55051

Використання елементів здоров’язберігаючих технологій на уроках інформатики

Книга

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Закріпити знання уміння навички учнів щодо роботи в середовищі графічного редактора; Розвивати художні здібності дітей; Виховувати почуття прекрасного уміння творчо мислити працювати в колективі; Тип уроку: узагальнення знань. Перед початком роботи проводимо з учнями експрес – розминку для повторення правил роботи з файловою системою і способів передачі інформації на комп’ютери через локальну мережу. Інструктаж з техніки безпеки основні правила...

Украинкский

2014-03-21

4.33 MB

25 чел.

Управління освіти Хмельницької міської ради

Інформаційно – методичний кабінет

Навчально – виховного об’єднання №9

Школа сприяння здоров’ю

Використання елементів

здоров’язберігаючих технологій

на уроках інформатики

м. Хмельницький

2011

Схвалено Науково – методичною радою НВО №9

Протокол №3 від 03.02.2011 р.

Рецензент Басовський М. Г.  – методист інформаційно – методичного кабінету       управління освіти Хмельницької міської ради.          

Автор:         Возна О. І. – вчитель математики і інформатики НВО №9                                                                                                    

                          

Посібник містить розробки уроків, а також комплекси вправ для очей та вправи для зняття м’язового напруження для учнів, які спрямовують дітей  на стан природи та навколишнього середовища, які є чинниками нашого здоров’я.

Для вчителів інформатики загальноосвітніх шкіл, студентів педагогічних факультетів вищих  навчальних закладів, учнів та батьків.


Практична робота

з теми «Комп’ютерна графіка»

Створення чарівного лісу

Мета уроку:

  •  Закріпити знання, уміння, навички учнів щодо роботи в середовищі графічного редактора;
  •  Розвивати художні здібності дітей;
  •  Виховувати почуття прекрасного, уміння творчо мислити, працювати в колективі;

Тип уроку: узагальнення знань.

Обладнання:

  •  Графічний редактор «Paint»
  •  Фотографії, репродукції, малюнки із зображенням лісу.

                              Хід уроку

На дошці й на робочих столах ПК учнів розміщені репродукції лісу. Учням ставлять запитання: що незвичайного сьогодні в комп’ютерному класі?

На вулиці золота осінь і на екранах моніторів теж. Давайте спробуємо спільними зусиллями створити свій чарівний ліс.

  1.  Визначаємо з учнями, що нам для цього знадобиться і хто чим буде займатися.
  2.  Кожен учень за своїми ПК створюватиме певну деталь майбутнього чарівного лісу:
  •  Загадкові дерева,
  •  Чарівні кущі,
  •  Незвичайна трава,
  •  Фантастичні тварини,
  •  Сонце, небо, хмари.

3. Для збирання всіх елементів в одне ціле знадобиться спільна скарбничка – папка на сервері, куди діти складатимуть свої творіння.

4. Перед початком роботи проводимо з учнями експрес – розминку для повторення правил роботи з файловою системою і способів передачі інформації на комп’ютери через локальну мережу.

5. Інструктаж з техніки безпеки

(основні правила техніки безпеки під час роботи у комп’ютерному класі лежать перед кожним учнем на столі). 2 – 3 хвилини на повторення правил.

6. Після цього розпочинаємо малювання елементів і розміщення їх у скарбничці.

7. В процесі створення елементів головний конструктор вибирає їх із скарбнички і складає загальну композицію.

8. Після цього як діти попрацювали за комп’ютером  20  хвилин  проводжу вправу для відпочинку очей

Очі щільно ми закрили –

це один, два, три, чотири.

Потім ширше розкриваєм,

Вдалині щось роглядаєм.

І поки ми розглядали

До шести порахували.

Щоб очі наші відпочили,

Робим це разів чотири.

9. Наприкінці уроку підбиваємо підсумки, вибираємо найкращі елементи, виставляємо оцінки.

РЕЗУЛЬТАТИ  ТВОРЧОЇ  РОБОТИ  ДІТЕЙ

Текстовий редактор  Word

Комплексна практична робота

Мета:

- Навчальна: застосування умінь і навичок роботи в текстовому редакторі на практиці, узагальнити знання, навчитися використовувати  MS Word у творчій роботі;

- Розвивальна: розвинути інтерес до предмета, стимулювати логічне мислення, творчі здібності і пізнавальну активність, сприяти профорієнтації.

- Виховна: формування особистої відповідальності за власний результат і результат роботи групи, формування емоційно – позитивного напряму на практичну діяльність, сприяти відповідальному ставленню до своїх обов’язків.

Тип уроку: систематизація та узагальнення отриманих знань, умінь і навичок.

Форма проведення: практична робота ( робота в групах, конкурс).

Методи навчання: інструктаж, групова робота, бесіда, опитування.

Обладнання: кабінет комп’ютерної техніки, пакет завдань для кожної групи.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Перевіряють, чи всі присутні на уроці. Підгрупа класу поділяється на 3 команди.

2. Опитування за вивченим матеріалом

1. Як запустити програму  MS Word?

2. Що потрібно зробити, щоб вставити в текст малюнок?

3. Для чого потрібна панель «Форматування»?

4. Як зберегти текстовий документ?

5. Як створити таблицю в текстовому документі?

6. Чи передбачені в MS Word можливості малювання? Які?

7. Як змінити параметри сторінки?

8. Як переглянути документ перед друкуванням?

3. Мотивація навчальної діяльності

Добрий день, друзі!

Ви всі прекрасно знаєте, що наш клас працює, а саме, кожна група над проектами. Ми з вами займалися пошуком інформації, а тепер слід узагальнити отриманий матеріал. Ми вирішили, що створимо брошуру, у якій відобразимо всі зібрані матеріали. Оформлення брошури розділимо на 4 блоки.

1 блок: створення обкладинки.

2 блок: створення візитної картки учасників проекту.

3 блок: оформлення пунктів «Зміст» і «Література».

4 блок: оформлення робочих матеріалів.

Але цей вид роботи я пропоную вам виконати на конкурсній основі. Уявімо, що ми дизайнери і нас попросили оформити брошуру. Кожна група оформляє самостійно, але відповідно до блоків (кожен член групи виконує свій блок роботи).

Оцінюватися ваші роботи будуть індивідуально і цілою групою.

4. Інструктаж з техніки безпеки під час роботи у комп’ютерному класі

Основні правила поведінки й охорони життя лежать перед кожним учнем на столі. Даю вам 2 хв на повторення правил.

5. Практична частина

Практичне завдання виконується в групах за матеріалами проекту, учню дається матеріал, який він повинен набрати і відредагувати, роботи оцінюються індивідуально і зберігаються.

1 блок

Створити обкладинку брошури.

Вправа для зняття м’язового напруження

Вихідне положення – сидячи на стільці.

1.Зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Потягнутися на стільці, зігнувши руки на потилиці, відхиляючи голову назад і випростуючи плечі. Повторити 5 разів.

2.Зробити нахили і повороти голови. Повторити 5 разів.

3.Зробити легкий самомасаж обличчя і кисті руки протягом 3-5 с.

2 блок

Створити візитну картку учасників проекту (за допомогою панелі «Малювання»).

3 блок

Оформити пункти «Зміст» і «Використана література» (за допомогою таблиць і списків).

Вправа для очей

Очі швидко обертаєм,

Головою не хитаєм.

Вліво раз, два, три, чотири.

Вправо стільки ж повторили.

По колу очі обертаєм

І все навколо розглядаєм.

Раз коло, два і три, чотири.

Щільніше очі ми закрили.

На п’ять і шість їх потримали

І потім знову закружляли.

4 блок

Оформити робочі матеріали проекту з теми з використанням набору і редагування тексту, а також вставки малюнка в текст і обтікання малюнка в тексті

6. Підбиття підсумків уроку й оцінювання творчої роботи учнів

7. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи з теми «Текстовий редактор MS Word».

Результати  творчої роботи дітей


Малі річки Хмельницького:

Річки Плоска та Кудрянка

Основна інформація про річки, географічне положення, флора та фауна річок.

 


Вступ

       Яка річка, на вашу думку, гідна більшої любові – велика чи маленька? Погодьтеся: навіть найменша річечка, яка щедро віддає нам свою воду, варта нашої уваги і ніжної прихильності. Якщо у людини серце відкрите для добра і краси, то воно відгукнеться на будь-який прояв природи.

   З давніх часів людина селилася біля джерел води, малих і великих річок. Пройшли віки, і сьогодні ми маємо такий стан довкілля, у якому природні ландшафти, що гарантували людині добробут, здоров’я і особистий розвиток,  у багатьох регіонах України майже відсутні. Зокрема, найбільш зруйнованими є річні ландшафти, які були одними з найбагатших за природним різноманіттям і повністю забезпечували найширші потреби людей.

   Зазвичай нам річка уявляється як жива блакитна стрічка, що в’ється мальовничими, квітучими луками, вкритими густими високими травами. Береги біля річки вкриті густими осоками, а сама вона чиста та прозора, прудко біжить, наче сміється і радіє своїй дитячій первозданній безтурботності та вроді. А де річка ховається у густий гай, то обступають її щільно височенні вільхи. А на кручах – дуби та різне лісове населення. Серед якого живе, вирує багатоманітний тваринний світ – від найменшого жучка-листоїда до гордого оленя…

   

Опис річки Плоска

р. Плоска протікає на території Хмельницької обл., належить до басейну Південного Бугу, є його правою притокою. Витік річки знаходиться на висоті 360 м над рівнем моря та на 2 км західніше від сю Хоменці Хмельницького району. Річка належить до категорії малих, а басейн – до сильно освоєних.

ЛЕГЕНДА ПРО РІЧКУ КУДРЯНКУ

В сиву давнину, в часи далекі, коли ще по диким степам розносилася слава про славних козаків українських, жила собі прекрасна дівчина Настя. І було в неї кучеряве волосся, що так і відливало золотом, очі блакитні, як небо, найгарніша була у Плоскирові. Але мала вона лиху долю: ходили до неї свататись найгарніші парубки з усього села, та до душі припав лише один, бідний козак Тарас. Батьки Настині були купцями і хотіли для своєї доньки заможного чоловіка, ось і не

дозволяли  Насті одружуватись на бідному козакові. І от настали для України тяжкі часи, напали вороги кляті на терена нашої  Батьківщини. Постійні війни змусили Тараса поїхати на Січ, щоб захистити там разом зі своїми друзями і товаришами рідну землю. Кровава точилася війна, тисячі молодих парубків загинуло від меча і стріли ворожої, серед них і нас Тарас. Довго чекала коханого Настуня… рік минув, а потім і другий… Та прийшла до неї вісточка погана, загинув її Тарас, немає більше її коханого. Так боляче стало дівчині, так тяжко, не змогла вона витримати великого горя. Пішла до річки та й втопилася бідолашна… Всі дуже любили Настуню, дуже поважали її батьків, які довго не могли змиритися з горем втрати. Люди ще довго пам’ятали кудряву красуню, тому і прозвали річку, в якій вона втопилася Кудрянкою. І до нашого часу  так ми цю річку і називаємо.

Рослинний та тваринний світ річок

   Річка Плоска більша за своїми розмірами за річку Кудрянку, та й екологічний стан у неї набагато кращий, тому звичайно вона має більший рослинний та тваринний світ. Обидві річки не глибокі тому це дає змогу розвинутись різноманітній водній рослиності. Характерна поясність у розподілі рослин: водно-болотні угруповання, за ними розташовується пояс латаття, далі – занурених водних рослин. Зарості розташовуються у вигляді смуги вздовж берегів водотоку. Особливі угруповання – шелюжники та чагарникові зарості прибережного валу. Основу заплавних ландшафтів складають злаково-різнотравні луки. Злаки переважно представлені угрупованнями багаторічних дернинних трав, звичайними є також види з родини бобових. Заплави складені багаторічними травами, що добре переносять тимчасове затоплення і коріння яких щільно переплітається між собою, добре закріплюючи ґрунт. Це потужний природний бар’єр на шляху повеневих та паводкових вод, який запобігає розмиванню ґрунту. Він, наче губка, вбирає в себе і зв’язує органічні і хімічні речовини, що несе водний потік, запобігаючи їхньому привнесенню до річки. На перезволожених ділянках формується болотна та прибережно-водна рослинність, що відіграє роль потужного біофільтра на шляху природного стоку. Понижені ділянки заплави займають вільшаники та вербняки. Велика кількість чагарників та плетких рослин.   Як вже було раніше сказано. Річки не глибокі тому тут живуть здебільшого різні водяні комахи: водяний кліщ, ставковик звичайний, прісноводна чашечка, молюскова п’явка, водомірка, жук-вертячка, водяний бігун, ногохвістки та різноманітні личинки різних видів комах.

Але також є деякі види птахів, такі як дика качка, сіра та біла чаплі, різні види синиць, щиглик тощо.                                              У річках також багато видів земноводних, та деякі невеликі види риб. Тварин класу ссавців ми тут не помічали, але у такій річці як Плоска повинні жити ондатра та нутрії.

Список літератури:

1. Кравчук П. А. Рекорды природы. – Любешов: Эрудит, 1993. ISBN 5-7707-2044-1

2. Денисик Г. І. Поверхневі води: річки та болота / Г. І. Денисик, О. М. Гусак // Середнє Побужжя: [монографія]; за ред. Г. І. Денисика. – Вінниця: Гіпаніс, 2002. – С. 67-81.

3. Петров М. Сенсація. Хмельницькому більше а ніж 500 років // Подільські вісті. — 1993. — 20 серпня.

4. Есюнин Сергей. Так сколько же нашому областному центру лет? Минимум — 539! // Моя газета +. — 2003. — 25 вересня. — С. 1.


Розробка уроку з теми: «Комп’ютерна презентація»

Тема: Робота з текстом і картинками в Power Point

Мета: ознайомити учнів з можливостями додавання до слайда текстових даних і малюнків, вирівнювання тексту в Power Point;

розвивати навички роботи на комп’ютері при створенні слайдів у програмі Power Point;

виховувати інтерес до предмета.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент
  2.  Активізація опорних знань  (виконання тесту «Power Point»)
  3.  За допомогою якого способу створення презентації утворюються стандартні слайди конкретної теми?
  4.  Назвати елементи структури вікна, характерні для програми Power Point?
  5.  Як додати необхідні панелі інструментів?
  6.  Як змінити фон слайда?
  7.  Як називається слайд, що задає основну структуру і кольорову схему слайдів?
  8.  За допомогою якої команди меню можна перемикати режими роботи зі слайдами?
  9.  Який пункт меню треба використовувати для зміни фонової заливки?
  10.  Як створити новий слайд презентації?
  11.  Як зробити показ слайдів?
  12.    Для чого існує такий режим роботи зі слайдами, як Сторінка нотаток?
  13.  Що дозволяє зробити Сортувальник слайдів?
  14.   Яку панель необхідно відкрити, щоб можна було створювати презентацію будь – яким з доступних способів?

 

  1.   Що входить до основних можливостей програми Power Point?
  2.   У якій  частині вікна програми відображаються усі слайди презентації?
  3.   Які існують режими роботи зі слайдами?
  4.   Які існують  способи створення презентації?
  5.   Що таке презентація взагалі?
  6.   Як завантажити програму Power Point?
  7.   Що дозволяє зробити програма Power Point?
  8.   Power Point – це ….
  9.  Вивчення нового матеріалу.

Існують такі способи роботи з текстом:

  1.  За допомогою панелі інструментів;
  2.  За допомогою меню Формат. На панелі інструментів знаходяться кнопки форматування тексту: тип шрифту, розмір, написання, вирівнювання, колір.
  •  Шрифт – тип, накреслення, розмір, ефекти: підкреслення, тінь, рельєф, надрядковий, підрядковий, колір.
  •  Інтервали (міжрядковий, перед абзацом, після абзацу).
  •  Регістр (як у реченні; верхній регістр; нижній регістр; як у заголовку).

Зауваження: якщо змінюєте шрифт, то він зразу не змінюється, а для цього треба натискати кнопку Просмотр.

Вставка тексту:

  •  Вибрати слайд, кнопка Надпись на панелі малювання, ЛКМ в потрібному місці слайда, а потім  введіть текст після чого  Enter;
  •  Вставка / Рисунок / Word Art.

Вставка малюнків:

  •  Вибрати слайд, кнопка Вставка/ Рисунок/ ОК
  •  Вибрати слайд, кнопка Вставка/ Картинка/ ОК.

  1.   Закріплення нового матеріалу
  2.  Створити презентацію Народна медицина
  3.  На першому слайді створити об’єкт із  використанням Word Art.
  4.  Всі інші слайди мають містити малюнки із зображення лікарських рослин, які знаходяться у папці Лікарські рослини на диску D.
  5.  Кожна лікарська рослина має бути підписаною.
  6.  Виконати показ слайдів.

Під час проведення закріплення нового матеріалу проводяться вправа для очей та вправа для зняття м’язового напруження.

Вправа для очей

Раз, два, три!

Очі догори!

На чотири та й на п’ять

Будем міцно їх стулять.

Знову очі догори

Ми рахуєм раз, два, три!

Вправа для зняття м’язового напруження

Вихідне положення – стоячи, ноги разом, руки вниз.

1.Прямі руки розвести вбоки долонями догори, зробити вдих.

2.Схрестити руки перед грудьми, міцно обхопити себе за плечі, повторити 5 разів.

3.Кругові рухи ліктями вперед протягом 5 с.

4.Те саме назад. Дихати рівномірно.

5. Підсумки уроку

- Що сьогодні ми з вами навчилися робити на уроці?

- Як вставити текст та малюнок до презентації?

6. Домашнє завдання  Підготуватись до контрольної роботи.

Результати творчої роботи дітей



Арт-терапія  як елемент здоров’язберігаючих технологій

Існує значна кількість арт-терапевтичних технік в роботі із дітьми різного шкільного віку. Їх використання у виховному процесі сучасної школи, насамперед, сприяє збереженню здоров’я дитини, а також допоможе налагодити ефективну комунікативну взаємодію з учнем у ході художньо-творчої діяльності, більш глибоко пізнати внутрішній світ кожної дитини, відчути її неповторність, особистісну своєрідність, визначити домінуючи потреби та інтереси, діагностувати емоційний, психічний стан школяра, рівень шкільної, соціальної дезадаптації, побудувати навчально-виховний процес на основі здоров’язберігаючих технологій.

Особливості використання арт-терапії:

  •  арт-терапія не вимагає особливих здібностей до образотворчої діяльності або спеціальних художніх навичок;
  •  арт-терапія – це засіб невербального спілкування, що робить її особливо цінною для тих, кому складно словесно описати свої переживання;
  •  образотворча діяльність є потужним засобом зближення людей, своєрідним «містком» між вчителем і учнем;
  •  арт-терапія – засіб вільного самовираження і самопізнання;
  •  арт-терапія заснована на мобілізації творчого потенціалу особистості, дає високий позитивний емоційний заряд, формує  здорову активну дитину, яка має впевненість у своїх силах.

Експериментальне дослідження Л. Лєбєдєвої засвідчило, що система арт-терапевтичних занять, як одна з інноваційних форм роботи, дозволяє розв’язати ряд наступних педагогічних задач: виховних, корекційних, психотерапевтичних, діагностичних, розвивальних, здоров’язберігаючих.

 Організація арт-терапевтичної роботи в умовах навчально-виховного процесу:

  •  Вік: молодші, середні або старші класи.
  •  Форма проведення: індивідуальна, парно-групова або групова.
  •  Час проведення: 15, 20 або 25 хвилин.

  •  Обладнання: комп’ютери.
  •  Попередня підготовка: робота з  комп’ютером.
  •  Інструкція до роботи.

Арт-терапевтичні техніки:

  1.   «Трояндовий кущ»;
  2.  «Намалюй хмаринку»;
  3.  «Малюємо кола»;
  4.  «Намалюй мене»;
  5.  «Галактика класу» та ін.

Арт-терапевтична техніка «Трояндовий кущ» (В. Окландер)

Вік: середні, старші класи.

Форма проведення: індивідуальна.

Час проведення: 20-30 хвилин.

Обладнання: комп’ютери.

Попередня підготовка: робота з  комп’ютером в графічному редакторі.

Мета: дослідження уявлень учнів про себе, діагностика психічного та емоційного стану учнів, створення арт-терапевтичного простору, що сприяє здоров’ю та реалізації творчого потенціалу учнів, їх саморозкриттю, самопізнанню.

Інструкція до роботи:

Для виконання даної техніки необхідно попросити учнів зручніше вмоститися на своїх стільчиках, розслабитися та заплющити очі. Кілька разів глибоко вдихнути та запропонувати трішки пофантазувати:

  •  Уявіть, ніби Ви – квітковий кущ троянди…
  •  Який це кущ – великий чи маленький?..
  •  Він сильний – чи слабкий, чи, можливо – тендітний?..
  •  Чи є на ньому квіти?.. Якщо є, то які вони?.. Якого кольору та розміру?.. Як багато їх?..
  •  Які гілочки та листочки на цьому кущі?.. А чи відчуваєте Ви його коріння?.. Яке воно?..
  •  А тепер погляньте навколо: що оточує Ваш кущ?.. Де він росте (ліс, галявина, сад, будинок)?..
  •  Можливо, хтось доглядає за ним чи просто приходить до нього в гості?..
  •  Як він себе почуває?.. Які почуття наповнюють його?..

Ще раз обведіть поглядом картину, що постала перед Вами. Спробуйте запам’ятати її. Тепер знову глибоко вдихнемо повітря, видихнемо, ще раз… Розплющимо очки та намалюємо кожен свій кущик.

Інтерпретація малюнків надзвичайно важлива для пошуку «вказівок» на проблеми учня, оцінювання психічного та емоційного стана дитини, її ресурсного потенціалу, що тісно пов’язується із здоров’ям дітей.  

Цілісне уявлення про внутрішній стан дитини під час інтерпретації дитячих робіт допоможуть отримати наступні критерії:

  •  емоційна стабільність, що повинна відображатися у загальному настрої роботи;
  •  сприятливість соціального оточення;
  •  рівень задоволення у спілкуванні та турботі;
  •  рівень самооцінки;
  •  прояви тривожності та агресії.


Арт-терапевтична техніка «Намалюй хмаринку» (Т. Федорова)

Вік: молодші, середні класи.

Форма проведення: індивідуальна.

Час проведення: 15-20 хвилин.

Обладнання: комп’ютери.

Попередня підготовка: робота з  комп’ютером.

Мета: дослідження уявлень учнів про себе, діагностика психічного та емоційного стану учнів, створення арт-терапевтичного простору, що сприяє здоров’ю та реалізації творчого потенціалу учнів, їх саморозкриттю, самопізнанню.

Інструкція до роботи:

  •  новий матеріал – Paint, побудова еліпсу;
  •  завданнянамалювати хмаринку, використовуючи тільки еліпс, гумку та заливку;
  •  алгоритм виконаннядекілька  еліпсів, які перехрещуються «гумова» доріжка всередині, без пошкодження зовнішнього контуру, заливка;
  •  зробити хмаринку «живою» - намалювати оченята, носик та ротик.

Цілісне уявлення про внутрішній стан дитини під час інтерпретації дитячих робіт допоможуть отримати наступні критерії:

  •  емоційна стабільність, що повинна відображатися у загальному настрої роботи;
  •  сприятливість соціального оточення;
  •  рівень задоволення у спілкуванні та турботі;
  •  рівень самооцінки;
  •  прояви тривожності та агресії.

Результати творчої роботи дітей



Віршовані вправи для очей

1. Очі щільно ми закрили –

це один, два, три, чотири.

Потім ширше розкриваєм,

Вдалині щось роглядаєм.

І поки ми розглядали

До шести порахували.

Щоб очі наші відпочили,

Робим це разів чотири.

2. Очі швидко обертаєм,

Головою не хитаєм.

Вліво раз, два, три, чотири.

Вправо стільки ж повторили.

По колу очі обертаєм

І все навколо розглядаєм.

Раз коло, два і три, чотири.

Щільніше очі ми закрили.

На п’ять і шість їх потримали

І потім знову закружляли.

3. Раз, два, три!

Очі догори!

На чотири та й на п’ять

Будем міцно їх стулять.

Знову очі догори

Ми рахуєм раз, два, три!

4. Очі щоб відпочивали

Дивимось ми вліво – вправо.

Потім блимаєм очима.

І знову ними вправо - вліво.

5. Раз, два.

Рівно голова!

Три, чотири, п’ять

Будем очі затулять.

Шість, сім

Знов відкрили

І на вісім затулили.

Міцно, міцно потримали.

І все знову починали.

П’ять разів так повторили,

За комп’ютери знову сіли.


Вправи виконуються сидячи в зручній позі, спина пряма, очі відкриті, погляд — прямо, відвернувшись від комп'ютера.

1. Погляд спрямовувати вліво-вправо, вправо-прямо, вверх-прямо, додолу-прямо без затримки в кожному положенні. Повторити 5 разів і 5 разів у зворотному напрямі.

2. Закрити очі на рахунок «раз-два», відкрити очі і подивитися на кінчик носа на рахунок «три-чотири».

3. Кругові рухи очей: до 5 кругів вліво і вправо.

4. Швидко кліпати очима протягом 15 с.

5. Заплющити очі. Не відкриваючи очей, начебто подивитися ліворуч на рахунок «раз-чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п'ять-вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.

6. Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись протягом 5 с.

7. Голова нерухома. Пiдняти очi вгору, опустити вниз. Повернути очi в правий бiк, потiм в лiвий. Повторити 6-8 разiв. Вправа удосконалює складнi руки очей.

8. Голова нерухома. Пiдняти очi вгору. Зробити ними рухи по колу за годинниковою стрiлкою, проти годинникової стрiлки. Повторити 3-6 разiв. Вправа сприяє розвитку складних рухiв очей i пiдвищує стiйкiсть вестибулярних реакцiй.

9. Голова нерухома. Пiдняти очi вгору, опустити вниз. Повернути очi вправо, потiм влiво. Повторити 6-8 разiв. Вправа розвиває здатнiсть очних м’язiв до статичної напруги.

10. Пiдняти очi догори, виконати ними рухи по колу за годинниковою стрiлкою, потiм зробити ними рухи по колу проти годинникової стрiлки. Повторити 5-6 разiв.

11. Подивитись прямо перед собою на класну дошку 2-3 сек, перевести погляд на кiнчик носа на 3-5 сек. Повторити 6-8 разiв.

12. Відкинутись на бильце стiльця. Вдихнути. Нахилившись уперед до кришки парти, видихнути. Повторити 5-6 разiв.

13. Вiдкинутись на бильце стiльця, прикрити повiки, мiцно заплющити очi, вiдкрити повiки. Повторити 5-6 разiв.

14. Руки на пояс. Повернути голову вправо, подивитись на лiкоть правої руки, повернути голову влiво, подивитись на лiкоть лiвої руки, повернутись у вихiдне положення. Повторити 5-6 разiв.

15. Закрити повiки. Протягом 30 сек проводити їх масаж кiнчиками вказiвних пальців.

16. Руки витягти уперед, подивитись на кiнчики пальцiв, пiдняти руки вгору (вдихнути), стежити очима за руками, не пiднiмаючи голови, руки опустити (видих). Повторити 4-5 разiв.



Варіант 1

Вихідне положення – сидячи на стільці.

1.Витягнути і розчепірити пальці так, щоб відчути напруження. У такому положенні затримати протягом 5 с. Розслабити, а потім зігнути пальці. Повторити вправу 5 разів.

2.Повільно і плавно опустити підборіддя, залишатися у такому положенні 2-3 с, і розслабитися.

3.Сидячи на стільці, піднести руки якомога вище, потім плавно опустити їх додолу, розслабити. Вправу повторити 5 разів.

4.Переплести пальці рук і покласти їх за голову. Звести лопатки, залишатися у такому положенні 5 с, а потім розслабитись. Повторити вправу 5 разів.

Варіант 2

Вихідне положення – сидячи на стільці.

1.Зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Потягнутися на стільці, зігнувши руки на потилиці, відхиляючи голову назад і випростуючи плечі. Повторити 5 разів.

2.Зробити нахили і повороти голови. Повторити 5 разів.

3.Зробити легкий самомасаж обличчя і кисті руки протягом 3-5 с.

Варіант 3

Вихідне положення – стоячи, ноги разом, руки вниз.

1.Прямі руки розвести вбоки долонями догори, зробити вдих.

2.Схрестити руки перед грудьми, міцно обхопити себе за плечі, повторити 5 разів.

3.Кругові рухи ліктями вперед протягом 5 с.


Для нотаток


Для нотаток


НВО№9

 Учениць 10-А класу

Ткачук Тетяни                       Лисюк Ольги

М. Хмельницький 2011р.

   Проект  

“ Малі річки Хмельницького

Матеріали проекту

“Малі річки Хмельницького                                                 

SKIPIF 1 < 0  


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

52434. Четырёхугольник и его элементы. Параллелограмм и его свойства 270.5 KB
  Найти градусную меру неизвестного угла. Найти градусную меру неизвестного угла. Найти неизвестный угол четырёхугольника если три его угла равны 60 100 50. Найти: АД и СД.
52436. We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year! 374 KB
  Wht pretty little mitten Does nybody live here Ніхто не відповідає. Wht pretty little mitten Does nybody live here Mouse. Come nd live here with me. Wht pretty little mitten Does nybody live here Mouse.
52437. Marry Christmas 61.5 KB
  МАКІЇВКА 2011 Mrry Christms The wrmest Christms greetings Especilly for you To hope you hve hppy time Tht lsts ll New Yer through Christms is on the 25 th of December. Trditionlly Christms festivities lsted 12 dys. Ply snowblls nd dnce He hs crrot for his nose Round the Christms tree He hs funny ht.
52438. CHRISTMAS COMES BUT ONCE A YEAR 44 KB
  Celebrte holidys hve prties enjoy fun on the snow Decorte fire tree get presents Mke fireworks visit reltives go to church So tody our lesson will be dedicted to the coming holidy Christms. I’d like to introduce the epigrph of the lesson: Its Christms time Songs tht rhyme...
52439. Christmas In English-Speaking Countries 57 KB
  Equipment: tperecorder music of the songs posters Christms decortions sheets of pper crds with the poem Techer: Good morning. Tody we’ll spek bout Christms in Englishspeking countries. First prt is the presenttion of Christms you’ve prepred.
52440. Сім чудес України 682.5 KB
  2010 рік Мета: розширити знання учнів про Україну як державу в якій ми живемо; ознайомити дітей з історично відомими місцями України; формувати і розвивати патріотичні почуття учнів любов та повагу до рідної землі; виховувати почуття громадянськості й гордості за свою Батьківщину за історичне минуле українського народу; розвивати пізнавальний інтерес до минулого і сьогодення.Симоненко ; на мультимедійному екрані фотозображення семи чудес України і напис Сім чудес України . Раді вітати вас на виховному заході Сім чудес України .Усок виконує...
52441. Мій Чугуїв – мій рідний край. Віртуальна подорож 62 KB
  Ми вирушаємо Звучить мелодія пісні На нашій Україні Учень: На Слобожанском вольном крае Где встарь шумели ковыли Тяжёлый колос наливая Пшеница гнётся до земли. Ось що розповідають про ті часи 1 – й учень...
52442. Cities. Towns. Villages. Sightseeings 32 KB
  Завдання: 1 контроль навичок аудіювання читання письма та усного мовлення; 2 навчити учнів використовувати набуті знання вміння та навички в писемній та усній мові; 3 виховувати в учнів інтерес до цікавих визначних місць світу. Основна частина уроку: Контроль навичок письма і засвоєння тематичної лексики: Now children we’ll check up your knowledge of themticl vocbulry. Dicttion trnsltion: напрямок територія мальовничий архітектура визначний краєвид маршрут навколишній довідкове бюро річкова гавань nd now 2 numbers turn...