55297

НА ХМАРИНЦІ ПРОЛІТА ОСІНЬ ЛЮБА, ЗОЛОТА

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сонце вже не припікає Коли дітки це буває Восени Поетична хвилинка Осінь наша осінь Золота година Неба ясна просінь Пісня журавлина Бабиного літа Довгі білі коси І дорослі й діти Люблять тебе Осінь...

Украинкский

2014-03-24

101 KB

3 чел.

УРОК МИСЛЕННЯ СЕРЕД ПРИРОДИ:

« НА ХМАРИНЦІ ПРОЛІТА

ОСІНЬ ЛЮБА, ЗОЛОТА»

( 4 клас)

                                       Ковальова Вікторія Іванівна

                                        учитель вищої категорії

                                        старший учитель

                                        загальноосвітня санаторна

                                        школа – інтернат І –ІІ ст. №2

                                        для дітей з малими та                               

                                        затухаючими формами туберкульозу

                                        м. Краматорськ

                                        Донецька область

Мета: Вчити бачити і розуміти прекрасне як в природі, так і в   житті, в музиці, в поезії; допомогти відчути яскравість осінніх барв, щедрість осені. Навчити учнів говорити          красиво, поповнювати і розширювати їх словниковий запас.

     Розвивати критичне мислення, вміння добирати виразні     

     мовні засоби для передання того, що вразило уяву; вміння    

     виразно декламувати вірші та розповідати казки напам'ять;  

     розвивати навички сценічної гри, увагу, спостережливість.

     Створювати у дітей піднесений настрій від захоплення   

     красою осінньої природи, плекати любов до рідного слова.

                  Виховувати любов до рідної природи, навколишнього світу.

Обладнання:     ─ Магнітофон

                                ─ Вірші та казки, складені учнями

                       ─ Маски

                       ─ Дидактичний матеріал.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Мотивація навчальної діяльності

  1.  Відгадування загадки

    Жовте листячко летить,

    Під ногами шелестить.

    Сонце вже не припікає,

    Коли, дітки, це буває?

                              (Восени)

  1.  Поетична хвилинка

Осінь наша, осінь –

Золота година,

Неба ясна просінь

Пісня журавлина,

Бабиного літа

Довгі, білі коси…

І дорослі й діти

Люблять тебе, ОСІНЬ.

( М. Познанська)

ІІІ. Актуалізація знань учнів

   1.Вступна бесіда.

Ми прийшли в гості до чарівної золотої осені. День видався погожий, сонячний, теплий. А вдалині грає дивовижними барвами осінній сад. Кольори  вражають своїм розмаїттям. У високому синьому небі пливуть білі хмаринки. Наш шкільний сад радісно зустрічає нас, привітно шурхотить різнобарвними листочками. Краса зачаровує, і хочеться помовчати.

Осінь... Цій золотій порі присвячений наш урок.

Поглянь навколо - чарівниця осінь

В коралях і в золоті стоїть!

Пожовкле листя і бездонна просинь,

І срібне павутиння ледь тремтить.

Іскриться сонце, але вже не жарко,

Вітрець в русявих кленах шурхотить

У жовтім листі всі алеї парку,

 А золото з дерев летить собі й летить.

 Дихне вітрець, і листячко зірветься,

 Щоб політати в синяві небес.

 А я дивлюся – і мені здається,

 Що я іду у казку, в світ чудес.

2.Повідомлення завдань уроку.

Сьогодні на уроці серед природи ми завітаємо в осінню казку і спробуємо самі відшукати "золото" осені.

а)відгадування загадки:
Без пензлика, без олівця
розфарбувала деревця.      
(осінь)

        б)відповіді на питання:

- Назвіть "фарби" осінньої палітри.

     - Який осінній колір подобається вам найбільше? Чому?

Чому осінь у такий період називають золотою?

Який з осінніх кольорів нагадує золото?

А чому осінь навіває інколи сум?

      Скрізь, куди не глянь, - золото, золото. І так тихо. Тільки інколи налетить вітер, зірве з дерева листочки, і закружляють вони в повітрі, наче метелики. А листочку так не хочеться з дерева падати. Він аж ніби кров'ю з печалі налився.

3. Поетична хвилинка.

Красива осінь вишиває клени

червоним, жовтим, срібним, золотим.

А листя просить: - Виший нас зеленим!

Ми ще побудем, ще не облетим.

ЖУРБА.

Упав листочок і лежить,

А в нього серденько болить,

Бо вже йому не літувати,

Прийшла пора з гілок злітати.

Ти не журись, листочку любий,

Тебе земелька приголубить,

А на наступну теплу весну

В нових листочках ти воскреснеш.

4. Творча робота: "Добір римованих слів"

   - Настав час покликати осінь, та тільки вона невидима. А щоб побачити її треба виконати завдання.

 - Доберіть слова в риму:

 Чаклунка осінь - ніби та царівна,

Красива, сонячна, (чарівна),

    Весела, радісна, багата

   В садочку яблуня (крислата).    

   Плоди достиглі всім дарує,

   А осінь далі все (фарбує).

   Убрався клен у жовті шати

    Горіхи треба вже (збирати).

    Каштани падають "тук-тук",

    І я беру каштан до (рук).

    Давай підем до лісу з нами,

    Там пахне мохом і (грибами),

     І чимсь таким, що я не знаю.

    Так тільки осінню (буває).

    Вітрець легенький повіває,

     І листя з дерева (злітає).

5.  Ігровий момент.

- А ось і наша чарівниця - осінь.

─ Вона почула ваші відповіді про неї та і завітала до вас в гості, щоб розкрити свої таємниці.

Осінь:

- Відгадайте, любі мої загадку. Про кого вона?

Мандрує вона гаєм,

Дарунки роздає.

Ось жовтий лист  спадає,

І холодніш стає.

(Осінь)

- Правильно, Ця загадка про мене.

6. Складання "Асоціативного куща" ( Метод "Гронування")

7.Поетична хвилинка Осені

(Під музикальний супровід Осінь - чаклунка читає вірш).

   - Погляньте довкола. Стоїть чарівна осінь. Вгорі бездонне синє небо. Тепле лагідне сонечко дивиться у вікно привітно і весело. А все навколо розмальоване теплими барвами. Повітря напоєне пахощами, які бувають тільки восени. Діти, підемо зі мною у світлу казку тепла, любові і осінніх чар.

Як же гарно, чудово, привітно,

Ніби в казці, в осіннім гаю.

Клен з берізкою золотом квітне,

Я на килимі жовтім стою.

А вітрець поміж гіллям гуляє,

По осінньому лісі іде ─

Листям жовтим в повітрі кружляє

І тихенько додолу кладе.

Лист злітає у синяву неба.

І співа в кучерявій сосні.

 То пригорнеться ніжно до тебе,

  На ліричній заграє струні.

     8. Завдання господині - Осені

   -Скажіть, діточки, як мене називають у вересні, жовтні, листопаді?

(Ранньою, золотою, пізньою.)

  - Про ранню  осінь ми з вами згадали. Це найкращий  і найчарівний період осені.

-А про який період розповідається в цьому вірші? Послухайте його.

Гомонять про щось діброви, Сходить сонце на ріці.

Я несу листки кленові,

Як червоні прапорці.

Даленіє неба просінь

І курличуть журавлі,

Що уже багряна осінь

Хазяйнує на землі.

- Правильно.  Це золота осінь.

9. Робота в групах

І ГРУПА "Поети" Складання невеличких віршиків про осінь, використовуючи опорні слова та рими.

1) У лісі, лелеки ─ далекі, Осінь ─ тиха, вийшла, килим.

2) Гріє ─ сіє, іній ─ осінній, листочок ─ грибочок, вітерець ─        

пустунець, холодом ─ золотом.

ІІ.ГРУПА "Народознавці"

─ Згадати народні прикмети осені та пояснити їх.

  •  Грім у вересні ─ на довгу осінь.
  •  Багато жолудів на дубах ─ на сувору зиму.
  •  У жовтні й лист на дереві не тримається.
  •  У жовтні з сонцем  розпрощайся та до пічки підбирайся.
  •  Листопад зимі ворота відчиняє.
  •  Як листопад дерев не обтрусить, зима довго бути мусить.

ІІІ ГРУПА "Дослідники"

─ Чому так говорять? Докажіть.

  •  Вересень красне літо проводжає, золоту осінь зустрічає.
  •  У листопаді зима з осінню змагається.
  •  Жовтневий грім ─ до білосніжної зими.
  •  У листопаді снігу надує ─ хліба прибуде.
  •  Білка мостить гніздо низько ─ на морозяну зиму, а високо ─ зима буде теплою.
  •  Довго не відлітають шпаки ─ осінь буде суха.

10.  Лірична хвилинка.  ( під музичний супровід)

- А який настрій викликає у вас цей вірш і музика?

Одного кольору земля і мокре небо.

Просвітку поміж хмарин нема.

Все сіре - сіре, ніби так і треба,

Це пізня осінь, та ще не зима.

Ще сон холодний не стулив повіки,

Зітхає вітер в голому гіллі.

Набрякли сумом потемнілі ріки,

Сон горнеться до чорної землі.

Ось - ось земля засне і затвердіє,

       І спатиме так міцно до весни...

       А поки що осінній дощик сіє,

        Гіллям хитають голі ясени.

        Він викликає сум, тривогу.

11. Бесіда - відповідь.

     - Якщо придивитись до крапельок дощу на гілочках, на що вони схожі?

(Немов намистечко хтось нанизав.)

- А про що гомонить вітер за вікном?

(Співає останню пісеньку.)

     - А такий холодний похмурий пейзаж відштовхує чи принаджує вас?

     (Ні, бо це наша рідна земля, а вона гарна в будь-яку пору року.)

12. Гра "Добери слова в риму"

День осінній непогожий,

Розкажіть, на що він (схожий?)

 Хмари, мов свинцем налиті,

Грізні, темні, (непривітні)

Пізня осінь на дворі,

Мокро знизу і (вгорі).

В небі вже пташок немає,

  Чорне поле (засинає).

Зникло листя на гіллі,

Не травички на (землі).

І раніш тепер смеркає,

Все коротшим день (буває).

Дуже довгі стали ночі,

Бо земля вже спати (хоче).

Вся природа спочиває,

Вітер пісню їй (співає).

Так які ж зміни відбувалися в природі пізньої осені?

13. Творча робота над прислів’ями та приказками.

1) Осінь то плаче,………… ..          *спитай чи вдягнений та взутий;

2) Осінь іде……………….. …           *а осінь снопами;

3) Весна красна квітами,……            * то сміється;

4) Жовтень ходить по краю……..     *   і дощі за собою веде;

5) Листопад не лютий, проте……     *та виганяє птахів з гаю.

14. "Збери речення ". Завдання чарівниці — осені.
- Скласти речення з розсипаних слів:
Жовтокоса   чарівниця-осінь   примчала  на  баскому  коні у ліси  і парки.

   

15. Конкурс віршів та казок складених учнями самостійно.

- Краса осінньої природи надихає на поезію.

- "Краса - це яскраве світло, що осяває світ. При цьому світлі вам   розкривається істина, правда, добро..".

- Який вірш найбільше сподобався?

- Які казки були найчарівнішими?

- Які образні вислови про осінь ви запам'ятали?

                      ВІРШІ СКЛАДЕНІ УЧНЯМИ.

Осінь.

У далекому лісі

Осінь килим ткала.

На листок кленовий

Вербовий поклала.

Відлітають гуси і лелеки

У краї заморські і далекі.

Осінь тиха, осінь золотава

Вийшла, мов лисичка, на галяву. 

Осенняя пора.

 Наступила осень золотая,

и шуршат листочки облетая.

Улетает на юг птичек стая,

осень - пора не простая.

Денёк - дождь, денёк - солнце посветит,

                         то темно, то светло на планете.

Когда солнце - синичка свистит,

иногда чья-то тень пролетит.

Это ворон темный, как ночь,

прилетает и улетает прочь.

     Наступает осень.

Ласточек не слышно больше,

  Стали наши дни короче.

Холода, дожди идут

Осень за собой ведут.

Листопад.

 Осторожно, листопад!

 Листья желтые летят.

Золотой повсюду свет,

Журавли кричат в ответ.

Осень - королева.

Вот и осень наступила,

Все деревья нарядила

И теперь они стоят,

и златом своим блестят.

                            Словно это королевы

в золотом наряде.

Величавы, горделивы,

словно на параде.

И любуемся мы нею -

сказкой золотою,

И шагаем весело

в школу мы родную.

              Щедра осінь                                        Осінь

   Осінь в гості завітала,                        Осінь, осінь золотава ─

   Нам листки подарувала.                     Найпрекрасніша пора.

   Всі радіють цій порі,                           Школа двері відчиняє

   І дорослі, і малі.                                   Закликає школяра.

Осінній вітер

                    Осінь в гості завітала

                    Та усе розфарбувала.

                  По дорозі ми йдемо

                  Вітерця всі ведемо.

                      Він не йде і не летить

                                Тільки листям шурхотить.

                       Ось і школа, ось і клас

                      Він теплом зігріє нас.

                                   Останній листок  

  Упав листочок і лежить,

  У нього серденько болить,

  Що більш нема у нього друзів,

  Що залишився він один,

  Що більш йому не політать

  І не погратись з вітром,

  Що дерево його кохане

  Залишилось без листя.

  Лежить і плаче той листок,

  І згадує про літо…

                                      Прощальний танок

   Листочок дуже захворів,

   Коли він з дерева летів.

   Тепер не зможе він літати,

    Тому що він не може встати.

    Тут раптом вітер налетів

    Та листя в танці закружив.

     Нема причин більш сумувати,

     Бо листик вміє танцювати.                                     

16.  Інсценізація казки:

"Дрібний дощик" Юрія Ярмиша

- Дрібний Дощику! Чому ти такий дурненький? Три дні й три ночі ти усе ллєш та ллєш на дахи, а вони лише блищать, посміхаючись, і зовсім не розмокають.

-Так, я дрібний дощик,

але не дурненький я.

І недаром ллє водичка моя.

Після мене гарно травичка росте.

Нехай вона краще поллє.

   ─ Прохолодний дощику! Навіщо ти все кропиш та й кропиш річку, води так багато, а купатись під дощиком холодно.

-   ─ Не ругай мене, що мій дощик ллє та ллє.

   Ти гадаєш про мене, що я сумний,

Але день після мене чудовий.

 ─ Набридливий Дощику! Ось я візьму піднімусь на хмару і знайду те велике сито, крізь яке ти сієшся. Я закрию в ньому маленькими хмаринками непотрібні дірочки й залишу тільки потрібні. А ще я зроблю в хмарі віконце - для Сонечка й перекину над землею барвисту Веселку.

І коли побачу, як додому з роботи Матуся йде, крикну Сонечку:

- Посміхайся всіма промінцями! Бачиш, он моя Матуся йде!

- Ти, моє сито не найдеш.

  Де ж воно, де ж?

Моє сито — це туча,

А вона дуже ігруча.

Захоче та поллє,

А захоче всю вулицю заллє.

ІV. Рефлексія

1. Продовжіть речення:

─ Я сьогодні на уроці дізнався….

─ Я відчув …..

─ Мені вдалося….

─ Я зрозумів….

2. Усне складання "Сенкану" з теми "Осінь".

    1. Тема ─ осінь

    2. Опис ─ чарівна, лагідна, яскрава, тепла, сонячна.

    3. Дія    ─  сміється, шелестить, сяє, летить, грається.

    4. Ставлення ( фраза) ─ Найпрекрасніша пора, наша осінь     

     чарівна.

    5. Узагальнення  ─ пора року.

3. Підсумок

 - У природи так багато гарного! Треба тільки вміти бачити цю красу.

Облітають квіти, обриває вітер

пелюстки печальні в синій тишині.

По садках пустинних їде гордовито

осінь жовтокоса на баскім коні.

                      В далечінь холодну без жалю до літа

                      синьоока осінь їде навмання.

                      В'яне все навколо, де пройдуть копита,

                       золоті копита чорного коня.

─ Ось і закінчилась наша подорож до осінньої казки. Дуже сумно розлучатися з цією прекрасною порою року, найкрасивішою та різнокольоровою.

─ Вам сподобалась наша подорож?

    Домашнє завдання:

─ Вслухайтесь у тихий шепіт листочків.

─ Про що вони розмовляють? Опишіть письмово розмову між деревами. Про що вони розмовляють вночі?

PAGE  4


ЖОВТЕНЬ

ДОЩ

ПАВУТИННЯ

ХОЛОДНА

ЛИСТОПАД

ЯСКРАВА

СОНЦЕ

ВЕРЕСЕНЬ

ШЕЛЕСТИТЬ

ЧАРІВНИЦЯ

ЗОЛОТА

ХМАРКИ

ОСІНЬ


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75960. Становление современного российского парламентаризма. Думские выборы 1993 и 1995 годов: сравнительный анализ 22.11 KB
  Утвердившийся в 1917 году коммунистический строй на 70 лет прервал формирование в нашей стране демократических институтов, пресек развитие парламентаризма. И все же ростки политической демократии и парламентаризма не были полностью искоренены...
75961. Формирование «олигархических групп», эволюция их отношений с государством в России 26.8 KB
  Сейчас он означает небольшую группу финансовых магнатов Большую Восьмерку или Семь Банковских Баронов состоящих в тесных отношениях с президентом и правительством и оказывающих на них влияние. За термином олигархия скрывается некоторая неловкость реальной ситуации: доминирующее положение небольшого числа финансовых групп благодаря симбиозным отношениям с администрацией президента. Рассматривая политическую роль финансовых групп в ельцинской системе и фазы их развития можно отметить что изза слабости органов представительной власти и...
75962. Характерные черты становления рыночной экономики в РФ 19.88 KB
  Черты становления рыночной экономики в России: отечественный экономист А. Смирнов на долю частной собственности в экономике России в 1914 г. В России даже в период промышленного подъема 1909 1913 гг. Значительно выросла доля России в мировом промышленном производстве накануне Первой мировой войны она занимала пятое место в мире после США Германии Англии Франции.
75963. Эволюция партийно-политической системы РФ в начале 21 века 18.23 KB
  Резкий рост численности партий. При этом реальное влияние на политический процесс, включая законотворческую деятельность, оказывали не более пяти-шести партий. Как показала практика избирательных кампаний, многие партии изначально создавались для сугубо политтехнологических целей
75964. Беловежские соглашения - исторический смысл и дискуссионные проблемы 19.6 KB
  БЕЛОВЕ́ЖСКИЕ СОГЛАШЕ́НИЯ термин используемый для обозначения соглашения подписанные 8 декабря 1991 высшими руководителями России Белоруссии и Украины о роспуске СССР и образовании Содружества независимых государств СНГ. Смысл: После попытки ГКЧП в августе 1991 реальная власть перешла в руки республиканских правящих элит и президент СССР М. а 5 декабря Кравчук объявил что Украина денонсирует договор 1922 о создании СССР. Тогда Кравчук Ельцин и Шушкевич собрались в Беловежской пуще для решения вопроса о сохранении СССР.
75965. Декларация о государственном суверенитете РСФСР - условия принятия и исторический смысл 17.91 KB
  Декларация о государственном суверенитете РСФСР политикоправовой акт ознаменовавший начало конституционной реформы в РСФСР где суверенитет рассматривается как естественное и необходимое условие существования российской государственности. Условия: Декларация была принята Первым Съездом народных депутатов РСФСР 12 июня 1990 года и подписана Председателем Верховного Совета РСФСР Б. Значение исторический смысл: Помимо провозглашения суверенитета РСФСР и намерения создать демократическое правовое государство в составе обновлённого Союза...
75966. Шоковая терапия и ее исторические последствия 53 KB
  Шоковая терапия - пропагандистское (газетное) название, с легкой руки некоторых публицистов приклеившееся к политике, которую начало проводить, придя к власти, реформаторское правительство Ельцина-Гайдара – политике стабилизации экономики. (попытка России перейти к Рыночной Экономике)
75967. Норманская и антинорманская теории: дискуссия закончена 15.84 KB
  Норманская теория происхождения древнерусского государства: это направление в историографии которое склоняется к тому что варяги и скандинавы норманы стали основателями Киевской Руси то есть первого восточнославянского государства основоположники Бейер и Миллер. Ломоносов подверг уничтожающей критике все основные положения этой антинаучной концепции генезиса Древней Руси. Оно могло происходить не только вследствие тесного общения скандинавов и славян но просто по тому что все первые князья на Руси а значит законная власть...
75968. Русь и Византия. Русь и Степь: система взаимовлияний и неоднозначность трактовок 17.05 KB
  Русь и Степь: система взаимовлияний и неоднозначность трактовок Направления византийского влияния: Византия помогала Руси стать православным государством. Принятие на Руси христианства резко усилило влияние византийской культуры. Крещение Руси по православному обряду ввело киевского князя в круг европейских монархов и позволило использовать типичный для Средневековья способ закрепления дип. Крещение Руси также дало нам славянскую азбуку и приобщило к европейской культурной традиции.