55238

Основні етапи розвитку української державності

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: визначити основні етапи української державності їх роль у розвитку нашої держави та її правової системи; вдосконалити вміння складати синхроністичну таблицю використовувати вивчений матеріал на уроках історії...

Украинкский

2014-03-23

79.5 KB

2 чел.

Тема: Основні етапи розвитку української державності.

Мета: визначити основні етапи української державності/їх роль у розвитку нашої держави та її правової системи; вдосконалити вміння складати синхроністичну таблицю, використовувати вивчений матеріал на уроках історії України, узагальнити та використати на уроці основ правознавства; виховувати повагу до історії, прав, традицій державотворення України.

Обладнання: підручник, карта України, роздатковий матеріал(картки з рівняннями), збірник юридичних задач, підручник, ТСО(комп'ютери), робочій зошит - конспект.

Тип уроку: інтегрований.

Форма уроку: практикум.

ХІД УРОКУ

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1.Найдавніший тип державного режиму? - рабовласницький.

2.Основні види державного режиму? - демократичний та тоталітарний.

З.Форма державного устрою України ? - унітарна.

4.Види республіканської форми державного правління ? - Президентська, парламентська.

5.Основні функції права ? - регулятивна та захисна.

6. Що виникло раніше ? - матріархат.

7.0сновні форми державного правління ? - монархія, республіка.

8.Види монархії ? - абсолютна, обмежена.

9.Форма державного правління України? - Президентсько- парламентська. 10.Державні функції бувають ? - зовнішня та внутрішня.

11 .Виборча система України ?-змішана.

12.Президентом України може стати - громадянин України який досяг на день виборів 35р. має право голосу, проживає в Україні 10 останніх років перед виборами.

13.Кількість виборчих округів на які поділяється держава під час виборів депутатів у верховну раду України ? - 450 виб. окр

14.Мінімальний вік суді в Україні ? - 25р.

15.Види прав людини ? - фізичні, особисті, культурні .економічні, політичні.

16.Найдовше в Україні Магдебурзьке право збереглось у місті ? - Києві.

17.Кримінальна відповідальність за Литовським статутом 1588р. наставала?-з 16р.

18. Україна стала незалежною державою?-21 серпня 1991р.

19.В радянській Україні було прийнято конституцій ? - 4.

20.Найдавніші буржуазні держави Європи виникли у 7-17-18ст.

Діти діляться на три групи. Перша пише диктант на перевірку знань понять вивченого матеріалу, друга - вирішує біля дошки рівняння з основ правознавства, третя - виконує тестові завдання на комп'ютерах.

ПОВТОРЕННЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ

Презентація за темою: «Основні етапи розвитку української державності».

Скласти на дошці таблицю «Історія держави і права в Україні», яка охоплюватиме період з найдавніших часів існування державних утворень на Україні до початку XIX ст. Учитель пропонує учням визначитися з найдавнішими державними утвореннями на території України. Після обговорення необхідна картка з відповідною назвою, яку учні підготували вдома, розміщується на дошці. Далі учням слід підібрати відповідні дати існування названого державного утворення, імена видатних державних діячів та правових актів, які були утворені у цей час. Після завершення роботи на дошці розміщується заповнена таблиця.

Подальше складання таблиці учні роблять самостійно у зошитах під час презентації.. Презентація:

Одразу після Лютневої революції і повалення царської влади в Росії у березні 1917 року в Україні було утворено Центральну раду, до якої увійшли представники різних українських політичних, громадських та інших організацій, прийнято низку юридичних актів. Серед документів Центральної ради заслуговують на увагу чотири Універсали, що були віхами на шляху побудови української держави. У перших двох Універсалах, прийнятих влітку 1917 року, проголошено мету побудови автономної України у складі демократичної Росії, а Центральну раду — крайовим урядом України. 7(20) листопада 1917 року, після падіння Тимчасового уряду Росії,

в Києві було прийнято Третій Універсал, у якому проголошувало створення Української Народної Республіки (УНР), декларувалася ідея федерації вільних народів колишньої Російської імперії, закріплювалися демократичні права і свободи.

9(22) січня 1918 року Четвертим Універсалом Українська Народна Республіка була проголошена незалежною державою. 29 квітню 1918 року Центральна рада схвалила текст Основного Закону І Конституції Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР). Цей документ фактично б першою Конституцією в сучасному розумінні цього слова в історії України. Конституція містила чимало положень, які повністю відповідають сучасним демократичним нормам.

До 1920 року в Україні змінилося кілька урядів і політичні» устроїв (Українська держава — Гетьманат Павла Скоропадського Українська Народна Республіка, очолювана Директорією), кожен з яких залишив свої правові акти — кілька проектів Конституції УНР, підготовлених Директорією, Закон про тимчасовий державний устрій, виданий Скоропадським. Проте всі вони або залишили ся проектами, або діяли обмежений час.

У 20-х роках відбувалося становлення радянської влади в Україні. Вперше проголосивши про своє існування наприкінці 1917 року! Українська Радянська Республіка (назва з часом змінювалася в 1922 році увійшла до складу Радянського Союзу, у якому перебувала до серпня 1991 року. Набутий досвід правотворення в Радянській Україні тих часів не слід забувати, його треба використовувати, враховуючи припущені помилки.

Встановлення радянської влади в Україні супроводжувалося створенням відповідних конституційних актів. 10 березня 1919 рок Всеукраїнський з'їзд Рад прийняв першу Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки. XI Всеукраїнський з'їзд 15 травня 1929 року прийняв нову — другу Конституцію Радянської України. Здебільшого вона успадкувала основні положення! попереднього Основного Закону. Після прийняття Конституції СРСВ 1936 року в Україні на її підставі було розроблено Конституцію, яки була прийнята IV надзвичайним Всеукраїнським з'їздом Рад ЗО січня 1937 року. Ця Конституція діяла понад 40 років. Лише 20 квітня 1978 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР схвалила нову четверту Конституцію УРСР. За роки існування Радянської України було прийнято сотні законів, деякі з них продовжують діяти і сьогодні.

(заповнена таблиця орієнтовно матиме такий вигляд )

Державні утворення, які існували на території сучасної України

Дати існування

Державні діячі

Пам'ятки правової культури

Скіфська держава

VII-І ст. до н. е.

Звичаєве право

Сарматська держава

III ст.

до н. е. — III ст. н. е.

Звичаєве право

Античні держави Північного Причорномор'я (грецькі міста-колонії Гіра, Ольвія, Пантика-Пей, Херсонес тощо)

VII-IV до

н. е.

Законодавство грецьких міст-полісів, перенесене до міст-колоній переселенцями

Київська Русь

IX — XII ст.

Ярослав Мудрий, Володимир Великий, княгиня Ольга, Олег, Володимир Мономах

Руська правда в різних редакціях

Литовсько-Руська держава (Велике князівство Литовське)

XVI-XVI ст.

Литовські Статути 1529,1566, 1588, Кревська Унія 1385

Річ Посполита

XVI-XVIII ст.

Магдебурзьке право

Українська козацька держава (де-факто — державне утворення

1648 — 1654 pp.

Богдан Хмельницький

Договори з Річчю Посполитою

Україна— Гетьманщина (автономне державне утворення в складі Російської імперії)

1654-1764 рр.

гетьмани України

Березневі статті, Конституція Пилипа Орлика.

Українська Народна Республіка (Центральна Рада)

1917 —1918 рр.

Михайло

Грушевсь-

кий

Універсали Центральної Ради, Конституція УНР

Українська держава (Гетьманат)

1918 рр. и

П. Скоропадський

Українська Народна Республіка (Директорія)

1918 — 1920 рр.

В.Вінниче-нко, О Петлюра

Проекти Конституції УНР

Радянська Україна (УСРР, УРСР)

1917 — 1991 рр.

Конституції УСРР, УРСР 1919,1929, 1937,1978 рр., законодавство радянської України

ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

Конкурс знавців історії української державності та правознавства з

включенням вирішення юридичних задач.

Початком конкурсу можуть бути запитання до учасників.

  1.  Як ви розумієте це риторичне запитання Т.Г. Шевченка?
  2.  Що було пріоритетним в усі часи для українців у їх боротьбі за свободу?

(Конституційне визначення національної ідентичності українців та їх право на власну державу)

перелік запитань і відповідей для конкурсу знавців української державності і правознавства.

1. За словами Геродота, Ольвія була незалежною республікою. Хто пра-
вив містом і видавав закони?

Відповідь. Ольвія була незалежною республікою, правило нею народне віче і сенат. Народне віче, в якому юридично могли брати участь усі повноправні громадяни, займалося зовнішньою політикою, обороною держави, взаємовідносинами з навколишніми племенами. До функції сенату входило попереднє обговорення усіх найважливіших питань державного життя, після чого ці питання виносилися на розгляд народного віче. Сенат також контролював роботу органів виконавчої влади.

2. Хто здійснював виконавчу владу в Ольвії?

Відповідь. Виконавчу владу в Ольвії здійснювали так звані архогити і стратеги, які обиралися зборами на один рік. За станом фінансів стежили колегії «дев'яти» та «одинадцяти».

3. Назвіть найважливішу правову пам'ятку часів державності Київської
Русі та її автора.

Відповідь. «Руська Правда». Ярослав Мудрий.

4. Яким правом керувалися князі Київської держави до «Руської Прав-
ди»?

Відповідь. Так званим «звичайним правом».

5. Кому належала верховна влада у Запорозькій Січі?

Відповідь. На Запорозькій Січі верховна влада належала козацькій раді, яка обирала гетьмана, отамана, осавула, писаря та суддю. Вони були відповідальними перед військом, і за будь-яку провину рада усувала їх з посад, а інколи карала на смерть.

6. Назвіть характерні ознаки Козацької держави періоду
Б.Хмельницького.

Відповідь. Перша ознака політична влада. Вона перебувала в руках козацької старшини на чолі з гетьманом.

Друга ознака територія: Середнє Подніпров'я, на заході до Львова, на півдні до Дикого поля.

Третя ознака — політико-адміністративний устрій (полки і сотні, військова рада, рада генеральної старшини, полкова і сотенні адміністрації, курінні та городові отамани, в містах — магістрати і ратуші). Четверта ознака суд і судочинство, фінансова система і податки. П'ята ознака соціальна структура населення. Шоста ознака військо. Сьома ознака міжнародні відносини.

7. Як здійснювалась законодавча влада у Козацькій державі періоду
В.Хмельницького?

Відповідь. Законодавча влада здійснювалась шляхом видання універсалів та наказів гетьмана.

  1.  Назвіть атрибут гетьманської влади. Відповідь. Булава.
  2.  Назвіть автора, який восени 1825 року у листі до російського поета-декабриста Кіндрата Рилєєва писав: «Ми не спустили ще з очей дій великих мужів України, в багатьох серцях не ослабла давня сила почувань і відданості України. Ви знаєте, що в нас живий дух Полуботка?» Відповідь. Микола Маркевич.
  3.  Назвіть першу в світі Конституцію. Коли і ким видана? Відповідь. «Пакти і конституції законів та вольностей Війська Запорозького», 5 квітня 1710 року Пилипом Орликом.
  4.  Назвіть основні правові документи членів Кирило-Мефодіївського товариства (1846—1847 рр.).

Відповідь. 1. «Книга буття українського народу»-

  1.  «Закон Божий».
  2.  «Статут Кирило-Мефодіївського товариства».
  3.  Відозва «Брати українці».
  4.  Відозва «Братья великороссияне и поляки».

12. Назвіть автора «Начерків Конституції Республіки», члена Кирило-
Мефодіївського товариства.

Відповідь. Георгій Андрузький.

13. Кому належить ідея створення Слов'янських Сполучених Штатів без
Росії?

Відповідь. Георгію Андрузькому.

14.Хто є автором - конституційного проекту перетворення Російської імперії на децентралізовану федеративну державу (1884)? Відповідь. Михайло Драгоманов.

15.Назвіть автора цих поетичних рядків:

«Бували війни й військової свари, Було добра того чимало. Минуло все, та не пропало, Остались шашелі: гризуть, Жеруть і тлять старого діда А од коріння тихо, любо Зелені парості ростуть. І виростуть, і без сокири, Аж зареве та загуде, Козак безверхий упаде, Розтрощить трон, Порве порфіру; Роздавить вашого кумира, Людської шашелі». Відповідь. Т.Г. Шевченко, поезія «Бували війни й військової свари».

16. Назвіть основний історико правовий документ доби Української
держави 1917—1918 рр., що проголосив самостійність і незалежність
України. Коли це сталося?

Відповідь. 4 Універсал Центральної Ради 22 січня 1918 року.

17.Коли було заслухано і ухвалено проект Конституції УНР?

Відповідь. 29 квітня 1918 року.

18.Назвіть Президента України, що був обраний на останньому засіданні Малої Ради УНР 29 квітня 1918 року?

Відповідь. М.Грушевський.

19. Коли було прийнято Декларацію про Державний суверенітет Украї-
ни?
Відповідь. 16 липня 1990 року.

20.Коли було проголошено незалежність Держави України? Відповідь. 24 серпня 1991 року.

21.Що входить у систему державної символіки? Якими є державні символи України?

Відповідь. В систему державної символіки, згідно з усталеною практикою, входять Герб, Прапор і Гімн. Державним Гербом України є тризуб золотого кольору на синьому тлі. Державним Прапором України є прямокутне полотнище, що складається з двох горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору і нижньої — жовтого кольору. Державний Гімн України «Ще не вмерла Україна», слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.

22. Коли була прийнята Конституція України?

Відповідь. Конституція України прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року.

23.Що є вищим органом законодавчої влади України? Відповідь. Верховна Рада України.

24.Хто є главою держави? Відповідь. Президент.

25.Коли проводяться вибори Президента?

Відповідь. Чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю жовтня п'ятого року його повноважень.

26.Що є вищим органом у системі органів виконавчої влади? Відповідь. Кабінет Міністрів України.

27.Що складає систему адміністративно-територіального устрою України?

Відповідь. Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, райони, міста, райони в містах, селища і села

28.Вирішення юридичних задач.

ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель підкреслює наступність розвитку держави і права на території сучасної України і робить висновок, що аналізувати досвід попередників потрібно не тільки з метою взяти все найкраще, але й для того, щоб уникнути помилок, які були зроблені ними.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1.  Опрацювати текст підручника [4, § 10; 5, § 10,11;].

Вивчити паспорти батьків, свої свідоцтва про народження, виявити які відомості вони вміщують.

  1.  Підготуватися до уроку тематичного оцінювання за темами «Держава. Право. Суспільство», «Історичний розвиток держави і права».]


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23006. Мовознавство – наука про мову. Об’єкт та предмет мовознавства 32 KB
  Мовознавство – наука про мову. Об’єкт та предмет мовова. Мовознавство або лінгвістика наука про природну людську мову загалом і про всі мови світу як її індивідуальних представників. Об’єкт це те що вивчається природна мова основним об’єктом мовова є мова.
23007. Мова, її визначення, основні ознаки і властивості 35 KB
  Мова її визначення основні ознаки і властивості. Мова – основний об’єкт мовова. Мова – система знаків яку ми використовуємо для спілкування комунікації передачі та сприйняття інформації. Мова – це звукове вираження думки Шлейхер.
23008. Зв’язок мовознавства з іншими науками 43 KB
  Зв’язок мовова з іншими науками. Такі кардинальні проблеми загального мовознавства як зв'язок мови і мислення взаємовідношення між мовою і суспільством специфіка відображення людиною довкілля в мові знаковість мови мовні універсалії методи і методики лінгвістичного дослідження не можуть бути розв'язані без філософії. Зв'язок мовознавства з історією як і з іншими науками є обопільним. Зв'язок мовознавства з логікою яка вивчає форми вираження одиниць мислення понять суджень умовиводів полягає в тому що проникнути в...
23009. Мовознавство загальне і конкретне (часткове) 34 KB
  Мовознавство або лінгвістика наука про природну людську мову загалом і про всі мови світу як її індивідуальних представників. Конкретне мовознавство вивчає окремі мови україністика полоністика богемістика русистика або групи споріднених мов славістика германістика романістика тощо. Окремі мови різняться ступенем унормованості стилістичною диференціацією мовних засобів багатство словника. Загальне мовознавство вивчає загальні особливості мови як людського засобу спілкування а також структуру й закономірності функціонування...
23010. Мовознавство теоретичне і прикладне 31.5 KB
  Мовознавство або лінгвістика наука про природну людську мову загалом і про всі мови світу як її індивідуальних представників. Прикладне мовово – напрям у мовознавстві який опрацьовує методи вирішення практичних завдань пов’язаних із використанням мови. Теоретичне мовознавство включає лише лінгвістичні проблеми що стосуються найсуттєвіших ознак мови як суспільного явища в її відношенні до інших явищ дійсності. У такому разі загальне мовознавство лінгвістична дисципліна яка вивчає всі мови світу і є ніби узагальненням конкретних...
23011. Основні проблеми загального мовознавства 30.5 KB
  Основні проблеми загального мовова Мовознавство або лінгвістика наука про природну людську мову загалом і про всі мови світу як її індивідуальних представників. Загальне мовознавство вивчає загальні особливості мови як людського засобу спілкування а також структуру й закономірності функціонування всіх мов світу. До них належать суть мови її природа походження закони розвитку зв’язок із мисленням культурою. Цей курс охоплює такі основні проблеми: природу і сутність мови в науці немає єдиного розуміння цієї проблеми різні напрями...
23012. Методи дослідження в мовознавстві 35 KB
  Методи дослідження в мовові Термін метод від гр. дослідження вчення шлях пізнання неоднозначний: він уживається в загальнонауковому філософському значенні у спеціальнонауковому що стосується певної галузі науки: в значенні прийом спосіб дії яке звичайно позначається словом методика. їх часто називають методами. наведення метод дослідження згідно з яким на підставі знання про окреме роблять висновок про загальне.
23013. Синхронічний та діахронічний аспекти вивчення мовних одиниць 33 KB
  syn разом і chronos час тобто одночасність 1 стан мови в певний момент її розвитку в певну епоху; 2 вивчення мови в цьому стані в абстракції від часового чинника. dia через і chronos час тобто різночасність 1 історичний розвиток мови; 2 дослідження мови в часі в її історичному розвитку. Поступові кількісні зміни у мові протягом століть зумовили Якісні зміни причому такі що сучасному мовцеві важко зрозуміти давні тексти. Відповідно в мовознавстві розрізняють стан мови та розвиток мови.
23014. Проблема походження мови, основні теорії походження мови 43.5 KB
  Проблема походження мови основні теорії походження мови. Проблема походження мови є дуже складною. проблему походження мови порушувалася в межах філософських дискусій про сутність мови. Представники школи Платона вважали що назви предметам даються не довільно а відповідно до їх Природи що свідчить про природний характер мови і відповідно закономірну біологічну зумовленість її виникнення.