55256

Префікс як значуща частина слова

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: ознайомити учнів з роллю префіксів у словах їх словотворчою функцією з найуживанішими префіксами; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів; розвивати уміння аналізувати...

Украинкский

2014-03-23

51 KB

5 чел.

Використання інтерактивних технологій на уроці                                         та засобів мотивації учнів до навчання                                                            на прикладі уроку з української мови, проведеному в 3 класі

учителем загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1

Кіровської міської ради Донецької області

Фурик Наталією Павлівною

Тема уроку: Префікс як значуща частина слова.

Мета уроку: ознайомити учнів з роллю префіксів у словах, їх словотворчою

                      функцією, з найуживанішими префіксами;

  формувати вміння утворювати нові слова за допомогою

   префіксів;

   розвивати уміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати;

   збільшувати словниковий запас учнів;

   виховувати любов до усної народної творчості, працелюбність,

   охайність, вміння співпрацювати.

Обладнання: таблиця «Частини слова»; малюнок Колобка, малюнки тварин

      з казки «Колобок»; картки для самостійної роботи, малюнки за

                        темою «Вода в природі»(дощ, град, сніг, туман, озеро, річка,        

                        море, океан, льодовик тощо); портрети Т.Г.Шевченка та

      І.Я.Франка, таблички з префіксом по- та дієсловами бігла,

                        нишпорив, чеберяв, шукав; А.С.Прищепа, В.Г.Лук’яненко

      «Тематичний словник школяра», Київ, «Форум», 2001 рік.  


Хід уроку

І. Організація класу до уроку

- Чи замислювався хтось із вас, мої любі діти, скільки уроків української мови пройшло з початку навчального року? (Діти відповідають) А їх пройшло рівно п’ятдесят. П’ятдесят разів ми відкривали зошити.. П’ятдесят разів писали дату уроку. Дві тисячі хвилин присвятили вивченню української мови, намагаючись пізнавати нове, поповнюючи свій словниковий запас. Сьогоднішній п’ятдесят перший урок не стане винятком. До нашого навчального годинника ми додамо ще сорок хвилин сумлінної творчої праці.

Будову слова ми вивчали.

Було закінчення, основа.

А потім корінь виділяли,

Споріднене шукали слово.

А нині гість в кашкеті – префікс.

Важлива, значуща частина.

І ці слова сьогодні з вами

Ми на уроці перевірим!

(Учитель, ставлячи завдання уроку у віршованій формі, одночасно супроводжує свої слова демонстрацією таблиці «Частини слова», а «гість у кашкетику» з’являється  у вигляді Колобка, кашкетик якого є прозора кишенька у формі позначки префікса.)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Хвилина каліграфії.

Написання окремих голосних та приголосних букв та їх з’єднань.

2. Повторення раніше вивченого матеріалу

- Префікс з’явився у нас на уроці у вигляді Колобка. Давайте пригадаємо, яких тваринок зустрів він у казці, запишемо і попрацюємо з цими словами. (Діти називають тваринок у відповідності до казки, записують слова, а на дошці з’являються малюнки з зображенням  цих героїв)

Завдання:                                                                                                                                      1) слово заєць записати у фонетичній транскрипції, порахувати кількість      букв і звуків;

2) визначити число та рід іменника вовк;

3) слово ведмідь поділити на склади, визначити наголошений;

4) у слові лисиця виділити корінь, знайти ненаголошену голосну і перевірити.

  •  Пригадаємо і запишемо речення з казки «Колобок». Покотився колобок вузькою стежкою. Підкреслимо головні і другорядні члени речення. Визначимо вид речення за метою висловлювання та інтонацією.

  •  Кожен з героїв намагався з’їсти Колобка, але він починав проситися. Лунала просьба заспівати. Запишемо іменник просьба. Підкреслимо орфограму. Доберемо перевірне слово ( Просьба – просити)

  •  Почував себе наш герой злякано, бо у кожного з тих, кого він зустрічав були гострі кігті. Запишемо  іменник кігті і виконаємо попереднє завдання. (Кігті – кіготь)

  •  З зайцем, вовком та ведмедем домовитися було легко. Запишемо останнє слово. Завдання не змінилося. (Легко – легенько)

3. Самостійна робота

  •  А от лисиця була підступна. І ви знаєте, чим все закінчилося. От і сьогодні лисиця  хоче спіймати нас на гачечок самостійною роботою. (Діти виконують самостійну роботу за картками, працюють в парі, спосіб перевірки – взаємоперевірка)

І варіант

Списати, вставляючи пропущені букви.

Сова кр…чить – холо… накликає.

Сказати ле…ко, але зробити ва…ко.

Ч…рвона ягі…ка, але на смак гірка.

ІІ варіант

Списати, вставляючи пропущені букви.

Шви…ко мова мовиться, та не шви…ко діло робиться.

В с…лі настала пора моло…ьби.

З…рно гойдалося на ст….блині в золотому колоску.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Знайомство з префіксом як значущою частиною слова

  •  Самостійна робота – це не єдина лисиччина пастка. Кожній тваринці і собі вона обрала дію, що вже виконана в минулому: лисиця бігла, заєць чеберяв, вовк нишпорив, ведмідь шукав.( До малюнків з зображенням тварин кріпляться відповідні дієслова) Користуючись словником, пояснимо лексичне значення кожного слова. (Клас заздалегідь поділений на чотири групи, перша група працює зі словом бігла ( с. 243), друга – чеберяв(с.272), третя – нишпорив(с.258), четверта – шукав(с.273). Виконавши завдання, лідер кожної групи доповідає)

  •  Колобок отримав під кашкетик частину слова по- і завдання утворити нові слова. Покотився він по доріжці, ставав перед кожним словом і виконував завдання:

Бігла – побігла

чеберяв – почеберяв

нишпорив – понишпорив

шукав – пошукав

  •  Що спостерігаємо? (Змінилося значення слова. Утворилися нові слова) Молодці, ми не потрапили у лисиччину пастку і правильно виконали її завдання.
  •  За допомогою якої частини слова ми утворили нові слова? (За допомогою префікса)
  •  Де стоїть префікс у слові? (Перед коренем)
  •  Зверніть увагу, як позначається префікс і позначте в зошиті його в нових словах.

2. Фізхвилинка

Ось уже зима. Морозно.

Руки мерзнуть, зігрівайте,

Пальці, що писать втомились,

Ви гарненько розминайте!

 Щоби ніжки розім’яти,

 Пострибай, як зайченя,

 Тулуб свій понагинайте,

 Добре вийде, знаю я.

Станемо тепер навшпиньки,

Догори всі рученята,

З неба сонечко чи зірку

Разом спробуєм дістати!

 А тепер тихенько сіли

 Всі за партами рівненько,

 І почнемо працювати

 Далі класом всі швиденько!

3. Проблемне завдання

Записати слова. Читати, перечитати,вичитати, зачитати, почитати, дочитати.

  •  виділити корінь;
  •  назвати і виділити префікс;
  •  з’ясувати, чи однакове значення мають слова;
  •  з’ясувати, чому змінювалося значення слова;
  •  Чому префікс називають значущою частиною слова? (Утворює слова з новим значенням)

4. Робота з правилом

  •  за таблицею «Частини слова»;
  •  за підручником.

5. Первинне закріплення

  •  Нові слова поповнюють наш словниковий запас. Щоб наша мова була барвистою, ми використовуємо синоніми та антоніми.(Діти згадують визначення синонімів та антонімів) Спробуємо утворити антоніми за допомогою префіксів.(Вчитель утворює першу пару, передає естафету учню, учень утворює свою пару і також передає естафету):

Вхід – вихід, влетів – вилетів, заніс – виніс, зачинити – відчинити, закопати – відкопати. В нових словах визначають префікс.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з підручником 

- бесіда про воду в природі та її значення;

- читання вірша з вправи 242 учнями;

- підрахунок кількості речень у тексті;

- пошук рим у віршованому тексті;

- виконання завдання до вправи (використовується  «ланцюжок»)

- Вода – частина природи, тому потребує дбайливого ставлення. Цьому нас навчають своїми власними прикладами славетні Українці. У Львівській області на батьківщині Івана Франка збереглося джерело і альтанка, власноруч вибудувані поетом. А  в Черкаській області в Чигиринському районі  і досі існує Тарасова криниця.

- читання тексту вправи 244;

- визначення частин тексту;

- складання плану тексту;

- самостійне виконання учнями завдання до тексту

2. Коментоване письмо. Вправа 243

V. Підсумок уроку. Сенкан

1) Який гість завітав до нас у кашкетику?

 2) Як його можна охарактеризувати?

 3) Яку роботу виконує префікс?

4) Чим нам допомагає префікс?                

 5)  Висновок.

 Префікс.

Перший, важливий.

Будує, змінює, створює.

Допомагає створювати нові слова.

Префікс – це значуща частина слова.

 VІ. Домашнє завдання

 Вивчити правило. Записати перший монолог бабусі з п’єси-казки Олександра Олеся «Бабусина пригода». Визначити префікси в дієсловах.

PAGE  4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33309. Формы изменения срока уплаты налога 22 KB
  Формы изменения срока уплаты налога Это перенос уплаты налога на более поздний срок. Уплаты единовремно; 2. уплаты поэтапно; 3. уплаты единовремно; 4.
33310. Полное и частичное освобождение от налоговых обязательств. Налоговые каникулы 25 KB
  Окладная сумма валовой налог это результат умножения количества единиц налогообложения входящих в налоговую базу на ставку ставки налога. Освобождения от уплаты налога можно разделить на виды по формам предоставления льготы. Снижение ставки налога. согласно Закону о налоге на прибыль предприятий и организаций ставка налога понижается на 50 для предприятий в штате которых 50 и более составляют пенсионеры и инвалиды.
33311. Элементы акцизного налогообложения и их характеристика 33 KB
  Основными объектами налогообложения признаются операции по реализация на территории РФ произведенной подакцизной продукции ее производителями в том числе передача прав собственности и ее использование при натуральной оплате реализация алкогольной продукции с акцизных складов ввоз подакцизных товаров на таможенную территорию РФ а также ряд иных операций по передаче и продаже подакцизных товаров и подакцизного минерального сырья. При этом к производству подакцизных товаров приравнивается их розлив а также любые виды смешения товаров в...
33312. Элементы налога на добавленную стоимость и их характеристика 25 KB
  Налогоплательщиками НДС признаются: организации; индивидуальные предприниматели; лица признаваемые налогоплательщиками НДС в связи с перемещением товаров через таможенную границу РФ которые определяются в соответствии с Таможенным кодексом РФ. Объектом налогообложения признаются следующие операции: 1 реализация товаров работ услуг на территории РФ в том числе реализация предметов залога и передача товаров результатов выполненных работ оказание услуг по соглашению о предоставлении отступного или новации а также передача...
33313. Элементы налога на прибыль и их характеристика 32 KB
  Для иных иностранных организаций доход полученный от источников в РФ в том числе: дивиденды выплаченные иноорганизациями; процентный доход от долговых обязательств; доходы от реализации акций и др. Доходы делятся на две группы: 1. Доходы от реализации товаров выручка от реализации товаров как собственного производства так и ранее приобретенных выручка от реализации имущества включая ценные бумаги и имущественных прав. Внереализационные доходы доходы не связанные с основной производственной деятельностью по производству и...
33314. Элементы единого социального налога и их характеристика 43.5 KB
  3 Суммы единовременной материальной помощи физическим лицам в результате стихийных и других чрезвычайных бедствий в целях возмещения материального ущерба или вреда их здоровью; членам семьи умершего работника или работнику в связи со смертью члена семьи; материальная помощь оказываемая организациями финансируемыми из бюджета своим работникам если они не превышают в налоговом периоде 2000 рублей. Освобождаются от уплаты ЕСН: 1 организации любых ОПФ с сумм выплат и иных вознаграждений не превышающих в течение налогового периода 100000...
33315. Налогообложение доходов физических лиц в РФ. Налоговые резиденты и нерезиденты 26 KB
  резиденты РФ облагаются все полученные доходы нерезиденты только по доходам полученным от источников в РФ. доходы полученные от использования трансп. доходы до 2 тыс. база: учитываются доходы полученные: 1.
33316. Вычеты по налогу на доходы физических лиц 24 KB
  Вычетов :стандартные: а 3000 руб. чернобыльцы инвалиды ВОВ и военнослужащие ставшие инвалидами при защите СССР и РФ; б 500 руб. герои СССР и РФ инвалиды 1 2 групп и с детства блокадники; в 400 руб. на каждого работника; г 300 руб.
33317. Элементы налога на добычу полезных ископаемых и их характеристика 32 KB
  Элементы налога на добычу полезных ископаемых и их характеристика. Налогообложение по налогу на добычу полезных ископаемых установлено в 26 главе второй части Налогового кодекса РФ. Если добыча полезных ископаемых производится на континентальном шельфе РФ в исключительной экономической зоне РФ либо на территории за пределами территории РФ при условии что данная территория находится под юрисдикцией РФ арендуется у иностранных государств или используется на основании международного договора налогоплательщики должны встать на учет по...