55060

Природно – ресурсний потенціал Полтавської області

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Анотація: Розробка уроку для 9 класу, мета якого – визначити особливості географічного положення Полтавської області; розвивати знання про природно – ресурсний потенціал регіону; закріпити вміння і навички працювати з картою і розв’язувати задачі; розвивати аналітичне мислення і творчий підхід до засвоєння матеріалу.

Украинкский

2014-03-21

55 KB

10 чел.

Географія.

Природно – ресурсний потенціал Полтавської області.

Урок з географії.

Орленко Наталія Валентинівна, учитель географії, Державна спеціалізова- на художня школа – інтернат І – ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішні»

Анотація: Розробка уроку для 9 класу, мета якого – визначити особливості географічного положення Полтавської області; розвивати знання про природно – ресурсний потенціал регіону; закріпити вміння і навички працювати з картою і розв’язувати задачі; розвивати аналітичне мислення і творчий підхід до засвоєння матеріалу.

Географічна характеристика Полтавської області

УРОК 1.ПРИРОДНО-РЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПОЛТАВСЬКОЇ

ОБЛАСТІ.

Мета: визначити особливості географічного положення Полтавської області розвивати знання про природно-ресурсний потенціал регіону; закрі-

пити вміння і навички працювати з картою і розв’язувати задачі; розви-

вати аналітичне мислення і творчий підхід до засвоєння матеріалу.

Обладнання:тематичні карти Полтавської області, опорні схеми, довідкова література.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель налаштовує учнів на співпрацю, доброзичливість до ровесників, підтримку один одного у вирішенні проблемних завдань. Бажає успішної роботи.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом «Інтелектуальний марафон»

Учитель пропонує учням дати визначення основних опорних понять з теми(географічне положення, потенціал, рельєф, тектонічна й геологічна будова…)

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Учитель повідомляє учням тему і мету уроку, пропонує підібрати епіграф

до уроку:

«Допоки місцева географія залишається

точкою відліку в розвитку природного

довкілля, доти вона буде поштовхом

до пізнання невідомого…»

Дж. Д'юї

Прийом «Проблемне питання»

Учні намагаються пояснити думку автора.

Учні об’єднуються в групи.

До складу творчих груп входять:

1)командир, який координує роботу групи;

2)секретар, який веде табель оцінювання членів групи;

3)доповідачі груп (географи, екологи, біологи, історики);

4)волонтер, який стежить за часом, заохочує групу до роботи.

ІV. Основна частина уроку

« Найбільшим лихом української нації

в усій її трагічній історії було і є її

прекрасна територія, родюча земля

багатство вод і землі…

В.Винниченко

Мандрівка на вершину знань відбувається по етапно, де члени творчих груп виконують певні завдання.

Перший етап «Географічне положення, межі, розміри Полтавської

області»

« Найрідніша земле –

Колисковий краю,

Кращого за тебе

Більш ніде немає»

В.Кленець

Розповідь учителя.

Територія Полтавської області розташована в центральній і північно-східній частинах України, майже цілком у межах Придніпровської низовини, на лівобережжі басейну Дніпра. Виняток становить невелика ділянка площою близько 150 км2 на правобережжі басейну Дніпра, в межах Придніпровської височини. Загальна протяжність меж Полтавської області становить близько 1100км., з яких 162км. проведені по акваторіях Кременчуцького(98км) і Дніпродзержинського (64км) водосховищ.

Географічний центр області, установлений за методом визначення пересічення пересічення середніх паралелі і меридіану, розташований

поблизу села Бірки, Великобагачанського району ( координати 49  38' 57''

пн. ш., 33  47' 26'' сх. д.)

Прийом « Долина знань»

Я знаю…..( крайня північна точка розташована за 3,3км. на північ від

с.Білогорілка Лохвицького району (50 33' 18'' пн. ш.), а крайня

південна точка – на лівому березі Дніпродзержинського водо-

сховища, в Кобеляцькому районі, за 0,4км. вище старого гирла

Орель (48 44' 36'' пн. ш.)

Я можу…(вирахувати різницю в широті між крайніми північною та півден-

ною точками Полтавської області ( 1 48' 42'')

Я вмію…( визначити протяжність із заходу на схід; крайня західна точка

області знаходиться на лівому березі р. Гнила Оржиця, за 1км.

від с. Смотрики Пирятинського району (32 05' 20'' сх. д.), а її

крайня східна точка за 1,5 км. від с.Шевченко Карлівського

району (35 29' 33'' сх. д.)

Отже, протяжність Полтавщини між крайніми західною та

Східною точками складає 3 24' 13'' або 259 км

Другий етап «Рельєф, тектонічна будова і корисні копалини Полтавської області»

« Шість я служок мав,

Усе від них про світ я знав.

І ось як я їх всіх зову:

Хто?Що?Як?Де?Коли?Чому?»

Р.Кіплінг

Прийом « Школа думок»

Перелічіть форми рельєфу Полтавської області?

( поверхня Полтавщини в цілому низовинна середня висота 110 м., найвища висотна ступінь – Придніпровська напів-похована цокольна височина з найвищою точкою 204 м. пагорб «Деївська гора», максимальна абсолютна відмітка 202,6м. в межах Полтавської рівнини розташована за 5 км. на захід від Опішні, найвища точка Полтавщини (64м.)розташована у її межах – на берегах Дніпродзержинського водосховища у Кобеляцькому районі)

Назвіть льодовикову епоху, коли покривний льодовик досяг території Полтавщини?

( дніпровська епоха 290-240тис.років тому)

Назвіть напрямок проходження межі льодовикових відкладів?

(р. Грунь – м. Гадяч – смт. Шишаки – смт. Решетилівка – м. Нові Санжари – межиріччя Ворскли і Орелі)

Проаналізуйте закономірності поширення корисних копалин Полтавської області?

(найдавніші на території Полтавщини біотитові парагнейси виходять на поверхню докембрійських порід віком 3150 – 3090млн.р

розташовані біля с.Камяні Потоки і Кемберда Кременчуцького району

(рожеві та сірі граніти), родовища залізної руди – Кременчуцький залізорудний район, аналогічний з Криворізьким, але рудних горизонтів тут менше, а також марганець, молібден, вольфрам; родовища будівельних – гранітів, мігматитів, гранітогнейсів, гранодіоритів; каолін, глини, мергелі,морена, гігантські родовища солі поки-що не розробляються; газ, нафта, буре вугілля, торф, мінеральні води, бішофіт(використовується в медицині та будівництві.

Третій етап «Клімат і кліматичні ресурси Полтавської області»

Вправа «Ланцюжок»

Широта —› температура —› тиск —› опади —› вітри

(радіаційний чинник, циркуляція атмосфери, повітряні маси трьох типів і шести підтипів, опади випадають при проходженні північно- західних циклонів 580…480мм.за рік.

Дискусія

Чи сприяють кліматичні умови нашого краю для розвитку сільського

господарства?

Географічна задача

Визначте температуру повітря на одній із вершин, де атмосферний тиск становить 656 мм.рт.ст., якщо біля підніжжя гори у цей момент атмосферний тиск 756 мм.рт.ст., а температура повітря дорівнює +13?с.

Розв'язання: 1) 756 мм.рт.ст.-646 мм.рт.ст.=110 мм.рт.ст.(різниця

атмосферного тиску)

2) 110 мм.рт.ст.? 10? 100 = 1100м (відносна висота

гори)

3) 1100м? 1000м? 6? = 6,6? (різниця температури )

4) 13? – 6,6? с = 6,4? с (температура повітря на вершині

гори )

Відповідь: температура повітря на вершині гори становитиме 6,4? с.

Четвертий етап «Води і водні ресурси області»

Розповідь учителя

На території Полтавської області налічується 146 річок, загальною довжиною 5100 км. Найбільші дві Дніпро і Псел; дев'ять середніх (101…500 км.); 135 малих річок (100 км. і менше); 1600 струмків; 124 озера; середня густота річкової мережі 0,27 км/ км?. Річки Полтавщини живляться переважно сніговими, підземними та дощовими водами, 130 днів на рік річки покриті льодом. Головною водною артерією Полтавщини є річка Дніпро.

Прийом «Сніжна грудка»

Ключові слова: Старка, Стариця, Рящуватий, Ревучий,Гирман, Ярданка, Сула, болота, водосховища, ставки.

Слово —› речення —› питання —› відповідь.

П'ятий етап « Грунти рослинний покрив і тваринний світ»

Робота з картами атласу Полтавської області

Проаналізуйте за тематичними картами Полтавської області грунти, рослинний і тваринний світ. Поясніть взаємозв’язок між ними.

Географічна задача

Визначте площу території ( в тис.км?), яку охоплюють населені пункти з житловою, промисловою і транспортною забудовою, якщо загальна їх площа становить понад 5% від загальної площі території Полтавської області.

Розв'язання: для вирішення цієї задачі складаємо пропорцію пам’ятаючи, що площа Полтавської області – 28,8 тис. км?.

28,8 тис.км.? - 100%

Х = 28800? 100 х 5 =1440 = 1,44 тис.км?

Відповідь: площа яку охоплюють населені пункти з житловою, промисловою і транспортною забудовою Полтавської області становить 1,44 тис км?.

V. Узагальнення знань

Прийом «Роблю висновки»

VІ. Підсумок уроку

Бесіда

Учитель пропонує визначити кожному учневі, що сподобалось чи не сподобалось на уроці, чи задоволені своєю активністю.

Оцінювання роботи груп.

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати тему «Природні умови і ресурси Полтавської області»

Підготувати матеріал про топоніміку області.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50178. Программирование задач с использованием структур 38 KB
  Создать и ввести массив из структур типа student размер массива произвольный и выполнить задание согласно варианту: Распечатать анкетные данные студентов отличников. Распечатать анкетные данные студентов успевающих на 4 и 5. Распечатать анкетные данные студентов имеющих одну 3. Распечатать анкетные данные студентов имеющих двойки.
50179. Дослідження власних коливань у коливальному контурі 82 KB
  Мета роботи: дослідити залежність періоду коливань у коливальному контурі від ємності конденсатора й індуктивності котушки а також залежність логарифмічного декременту згасання від величини активного опору. Змінюючи частоту генератора розгортки обертанням ручок діапазони частот частота плавно й амплітуда синхронізації домогтися на екрані осцилографа стійкої осцилограми зображення одного цугу згасаючих коливань див. Змінюючи L C і R простежити за характером зміни згасаючих коливань.
50180. Обонятельный анализатор – периферический и центральный отделы. Причины нарушения функции. Профилактика нарушений 15.44 KB
  Проводниковый отдел обонятельного анализатора представлен обонятельным нервом, волокна которого проходят через отверстия решетчатой кости в полость черепа, где они заканчиваются на клетках обонятельной луковицы.
50181. Персональний захист. Зонний захист. Комбінований захист. Тактична підготовка футболіста 27 KB
  Під теоретичною підготовкою футболістів слід розуміти навчання системи знань необхідних для ведення гри. При підготовці до проведення теоретичних занять з юними футболістами вчителю рекомендується: а визначити методичну форму проведення теоретичного заняття бесіда опитування розбір гри чи настанови; б визначити кількість часу для даної теми; в підготуватися до проведення заняття склавши короткий конспект. Учням пояснюють окремі компоненти гри дії футболіста в атаці обороні взаємодії в різних ситуаціях. Особливе місце в...
50182. Программирование задач с использованием структур в функциях, работа с файлами и структурами 63 KB
  Приобрести практические навыки в проектировании структуры файла а также закрепить навыки по вводу данных в файл и их обработке с помощью подпрограмм пользователя.y; } В программе которая выполняет операции чтения из файла или запись в файл должна быть объявлена переменнаяуказатель на тип FILE: FILE file_pointer; Для того чтобы файл был доступен его надо открыть указав для выполнения какого действия открывается файл: чтения записи или обновления данных а также тип двоичный или текстовый: Возможные режимы открытия файлов...
50183. Визначення фокусних відстаней збиральної та розсіювальної лінз 121.5 KB
  Розмістити збиральну лінзу між світним предметом та екраном і пересуваючи її знайти спочатку перше чітке збільшене зображення стрілки на екрані та визначити положення лінзи. Зафіксувати це положення лінзи за шкалою відліку оптичної лави та визначити відстань між двома фіксованими положеннями лінзи.10 ...
50184. О деятельности Забайкальского комитета ХХI века (правопреемника Читинского областного отделения общества «Россия – Япония) 46 KB
  Ковалёва О деятельности Забайкальского комитета ХХI века правопреемника Читинского областного отделения общества Россия Япония Общество РоссияЯпония ОРЯ всероссийская общественная организация созданная в 1991 году как преемник Общества СССРЯпония существовавшего с 1958 года. Основная цель Общества содействовать развитию и укреплению добрососедских отношений между народами России и Японии деловых связей между Россией и Японией знакомить российскую и японскую общественность с историей культурой и другими сторонами жизни обеих...
50185. Синтез и исследование комбинационных устройств 183 KB
  Реализовать функцию на транзисторной микросхеме ПЛМ. Реализовать функцию на диодной микросхеме ПЛМ. Записать F в ОЗУ и Флэш Не минимизированная функция: Минимизированная функция: FLSH Счетчик БТ Основной базис Базис Шеффера Транзисторная ПЛМ Диодная ПЛМ Вывод Ознакомился с анализом и синтезом цифровых схем принципом построения ПЗУ.
50186. Нечеткая логика 67.5 KB
  Согласно заданным вариантам разработать программу на любом алгоритмическом языке, способную: А. Различать степени изменения лингвистической переменной в трех степенях – «Очень – Нормально – Слабо» Б. Изменять порог чувствительности. 1. Мышонок – Лягушка – Неведома зверушка