовах, переписувачі рідко ставили свої підписи. Як правило, замовник вимагав підписувати книгу своїм прізвищем.

8. Майстерня архітектора: розпізнати ознаки готичного та романського стилю будівлі, опорні ребра. були також феодальні замки та схожі на них монастирі.

Коли в XIXIII ст. Європа забудувалася містами, на зміну романському стилю прийшов готичний (від слова "готи"). Батьківщиною його була Франція. У готичному стилі зводилися собори та міські ратуші. На відміну від приземкуватих романських будівель, готичні собори своїми гостроверхими баштами та стрілчатими арками спрямовувалися вгору. Іноді вони досягали висоти сучасного 40-повєрхового

хмарочоса. Щоб досягти такої висоти, майстри-будівельники застосували нову конструкцію склепіння та зовнішні опорні ребра. Готичний собор мав легкі колони, стіни, вкриті мереживом кам'яної різьби і численними статуями. Напрочуд красиві вікна соборів були з кольорового скла і замінювали настінні розписи, їх назвали вітражами ("вставляння шиб"). Різнобарвними скельцями вітражів зображували релігійні та побутові сцени, рицарські турніри тощо.

Нефи (відокремлені рядом колон чи стовпів приміщення) найбільших готичних соборів вміщали до 1 0000 людей — жителів цілого міста. Такі собори зводили кілька поколінь майстрів упродовж багатьох десятків років.

Скульптура готичних соборів була пластичнішою й привабливішою, ніж створена на світанку середньовіччя. В ній проступав інтерес до ЖИВОЇ ЛЮДИНИ. Готичний собор у Реймсі. Франція. Кінець ХНІ ст.

10 Під час підведення підсумків завдань гра з глядачами. Знайти нове пристосування середньовічним речам: герб, щит, шолом, лати.

11. Заключне слово вчителя: сьогодні ми намагалися поєднати Середньовіччя і сучасність, такі предмети як Всесвітня історія, основи художньої культури, образотворче мистецтво, обслуговуюча праця... Навіть говорили ми різними мовами! І це невипадково.

Ми зробили доказ тому, що люди можуть порозумітися навіть розмовляючи різними мовами, що можна грати в КВК не заради балів, можна створити середньовічні шедеври з сучасних матеріалів, вивчаючи культуру Середньовіччя і отримати задоволення.

Тому нехай цей сучасний "Шедевр" нагадує вам не лише про пам'ятки минулих століть, а й про нашу сьогоднішню зустріч.

І я цілком впевнена, що незважаючи на те, що "Краса врятує світ".

Хай нам всім щастить!!!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

80075. Моя родина (урок довкілля в 3 класі) 43 KB
  Сім’я, мов сонечко, зігріває дитину від народження і до кінця днів. Сім’я – це гніздечко любові і тепла для кожного з нас. У родині має панувати злагода і повага до близьких, менші повинні шанувати старших, особливо бабусь і дідусів.
80076. Н у що б, здавалося, слова… 62.5 KB
  Яка прекрасна українська мова Виплекана колоссям землею виспівана птахами звеличена письменниками. Мова Яка ти багатогранна ніжна чиста як промінчики сонця що яскравим сяйвом осипають землю добром радістю плодами Ти квітуєш пелюстками слів у морозних думах полину даєш поетові дужі крила...
80077. Складання розповіді з елементами опису калини 62 KB
  Вчити дітей складати і записувати розповідь з елементами опису за планом. Розвивати усне та писемне мовлення; уміння описувати рослину, зокрема, калину, використовуючи прикметники, порівняння, слова, вжиті в переносному значенні; пізнавальну діяльність, творчі здібності.
80078. Раз добром налите серце – вік не прохолоне А. Дімаров «Для чого людині серце» 60.5 KB
  Мета: удосконалювати навички правильного свідомого виразного читання читання за особами; учити самостійно визначати головну думку твору; формувати вміння прогнозувати розвиток подій у казці аналізувати порівнювати доводити свою думку; розвивати творчу уяву усне зв’язне мовлення...
80079. Вічне і живе Шевченкове слово 48.5 KB
  Збагатити знання учнів про життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка. Шевченка ілюстрації малюнки запис пісень на вірші Шевченка виставка творів поета для дітей Кобзар карта України. рушник з портретом Шевченка Хід уроку Організація класу до уроку Емоційне налаштування на урок...
80080. Квітами барвистими луг цвіте 61 KB
  Мета: Вдосконалювати вміння правильно, виразно читати, за допомогою інтерактивних методів навчання; Формувати елементарні аналітико-синтетичні вміння у роботі над текстом; Розвивати усне мовлення першокласників; Виховувати дбайливе ставлення до рослин, бажання доглядати й оберігати їх.
80081. Множення чисел, що закінчуються нулями. Водойми України (Математика Я і Україна. Природознавство) 57 KB
  Мета уроку. Показати можливі форми запису при множенні чисел, які закінчуються нулями. Удосконалювати обчислювальні навички. Розвивати логічне мислення. Сформувати уявлення про водойми, дати поняття про джерело, річку, озеро, болото, море; навчити дітей їх розрізняти.
80082. Сложение и вычитание вида 430+50, 200+640, 20+640, 760-400, 760-40 57.5 KB
  Цели. Формировать умения применять общие правила сложения и вычитания круглых трёхзначных чисел; развивать умения решать составные задачи, развивать логическое мышление. внимательность, память, вычислительные и графические навыки, расширять кругозор о животных, о гороскопе; прививать интерес...
80083. Урок позакласного читання в 4 класі за історичною повістю Марка Вовчка «Кармелюк» 42.5 KB
  Мета уроку: прищеплювати любов до читання, цікавість до історичного минулого України; виховувати почуття національної гідності, повагу до історичного минулого України; вдосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання і самостійного читання мовчки; розвивати мислення...