55057

Зображення постаті людини. Образ літературного героя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Сформувати уявлення про пропорції постаті людини; навчити учнів аналізувати та в залежності від віку зображати фігуру людини. Обладнання уроку: музичні...

Украинкский

2014-03-21

815.5 KB

30 чел.

Підготувала Федюк О.О., вчитель образотворчого мистецтва вищої категорії Богородчанської ЗОШ I-IIIст. №1 Івано-Франківської обл.

Тема уроку з образотворчого мистецтва:                                                                                                                                                  Зображення постаті людини. Образ літературного героя.   (6 клас)

Мета уроку: Сформувати уявлення про пропорції постаті людини; навчити учнів аналізувати та в залежності від віку зображати фігуру людини. Розвивати відчуття форми, об’єму, пропорцій, спостережливість, візуальне сприйняття. Виховувати ціннісне ставлення до мистецтва і його творів.

Тип уроку: комбінований.

Методи і засоби роботи:  евристична бесіда, наочне моделювання, практична робота, метод колективної оцінки знань та вмінь.    

 Обладнання уроку: музичні записи, навчальні роботи з методичного фонду, магнітна дошка з рухомими моделями людських фігур, таблиця пропорцій тіла людини, репродукції зображень мистецьких творів з фігурами людей, вирізані долоні із написаними запитаннями для закріплення теми, картки з порадами для творчої роботи.

Матеріали та інструменти для учнів: гуаш, фломастери, гелеві ручки, кольорові олівці.  

Основні поняття: пропорції людського тіла.

Хід уроку:

1.    Організаційний момент.    Готовність учнів і матеріалів до уроку.

2.  Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.  Ми живемо в цивілізованому суспільстві. Яке створено людськими руками і розумом. Людина не тільки творець суспільного життя, але є одним із  прикладів природної гармонії. Цю гармонію люди називають «золотим перетином». Постать людини являє собою складний комплекс різноманітних форм. Перші спроби відтворити образ людини робили первісні люди примітивними рисунками. Стародавні єгиптяни розробили канони, де одиницею вимірювання пропорцій постаті людини була довжина пальця руки, у стародавніх греків- голова.

3.Вивчення навчального матеріалу. (Додаток 1.2.3)

Слово вчителя. Художник Альбрехт Дюрер встановив, що зріст людини гармонійно ділиться в золотих пропорціях лінією поясу, а також лінією, проведеною через кінчики середніх пальців опущених рук, нижня частина обличчя - ротом і т.д. Талія ділить ідеальне людське тіло відносно золотого перетину. Такими є, наприклад, знамениті статуї Аполлона Бельведерського роботи Леохора й Зевса Олімпійського скульптора Фідія. Пропорції чоловічого тіла коливаються в межах середнього відношення 13:8. Пропорція, що вважається приємної для споглядання, видна в багатьох зразках архітектури й живопису Ренесансу. Інтерес до золотого перетину посилився в епоху Відродження серед вчених і художників. Цей термін, придумав великий італійський вчений, художник, скульптор Леонардо да Вінчі.  Приблизно в 1490 Леонардо да Вінчі  намалював свій знаменитий малюнок "Вітрувіанська людина". На ньому зображено постать оголеного чоловіка у двох накладених одна на іншу позиціях: з розведеними в сторони руками і ногами, вписана в коло; з розведеними руками і зведеними разом ногами, вписана в квадрат. Значення цього малюнка в тому, що тільки ідеальні пропорції людського тіла дозволяють позицію з розведеними руками і ногами вписати в коло, а з розведеними руками і зведеними ногами - в квадрат.

  •  Якщо за одиницю вимірювання брати величину голови людини, то в дорослої людини  у фігурі вона вміщається 7- 8 раз.
  •  Ширина плечей дорівнює двом головам, ширина чоловічого таза – 11/2, жіночого – 13/4 висоти голови.
  •  Довжина руки дорівнює трьом розмірам голови.
  •  Опущена рука доходить до половини стегна.
  •  Довжина кисті руки дорівнює розміру обличчя.
  •  Довжина стопи дорівнює висоті голови.
  •  Лікоть умовно є серединою руки, а коліно-серединою ноги.
  •  Відстань між простягнутими в сторони руками дорівнює висоті постаті людини.

Змінюються розміри людського тіла і в залежності від віку та статі. (Додаток 4.5.) Висота голови немовляти вкладається в постаті 4 рази, а висота голови підлітка становить шосту частину його зросту.

     І в якому  одязі не була б людина, пропорції її фігури залишаються гармонійними. 

На магнітній дошці за допомогою рухомої моделі людської фігури вчитель демонструє  пропорції  тіла людини. Потім  вибирає в класі 2-х учнів(більшого та меншого на зріст) та у якості натури демонструє пропорції тіла підлітків в залежності від їх зросту.

Слово вчителя. Цілісний художній образ ви можете уявити після прочитання літературних творів де героєм виступає людина. Тож пригадайте, які літературні герої вам найбільше запам’ятались з прочитаних творів українських і зарубіжних письменників? (Учні називають літературний твір і персонаж) Літературних героїв ви можете побачити і у творах відомих  художників…. Скульптор М.Силіс створив образ дивакуватого лицаря-мрійника Дон Кіхота за твором іспанського письменника М.Сервантеса. Видовжене обличчя, шия, руки надають герою непропорційних форм. Силу, міць, красу, жагу до справедливості, доброту і благородство можна побачити у даному образі. Навіть порушення звичних пропорцій людського тіла не стало перешкодою для створення художнього образу. 

Демонстрація репродукцій картин. ( Додаток 6)

Тому зараз, використовуючи графічні матеріали, створіть образ улюбленого літературного героя, враховуючи пропорції людського тіла.

5.Творча робота учнів:  

Під час практичної роботи звучить спокійна мелодія, та демонструються роботи учнів з методичного фонду вчителя.(Додаток 7.8)

6. Оцінювання робіт.Колективне оцінювання за критеріями.

Критерії оцінювання робіт:

1.Правильність передачі пропорцій тіла людини.                                                                                                                                                                                                                 2.Розкриття літературного образу.

7.  Актуалізація набутих знань.    

Слово вчителя.  Зараз ви привітаєтесь із людською долонею і дасте відповіді на запитання, які на ній написані:                                                                                                                                     1.  Назвіть відношення між головою, тулубом і ногами у фігурі людини.                                                                                                                                              2. Назвіть пропорції рук людини до її тіла.                                                                                                                                                                                                        3. Назвіть пропорції тіла жіночої фігури.                                                                                                                                                                                                 4. Які пропорції тіла має дитина?                                                                                                                                                                                                   5. Які пропорції тіла має підліток?                                                                                                                                                                                            6. Де можна використати знання про пропорції людської фігури?

Учні отримують від учителя роздатковий матеріал на закріплення теми - вирізані долоні із запитаннями.

8. Домашнє завдання: принести  матеріали для наступного уроку.


Дод 01.


Дод.2

Дод.3

Перший приклад золотого перерізу в будові тіла людини:


                                                                                                   Якщо прийняти центром людського тіла точку пупа, а відстань між ступнею людини і точкою пупа за одиницю виміру, то зростання людини еквівалентний числа 1.618.


Крім цього є і ще кілька основних золотих пропорції нашого тіла:

  •  
    відстань від кінчиків пальців до зап'ястя і від зап'ястя до ліктя одно 1:1.618
  •  
    відстань від рівня плеча до верхівки голови й розміру голови одно 1:1.618
  •  
    відстань від точки пупа до маківки голови і від рівня плеча до верхівки голови одно 1:1.618
  •  
    відстань точки пупа до колін і від колін до ступень одно 1:1.618


Дод 4. 


Додаток 5.


Додаток 6    

Ілюстрація до казки Попелюшка


Дод. 6


 


Додаток 8.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

14332. Механіка матеріальної точки. Механіка твердого тіла 1.26 MB
  ФІЗИКА Методичні рекомендації Модуль І Механіка матеріальної точки€ Модуль ІІ Механіка твердого тіла€ В методичних рекомендаціях наведені типові задачі з рішенням а також приклади задач для самостійної роботи. Заг
14333. Механіка матеріальної точки та твердого тіла 5.29 MB
  ФІЗИКА Методичні рекомендації до вивчення курсу фізики. €œМеханіка€ модуль ІІІ. Для студентів спеціальностей: У методичних рекомендаціях викладено повний лекційний курс з дисципліни фізики з розділу €œМеханіка матеріальної точки та твердого тіла€ а також навед
14334. Механіка матеріальної точки. Механіка твердого тіла. Методичка 1.78 MB
  Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт з дисципліни ФІЗИКА Модуль 1 €œМеханіка матеріальної точки€ модуль 2 €œМеханіка твердого тіла€ Миколаїв – 2010 Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт з дисципліни фізика розділу Ме...
14335. Вимірювання фізичних величин та обробка результатів. Методичка 619.5 KB
  МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЛАБОРАТОРНОГО ПРАКТИКУМУ З ФІЗИКИ €œВимірювання фізичних величин та обробка результатів€ для студентів спеціальностей Методичні рекомендації до лабораторного практикуму з фізики: €œВимірювання фізичних величин та обробка результа
14336. Оценка достоверности результатов эксперимента с помощью критерия Пирсона 242.5 KB
  Лабораторная работа №5 Тема: Оценка достоверности результатов эксперимента с помощью критерия Пирсона Цель работы: ознакомление и приобретение навыков статической обработки результатов экспериментальных данных в судостроении Задача: выполнить статическую обрабо...
14337. Якорное устройство судна. Экспериментальная оценка уравнения цепной линии 270.5 KB
  Тема: Якорное устройство судна. Экспериментальная оценка уравнения цепной линии. Цель работы: Ознакомление с характеристиками и физическим явлением используемом в якорном устройстве. Задача: Определить основные параметры формы тяжелой гибкой нити усилия натя...
14338. Швартовное устройство судна. Экспериментальная оценка формулы Эйлера 542.5 KB
  Лабораторная работа №1 Тема: Швартовное устройство судна. Экспериментальная оценка формулы Эйлера. Цель работы: ознакомление с характеристиками и физическим явлением используемом в швартовном устройстве. Задача: определить коэффициент трения f между канатом...
14339. Грузовое устройство судна. Экспериментальная оценка грузоподъемности и коэффициента полезного действия талей 428.5 KB
  Лабораторная работа № 2 Тема: Грузовое устройство судна. Экспериментальная оценка грузоподъемности и коэффициента полезного действия талей. Цель работы: Ознакомление с характеристиками и физическим явлением используемом в грузовом устройстве. Задача: Опре...
14340. Якорное устройство судна. Экспериментальная оценка уравнения цепной линии 341 KB
  Лабораторная работа №3 Тема: Якорное устройство судна. Экспериментальная оценка уравнения цепной линии. Цель работы: Ознакомление с характеристиками и физическим явлением используемом в якорном устройстве. Задача: Определить основные параметры формы тяжелой г...