55228

Небезпечні речовини побутової хімії. Домедична допомога при потраплянні хімічних речовин на шкіру, в очі, шлунок

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Небезпечні речовини побутової хімії. Так називають всі хімічні речовини які людина застосовує в побуті. Такі хімічні речовини є корисними та допомагають людям доглядати за тілом. Але є й небезпечні хімічні речовини.

Украинкский

2014-03-23

52 KB

6 чел.

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК

ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я ТА ХІМІЯ

Тема. Небезпечні речовини побутової хімії. Домедична допомога при потраплянні хімічних речовин на шкіру, в очі, шлунок.

Мета. Розповісти про правила користування побутовою хімією. Описати наслідки ураження хімічними речовинами шкіри та очей. Виробити алгоритм надання першої допомоги при отруєнні та при потраплянні хімічних речовин на шкіру та в очі.

Розвивати вміння діяти в непередбачених ситуаціях.

Виховувати активність.

Обладнання. Підручник, дидактичний матеріал, роздатковий матеріал, малюнки. Сода, марганцівка, вода, лимонна кислота, борна кислота, вата, бинт, тканина, ложка, хімічні стакани.

Тип уроку Вивчення нового матеріалу

Методи і прийоми: бесіда, групова та експериментальна робота.

Широко простягає хімія

руки свої у справи людські

М. Ломоносов

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ Активізація опорних знань

Які небезпечні ситуації можуть трапитися вдома?

II. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми, завдань та девізу уроку.

1. Лекція з елементами бесіди (під час лекції учитель пропонує учням запитання, які допомагають активізувати навчальну діяльність під час уроку). Існує поняття «побутова хімія». Так називають всі хімічні речовини, які людина застосовує в побуті. Деякі з них входять до складу косметичних засобів — мила, шампунів, кремів. Такі хімічні речовини є корисними та допомагають людям доглядати за тілом. Але є й небезпечні хімічні речовини. Вони обов'язково входять до складу окремих миючих та дезінфікуючих засобів і при контакті зі шкірою, очима, дихальними або травними органами людини можуть викликати різні ушкодження й травми. Ці речовини можуть бути їдкими (тобто такими, що роз'їдають шкіру та викликають опіки) або отруйними.

Завдання

Назвіть засоби побутової хімії, якими ви користуєтеся вдома. Виберіть безпечні та небезпечні речовини, які ви використовуєте дома (на дошці прикріплені фото речовин, учні біля дошки розділять їх на дві групи)

Крім миючих і дезінфікуючих засобів, широке побутове застосування мають також отрутохімікати — отрути, які виробляють хімічним, шляхом. Їх використовують у боротьбі проти комах, шкідливих рослин і гризунів. Але вони є отруйними і для людини. Як ви думаєте, чому? Під час використання будь-яких хімічних речовин необхідно бути дуже обережним.


Завдання

Запишіть правила яких потрібно дотримуватися при використанні речовин «побутової хімії» (робота в зошиті)

У першу чергу треба уважно прочитати вказівки із застосування хімічної речовини, які можна знайти в інструкції, на упаковці або етикетці. Більшість хімічних речовин, які використовуються у побуті, є легкозаймистими або горючими, їх треба зберігати добре закритими, у захищеному місці, подалі від джерел тепла й електричних приладів.

Будь-які речовини, що зберігаються під тиском у балончиках, не можна нагрівати, а також розпорошувати в напрямку обличчя. Використовувати такі засоби можна тільки в добре провітрюваних приміщеннях. Деякі речовини, якими ми користуємося вдома, - такі, як нашатирний спирт, ацетон та інші розчинники, - є леткими.

Такі речовини не можна зберігати відкритими й нагрівати, а після їхнього використання треба добре провітрити приміщення. Для роботи з їдкими речовинами необхідно одягати гумові рукавички. Важливо уникати потрапляння хімічних речовин в очі, навіть якщо це косметичні засоби.

Робота в групах.

Прочитайте алгоритм надання першої допомоги при потраплянні небезпечних речовин в очі, на шкіру, у шлунок. (робота з підручником та додатковим матеріалом)

Кожна група отримала декілька правил з алгоритмів, потрібно на дошці скласти алгоритми надання першої домедичної допомоги. Після обговорення учасники кожної групи записують алгоритми у зошит.

Для довідки.

Алгоритми дії при потраплянні небезпечної хімічної речовини на шкіру, в очі, у шлунок.

У будь-якій небезпечній ситуації найкраще відразу покликати дорослих. Якщо їх немає поруч, можна спробувати надати необхідну допомогу самостійно.

При потраплянні небезпечної хімічної речовини на шкіру:

— негайно зняти речовину будь-яким цупким шматком тканини;

— великою кількістю води добре промити місце контакту шкіри з хімічною речовиною.

При потраплянні небезпечної хімічної речовини в очі:

— великою кількістю проточної води швидко промити очі, не торкаючись їх руками;

— якщо біль в очах не проходить, викликати «швидку допомогу». При потраплянні небезпечної хімічної речовини в шлунок:

— терміново викликати «швидку допомогу»;

— до приїзду «швидкої допомоги» промити потерпілому шлунок: змусити його кілька разів випити великими ковтками два-три кухлі води й вирвати її.


Додаткова інформація

Перша допомога при опіках кислотою або лугом

У разі потрапляння на шкіру розчинів кислоти або лугу уражені місця спочатку промивають під струменем холодної води впродовж 15—20 хв. Забороняється застосовувати ватний тампон. Після цього їх промивають розчином (питної соди) з масовою часткою соди 3 % (у разі опіків кислотою) або розчином оцтової чи лимонної кислоти з масовою часткою речовини 1—2 % (у разі опіку лугом), споліскують водою і накладають марлеву пов'язку з фурациліном.

Перша допомога в разі потрапляння в очі сторонніх тіл та їдких речовин. Перед тим як надавати першу допомогу при потраплянні в очі сторонніх предметів чи їдких рідин, потрібно ретельно вимити руки. Сторонні тіла видаляють вологим ватним (марлевим) тампоном або чистою носовою хустинкою. Потім очі промивають під струменем чистої води упродовж 7—10 хв.

Доцільно користуватися методом фонтанчика. З цією метою можна застосувати чайник або лабораторну промивалку. Якщо в очі потрапила кислота, їх ретельно промивають чистою проточною водою, а потім прикладають ватні тампони, змочені розчином соди з масовою часткою речовини 3 %. У разі потрапляння в очі лугу спочатку їх потрібно промити водою, а потім - розчином борної кислоти з масовою часткою 2 %. Після ретельного промивання очей під повіки вводять 2—3 краплі ЗО %-го розчину натрій альбуциду.

Демонстрація

Приготування 2% розчину лимонної кислоти, 3% розчину соди, розчину марганцівки.

III. Закріплення вивченого матеріалу

Практична робота. Моделювання допомоги при потраплянні на тіло хімічних речовин

Ситуаційні завдання

Учень скаржиться на біль в животі, він помилково випив невідому речовину.

Ваші дії.

Учениця на уроці хімії

розбила пробірку з розчином кислоти, речовина потрапила на руку. Ваші дії.

Засіб для чищення раковини, що містить кислоту потрапив на шкіру. Ваші дії.

Розчин невідомої речовини потрапив в очі. Ваші дії.

Розчин кислоти потрапив в очі. Ваші дії.

При необережному використанні хімічного посуду учень розбив склянку з лугом, речовина потрапила на руку. Ваші дії.

Кожна група отримує свою ситуацію, вони моделюють потрапляння хімічної речовини на шкіру, в очі, шлунок. Один учень грає роль постраждалого, другий «надає йому першу допомогу». Потім діти змінюють ролі для відпрацьовування навичок. (Замість хімічної речовини використовують воду, на столі учні мають: соду, марганцівку, воду, лимонну кислоту, борну кислоту, вату, бинт, тканину, ложку, хімічні стакани.)

IV Підсумки уроку

V. Домашнє завдання § 18 записати відповіді

Народні рецепти (додатковий матеріал)

МИТТЯ ПОСУДУ

У залишки мила, залиті гарячою водою, додайте харчової соди. Вийде універсальний миючий засіб. Для посилення ефекту можна додати трохи оцту.

♦ Справитися з жирним посудом допоможе спитий чай, а також заварений полин. Алюмінієву каструльку можна очистити хвощем чи деревним попелом.

ПРИБИРАННЯ

Сірувато - жовті плями на стінках раковини чи ванни — це відкладання солей, що є у воді. Покладіть на них полотнинку, змочену в оцті, — через півгодини плями легко змиються.

♦ Іржаві плями у ванні можна видалити густою сумішшю кухонної солі зі скипидаром.

♦ Дитина намалювала картинку

кульковою ручкою на скатерті з клейонки? Протріть цей витвір змоченою у воді голівкою сірника.

♦ Якщо ванна перестала спускати воду, а вантус не допомагає, засипте у зливний отвір пів чашки харчової соди і налийте пів чашки оцту, сам отвір на якийсь час закрийте


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

64879. Планування – основна функція управління 42.54 KB
  Найважливішою функцією управління підприємством є планування його діяльності. Планування - процес визначення цілей, що їх підприємство передбачає досягти за певний період, а також способів досягнення таких цілей.
64880. ПЕДАГОГИКА ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ КАК НАУКА 753.04 KB
  Вопросы обучения и воспитания в военно-учебных заведениях. Первые попытки осмысления практики воспитания с учётом потребностей общества относятся к эпохе расцвета рабовладельческих государств в средиземноморских странах.
64881. СОВРЕМЕННОЕ РАЗВИТИЕ ОБРАЗОВАНИЯ В РОССИИ И ЗА РУБЕЖОМ 292.5 KB
  Ознакомить слушателей с современным развитием образования в России и за рубежом. Роль высшего образования в современной цивилизации Во всем мире происходят различные технические и социальные преобразования что не могло не отразиться на состоянии ВШ в нашей стране и за рубежом.
64882. ОСНОВЫ ДИДАКТИКИ ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ 100.89 KB
  Вопросы обучения и воспитания в военно-учебных заведениях. Впервые ввел его в научный оборот немецкий педагог Вольфганг Ратке 1571-1635 в курсе лекций под названием Краткий отчет из дидактики или искусство обучения...
64883. ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ЧОРНОВІЛЬХОВИХ ЛІСОСТАНІВ В УМОВАХ МАЛОГО ПОЛІССЯ УКРАЇНИ 284.5 KB
  Мета роботи вивчити сучасний стан особливості росту і продуктивності чорновільхових лісостанів виявити закономірності формування їх просторової структури встановити залежності між морфометричними параметрами крон і ростом дерев вільхи чорної...
64884. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ РОЗВИТКУ ЗДАТНОСТІ ДО САМООРГАНІЗАЦІЇ У МАЙБУТНІХ ОФІЦЕРІВ-ПРИКОРДОННИКІВ 238.5 KB
  На сучасному етапі розвитку Державної прикордонної служби України особливого значення набувають високі вимоги до професійної підготовки офіцерських кадрів зокрема здатність і готовність офіцерівприкордонників актуалізувати власні внутрішні ресурси самоорганізації.
64885. Прогнозування довговічності розвитку тріщин до критичних розмірів в жароміцній сталі ЕП517-Ш при сумісному впливі втоми та повзучості 498.5 KB
  Наукова новизна отриманих результатів полягає в наступному: вперше для сталі ЕП517Ш отримані залежності впливу температур статичного тривалого статичного та циклічного з різноманітними формами циклів навантаження на характеристики в’язкості руйнування...
64886. МЕТОД І ПРИСТРІЙ ДІАГНОСТУВАННЯ ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ РЕЖИМІВ РОБОТИ ЗАГЛИБНИХ ЕЛЕКТРОДВИГУНІВ 522.5 KB
  Дослідити режими роботи заглибного електродвигуна під впливом зовнішніх факторів. Розробити математичну модель діагностування витрати ресурсу ізоляції заглибного електродвигуна в процесі його роботи й обґрунтувати параметри діагностування.
64887. ІМПЛЕМЕНТАЦІЯ СТАНДАРТІВ КРАЇН ЄВРОСОЮЗУ В МІГРАЦІЙНУ ПОЛІТИКУ УКРАЇНИ 142.5 KB
  Інтегрування України в європейські та світові інституційні структури вимагає приведення її чинного законодавства з питань міграції до європейських та міжнародних стандартів. Із часу становлення України як суверенної держави...